Ogrzewanie

  • ogrzewanie kanałowe

    Ogrzewanie kanałowe opracowanie - gdzie się sprawdza

    Ogrzewanie kanałowe to opcja warta rozważenia, gdy w salonie lub w innym pomieszczeniu znaczną część ściany zajmują duże przeszklenia. Wówczas na tradycyjne grzejniki ścienne nie ma miejsca. A modele ukryte w specjalnym kanale nie tylko ogrzeją wnętrza, ale także je schłodzą, gdy zajdzie taka potrzeba.

  • Decydując się na ogrzewanie domu nowoczesnym  piecokominkiem możemy doprowadzić ciepło  do wszystkich pomieszczeń. Dzięki temu mamy  zagwarantowany komfort cieplny, który  „utrzymamy” bezobsługowo przez 12-24 godziny.

    Czym najlepiej palić w piecokominku?

    Współczesne piece mieszkaniowe to dziś w zasadzie już tylko piecokominki, czyli urządzenia, które zapewniają typowy dla kominków widok palącego się ognia, zaś swoją bryłą i architekturą mogą przypominać nawet najbardziej nowoczesne kominki. I co ważne – można w nich palić najtańszym drewnem.

  • Piec

    Wymiana kotła na pompę ciepła - Jak to zrobić?

    Wielu właścicieli domów opalanych przestarzałym kotłem na paliwa stałe lub gaz decyduje się na wymianę tego urządzenia na pompę ciepła. Ale, żeby taka wymiana miała sens, trzeba spełnić szereg warunków. Nie wystarczy zamontować nowoczesne źródło ciepła, żeby koszty ogrzewania domu i wody.

  • Mimo że ogrzewanie z wykorzystaniem piecokominka zostało wyparte przez inne technologie, to jednak można zauważyć renesans tego typu urządzeń, czyli powrót do zduńskiej tradycji budowy pieców kaflowych w nowoczesnym wydaniu.

    Jak ogrzać dom piecokominkiem?

    Wybudowany z nowej generacji materiałów i w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne współczesny piec pokojowy – czyli piecokominek – może zapewnić ogrzewanie wszystkich pomieszczeń w domu nawet przez 24 godziny bez konieczności uzupełniania opału.

  • Rekuperacja

    Jak zredukować wydatki w domowym budżecie?

    Chociaż lato w pełni, to warto już teraz myśleć o sezonie grzewczym. Wzrastające ceny prądu i energii cieplnej, wraz z prognozami kolejnych podwyżek, mogą zniechęcać. Dlatego coraz większa liczba osób sięga po energooszczędne rozwiązania, które pozwolą obniżyć koszty na długie lata. Jednym z takich rozwiązań jest rekuperacja – system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

  • Czy współczesny piecokominek zapewni podstawowe ogrzewanie domu?

    Czy współczesny piecokominek zapewni podstawowe ogrzewanie domu?

    To dziś coraz częściej zadawane pytanie – i to z kilku powodów. Takie rozwiązanie bierzemy pod uwagę, gdy szukamy zarówno możliwości obniżenia kosztów ogrzewania, jak i niezależnego systemu grzewczego, czyli takiego, który będzie działał nawet wtedy, gdy zabraknie prądu w sieci.

  • Kocił grzewczy

    Jak sprawdzić klasę kotła grzewczego?

    Kotły grzewcze to nieodłączny element większości domów w Polsce. Są one wykorzystywane do ogrzewania domów, mieszkań oraz budynków użyteczności publicznej. Wraz z rozwojem technologii oraz wymogów dotyczących ochrony środowiska, pojawiły się klasy kotłów, które pozwalają na określenie, jakie kotły są bardziej ekologiczne, a jakie mniej. W tym artykule omówimy, jak sprawdzić klasę kotła grzewczego oraz co warto wiedzieć o klasyfikacji kotłów.

  • Koszty pomp ciepła

    Ile prądu zużywa pompa ciepła? Od czego zależy zużycie energii? Odpowiadamy!

    Ilość zużywanego prądu przez pompę ciepła zależy głównie od jej mocy i efektywności, a także od warunków zewnętrznych, takich jak temperatura otoczenia oraz zapotrzebowanie na ciepło w danej chwili. Innymi słowy, im większa moc pompy ciepła i im większa różnica między temperaturą zewnętrzną a pożądaną temperaturą wewnątrz budynku, tym wyższe będzie zużycie energii.

  • fot. Grzegorz Otwinowski tel. 0501 259 288 e-mail: fot2@tlen.pl

    Centralne ogrzewanie - paliwo i koszty

    Centralne ogrzewanie to jedna z droższych instalacji w domu i to od niej zależą w dużej mierze późniejsze koszty jego utrzymania. Warto więc jej projekt, a później wykonanie powierzyć doświadczonym fachowcom.

  • Kocioł gazowy nie może znajdować się w tym samym pomieszczeniu co węglowy

    Dostawiamy kocioł gazowy do węglowego

    Jeżeli mamy dosyć codziennego rozpalania w kotle węglowym, uzupełniania paliwa co kilka godzin i ciągłego wynoszenia popiołu, warto coś z tym zrobić. Jedna z możliwości to dostawienie - jako drugiego - kotła gazowego.

  • Termomodernizacja - czy to się opłaca

    Termomodernizacja – czy to się opłaca?

    Według 35 proc. Polaków termomodernizacja pozwala rocznie zaoszczędzić na ogrzewaniu od tysiąca do trzech tysięcy złotych.  W niektórych przypadkach kwota może wynieść nawet 10 000 zł. To dane z najnowszego raportu Grupy Atlas pt. „Zimno, cieplej, gorąco… Co Polacy wiedzą o termomodernizacji?” zrealizowanego w kwietniu tego roku. Rosnące koszty energii, świadomość ekologiczna, rządowe programy czy w końcu środek sezonu sprawiają, że Polacy coraz częściej myślą o termomodernizacji.  Wiemy, ile na nią wydali i jakie płyną z niej korzyści.

  • Czym ogrzewać dom by nie zbankrutować?

    Czym ogrzewać dom w 2023 roku, żeby nie zbankrutować?

    Wysokie ceny paliw i prądu w obecnych warunkach podwyższonej inflacji i kryzysu energetycznego sprawiają, że wybór źródła ciepła do ogrzewania domu jest jeszcze trudniejszy niż wcześniej. Na niektóre okoliczności nie mamy wpływu, ale są czynniki o które możemy sami zadbać, aby ograniczyć koszty eksploatacji budynku. Wyjaśniamy, co jest najistotniejsze.

  • Kocioł elektryczny

    Ile prądu zużywa piec elektryczny?

    Kotły elektryczne stosuje się w przypadkach, gdy niemożliwe jest podłączenie obiektu do gazociągu. Przy prawidłowym zainstalowaniu ogrzewania elektrycznego i przestrzeganiu niezbędnych norm i standardów, poprzez zainstalowanie nowoczesnych urządzeń zabezpieczających i sterujących oraz zapewnienie dobrego zabezpieczenia termicznego obiektu, możliwe jest zorganizowanie sprawnego obiegu ogrzewania. Kluczowym elementem wyboru pieca jest zużycie energii elektrycznej.

  • Czy można obniżyć koszty ogrzewania elektrycznego?

    Czy można obniżyć koszty ogrzewania elektrycznego?

    Sposobów na ogrzewanie domu jest obecnie co najmniej kilka. Do wyboru masz między innymi ogrzewanie elektryczne. Ogrzewanie to ma wiele zalet, na pewno należy do tych, które są wyjątkowo wygodne. Jest też jednym z bardziej ekologicznych rodzajów ogrzewania. Wbrew pozorom koszt ogrzewania domu prądem elektrycznym wcale nie musi Cię wiele kosztować. Dobra izolacja cieplna budynku sprawi, że koszty ogrzewania nie będą wysokie. Są też inne sposoby na to, aby obniżyć koszty ogrzewania elektrycznego.

  • Dodatek węglowy to określenie świadczenia, które zasili budżety domowe gospodarstw domowych wykorzystujących do ogrzewania węgiel lub paliwa węglopochodne. Podobny cel – pomoc finansową właścicielom domów – mają pozostałe dopłaty (dodatek energetyczny, dopłaty do prądu i inne formy „osłonowe”)

    Dofinansowanie do węgla w 2023 roku. Komu należy się dodatek węglowy? Sprawdź!

    Dodatek węglowy zasilił w 2022 roku budżety domowe gospodarstw, których źródłem ogrzewania był węgiel lub paliwa węglopochodne. Wiele osób już teraz zastanawia się, czy na podobną pomoc będzie mogło liczyć także w tym roku.

  • Ciepły dom to taki, w którym zamontowano m.in. nowoczesne, energoszczędne i wyokiej klasy urządzenia grzewcze

    Piec na pellet - z podajnikiem, z płaszczem wodnym

    Budowa domu wiąże się z koniecznością podejmowania różnych decyzji. Jedną z nich jest wybór sposobu ogrzewania. Podobnie rzecz się ma, gdy decydujemy się na termomodernizację budynku. Jednym z rozwiązań, które warto jest wziąć pod uwagę to montaż instalacji z kotłem do spalania pelletu.

  • Folia grzewcza

    Folia grzewcza czyli nowoczesna metoda ogrzewania - zasada działania i rodzaje zastosowania

    Przez długi czas jedyną opcją elektrycznego ogrzewania podłogowego był konwencjonalny przewód grzejny w postaci kaloryfera lub w podłodze. Najnowszym rozwiązaniem jest folia grzewcza, która jest wygodna, łatwa w montażu i zapewnia komfort ciepłej podłogi.

  • Grzejnik na Podczerwień Grosmann Infra ISP 700 z termostatem TS10

    Grzejniki na podczerwień – opinie, koszty, zalety, wady

    Ogrzewanie na podczerwień - co to jest i czy warto je zastosować we własnym domu? Poniżej odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania i obawy związane z zastosowaniem podczerwieni w domu.

  • Folie grzewcze to stosunkowo nowa metoda ogrzewania pomieszczeń

    Ogrzewanie na podczerwień - wady i zalety rozwiązania

    Zachodzące na naszych oczach zmiany klimatyczne, a także kryzys energetyczny spowodowały, że zarówno deweloperzy, jak i przyszli właściciele domów prywatnych dużą wagę przywiązują do budownictwa ekologicznego. Jednym z ważniejszych aspektów są zatem nowoczesne systemy grzewcze. Wśród tego typu instalacji - zamiast tradycyjnego ogrzewania - bierze się m.in. pod uwagę ogrzewanie na podczerwień.

  • Standardowym wyposażeniem gruntowych pomp ciepła jest automatyka pogodowa

    Gruntowa pompa ciepła - obsługa i koszty eksploatacji

    Zakup gruntowej pompy ciepła najczęściej warto wziąć pod uwagę wtedy, gdy w pobliżu naszego domu nie ma sieci gazu ziemnego, a zależy nam na nowoczesnym i bezobsługowym źródle ciepła.

  • Kominek z płaszczem wodnym wymaga codziennej obsługi ? usuwania popiołu, rozpalenia, pilnowania ognia. Trzeba też pamiętać o przygotowaniu odpowiedniej ilości paliwa i miejsca na niego.

    Ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym - plusy i minusy

    Gdyby kominek był wyłącznym źródłem ciepła, nie można by wyjechać zimą na dłużej, bo groziłoby to wychłodzeniem domu i uszkodzeniem instalacji grzewczej. Ponadto, jest to urządzenie dość skomplikowane, dlatego do jego montażu trzeba zatrudnić dobrego fachowca.

  • Ogrzewanie na podczerwień wykorzystujące folie grzewcze

    Czym jest ogrzewanie na podczerwień? Montaż, wydajność, cena

    Koszty eksploatacji ogrzewania to jeden z ważniejszych tematów, jaki budzi wiele obaw właścicieli domów, nie tylko w sezonie grzewczym. Ma to oczywiście związek z rosnącymi cenami paliw i prądu. Dlatego coraz więcej inwestorów szuka alternatywnych rozwiązań dla tradycyjnego systemu ogrzewania. Jednym z nich jest ogrzewanie na podczerwień.

  • Czas zadbać o grzejniki

    Jak odpowietrzyć grzejnik? Jak przygotować kaloryfery na sezon grzewczy?

    Odpowietrzenie kaloryfera to najważniejsza czynność jaką należy zrobić w sezonie grzewczym. Czas już pomyśleć nad przeglądem technicznym instalacji grzewczej i przygotować się na kilka miesięcy ciągłego grzania.

  • Piece gazowe zmiany

    W 2027 roku zakazane będzie stosowanie kotłów gazowych w nowych budynkach

    Czy to początek prawdziwego boomu na pompy ciepła? Kraje europejskie coraz częściej wprowadzają zakaz stosowania kotłów gazowych w nowych lub remontowanych budynkach. W najbliższym czasie wielu producentów urządzeń grzewczych planuje zaprzestanie produkcji pieców gazowych. Polska również doczeka się zmian. Okazuje się, że tak. W trosce o bezpieczeństwo energetyczne i politykę klimatyczną Unia Europejska chce w ciągu kilku najbliższych lat wprowadzić zakaz stosowania kotłów gazowych. Intensywnie promowane są również pompy ciepła jako wydajne i ekologiczne źródło ogrzewania. Czy pompy ciepła są u progu wielkiego boomu? Czy warto już teraz zainwestować w takie urządzenie?

  • +Clean empty swept interior suburban garage.

    Wentylacja z odzyskiem ciepła - fakty i mity

    Aby dom można było uznać za energooszczędny, powinien zostać na etapie budowy wyposażony w wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacją.

  • Aby otrzymać pieniądze, musimy spełnić szereg warunków, które narzucił nam ustawodawca

    Planujesz remont lub budowę domu w 2023 roku?  Dowiedz się więcej o dotacjach, które możesz otrzymać!

    To świetny czas, aby zacząć planować swoje kolejne działania. Wiele osób planuje budowę lub remont domu w 2023 roku. Oba te projekty wiążą się ze znacznymi kosztami. Nowy budynek można wybudować za kilkaset tysięcy złotych. Generalny remont będzie nas kosztował od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy. Ten rekordowy koszt jest niewątpliwie spowodowany szalejącą inflacją i rosnącymi cenami materiałów budowlanych. W Polsce istnieje wiele programów finansowych, które mogą pomóc w zmniejszeniu wydatków, zwłaszcza jeśli planujemy zastosować nowoczesne technologie lub energooszczędną instalację. Jakie dotacje są dostępne?

  • drewno do kominka

    Jakie drewno do kominka?

    Aby drewno nadawało się do palenia w kominku, powinno mieć jak najwyższą kaloryczność, być dobrze wysuszone i pocięte na kawałki o odpowiednich wymiarach.

  • Grzejnik niskotemperaturowy

    Jakie grzejniki do pompy ciepła sprawdzą się najlepiej?

    Dziś, przy rosnących cenach energii, wiele osób chce przestawić swoje domy na ogrzewanie za pomocą pompy ciepła. Często pojawia się w tym kontekście pytanie, czy pompę ciepła można zintegrować z istniejącym systemem grzewczym.

  • Palnik na pellet EkoPalnik Uni-Max 25kW

    Palnik na pellet - czy to dobre rozwiązanie?

    Jednym ze sposobów ogrzewania domów prywatnych i obiektów przemysłowych są kotły na paliwa stałe, a często „paliwem” jest tu pellet (sprasowane trociny lub odpady z przemysłu drzewnego), który ma lepszą wydajność niż drewno opałowe. Czy spalanie pelletu się opłaca?

  • Nowoczesna kotłownia olejowa - czysta i zadbana, ze zbiornikiem na paliwo umieszczonym w sąsiednim pomieszczeniu

    Ogrzewanie piecem na olej opałowy - kotły olejowe

    Piece na olej opałowy zapewniają podobny komfort ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody jak kotły na gaz ziemny. Tylko koszty eksploatacyjne są dużo wyższe.