Budowa domu krok po kroku
Ściany trójwarstwowe
Ściany trójwarstwowe są zbudowane z dwóch warstw muru - zewnętrznej i wewnętrznej oraz ułożonej między nimi warstwie ocieplenia.
Ściany dwuwarstwowe
Ściany dwuwarstwowe stały się bardzo popularne, gdyż są łatwe do wybudowania i stosunkowo niedrogie.
Ściany jednowarstwowe
Ściany jednowarstwowe muruje się najszybciej. Trzeba jednak użyć na nie takiego materiału ściennego, który jest jednocześnie wytrzymały i ciepły.
Podczas prac budowlanych zapisuj wydatki
Jednym ze sposobów utrzymania dyscypliny finansowej jest kosztorys. Realne zaplanowanie wydatków pozwoli uniknąć sytuacji, w której do końca budowy zostało jeszcze sporo prac, ale brakuje na nie środków. Oprócz tego warto też kontrolować bieżące rachunki.
Inspektor nadzoru czy kierownik budowy
Zgodnie z przepisami zawartymi w Prawie Budowlanym, inwestor rozpoczynający budowę domu ma obowiązek powierzenia kierowaniem budowy osobie z odpowiednimi uprawnieniami.
Na budowie - co robić i czego nie robić w kwietniu
Zwykle to czas kiedy wykonuje się wykopy pod fundamenty. Jeśli wcześniej nie zleciliśmy badania gruntu, to ostatni moment, aby to zrobić.
Wybór wykonawcy
Niestety, dużo jest w branży budowlanej firm wykonawczych, deklarujących realizację wszystkich potrzebnych przy budowie domu prac, także tych, których nie potrafią zrobić.
Inwestycja w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła
Wentylacja to bardzo istotny element bilansu energetycznego domu, zwłaszcza tego lepiej ocieplonego.
Piwnica w domu - kiedy warto o niej pomyśleć
Koszt budowy domu z piwnicą jest wyższy niż domu niepodpiwniczonego. Jednak czasem bez piwnicy trudno optymalnie wykorzystać powierzchnię działki. Sprawdźmy zatem, kiedy warto planować podpiwniczenie domu
Jaka wentylacja do domu jednorodzinnego?
W domach jednorodzinnych stosuje się dwa rodzaje wentylacji: grawitacyjną (nazywaną też naturalną) i mechaniczną nawiewno-wywiewną.
Oszczędne baterie i spłuczki
Czteroosobowa rodzina do gotowania, mycia, sprzątania, prania, kąpieli i spłukiwania toalety zużywa około 500 litrów na dobę. Po serii podwyżek cen wody uczymy się, jak ją oszczędzać.
Na budowie - co robić w lutym
Luty to najlepszy moment na załatwienie formalności przed budową domu i znalezienie ekipy budowlanej.
Trwają prace nad kodeksem budowlanym. Będziemy budować łatwiej i szybciej
Pod koniec października 2015 roku ruszyły konsultacje dotyczące projektu Kodeksu budowlanego – ustawy, która przede wszystkim ma uporządkować gąszcz przepisów, jakim przez lata obrosło prawo budowlane. Proponowane zmiany miałyby wyraźnie ułatwić życie inwestorom – i to na wszystkich etapach prac.
Realizacje domów: nowoczesny dom z elewacją z kamieni
O takim domu można marzyć. Prosty, lecz dyskretnie elegancki. Wykonany z nietypowych materiałów, dzięki którym wtapia się w otoczenie. Ba - wręcz staje się naturalnym elementem krajobrazu. A przy tym oferuje wszystko, co nowoczesny dom mieć może. Plus godny pozazdroszczenia widok z okien.