Budowa domu krok po kroku

 • architekt

  Ile kosztuje obecność architekta na budowie domu jednorodzinnego

  Inwestorzy zazwyczaj nie widzą powodu płacenia architektowi dodatkowo, gdy nie ma takiej oczywistej konieczności, architekci przekonują, że ich nadzór może się przyczynić do obniżenia kosztów całej inwestycji.

 • osadnik gnilny

  Wybór działki: "goła" czy z mediami?

  Najkorzystniejsza jest sytuacja, gdy kupujemy działkę położoną przy bitej drodze, której obrzeżem poprowadzone są wszystkie niezbędne instalacje: elektryczna, wodociągowa, gazowa i kanalizacyjna. Ale nie zawsze jest to możliwe.

 • dom jednorodzinny, projekt domu, projekty domów

  Czy na wąskiej działce da się zbudować dom?

  Na wąskiej działce trudno jest zaplanować dom. Największym problemem jest usytuowanie wejścia i wjazdu do garażu. Optymalną sytuacją jest najpierw wybór działki, a potem dopasowanie do niej projektu domu. Dzięki temu architekt może wykorzystać jej walory i zmniejszyć uciążliwość wad.

 • 2-5% kosztów budowy domu to cena projektu indywidualnego

  Projekt domu - gotowy z katalogu czy na zamówienie?

  Jedni oszczędzając, kupują projekt gotowy, drudzy wolą zamówić u architekta projekt indywidualny.

 • dom jednorodzinny

  Który da się szybciej postawić - dom parterowy czy piętrowy?

  Budowa domu parterowego jest z reguły zdecydowanie szybsza niż postawienie budynku piętrowego.

 • budowa domu

  Dom do 150 m2 - tańszy dom parterowy czy piętrowy?

  Jeśli parterowy dom ma powierzchnię nieprzekraczającą 150 m2, jego postawienie powinno być mniej kosztowne niż budynku z piętrem, o podobnym metrażu i standardzie.

 • Dzięki bardzo grubej warstwie ocieplenia współczynnik U ścian będzie sporo niższy niż nakazują przepisy

  Inwestycja w lepsze ocieplenie domu

  Dodatkowe, lepsze ocieplenie domu się opłaca. Zaoszczędzona w taki sposób energia, powinna być dla nas "paliwem", które wykorzystujemy w pierwszej kolejności, planując ogrzewanie naszego domu. Choć może nie zawsze jest ono jeszcze najtańsze, ale - w przeciwieństwie do węgla, gazu i ropy naftowej - jego cena będzie się stale obniżać.

 • budowa

  Nadzór architekta na budowie domu w polskim prawie

  Jeśli projekt domu jednorodzinnego jest porządnie wykonany, a inwestor nie zmienia na placu budowy swoich decyzji, obecność architekta na budowie nie jest konieczna. Sytuacja się zmienia, gdy z różnych powodów trzeba podczas prowadzenia prac budowlanych dokonać zmian w projekcie domu. Oczywiście, jeśli zmiana wynika z błędu lub niedopatrzenia projektanta, powinna być dokonana bezpłatnie.

 • Okna w domy powinny być ciepłe i dobrze osadzone; warto je też wyposażyć w rolety

  Inwestycja w lepsze okna i rolety

  Od rodzaju profili, szyb i folii okiennych zależy, ile ciepła ucieknie przez okna.

 • budowa domu

  Budowa domu jesienią czy na wiosnę?

  Decyzja o budowie domu powoduje, że każdy inwestor chce jak najszybciej zbudować wymarzone "cztery kąty". Kwestią sporną jest pora roku i pogoda, która będzie sprzyjać kolejnym etapom robót. Kiedy najlepiej rozpocząć prace ziemne i wylewanie fundamentów?

 • Na gotowe uszczelnienie okna można nanieść dowolny tynk wewnętrzny

  Na budowie - co robić we wrześniu

  Gdy budowa planowana jest na jeden sezon, we wrześniu zaczynają się prace wykończeniowe.

 • dachówka betonowa, dachówka ceramiczna

  Kupujemy dachówki cementowe - koszt i reklamacje

  Wbrew powszechnej opinii, pokrycia z dachówek cementowych nie są wcale droższe od pokryć z blachodachówki. Wprawdzie sam materiał jest nieco droższy, ale przy montażu jest znacznie mniej odpadów powstałych przy docinaniu.

 • Projekt i realizacja domu jednorodzinnego Seweryn

  Zmiany w projekcie gotowym. Sprawdź, jak wygląda praktyka i co sądzą o tym architekci

  Dziewięć na dziesięć domów w Polsce budowanych jest na podstawie projektów gotowych. Zanim jednak zabierzemy się za budowę, potrzebna będzie adaptacja projektu. Na ile projekt gotowy trzeba i warto zmieniać, opowiadają architekci, którzy zajmują się tym na co dzień.

 • ściany zewnętrzne

  Odbiór ścian zewnętrznych - jak kontrolować prace na budowie

  Przy murowaniu ścian należy pilnować nie tylko ich pionu i poziomu, ale również kontrolować jakość wykonania detali: naroży i nadproży, wieńców oraz przemurowania ścian. Najogólniej mówiąc - staranność prac murarskich.

 • wełna mineralna

  Kupujemy wełnę mineralną

  Planując docieplenie domu, warto rozważyć wybór wełny mineralnej. Materiał ten jest wprawdzie nieco droższy od popularnego styropianu, ma jednak szereg zalet.

 • Rodzaj powłoki powinniśmy dostosować nie tylko do estetyki dachu, ale także do warunków atmosferycznych rejonu, w którym będzie stał dom.

  Kupujemy blachodachówkę

  Atrakcyjny wygląd i trwałość sprawiają, że od wielu lat blachodachówki są materiałem bardzo popularnym w Polsce. Warto jednak wiedzieć, na co zwracać uwagę przy ich zakupie, aby nie okazało się, że ułożone pokrycie będzie wymagało naprawy już po następnej zimie.

 • BUDOWA DOMU MAGDY I MARCINA , KONTENER NA SMIECI FOT. MAGDA GEDZIOROWSKA PUBLIKACJA LADNY DOM NR 3 (53) - 3.2003

  Chroń ogród podczas budowy domu

  Warto przypilnować, aby podczas budowy domu wyeliminowane zostały wszelkie źródła skażeń i zanieczyszczeń gleby.

 • Doprowadzenie mediów warto dokładnie wcześniej przemyśleć, by nie trzeba było kuć otworów w zaizolowanych fundamentach lub robić dodatkowych wykopów.

  Instalacje stanu zero - przeczytaj zanim zaczniesz budowę domu

  Kto o instalacjach zaczyna myśleć dopiero po wzniesieniu domu w stanie surowym, popełnia duży błąd. Trzeba się tym zająć jeszcze przed wybudowaniem fundamentów.

 • Najczęściej do budowy ścian zewnętrznych stosuje się pustaki ceramiczne

  Kupujemy ceramikę budowlaną

  Nazwa ?ceramika budowlana? obejmuje szeroką gamę produktów wypalonych z gliny. Najczęściej jest ona stosowana w odniesieniu do materiałów murowych, z których można wznosić ściany nośne, działowe i elewacyjne.

 • budowa domu

  Budowa domu systemem gospodarczym

  Witam, z powodu braku finansów zastanawiam się nad budową domu systemem gospodarczym, z pomocą "rodzinnych" i "sąsiedzkich" specjalistów. W jakiej kolejności i konkretnie jakie prace budowlane powinienem wykonywać? W jakim miesiącu najlepiej w ogóle zacząć budowę domu? Czy lepiej budować jeden rok czy dwa? Witek G. z Mławy

 • murowanie

  Kupujemy beton komórkowy

  Decydując się na zakup elementów z betonu komórkowego, warto dokładnie poznać ofertę producentów. Jednakowo wyglądające bloczki nie zawsze bowiem mają takie same parametry.

 • projekt domu jednorodzinnego

  Zmiany w projekcie

  Gdy mamy już projekt wymarzonego domu, potrzebne będzie jeszcze wykonanie planu zagospodarowania do warunków konkretnej działki i wymagań stawianych przez lokalne urzędy. Pociąga to za sobą różne zmiany, na przykład usytuowania okien i drzwi.

 • Przydatne adresy i telefony

  Telefony i strony internetowe ważne dla inwestora

  Podczas prowadzenia budowy domu niektóre kontakty warto mieć pod ręką.

 • fot. MONIER

  Na budowie - co robić i czego nie robić w marcu

  Zdarza się, że w marcu robi się ciepło, ale trzeba być ostrożnym z rozpoczynaniem budowy. Lepiej dokładnie sprawdź prognozy, czy na pewno nie jest spodziewany powrót zimy.

 • Fot. Rafał Polak-Kuchta

  Na budowie - co robić i czego nie robić w styczniu

  Zima to niezbyt dobry czas na rozpoczynanie prac budowlanych. Można jednak wykończyć dom pozostawiony przed zimą w stanie surowym zamkniętym.

 • Pompa ciepła do ogrzewania domu i ciepłej wody

  Czym ogrzewać dom?

  Wybór paliwa, którym będziemy ogrzewali dom, w znaczący sposób wpływa na wysokość kosztów jego eksploatacji.

 • lekkie ściany szkieletowe,ściany działowe

  Ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych

  Zazwyczaj ściany z płyt gipsowo-kartonowych, izolowanych akustycznie wełną mineralną, wykonuje się na poddaszach. Można je ustawić w dowolnym miejscu, gdyż są lekkie i nie wymagają wzmacniania stropu.

 • drewniane podłogi,drewniana podłoga

  Lakiery, oleje i woski na podłogi

  Drewniane podłogi można wykończyć na kilka sposobów: polakierować, nasączyć olejem lub zaciągnąć woskiem.

 • Tynkowanie elewacji - ze względu na możliwość przymrozków - jest w październiku zwykle ryzykowne

  Na budowie - co robić w październiku

  Jeśli teraz rozpoczynasz budowę domu i chcesz zdążyć przed zimą ze stanem surowym otwartym, możesz się zawieść - polską złotą jesień mogą po kilku tygodniach gwałtownie przerwać niskie temperatury, a nawet śnieg.

 • Układanie paneli podłogowych nie jest trudne. Trzeba jednak uważać, by podłoże było dostatecznie wysuszone

  Na budowie - co robić w grudniu

  Grudzień to dobry miesiąc na przygotowanie się do budowy w przyszłym roku. Jest teraz czas na spokojny wybór architekta lub projektu z katalogu, wyszukanie i sprawdzenie ekip wykonawczych (zarezerwowanie terminów). Perspektywa zbliżających się świąt spowalnia z reguły tempo prac prowadzonych wewnątrz domu.