Budowa domu krok po kroku

 • osadnik gnilny

  Wybór działki: "goła" czy z mediami?

  Najkorzystniejsza jest sytuacja, gdy kupujemy działkę położoną przy bitej drodze, której obrzeżem poprowadzone są wszystkie niezbędne instalacje: elektryczna, wodociągowa, gazowa i kanalizacyjna. Ale nie zawsze jest to możliwe.

 • dom jednorodzinny, projekt domu, projekty domów

  Czy na wąskiej działce da się zbudować dom?

  Na wąskiej działce trudno jest zaplanować dom. Największym problemem jest usytuowanie wejścia i wjazdu do garażu. Optymalną sytuacją jest najpierw wybór działki, a potem dopasowanie do niej projektu domu. Dzięki temu architekt może wykorzystać jej walory i zmniejszyć uciążliwość wad.

 • 2-5% kosztów budowy domu to cena projektu indywidualnego

  Projekt domu - gotowy z katalogu czy na zamówienie?

  Jedni oszczędzając, kupują projekt gotowy, drudzy wolą zamówić u architekta projekt indywidualny.

 • dom jednorodzinny

  Który da się szybciej postawić - dom parterowy czy piętrowy?

  Budowa domu parterowego jest z reguły zdecydowanie szybsza niż postawienie budynku piętrowego.

 • budowa domu

  Dom do 150 m2 - tańszy dom parterowy czy piętrowy?

  Jeśli parterowy dom ma powierzchnię nieprzekraczającą 150 m2, jego postawienie powinno być mniej kosztowne niż budynku z piętrem, o podobnym metrażu i standardzie.

 • Dzięki bardzo grubej warstwie ocieplenia współczynnik U ścian będzie sporo niższy niż nakazują przepisy

  Inwestycja w lepsze ocieplenie domu

  Dodatkowe, lepsze ocieplenie domu się opłaca. Zaoszczędzona w taki sposób energia, powinna być dla nas "paliwem", które wykorzystujemy w pierwszej kolejności, planując ogrzewanie naszego domu. Choć może nie zawsze jest ono jeszcze najtańsze, ale - w przeciwieństwie do węgla, gazu i ropy naftowej - jego cena będzie się stale obniżać.

 • budowa

  Nadzór architekta na budowie domu w polskim prawie

  Jeśli projekt domu jednorodzinnego jest porządnie wykonany, a inwestor nie zmienia na placu budowy swoich decyzji, obecność architekta na budowie nie jest konieczna. Sytuacja się zmienia, gdy z różnych powodów trzeba podczas prowadzenia prac budowlanych dokonać zmian w projekcie domu. Oczywiście, jeśli zmiana wynika z błędu lub niedopatrzenia projektanta, powinna być dokonana bezpłatnie.

 • Okna w domy powinny być ciepłe i dobrze osadzone; warto je też wyposażyć w rolety

  Inwestycja w lepsze okna i rolety

  Od rodzaju profili, szyb i folii okiennych zależy, ile ciepła ucieknie przez okna.

 • budowa domu

  Budowa domu jesienią czy na wiosnę?

  Decyzja o budowie domu powoduje, że każdy inwestor chce jak najszybciej zbudować wymarzone "cztery kąty". Kwestią sporną jest pora roku i pogoda, która będzie sprzyjać kolejnym etapom robót. Kiedy najlepiej rozpocząć prace ziemne i wylewanie fundamentów?

 • Na gotowe uszczelnienie okna można nanieść dowolny tynk wewnętrzny

  Na budowie - co robić we wrześniu

  Gdy budowa planowana jest na jeden sezon, we wrześniu zaczynają się prace wykończeniowe.

 • dachówka betonowa, dachówka ceramiczna

  Kupujemy dachówki cementowe - koszt i reklamacje

  Wbrew powszechnej opinii, pokrycia z dachówek cementowych nie są wcale droższe od pokryć z blachodachówki. Wprawdzie sam materiał jest nieco droższy, ale przy montażu jest znacznie mniej odpadów powstałych przy docinaniu.

 • Projekt i realizacja domu jednorodzinnego Seweryn

  Zmiany w projekcie gotowym. Sprawdź, jak wygląda praktyka i co sądzą o tym architekci

  Dziewięć na dziesięć domów w Polsce budowanych jest na podstawie projektów gotowych. Zanim jednak zabierzemy się za budowę, potrzebna będzie adaptacja projektu. Na ile projekt gotowy trzeba i warto zmieniać, opowiadają architekci, którzy zajmują się tym na co dzień.

 • ściany zewnętrzne

  Odbiór ścian zewnętrznych - jak kontrolować prace na budowie

  Przy murowaniu ścian należy pilnować nie tylko ich pionu i poziomu, ale również kontrolować jakość wykonania detali: naroży i nadproży, wieńców oraz przemurowania ścian. Najogólniej mówiąc - staranność prac murarskich.

 • dachówki ceramiczne, krycie dachu dachówkami ceramicznymi

  Kupujemy dachówki ceramiczne

  Na rynku jest wiele rodzajów dachówek ceramicznych: karpiówki, esówki, marsylki, zakładkowe każda z nich ma inny kształt, wykończenie, masę i właściwości. Które więc będą najlepsze na nasz dach?

 • wełna mineralna

  Kupujemy wełnę mineralną

  Planując docieplenie domu, warto rozważyć wybór wełny mineralnej. Materiał ten jest wprawdzie nieco droższy od popularnego styropianu, ma jednak szereg zalet.

 • Rodzaj powłoki powinniśmy dostosować nie tylko do estetyki dachu, ale także do warunków atmosferycznych rejonu, w którym będzie stał dom.

  Kupujemy blachodachówkę

  Atrakcyjny wygląd i trwałość sprawiają, że od wielu lat blachodachówki są materiałem bardzo popularnym w Polsce. Warto jednak wiedzieć, na co zwracać uwagę przy ich zakupie, aby nie okazało się, że ułożone pokrycie będzie wymagało naprawy już po następnej zimie.

 • BUDOWA DOMU MAGDY I MARCINA , KONTENER NA SMIECI FOT. MAGDA GEDZIOROWSKA PUBLIKACJA LADNY DOM NR 3 (53) - 3.2003

  Chroń ogród podczas budowy domu

  Warto przypilnować, aby podczas budowy domu wyeliminowane zostały wszelkie źródła skażeń i zanieczyszczeń gleby.

 • Doprowadzenie mediów warto dokładnie wcześniej przemyśleć, by nie trzeba było kuć otworów w zaizolowanych fundamentach lub robić dodatkowych wykopów.

  Instalacje stanu zero - przeczytaj zanim zaczniesz budowę domu

  Kto o instalacjach zaczyna myśleć dopiero po wzniesieniu domu w stanie surowym, popełnia duży błąd. Trzeba się tym zająć jeszcze przed wybudowaniem fundamentów.

 • Najczęściej do budowy ścian zewnętrznych stosuje się pustaki ceramiczne

  Kupujemy ceramikę budowlaną

  Nazwa ?ceramika budowlana? obejmuje szeroką gamę produktów wypalonych z gliny. Najczęściej jest ona stosowana w odniesieniu do materiałów murowych, z których można wznosić ściany nośne, działowe i elewacyjne.

 • budowa domu

  Budowa domu systemem gospodarczym

  Witam, z powodu braku finansów zastanawiam się nad budową domu systemem gospodarczym, z pomocą "rodzinnych" i "sąsiedzkich" specjalistów. W jakiej kolejności i konkretnie jakie prace budowlane powinienem wykonywać? W jakim miesiącu najlepiej w ogóle zacząć budowę domu? Czy lepiej budować jeden rok czy dwa? Witek G. z Mławy

 • murowanie

  Kupujemy beton komórkowy

  Decydując się na zakup elementów z betonu komórkowego, warto dokładnie poznać ofertę producentów. Jednakowo wyglądające bloczki nie zawsze bowiem mają takie same parametry.

 • projekt domu jednorodzinnego

  Zmiany w projekcie

  Gdy mamy już projekt wymarzonego domu, potrzebne będzie jeszcze wykonanie planu zagospodarowania do warunków konkretnej działki i wymagań stawianych przez lokalne urzędy. Pociąga to za sobą różne zmiany, na przykład usytuowania okien i drzwi.

 • Przydatne adresy i telefony

  Telefony i strony internetowe ważne dla inwestora

  Podczas prowadzenia budowy domu niektóre kontakty warto mieć pod ręką.

 • fot. MONIER

  Na budowie - co robić i czego nie robić w marcu

  Zdarza się, że w marcu robi się ciepło, ale trzeba być ostrożnym z rozpoczynaniem budowy. Lepiej dokładnie sprawdź prognozy, czy na pewno nie jest spodziewany powrót zimy.

 • Fot. Rafał Polak-Kuchta

  Na budowie - co robić i czego nie robić w styczniu

  Zima to niezbyt dobry czas na rozpoczynanie prac budowlanych. Można jednak wykończyć dom pozostawiony przed zimą w stanie surowym zamkniętym.

 • Pompa ciepła do ogrzewania domu i ciepłej wody

  Czym ogrzewać dom?

  Wybór paliwa, którym będziemy ogrzewali dom, w znaczący sposób wpływa na wysokość kosztów jego eksploatacji.

 • lekkie ściany szkieletowe,ściany działowe

  Ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych

  Zazwyczaj ściany z płyt gipsowo-kartonowych, izolowanych akustycznie wełną mineralną, wykonuje się na poddaszach. Można je ustawić w dowolnym miejscu, gdyż są lekkie i nie wymagają wzmacniania stropu.

 • drewniane podłogi,drewniana podłoga

  Lakiery, oleje i woski na podłogi

  Drewniane podłogi można wykończyć na kilka sposobów: polakierować, nasączyć olejem lub zaciągnąć woskiem.

 • Tynkowanie elewacji - ze względu na możliwość przymrozków - jest w październiku zwykle ryzykowne

  Na budowie - co robić w październiku

  Jeśli teraz rozpoczynasz budowę domu i chcesz zdążyć przed zimą ze stanem surowym otwartym, możesz się zawieść - polską złotą jesień mogą po kilku tygodniach gwałtownie przerwać niskie temperatury, a nawet śnieg.

 • Układanie paneli podłogowych nie jest trudne. Trzeba jednak uważać, by podłoże było dostatecznie wysuszone

  Na budowie - co robić w grudniu

  Grudzień to dobry miesiąc na przygotowanie się do budowy w przyszłym roku. Jest teraz czas na spokojny wybór architekta lub projektu z katalogu, wyszukanie i sprawdzenie ekip wykonawczych (zarezerwowanie terminów). Perspektywa zbliżających się świąt spowalnia z reguły tempo prac prowadzonych wewnątrz domu.