Budowa domu krok po kroku
Instalacje stanu zero - przeczytaj zanim zaczniesz budowę domu
Kto o instalacjach zaczyna myśleć dopiero po wzniesieniu domu w stanie surowym, popełnia duży błąd. Trzeba się tym zająć jeszcze przed wybudowaniem fundamentów.
Budowa dobrze zaplanowana
Budowa domu jest ogromną inwestycją finansową, i do tego stresującą. Dlatego warto zaopatrzyć się w dobry plan budowy, aby oszczędzić sobie i nieplanowanych kosztów, i nie potrzebnych nerwów.
Jakie są metody prowadzenia budowy?
Realizacja projektów budowlanych w Polsce jest rygorystycznie regulowana przepisami prawa budowlanego, które precyzyjnie określają proces projektowania, wykonawstwa oraz nadzoru nad inwestycjami. Metody prowadzenia budowy różnią się w zależności od skali projektu, rodzaju obiektu i dostępnych zasobów. Wybór właściwej metody ma ogromne znaczenie dla skutecznego przeprowadzenia procesu budowlanego zgodnie z obowiązującymi normami i standardami. Z perspektywy biznesowej, niezależnie od wybranej metody, zawsze warto zatrudnić inwestora zastępczego, który profesjonalnie będzie chronił interesy inwestora na każdym etapie budowy.
Jak dobrze ustawić dom na działce?
Usytuowanie domu na działce to jedna z ważniejszych decyzji, jaką musi podjąć inwestor, zanim rozpoczną się prace budowlane.
Zmiany na budowie – zmiana grubości warstw podłogowych
Teoretycznie podczas budowy można wprowadzić zmiany na każdym jej etapie. Pomysłów na to, co ulepszyć, jest tyle, ilu inwestorów. Ich inwencja bywa naprawdę nieograniczona. Przestrzegamy jednak przed podejmowaniem samowolnych decyzji i przedstawiamy najważniejsze zmiany oraz ich konsekwencje.
Czy warto zaczynać budowę przed zimą?
Jest takie pytanie, które zdaje sobie każdy, kto postanowił wybudować dom. Nie dotyczy ono jednak technologii budowy, wyboru stolarki ani nawet wyboru projektu domu. Każdy inwestor zastanawia się nad tym… jaka pora roku jest najbardziej odpowiednia do rozpoczęcia budowy domu? Czy nadchodząca wielkimi krokami jesień, a za nią zima to odpowiedni moment na „wbicie pierwszej łopaty”?
Ile powinna trwać budowa domu? Jak rozplanować budowę?
Przy planowaniu budowy domu trzeba koniecznie zdecydować, jak długo będzie trwała. Pod uwagę należy wziąć kwestie technologiczne i finansowe. Jakie rozwiązanie jest najtańsze i najlepsze?
Budowa domu z przerwą na zimę
Na wybudowanie domu w technologii murowanej zwykle potrzebne są dwa sezony budowlane. Planując prace, warto je więc tak ustalić, by zdążyć z niektórymi robotami przed nastaniem mrozów.
Jakim systemem budować. System gospodarczy czy zlecony
W jaki sposób budować? Samodzielnie "systemem gospodarczym", zlecając prace różnym firmom, czy wynajmując jedną firmę, która zrealizuje całość "pod klucz"?
Akcja Termomodernizacja. Co to jest termomodernizacja głęboka?
Pojęcie "głęboka termomodernizacja" pojawia się coraz częściej, głównie w kontekście przepisów i dyrektyw Unii Europejskiej oraz wymagań określających możliwość uzyskania dofinansowania projektów termomodernizacyjnych w budynkach. Co to właściwie oznacza i kiedy warto się zdecydować na głęboką termomodernizację?
Akcja Termomodernizacja. Projekt remontu starego domu
Utrzymanie wielu domów jednorodzinnych, zwłaszcza wybudowanych w latach 60., 70. i 80., kosztuje bardzo dużo. Są one słabo ocieplone i ogrzewane przestarzałymi metodami. Eksperci z Krajowej Agencji Poszanowania Energii KAPE zaprojektowali modelową termomodernizację domu z 1969 roku, aby pokazać, jakie prace należy wykonać i ile to kosztuje.
Biały klinkier. Elewacje z klinkieru
Buduję dom, którego część jest wykończona brązowym klinkierem. Chciałbym jednak, żeby nie wyglądał tak samo jak pozostałe budynki w okolicy - czerwone, grafitowe, zielone, brązowe. Czy klinkier jest dostępny w innym niż te kolorze? Andrzej Ż., Nowy Sącz
Najtrudniejsze momenty na budowie domu
Wprawdzie nie ma takiego błędu, którego nie można naprawić, ale budując dom, już od etapu stanu surowego dobrze wiedzieć, co może sprawiać problemy, by później nie borykać się z kosztownymi przeróbkami. Oto lista prac, o których lepiej nie zapomnieć.
Działka budowlana z doświadczenia architekta - uwaga na brak infrastruktury!
Wybierając działkę pod budowę domu, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jej wielkość, cenę i kształt, ale również to czego nie widać - na przykład na infrastrukturę lub jej brak.
Który dom da się łatwiej przebudować - parterowy czy piętrowy?
Większość budynków da się rozbudować. Jest na to kilka sposobów. Najłatwiej przebudować taki dom, który powstawał z myślą o przyszłych zmianach.
Jak zbudować dom i nie zbankrutować?
Na jakości materiałów budowlanych i elementów wykończeniowych nie warto oszczędzać. Co zatem zrobić, żeby nie przeinwestować i zmniejszyć wydatki tak, by starczyło nam pieniędzy na ukończenie domu?
Ile kosztuje obecność architekta na budowie domu jednorodzinnego
Inwestorzy zazwyczaj nie widzą powodu płacenia architektowi dodatkowo, gdy nie ma takiej oczywistej konieczności, architekci przekonują, że ich nadzór może się przyczynić do obniżenia kosztów całej inwestycji.
Wybór działki: "goła" czy z mediami?
Najkorzystniejsza jest sytuacja, gdy kupujemy działkę położoną przy bitej drodze, której obrzeżem poprowadzone są wszystkie niezbędne instalacje: elektryczna, wodociągowa, gazowa i kanalizacyjna. Ale nie zawsze jest to możliwe.
Czy na wąskiej działce da się zbudować dom?
Na wąskiej działce trudno jest zaplanować dom. Największym problemem jest usytuowanie wejścia i wjazdu do garażu. Optymalną sytuacją jest najpierw wybór działki, a potem dopasowanie do niej projektu domu. Dzięki temu architekt może wykorzystać jej walory i zmniejszyć uciążliwość wad.
Projekt domu - gotowy z katalogu czy na zamówienie?
Jedni oszczędzając, kupują projekt gotowy, drudzy wolą zamówić u architekta projekt indywidualny.
Który da się szybciej postawić - dom parterowy czy piętrowy?
Budowa domu parterowego jest z reguły zdecydowanie szybsza niż postawienie budynku piętrowego.
Dom do 150 m2 - tańszy dom parterowy czy piętrowy?
Jeśli parterowy dom ma powierzchnię nieprzekraczającą 150 m2, jego postawienie powinno być mniej kosztowne niż budynku z piętrem, o podobnym metrażu i standardzie.
Inwestycja w lepsze ocieplenie domu
Dodatkowe, lepsze ocieplenie domu się opłaca. Zaoszczędzona w taki sposób energia, powinna być dla nas "paliwem", które wykorzystujemy w pierwszej kolejności, planując ogrzewanie naszego domu. Choć może nie zawsze jest ono jeszcze najtańsze, ale - w przeciwieństwie do węgla, gazu i ropy naftowej - jego cena będzie się stale obniżać.
Nadzór architekta na budowie domu w polskim prawie
Jeśli projekt domu jednorodzinnego jest porządnie wykonany, a inwestor nie zmienia na placu budowy swoich decyzji, obecność architekta na budowie nie jest konieczna. Sytuacja się zmienia, gdy z różnych powodów trzeba podczas prowadzenia prac budowlanych dokonać zmian w projekcie domu. Oczywiście, jeśli zmiana wynika z błędu lub niedopatrzenia projektanta, powinna być dokonana bezpłatnie.
Inwestycja w lepsze okna i rolety
Od rodzaju profili, szyb i folii okiennych zależy, ile ciepła ucieknie przez okna.
Budowa domu jesienią czy na wiosnę?
Decyzja o budowie domu powoduje, że każdy inwestor chce jak najszybciej zbudować wymarzone "cztery kąty". Kwestią sporną jest pora roku i pogoda, która będzie sprzyjać kolejnym etapom robót. Kiedy najlepiej rozpocząć prace ziemne i wylewanie fundamentów?
Na budowie - co robić we wrześniu
Gdy budowa planowana jest na jeden sezon, we wrześniu zaczynają się prace wykończeniowe.
Kupujemy dachówki cementowe - koszt i reklamacje
Wbrew powszechnej opinii, pokrycia z dachówek cementowych nie są wcale droższe od pokryć z blachodachówki. Wprawdzie sam materiał jest nieco droższy, ale przy montażu jest znacznie mniej odpadów powstałych przy docinaniu.
Zmiany w projekcie gotowym. Sprawdź, jak wygląda praktyka i co sądzą o tym architekci
Dziewięć na dziesięć domów w Polsce budowanych jest na podstawie projektów gotowych. Zanim jednak zabierzemy się za budowę, potrzebna będzie adaptacja projektu. Na ile projekt gotowy trzeba i warto zmieniać, opowiadają architekci, którzy zajmują się tym na co dzień.
Odbiór ścian zewnętrznych - jak kontrolować prace na budowie
Przy murowaniu ścian należy pilnować nie tylko ich pionu i poziomu, ale również kontrolować jakość wykonania detali: naroży i nadproży, wieńców oraz przemurowania ścian. Najogólniej mówiąc - staranność prac murarskich.