Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Na budowie - co robić i czego nie robić w kwietniu

red.

Zwykle to czas kiedy wykonuje się wykopy pod fundamenty. Jeśli wcześniej nie zleciliśmy badania gruntu, to ostatni moment, aby to zrobić.

fundamenty
Dopiero na odpowiednio zaizolowanych fundamentach można murować ściany nadziemia
Fot. Rafał Polak-Kruchta
Budowa domu

Jeśli tylko pogoda dopisuje, nie ma przymrozków i nie pada śnieg, a poziom wód gruntowych jest na tyle niski, że nie utrudnia wykopów, możesz rozpocząć budowę domu, a więc wykopy, fundamenty i stawianie ścian. Jeśli dom ma być podpiwniczony, to przed zasypaniem wykopów ściany piwnic trzeba zaizolować, a wokół ław fundamentowych warto ułożyć drenaż opaskowy. Będzie on chronił fundamenty przed zawilgoceniem (trzeba tylko zapewnić odprowadzenie zebranej wody daleko od domu).

Jeżeli dom jest już wybudowany w stanie surowym otwartym, możesz rozpoczynać układanie instalacji: najpierw zrób instalację elektryczną (także alarmową), a dopiero w następnej kolejności - sanitarną i grzewczą.

Remont domu

Jeśli jest ciepło (temperatura nie spada poniżej 5°C), można przystąpić do remontu elewacji, połączonego z dociepleniem ścian domu (racjonalna grubość izolacji to minimum 15 cm).

Można też zdecydować się na wymianę okien i pokrycia dachowego, choć z tymi pracami jeszcze lepiej poczekać miesiąc, a może nawet dwa.

Jeśli w domu ma być wentylacja grawitacyjna lub wywiewna, to w oknach lub ścianach muszą znaleźć się nawiewniki zapewniające dopływ świeżego powietrza.

W domu w stanie surowym zamkniętym można kontynuować układanie instalacji. Warto przy tym zdecydować o tym, czy chcemy mieć odkurzacz centralny lub instalację wentylacyjną z odzyskiem ciepła i jeśli tak, to ułożyć odpowiednie instalacje.

Zobacz co robić na budowie w styczniu, lutym, marcu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu.

Zobacz także:

Geodeta - na początek budowyPiwnica w domu - kiedy warto o niej pomyślećŁawy fundamentowe i ściany piwnic - praktyczny kurs budowaniaJak zrobić zbrojenie fundamentów bez błędówJak izolować ściany piwnicOdbiór robót budowlanych - fundamentyJakie błędy robimy przy ocieplaniu ścian domuNajpopularniejsze ocieplenie ścian domuInwestycja w lepsze okna i roletyZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Na budowie - co robić i czego nie robić w kwietniu