Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom w Julianowie pod Warszawą

Redakcja/Tekst: Ewa Staręga

Nieodnawiany od lat dom Joanny i Maćka wymagał remontu i wymiany przestarzałego wyposażenia. Na początku miała to być tylko rearanżacja i odświeżenie ścian, ale skończyło się na totalnej metamorfozie. Dzięki współpracy z architektką domownicy odważyli się na gruntowne zmiany. Powstały wnętrza, w których rodzina wreszcie poczuła się dobrze.

Dom w Julianowie pod Warszawą
Dom w Julianowie pod Warszawą
zdjęcie: MICHAŁ SKORUPSKI stylizacja: KASIA MITKIEWICZ

Joanna i  Maciek mieszkali od dwudziestu kilku lat w bliźniaku, na osiedlu w Julianowie pod Warszawą. Po kłopotach, które pojawiły się w trakcie budowy domu, nie mieli serca, czasu, ani funduszy, aby wykończyć i umeblować go w zgodzie z własnymi potrzebami. Mijały lata, a  pusta, nieatrakcyjna działka pięknie zarosła drzewami, krzewami i  kwiatami. Dookoła robiło się idealnie, a w środku dom zaczął wymagać malowania i remontu. W tym czasie córka domowników dorosła i postanowiła się wyprowadzić. To skłoniło małżeństwo do podjęcia próby przystosowania domu do ich wyobrażeń o własnych, wymarzonych czterech kątach. Na początku rodzina planowała swego rodzaju lifting wnętrz – wymiana mebli w salonie, malowanie ścian, odświeżenie niezbyt lubianej pomarańczowo-zielonej łazienki oraz przeprojektowanie pokoju córki na sypialnię rodziców. Mobilizujące okazało się spotkanie z architektką Małgorzatą Górską-Niwińską, która nie tylko pomogła zrealizować Joannie i Maćkowi upragnione zmiany, ale też budziła apetyt na więcej.

Skończyło się na generalnym remoncie z wyburzaniem ścian, wymianą podłóg, schodów, drzwi, mebli, odnowieniem dwóch łazienek oraz zmianą funkcjonalną niektórych pomieszczeń. Parter domu tworzy niemalże w  całości otwarty plan części dziennej, podzielony na kilka stref funkcjonalnych – dwie wypoczynkowe: przy kominku oraz przy telewizorze, jadalnianą i kuchenną. Duża część salonu była kompletnie niewykorzystana. Nowa aranżacja zapewniła korzystne ustawienie części wypoczynkowej z  kanapą i fotelem, odsuniętych nieco od ścian. W ich poprzednim usytuowaniu architektka umieściła teraz telewizor. Miękkie poduszki, puszysty dywan oraz wygodne, tapicerowane meble sprawiły, że przestrzeń nabrała przytulnego, domowego charakteru. Przy pustym kiedyś miejscu wokół kominka powstał kącik do czytania z pięknym widokiem na ogród, który można podziwiać z bujanego fotela. To ulubiony zakątek pani domu.

Zobacz także: Niezwykły dom w górach >>

Dom w Julianowie pod Warszawą
Dom w Julianowie pod Warszawą
zdjęcie: MICHAŁ SKORUPSKI stylizacja: KASIA MITKIEWICZ

Z  salonu trafiamy do części ze stołem jadalnym, wypełniającym przestrzeń przeszklonego wykusza. Stąd również można podziwiać wspaniałości ogrodowe. Mocnym akcentem jest industrialny stół wykonany, podobnie jak kilka innych mebli, z  wyjątkowego, starego drewna w Manufakturze Regalia. Dużą przestrzeń dzienną kończy zabudowa kuchenna o nowoczesnym wyglądzie. Białe, proste szafki i nowoczesny, błyszczący okap kuchenny ociepla czarny kolor ściany, malowanej matową farbą tablicową. Wystrój wnętrza ujawnia zamiłowania pani domu do surowych, naturalnych i zawsze modnych materiałów. Jest tu dużo mebli ze starego drewna – stół, konsole, hoker, drabinki służące za wieszaki, a także inne proste, podstawowe materiały. Kamienna obudowa kominka, metalowa witryna, przeszklone drzwi prowadzące z holu do salonu czy lniane zasłony dopełniają wizerunek ponadczasowego wnętrza.

Domowego klimatu dodają stojące lampy, tekstylia, pamiątki oraz liczne grafiki i obrazy na ścianach, pochodzące z podróży domowników. Prace remontowe objęły również część prywatną domu, położoną na piętrze. W  byłym pokoju córki powstała wygodna sypialnia gospodarzy ze sporą garderobą. Poprzednia, nieduża sypialnia rodziców została zamieniona na pokój gościnny. Urządzono też gabinet, w  miejscu pomieszczenia będącego do niedawna składzikiem. Dużą metamorfozę przeszła łazienka, która miała trudny układ ze względu na skosy. Architektka zaproponowała sporo przydatnych schowków i zabudowy meblowe, które poprawiły proporcje pomieszczenia. W wystroju prywatnej strefy również można odnaleźć wrażliwość gospodarzy na naturalne, ładne materiały wykończeniowe w odcieniach brązów – drewno, len, wiklina czy gres naśladujący rysunek kamienia. Przytulny, niewymuszony klimat wnętrza od razu przypadł Joannie i Maćkowi do gustu.

Zobacz także: Domy gwiazd >>

Gdzie i za ile kupimy brązowe dodatki?
Gdzie i za ile kupimy brązowe dodatki?
CK 9 2020/Wybór: Ewa Staręga, Opracowanie graficzne: Marta Jedlińska
Meble i dodatki pasujące do prezentowanych wnętrz
Meble i dodatki pasujące do prezentowanych wnętrz
CK 9 2020/Wybór: Ewa Staręga, Opracowanie graficzne: Marta Jedlińska
Dom w Julianowie pod Warszawą - rzut parteru
Dom w Julianowie pod Warszawą - rzut parteru
Rys. Delfina Grzelak
Dom w Julianowie pod Warszawą - rzut piętra
Dom w Julianowie pod Warszawą - rzut piętra
Rys. Delfina Grzelak
    Więcej o:

Skomentuj:

Dom w Julianowie pod Warszawą