Industrialne mieszkanie w Zielonej Górze
Przestrzeń, duże okna, widoczne elementy konstrukcyjne i antresola - te charakterystyczne dla stylu industrialnego elementy znajdują się w zielonogórskim mieszkaniu, którego wnętrza zaprojektowała pracownia Fanajło Home Design Decor. Strefa dzienna to prawdziwe królestwo książek, odzwierciedlające pasję właścicieli lokum. Wnętrza rozświetla nie tylko blask elegancji, ale również lampy polskiej marki AQForm.
Połączenie elegancji ze stylem industrialnym
Mieszkanie zostało urządzone w niezwykle funkcjonalny sposób, zgodnie z oczekiwaniami inwestorów, którym zależało m.in. na wydzieleniu miejsca na książki oraz na komfortowym, ale jednocześnie estetycznym wyposażeniu kuchni. Wytyczne uwzględniały również wygospodarowanie miejsca na klatkę dla szynszyli, przestrzeni do ćwiczeń na macie oraz do przyjmowania gości i grania w planszówki.
Na powierzchni 82 metrów kwadratowych króluje styl industrialny, urozmaicony dodatkami w złotym kolorze. Istotną rolę w tym klimatycznym mieszkaniu grają takie materiały wykończeniowe, jak dębowe deski, ułożone na podłodze we wzór jodełki francuskiej, gipsowa sztukateria ścienna, a także stal konstrukcyjna. Surowy, niemal techniczny klimat łączy się tutaj z gustowną elegancją.
Wyzwania w aranżowaniu loftu
W związku z imponującą wysokością wnętrz w strefie dziennej, projekt aranżacji mógł zakładać wykorzystanie rozwiązań nietypowych dla przeciętnego mieszkania w bloku. Niezwykle dekoracyjnym elementem koncepcji jest biblioteczka, którą umieszczono niemal pod sufitem. To dobre miejsce na liczne książki właścicieli, których ciągle przybywa - ponadto również zabieg aranżacyjny, który podkreśla oryginalne walory mieszkania. Aby umożliwić sięganie do wysoko położonych półek, przewidziano drabinę - kolejny element charakterystyczny dla loftów. Część książek znalazła się w drugiej biblioteczce - to stojąca zabudowa na wymiar, od góry przykryta przedłużonym parapetem, który w razie potrzeby może służyć jako siedzisko.
Niemałym wyzwaniem aranżacyjnym okazało się odpowiednie doświetlenie przestrzeni loftu. Jedynym źródłem światła dziennego są dwa okna, które nie zapewniają go wystarczająco dużo. Pracownia Fanajło Home Design Decor w tej realizacji posiłkowała się obliczeniami fotometrycznymi, które pozwoliły stworzyć przyjemny klimat dzięki oświetleniu polskiej marki AQForm. Wykorzystano m.in. oprawy MODERN GLASS i SET RAW oraz nowoczesne oświetlenie umieszczone na szynoprzewodach.
Zobacz także:
Inwestorzy uwielbiają naturalne rośliny, jednak ze względu na brak światła nie mogli sobie na nie pozwolić, ponieważ nie rosły. Zastosowaliśmy specjalne oświetlenie w wybranych reflektorach tak, aby zachodziła fotosynteza roślin i dzięki temu mogły stanąć tam donice pełne zieleni, które ożywiają przestrzeń.
W zgodzie z panującymi trendami
Industrialny projekt mieszkania mieszczącego się w Zielonej Górze nie jest typowym przykładem magazynowo-ceglanej estetyki. W tym wnętrzu dominuje przede wszystkim niepowtarzalny charakter, którego nieodłącznymi elementami są zarówno części konstrukcyjne pofabrycznego budynku, jak i przytulna, ale oszczędna w formie koncepcja. Nie zabrakło w niej miejsca na uniwersalną szarość połączoną z ocieplającymi materiałami, takimi jak drewno i tekstylia. Dodatkowym elementem przełamującymi styl loftowy jest wyposażenie, między innymi kanapa z dodatkowymi poduchami oraz dywan. Zielonogórski loft jest nowoczesną alternatywą dla klasyki industrialnego stylu. Na uwagę zasługuje również nowoczesne oświetlenie, czyli oprawy marki AQForm, które doskonale wpisały się w klimat wnętrza. Dekoracyjne szklane lampy zwieszone z sufitu tworzą ciekawą kompozycję, jednocześnie delikatnie doświetlają stół i wyspę.
Zobacz także:
Zobacz mieszkanie w Warszawie w industrialnym klimacie
- Więcej o:
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach