Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak urządzić ogród w stylu włoskim?

Red.

Ogród w stylu włoskim, czyli ogród inspirowany słoneczną Italią jest niezwykle urokliwy. Mieniące się kolorami kwiaty, błękitne niebo, altanki lub pergole obrośnięte pnączami. Najważniejsze we włoskim stylu jest otoczenie. Rewolucja w projektowaniu ogrodów miała miejsce w renesansie, a jej główne wyznaczniki pozostały ważne do dzisiaj. Duży i bardzo zadbany ogród ma służyć gospodarzom: ich relaksowi i rozrywce.

Ogród włoski
Ogród włoski
fot. Adobe Stock/dagabu

Charakterystyczne cechy ogrodu włoskiego

Jedną z ważniejszych cech ogrodu włoskiego są symetryczne kwatery roślin, otoczone bukszpanowym ornamentem. Ogród włoski najczęściej otoczony jest murem, a kamienne donice i rzeźby przeplatają się z roślinnością. Typowym elementem stylu włoskiego,
jaki warto wykorzystać podczas planowania przestrzeni ogrodowej lub tarasu jest ciennik, a więc przejście porośnięte pnączami. Żeby go wykonać wystarczy niewielka pergola, zapewniająca ochronę przed upalnym słońcem. Dobry efekt uzyska się wtedy, gdy obsadzi się ją roślinami winorośli o bujnym ulistnieniu. Będą się one nie tylko świetnie prezentowały, ale zapewnią też cień. Późnym latem można też zbierać kiście winogron.
Śródziemnomorski klimat Italii wprowadzić może do ogrodu wiele roślin. Często jest to milin, pnącze o pomarańczowych, ognistych trąbkach albo krzew oleandra o różnobarwnych kwiatach i błyszczących liściach. We włoskim ogrodzie istotną rolę odgrywa woda.
Płynie ona przez fontanny, sadzawki oraz kaskady jakie łączą się w urokliwe kompozycje. Niewielkie elementy wodne warto wobec tego umieścić w ogrodzie przydomowym albo na tarasie, jeśli chcemy uzyskać włoski klimat. W urządzaniu balkonu lub ogrodu można zdecydować się na mniej formalny styl. Można wybrać kwiat jałowca o strzelistym pokroju. Kolorystyka kwiatów we włoskim ogrodzie powinna być ognista jak włoski temperament, a więc pełna ciepłych i słonecznych barw. Warto zdecydować się na takie byliny jak:

Jeśli kompozycji roślinnej zamierzamy nadać lekkości to dobrym wyborem będzie dodanie do całości drobnych,
gwiazdkowatych kwiatów uczepu oraz kolorowych liści koleusa. Można też zdecydować się na popularne rośliny jednoroczne takie jak: aksamitka, gazania albo szałwia lśniąca.

We włoskim ogrodzie obowiązkowo muszą się też znaleźć zioła i warzywa. Świeża bazylia, pomidory do sałatki, cukinia to elementy obowiązkowe, jakie na pewno przydadzą się w kuchni… zwłaszcza, jeśli jesteśmy miłośnikami włoskich potraw.

 

Ogród włoski
Ogród włoski
fot. Adobe Stock/kateej

Jak dbać o rośliny we włoskim ogrodzie?

Jeśli wybieramy rośliny do ogrodu we włoskim klimacie to musimy liczyć się z tym, że nie są one zawsze przystosowane do tego, aby wytrzymać w polskich warunkach. Dla ciepłolubnych gatunków groźna może okazać się zima. Z tego względu, bardzo ważne jest zabezpieczenie w czasie zimy w pierwszych latach po zasadzeniu młodych roślin, jakie są najbardziej narażone na uszkodzenia. Pnącza warto sadzić na południowej albo na zachodniej ścianie budynku, ponieważ te ściany łatwiej się nagrzewają oraz magazynują ciepło wprost z promieni słonecznych. Rośliny znajdujące się na pergolach na zimę warto zabezpieczać osłoną z maty słomianej albo ze specjalnej tkaniny jutowej.

Zielone krzewy takie jak bukszpany nie wymagają ochrony przed niską temperaturą, aczkolwiek jeśli posiadamy duże okazy to jesienią warto je związać w paru miejscach, aby uniknąć rozłamania pędów pod wpływem pokrywy śnieżnej. Kiedy decydujemy się na krzewinki do jakich zalicza się lawenda lub szałwia to należy je osypać nieco wyżej ziemią, aby zabezpieczyć przed uszkodzeniem bryłę korzeniową. Wyższe trawy do jakich zaliczają się miskanty również będą wymagały okrycia przed nastaniem zimy. Liście należy związać, a u podstaw usypać około 20 centymetrową warstwę suchych liści albo trocin. Niższe gatunki są w pełni mrozoodporne. Najlepiej przystosowane do polskiego klimatu są byliny. Przetrwają zimę, jeśli zostaną zabezpieczone osłoną z kory, trocin, słomy albo gałązek igliwia. Kiedy w ten sposób zadbamy o ogród włoski to będzie się on prezentować doskonale.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak urządzić ogród w stylu włoskim?