Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pokój małego ucznia

Redakcja/Mat. prasowe

Moment, w którym dzieci rozpoczynają etap nauki szkolnej, a zabawy z przedszkola ustępują miejsca pierwszym obowiązkom, można nazwać przełomowym. Ta zmiana wiąże się nie tylko z zakupem podręczników i pojemnego plecaka, ale także z koniecznością przearanżowania pokoju, aby ułatwić dzieciom naukę i rozwój. Jak skutecznie sprostać temu wyzwaniu?

Pokój małego ucznia
Kolekcja Stige Vox Projekt Pawlak & Stawarski
Domoteka

Pokój dziecka - do nauki, zabawy i odpoczynku

Pokój dziecka to miejsce przeznaczone do nauki, rozrywki i wypoczynku. Dlatego, przygotowując ją do użytku, należy uwzględnić wszystkie te funkcje i starannie je zorganizować. Najlepiej jest podzielić pokój na trzy odrębne strefy, aby nie kolidowały ze sobą, jednocześnie spełniając konkretne potrzeby dziecka. Strefę nauki można wyznaczyć za pomocą biurka z wygodnym krzesłem obrotowym i dodatkowym miejscem na przechowywanie szkolnych przyborów, zawsze łatwo dostępnych. Warto także stworzyć biblioteczkę ucznia z ulubionymi lekturami, które będą pod ręką.

Wygodny sen zapewni komfortowe łóżko, które w ciągu dnia pełni funkcję miejsca do odpoczynku i relaksu, a z biegiem lat staje się miejscem do towarzyskich rozmów z przyjaciółmi. Warto również umieścić w pokoju dużą szafę na ubrania, co pozwoli dziecku na szybkie przebranie się ubrudzeniu, utrzymując jednocześnie porządek wokół siebie. Resztę przestrzeni można przeznaczyć na strefę zabawy, która stanowi wyraz ekspresji młodego człowieka, odzwierciedlając jego pasje i zainteresowania. Nie zapominajmy także o regałach lub półkach na zabawki, które w miarę upływu czasu zastąpią kolekcjonerskie gadżety i inne skarby nastolatka. Warto pamiętać, że pokój dziecka rozwija się wraz z nim, stale się zmienia, dlatego ważne jest, abyśmy byli gotowi go do tego dostosować.

Pokój małego ucznia
Kolekcja Stige Vox Projekt Pawlak & Stawarski
Domoteka

Strefa do nauki w pokoju dziecka

Przygotowanie przestrzeni do nauki dla ucznia obejmuje ergonomiczny stół wraz z krzesłem oraz odpowiednie oświetlenie. Kluczowe jest umieszczenie biurka w miejscu z dostępem do naturalnego światła, co jest ważne dla wzroku i ogólnie zdrowia. Nie ustawiamy mebla bezpośrednio naprzeciwko okna, aby uniknąć oślepiających promieni słonecznych, co może zakłócać koncentrację. Lepiej umieścić biurko przy ścianie prostopadle do okna. Dla leworęcznych uczniów zaleca się, aby prawy bok biurka był zwrócony w kierunku okna, natomiast dla praworęcznych - lewy bok. To gwarantuje optymalne wykorzystanie światła, a także eliminację cieni rzucanych przez rękę podczas pisania.

Aby zapewnić prawidłowe oparcie dla kręgosłupa, istotne jest używanie odpowiedniego fotela. Podczas nauki nogi dziecka powinny być zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni, a stopy swobodnie opierać się na podłodze. Głębokość siedziska powinna być dostosowana tak, aby nie tworzyła się szczelina między oparciem a plecami. Wysokość należy dostosować indywidualnie do wzrostu, zgodnie z poniższymi wytycznymi:

  • 121-127 cm wzrostu – siedzisko na wysokości 30 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 52 cm od podłogi,
  • 127-142 cm wzrostu – siedzisko na wysokości 34 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 58 cm od podłogi,
  • 142-157 cm wzrostu – siedzisko na wysokości 38 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 64 cm od podłogi,
  • 157-172 cm wzrostu – siedzisko na wysokości 42 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 70 cm od podłogi.

Zgodnie z wynikami badań, dziecko może w ciągu roku urosnąć nawet o 7 centymetrów. Dlatego zaleca się wybór ergonomicznego krzesła i biurka z możliwością regulacji, które będą służyły dziecku, a potem nastolatkowi, przez wiele lat.

Istotną kwestią w aranżowaniu pokoju ucznia jest też odpowiednie oświetlenie przestrzeni roboczej. Wielogodzinna nauka byłaby niemożliwa bez właściwej lampy biurowej. Powinna być wyposażona w żarówkę o raczej chłodnej temperaturze barwowej (około 4000 K), co sprzyja koncentracji i działa pobudzająco.

Pokój małego ucznia
Projekt wnętrza dla dziecka
Martyna Banaszczuk

Strefa zabawy w pokoju dziecka

Lata edukacji to nie tylko okazja do zdobywania wiedzy, lecz także czas na rozwijanie zainteresowań i budowanie nowych relacji. Dlatego istotne jest, aby stworzyć dziecku przestrzeń, gdzie będzie mogło swobodnie się rozwijać. Dobrym pomysłem może być dodanie do aranżacji pokoju wygodnego fotela lub kanapy. Miękkie siedzisko to doskonałe miejsce do czytania książek i przeglądania internetu, natomiast kanapa sprzyja spotkaniom i integracji z przyjaciółmi. Zapewnijmy też dzieciom możliwość realizacji ich zainteresowań. Pianino, piłka do odbijania, sztaluga czy nawet globus - najlepiej pozwolić małemu odkrywcy samodzielnie wybierać, w jakiej dziedzinie chce się rozwijać.

Miejmy na uwadze, że przestrzeń malucha stanowi jego prywatne schronienie. Warto dostosować ją do jego gustu i preferencji, zamiast kierować się własnymi upodobaniami. Zapewnijmy niezbędne funkcje, a co do kolorów i dekoracji, pozwólmy dziecku decydować. To może być na przykład kolorowa tapeta za łóżkiem lub oryginalna lampa. Porozmawiajmy z maluchem, aby dowiedzieć się, jak sobie wyobraża swój pokój, i wspomóżmy go w spełnieniu tego marzenia. Aranżacja przestrzeni, w której żyjemy, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i emocje. Dajmy dziecku szansę, aby czuło się komfortowo we własnym pokoju.

Pokój małego ucznia
Projekt wnętrza dla dziecka - Interiorsy
Fot. Bartek Zaborowski

Strefa odpoczynku w pokoju dziecka

Po intensywnym dniu pełnym nauki, spotkań i dodatkowych aktywności, dziecko powinno zrelaksować się i naładować energię na następny dzień. Jakość snu ma istotny wpływ na ogólne funkcjonowanie, dlatego ważne jest stworzenie w pokoju strefy relaksu. Zapewnij swojej pociesze regenerujący sen, inwestując w wygodne łóżko i dobrej jakości materac. Przy wyborze łóżka zalecamy zakup modelu "na wyrost", który posłuży przez wiele lat, dostosowując się do wzrostu dziecka. Dodatkowym atutem może być obecność pod łóżkiem szuflad do przechowywania różnych przedmiotów. Materac powinien być dostosowany do preferencji dziecka, odpowiednio twardy, a także dopasowywać się do kształtu ciała, zapewniając spokojny sen.

Poprawnie zaprojektowany pokój dla dziecka wspomoże je zarówno w edukacji, jak i zabawie oraz wypoczynku. Stworzenie aranżacji z uwzględnieniem trzech kluczowych funkcji sprawi, że mały uczeń będzie chętnie spędzał w niej czas.

Pokój małego ucznia
Kolekcja Stige Vox - Projekt Pawlak & Stawarski
Domoteka

Urządzasz pokój dla ucznia? Zobacz także:

Pokój małego ucznia
Projekt wnętrza dla dziecka - Interiorsy
Fot. Bartek Zaborowski
Pokój małego ucznia
Projekt wnętrza dla dziecka
Martyna Banaszczuk
Pokój małego ucznia
Projekt wnętrza dla dziecka
Martyna Banaszczuk
Pokój małego ucznia
Projekt wnętrza dla dziecka
Martyna Banaszczuk
    Więcej o:

Skomentuj:

Pokój małego ucznia