Rośliny doniczkowe
Ozdób swój dom roślinami, barwami i radością dzięki kolekcji Daksjus
Rośliny stanowią doskonały sposób na ożywienie domowej przestrzeni naturalnymi kolorami. IKEA prezentuje zupełnie nową, pełną życia serię akcesoriów do pielęgnacji roślin, która idealnie odświeży każde wnętrze. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym ogrodnikiem, czy dopiero zaczynasz przygodę, kolekcja Daksjus zapewnia wszystko, co potrzebne, by otoczyć się zielenią i stworzyć lepiej przemyślany dom w przystępnej cenie.
Amarylis (hipeastrum) - uprawa, pielęgnacja, podlewanie
Dodaje koloru jesiennym i zimowym dniom. Jeśli się teraz postaramy, roślina zakwitnie pięknie na święta, konkurując z gwiazdą betlejemską.
Drzewko kawowe (Coffea Arabica) jako roślina domowa?
Marzysz o aromatycznej kawie prosto z własnej doniczki? Zainwestuj w drzewko kawowe (Coffea Arabica) i ciesz się pięknem tej rośliny. W naszym przewodniku dowiecie się wszystkiego, co warto wiedzieć o uprawie drzewka kawowego w domu.
Hiacynt w doniczce (Hyacinthus), domu i ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja
Hiacynt zaraz po tulipanie jest niekwestionowanym królem wiosny. Ta roślina cebulowa zachwyca nie tylko swoim oryginalnym wyglądem, ale i zapachem. Hiacyntów nie może zabraknąć w żadnej wiosennej kompozycji w ogrodzie czy balkonie
Azalia doniczkowa. Jak pielęgnować i uprawiać w domu?
Azalia doniczkowa to zimowy pewniak - o tej porze roku jej kwitnące okazy są stale dostępne. Pojawiają się także nowe odmiany o ciekawych barwach. W artykule przybliżamy jak pielęgnować i uprawiać azalię doniczkową.
Anginka (Pelargonium graveolens): Tajemnice urokliwej rośliny z tropików
Anginka, znana również jako Pelargonium graveolens, to roślina z rodziny Pelargonium, która zdobyła uznanie nie tylko ze względu na swoje piękne kwiaty, ale także ze względu na bogactwo zastosowań w kulinariach, kosmetyce i medycynie naturalnej. W tym obszernym artykule odkryjemy fascynujący świat anginki, poznając jej charakterystykę, uprawę, właściwości lecznicze oraz szereg praktycznych zastosowań.
Rypsalidopsis (Rhipsalidopsis) – uprawa i pielęgnacja
Rypsalidopsis, znany także jako kaktus wielkanocny ( rozwija bowiem pąki wczesną wiosną) lub Rhipsalidopsis, to fascynująca roślina z rodziny kaktusowatych, ceniona za swoje piękne kwiaty i łatwość pielęgnacji. W artykule tym przyjrzymy się, jak uprawiać i dbać o rypsalidopsis, aby zapewnić mu odpowiednie warunki do rozwoju i zachować jego dekoracyjny urok na długo.
Najlepsze rośliny domowe na bonsai
Marzysz o stworzeniu niewielkiego ogrodu pełnego uroku w samym sercu swojego domu? Rośliny na bonsai to niezwykłe rozwiązanie, które pozwoli Ci cieszyć się pięknem natury, nawet w niewielkich wnętrzach. Oto lista roślin, które doskonale sprawdzą się jako bonsai i wniosą do Twojego domu niepowtarzalny klimat ogrodu.
Szlumbergera - klejnot brazylijskich lasów
Trudno się domyślić, że są kaktusami, bo nie tworzą cierni, mają inną budowęi kwitną o nietypowej porze. Właśnie za te kwiaty lubimy je najbardziej.
Pielęgnacja storczyków
Storczyki to kwiaty o wyjątkowej urodzie. Doniczkowe rośliny są idealną ozdobą dla domu. Bardzo istotne jest to, aby pielęgnować je we właściwy sposób, ponieważ tylko wtedy zachowają zdrowy wygląd. Tak naprawdę, uprawa storczyków, a dokładniej ich pielęgnacja nie jest zbyt wymagająca. Wystarczy zastosować się do podstawowych zasad.
Alokazja amazońska czyli afrykańska maska
Ta egzotyczna roślina, która charakteryzuje się niezwykle efektownym wyglądem. nasuwająca skojarzenia z Czarnym Lądem to alokazja amazońska. Może rosnąć również w mieszkaniu. Zdradzamy zasady uprawy i pielęgnacji.
Róże do pojemników - radzi Rosarium
Jakie róże wybrać do pojemników i jakich zasad przestrzegać przy ich pielęgnacji – radzi Szkółka Róż Rosarium.
Jakie róże na taras i balkon? Radzi Rozarium
Róże rabatowe oraz róże pnące w doniczkach są doskonałym wyborem na tarasy i balkony, dodając im piękno i obdarowując wspaniałym aromatem.
Kwiaty doniczkowe cieniolubne - rośliny do cienia i półcienia
Gatunki cienioznośne nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia. Od nadmiaru światła ich liście się zwijają, żółkną i usychają. Rośliny te najlepiej czują się na północnych parapetach, ale mogą też rosnąć w zacienionych kącikach pomieszczeń słonecznych. Ponieważ ich pędy zawsze kierują się w stronę światła, co pewien czas należy obracać donice, aby kwiaty nie straciły ładnego pokroju.
Skrętnik (Streptocarpus) brat sępolii
Skrętniki kwitną długo i obficie, obsypując się efektownymi kwiatami w różnych kolorach, a mimo to niezbyt często gości w mieszkaniach jak kwiaty doniczkowe.
Niewymagająca roślina, czyli fatsja japońska. Jak ją pielęgnować?
Fatsja japońska (fatsia japonica) jako jedna z roślin domowych z pięknymi liśćmi, jasnozielonym kolorem, dużym rozmiarem, a także niesamowitym kształtem przypominającym dłonie z palcami, zdobyła sympatie wielu ogrodników. W okresie kwitnienia fatsja wypuszcza małe kwiaty o białym lub żółto-zielonym odcieniu.
Kwiat pieniążek - bogaty w znaczenie, tani w uprawie. Jak go pielęgnować?
Jedną z najpiękniejszych roślin, zarówno pod względem kształtu, jak i tekstury, jest pilea. Ma tak wiele gatunków i odmian, że czasem trudno uwierzyć, że krzewy te należą do tego samego rodzaju. Co więcej, roślina ta jest łatwa w uprawie i codziennej pielęgnacji.
Kaktus wielkanocny (Hatiora gaentieri)
Kaktus wielkanocny pośród roślin doniczkowych, którymi zdobimy dom na Wielkanoc, wyróżnia się mnóstwem gwiazdkowatych kwiatów w żywych kolorach, które długo utrzymują się na pędach. Możemy je podziwiać każdego roku od kwietnia aż do czerwca.
Palma areka (Chrysalidocarpus) czyli złotowiec - jak o nią dbać?
Delikatne wąskie liście, lekka budowa i powolny wzrost to wystarczające powody, by „areka” reprezentowała rodzinę palm w naszym mieszkaniu. Jej ogromną zaletą, oprócz urody, są naprawdę małe wymagania uprawowe.
Zielone ściany - wszystko co musisz wiedzieć
Kolor zielony jest niemal nieodłącznie kojarzony ze światem przyrody oraz naturą. Liczne badania dowodzą, że zieleń w pozytywny sposób oddziałuje na zdrowie psychiczne człowieka – redukując poziom stresu i wpływając kojąco na jego zmysły. Przebywanie w towarzystwie roślin i ich pielęgnacja mają same zalety. Warto więc „zagrać w zielone” i ozdobić ściany swoich mieszkań przy pomocy różnorodnych roślin.
Hibiskus bagienny, bylinowy (Hibiscus moscheutos) - uprawa, odmiany
Hibiskus bagienny to wieloletnia, ozdobna roślina zielna, szczególnie ceniona za duże, piękne kwiaty i długi okres kwitnienia. W Polsce możemy go spotkać w parkach, ogrodach lub na tarasach i balkonach.
Gardenia kwiat
Gardenia to roślina na wskroś elegancka: ma lśniące liście, a jej białe kwiaty w kształcie rozety pachną niezwykle. W domu uprawiamy ją jako drzewko w doniczce.
Kaktusy domowe
Gdy myślimy o kaktusach, wyobrażamy sobie kłujące, niedostępne kule, mogące nas zranić. Tymczasem niektóre z nich wyglądają jak kosmate zwierzątka i są miłe w dotyku. Inne mają ciekaw kształty i kolorowe kwiaty. Poznajcie domowe kaktusy.
Kwiaty na południowe okno czyli jakie rośliny domowe lubią słońce
Kwiaty na południowy parapet? Rośliny, które kochają słońce, poznamy po warstwie wosku lub włosków. Czasem nawet nie mają liści. Poznajcie kwiaty doniczkowe, które lubią słońce.
Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze
Rośliny oczyszczające powietrze to doskonałe rozwiązanie do mieszkań bo wciąż rośnie zanieczyszczenie powietrza. W miastach zwiększa się smog. Wielu miłośników roślin nie zdaje sobie sprawy, że kwiaty doniczkowe nie tylko zdobią mieszkanie, lecz także potrafią je skutecznie oczyszczać.
Rośliny hydroponiczne
W uprawie hydroponicznej rośliny mają wszystko, czego im potrzeba do życia, a opieka nad nimi jest łatwa i mało czasochłonna.
Rośliny doniczkowe lubiące zimno: skrzydłokwiat, begonia, szlumbergia...
Niektóre rośliny uprawiane w doniczkach właśnie teraz rozchylają pąki, umilając nam czas oczekiwania na wiosenne kwiaty. Poznaj rośliny domowe, które lubią zimno.
Kwiat anturium (Anthurium). Pielęgnacja i podlewanie
Anturium - czyż może być coś wspanialszego od daru wielkiego serca? Jego symbolem jest kwiat anturium, piękny i znacznie trwalszy od innych. W naturze anturia zasiedlają korony drzew od Meksyku po Panamę. Mają upodobania podobne do storczyków
Czy wrzosy przetrwają mrozy? [Porada eksperta]
We wrześniu posadziłam w skrzynkach na parapecie wrzosy. Sąsiadka twierdzi, że zimą zmarzną, a przecież jako krajowe rośliny są chyba odporne? Pyta: Aleksandra Gryń
Gerbera doniczkowa i ogrodowa. Jak uprawiać gerberę w ogrodzie i na balkonie?
Różnobarwne kwiaty gerbery przypominają stokrotki w rozmiarze XXL i sprzedawane są w efektownych bukietach, uzupełnionych zielenią ciętą. Czy gerberę można także uprawiać w doniczkach na parapecie, a może też na balkonie i w ogrodzie?