Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Salon w stylu prowansalskim - inspiracje i porady

Redakcja

Styl prowansalski "uwielbia" naturalne materiały, kwiatowe motywy, elementy z przecieranego drewna i przytulne wnętrza, w których spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi w atmosferze ogólnego komfortu i spokoju. Jak urządzić pokój dzienny i wprowadzić do niego naturalne piękno, inspirowane klimatem południowo-wschodniej Francji, czyli Prowansji?

Salon w stylu prowansalskim
Salon w stylu prowansalskim
Shutterstock

Jak urządzić salon w stylu prowansalskim?

Wnętrza urządzone w stylu prowansalskim charakteryzują się następującymi cechami:

  • wykorzystanie naturalnych materiałów - drewna, kamienia,
  • drewniane meble, stoły z toczonymi nogami, zrobienia na frontach, przecierana powierzchnia,
  • naturalne tkaniny - len, bawełna, wełna, jedwab, kaszmir,
  • salon w stylu prowansalskim powinien zawierać świeże kwiaty i kwiatowe motywy,
  • przytulność - szerokie możliwości wprowadzenia takiego klimatu do wnętrza za sprawą licznych dekoracyjnych tekstyliów (poduszki, pledy, zasłony, firany, dywany i chodniki, tapicerowane meble wypoczynkowe, ciepłe kolory).
Salon w stylu prowansalskim
Salon w stylu prowansalskim
Shutterstock

Meble prowansalskie. Projektujemy aranżację salonu prowansalskiego

Aranżując salon w stylu prowansalskim, wybierzmy meble wykonane z drewna - odpowiednie będą też modele z kutego żelaza lub połączenia tych dwóch materiałów. Sofy i fotele muszą być miękkie i komfortowe, krzesła w jadalni mogą być tapicerowane lub wyposażone w poduszki na siedziskach. W tego typu wnętrzach dobrym rozwiązaniem będą meble częściowo malowane na biało - na przykład stół z białymi, toczonymi nogami i blatem w kolorze naturalnego drewna.

Styl prowansalski w salonie to również kominek - jeśli urządzamy go w mieszkaniu w bloku, warto zadbać o atrapę kominka - drewniany portal, który doskonale wpisze się w estetykę wnętrza. W miejscu, gdzie powinno się znajdować palenisko, ustawimy liczne świece. We wnętrzu powinny się też znaleźć stylowe komody, regały na książki i kredens, w którym za szkłem umieścimy pamiątki rodzinne i przedmioty dekoracyjne - ewentualnie piękną zastawę stołową, jeśli w tym samym pomieszczeniu stoi stół jadalniany.

Salon w stylu prowansalskim
Salon w stylu prowansalskim
Shutterstock

Kolory i dodatki we wnętrzach prowansalskich

Salon prowansalski musi zawierać świeże kwiaty, wzory kwiatowe (na poduszkach i zasłonach, ale mogą też wystąpić na tapecie). Aranżację salonu wypełniamy kolorami - stosujemy odcienie naturalnej zieleni, mocny fiolet (inspiracja polem lawendowym), beże i biel. Jako dodatki wykorzystajmy gałązki oliwne, drewniane świeczniki (nawiązujące formą do toczonych nóg stołu), obrazy i lustra w ozdobnej ramie. Ozdobienie ścian możemy też wykonać miękkimi tkaninami z motywem roślinnym lub bielonymi deskami.

W stylu prowansalskim powinny się też znaleźć plecione kosze do przechowywania, shuttersy na oknach (można się o nie postarać nawet w mieszkaniu w bloku), duży zegar ścienny wykonany z drewna i metalu, a także wianki i kompozycje z gałązek, liści i kwiatów - na ścianie nad komodą lub kominkiem, na drzwiach wejściowych, podwieszone pod sufitem nad stołem jadalnianym.

Salon w stylu prowansalskim
Salon w stylu prowansalskim
Shutterstock
Salon w stylu prowansalskim
Dodatki do salonu w stylu prowansalskim
Shutterstock

Oświetlenie w stylu prowansalskim

Aranżacja salonu w tej estetyce nie obędzie się bez dekoracyjnych opraw oświetleniowych. Prowansalski salon powinien zawierać kryształowe żyrandole, kinkiety z kutego żelaza o finezyjnych kształtach, świeczniki oraz mniejsze i większe lampy stołowe z kloszami wykonanymi z naturalnych tkanin. W ten sposób podkreślimy prowansalski klimat przytulnego salonu.

Zobacz inne aranżacje salonu:

    Więcej o:

Skomentuj:

Salon w stylu prowansalskim - inspiracje i porady