Jak zacząć swoją przygodę z ogrodem? Rośliny dla zielonych
Rozpoczynając urządzanie ogrodu musisz zastanowić się, jaki efekt końcowy zamierzasz osiągnąć tj., na jakim ogrodzie Ci zależy. Dopiero znając odpowiedź na wskazane pytanie możesz rozpocząć planowanie. Już na samym początku chcemy Cię jednak poinformować, że ogród najlepiej urządzać jeszcze przed budową domu. Dlaczego? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu. Poznasz też odmiany i gatunki rośliny dla "zielonych".
Aranżacja ogrodu – co warto wiedzieć?
Dla wielu aranżacja ogrodu jest tak samo ważna jak urządzenie wnętrz. Stawiają na własny styl, estetyczne wykończenie i piękno, które będzie cieszyć ich każdego dnia. Pamiętajmy jednak, że inwestycja w doskonały ogród to nie tylko sposób na stworzenie przestrzeni umilającej komfortowy relaks, ale też sposób na zwiększenie wartości nieruchomości. Znawcy twierdzą, że odpowiednio zaplanowany ogród może podnieść jej wartość nawet o 20%.
Mój pierwszy ogród - od czego zacząć?
Pamiętajmy jednak, że odpowiednie urządzenie ogrodu może nie być łatwe dla osób nieznających tematu. Wbrew pozorom posianie trawy i posadzenie krzaczków to nie „pikuś” a temat wymagający wiedzy i umiejętności. Pamiętajmy, że zwracać uwagę należy nie tylko na tworzenie pięknych kompozycji, ale też na sąsiedztwo roślin – nie wszystkie mogą rosnąć obok siebie. W takiej sytuacji może warto skorzystać z pomocy profesjonalistów?
Decydując się na pomoc architekta krajobrazu musimy liczyć się z faktem, że marzenie posiadania pięknego, niepowtarzalnego ogrodu będzie nas kosztować. Średnio 150 zł za 1mkw, choć zdarzają się i ceny od 200 zł.
Musimy jednak zwrócić Państwu uwagę na fakt, że kwota ta obejmuje nie tylko:
- wykonanie nasadzeń,
- ale też wszelkie roboty ziemne,
- wykonanie instalacji elektrycznej,
- automatycznego nawadniania,
- posianie trawnika
- czy też wykonanie nawierzchni utwardzonych.
Nie ukrywajmy – zlecenie prac profesjonalnej firmie zdejmie spory kłopot z głowy. Dzisiejsze wskazówki będą z pewnością pomocne dla osób, które chcą samodzielnie urządzić swój ogród, ale też chcą odrobinę zaoszczędzić – wykonując prace samodzielnie, można wydać nawet połowę mniej. Nie musicie Państwo obawiać się, że wszystkie prace należy wykonać od razu. Urządzanie ogrodu można podzielić na etapy, które pozwolą małymi krokami osiągnąć sukces.
Jak krok po kroku urządzić ogród?
Krok pierwszy to stworzenie odpowiedniego planu zagospodarowania. To niezbędny krok, który pozwoli osiągnąć zamierzony cel, ale też uniknąć chaosu i nieporozumień. Działanie zgodnie z planem ułatwia wykonanie wszelkich prac. Wszelkie zmiany projektu mogą zmienić kolejność prac, a na wykonanie części z nich może być już zdecydowanie za późno.
Jeśli wiesz już jak powinien wyglądać Twój ogród możesz przystąpić do wykonania prac ziemnych. Konieczne będzie usunięcie z terenu ogrodu wszelkich pozostałości po budowie, ale też chwastów i roślin, dla których zabrakło miejsca w Twoim projekcie.
Po etapie odpowiedniego przygotowania terenu możesz przystąpić do wykonania instalacji elektrycznej, która umożliwi zainstalowanie oświetlenia, ale też możesz wykonać instalacje nawadniającą. Pamiętajmy, by ten krok wykonać właśnie teraz, gdyż wymaga on zastosowania kabli elektrycznych oraz elastycznych rur, które to z kolei wymagają wykonanie wykopów. Chyba nie chcesz zniszczyć ułożonego już trawnika?
Jeśli wszystko gotowe to pora na wykonanie nawierzchni utwardzonej. W tym momencie możesz wykonać wszelkie podjazdy czy ścieżki. Możesz wykonać je, z czego tylko chcesz – z płyt, kostki brukowej a nawet z kruszywa. Na tym samym etapie możesz również zadbać o postawienie altany czy też wykonanie oczka wodnego. Wspomniane elementy upiększą każdy ogród i pasują do ogrodu w każdym stylu.
Zastanawiasz się już, kiedy będzie pora na sadzenie roślin? Ten etap to już prawie etap końcowy. Wszystko po to, by podczas wykonywania wspomnianych wcześniej prac nie uszkodzić ich. W tym samym czasie, co sadzenie roślin możesz zadbać również o wykonanie trawnika. W zależności od preferencji możesz zdecydować się na trawnik z siewu bądź trawnik z rolki.
Jak widzisz – urządzanie ogrodu nie jest zbyt skomplikowane? Wymaga jednak ogromnego nakładu pracy. Jeśli jednak zaplanujesz każdy etap i wykonasz go małymi krokami, nawet nie odczujesz trudu włożonego w jego stworzenie.
Jak wybrać najlepsze miejsce dla zielonych roślin?
Jeśli na działce znajdują się jakieś rośliny i dobrze się mają to warto je zachować, sprawdzić ich wymagania glebowe i dosadzić kolejne, które będą znosiły je tak samo dobrze. Wybierając rośliny można zaplanować zakupy w ten sposób by nowo posadzone rośliny kwitły lub owocowały, lub dawały ozdobę z przebarwiających się liści, przez cały rok. Wówczas przebywanie w ogrodzie będzie dobrze wpływało na nasz nastrój. Jeśli zdecydujemy się na krzewy owocujące to jesienią będziemy mogli zająć się produkcją nalewek a i ptaki będą nas częściej odwiedzać, gdy tylko dowiedzą się, że w naszym ogrodzie jest stołówka.
12 roślin do ogrodu na każdy miesiąc>>>
Drzewo w ogrodzie to skarb - można pod nim wypocząć, ale można również cieszyć się towarzystwem roślin pod jego koroną.
Dowiedź się jakie rośliny posadzić pod drzewem>>>
Najważniejsze są warunki słoneczne jakie panują w naszym ogrodzie. Jeśli marzą nam się rośliny które kochają słońce, to musimy zaobserwować, gdzie w naszym ogrodzie najdłużej operuje słońce i tam sadzić rośliny słońcolubne. Ciemne zakamarki nie muszą pozostać puste, jest sporo roślin, które świetnie czują się w cieniu.
Jak wybrać glebę?
Wchodząc do ogrodu, już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, jak jest nasłoneczniony. Nietrudno też poznać strukturę gleby. Jej jasne składniki to minerały. Pylasty ił i glina tworzą glebę żyzną, ale zbitą i mazistą. Większe cząstki, czyli piasek i żwir, nie przylegają ściśle do siebie, więc podłoże z nich jest luźne, napowietrzone i przepuszczalne, ale niestety mało żyzne. Ciemnobrunatne zabarwienie nadaje ziemi składająca się z cząstek organicznych próchnica. Ma zdolność wiązania minerałów w grudki, dzięki czemu rozluźnia gliny i iły oraz uszczelnia piasek. Chłonie też i magazynuje wodę oraz rozpuszczone w niej związki potrzebne roślinom, zapobiegając wymywaniu ich do głębszych warstw gleby.
Odczyn gleby
Ważny jest również odczyn gleby. Warunkuje on możliwość pobierania substancji pokarmowych przez korzenie. Jego wskaźnikiem jest wartość pH wynosząca od 3 do 8. Ocena tej właściwości ziemi przy użyciu kwasomierza zajmuje kilka chwil. A kiedy już poznamy warunki panujące w ogrodzie, możemy wybrać rośliny, które będą dobrze się w nim czuły.
Wybór roślin do ogrodu
Na lekko kwaśnych (o pH 5,5-6,5) glebach piaszczysto-gliniastych z dużą ilością próchnicy, w miejscach jasnych, ale niewystawionych na palące słońce dobrze rośnie większość gatunków. Pozostałe stanowiska określa się jako trudne, bo liczba roślin, którym odpowiadają, jest mniejsza. Jeśli więc przypadło nam nietypowe środowisko, mamy ograniczone możliwości. Jednak właśnie takie miejsca wyróżniają się niebanalnym stylem. I wcale nie trzeba ich pielęgnować w pocie czoła.
Rośliny ogrodowe do polskiego>>>
- Więcej o:
Szklarnia, tunel foliowy, inspekt - sposoby na własne warzywa
Ogród dla zabieganych – rośliny na lata
Jak przygotować ogród na suszę oszczędzając wodę?
Rabata w cieniu. Jak obsadzić zacienione rabaty? Jak dobrać do nich odpowiednie rośliny?
Ogród bajkowy, preriowy czy angielski? Poznaj trendy na rok 2024
Deszczowy ogród – nowoczesny ekologiczny trend przydomowej przestrzeni
Zasady oświetlenia współczesnego ogrodu
Rośliny okrywowe czyli 18 roślin okrywowych zamiast trawnika