Newsletter artykuły
Początek sezonu w ogrodzie
Wprawdzie trwa jeszcze kalendarzowa zima, ale już teraz warto przygotować się do powitania wiosny w naszym ogrodzie.
Fakty i mity na temat elektrycznego ogrzewania podłogowego
10 marca br. w siedzibie firmy DEVI w Grodzisku Mazowieckim odbyło się spotkanie pod hasłem ?Fakty i mity na temat elektrycznego ogrzewania podłogowego?. Jego celem było przybliżenie możliwości zastosowania oraz cech i zalet systemów ogrzewania podłogowego.
Remont domu droższy od budowy
Popełniliśmy mnóstwo błędów, które sporo nas kosztowały. Opowiadamy o tym nie po to, by kogoś zniechęcać, ale żeby przestrzec. Bo mimo wszystko uważamy, że warto mieć własny dom.
Po co bada się grunt?
Nie da się dobrze zaprojektować i zbudować fundamentów, jeśli nie wiadomo, jaki jest grunt na działce. Aby dokładnie poznać jego budowę oraz poziom wód gruntowych, najbezpieczniej jest zlecić wykonanie badań geotechnicznych.
Prawdziwy wykusz
Urozmaica bryłę domu, powiększa i doświetla wnętrza, może podkreślić i poszerzyć atrakcyjny widok, a także zasłonić to, co nie będzie cieszyć wzroku. W większości polskich projektów jego konstrukcja opiera się na fundamencie, w związku z czym tak naprawdę nie jest on wykuszem, tylko ryzalitem.
Wieniec stropowy
Leżący na ścianach zewnętrznych wieniec stropowy jest tym dla konstrukcji domu, czym obręcz dla dębowej beczki. Dzięki wieńcom budynek jest zdecydowanie bardziej odporny na nierównomierne osiadanie.
Dom z przestrzenią gospodarczą
Garderoby, spiżarnie, schowki dobrze jest zaplanować na etapie projektowania domu. Bez nich wnętrza zamieniłyby się w graciarnię.
Kominy prefabrykowane
Zamiast budować komin cegła po cegle, można kupić gotowy, składany z prefabrykowanych elementów - będzie lepiej, szybciej i wygodniej.
Światło przy schodach - tu zapalanie, tam gaszenie
Jak zapalając światło przy wejściu na schody, zgasić je bez zbiegania z powrotem na parter?
Obróbki blacharskie wokół komina
Obróbka komina ma dwa zadania: chronić jego dolną część przed wodą spływającą z dachu, oraz osłaniać przed przeciekami miejsce, w którym komin przechodzi przez dach.
Test preparatów do usuwania kamienia z kabiny prysznicowej
Spośród dostępnych na rynku preparatów do usuwania kamienia wybraliśmy cztery i poprosiliśmy właścicieli domów jednorodzinnych o ich wypróbowanie. Jedynym zaleceniem było postępowanie zgodnie z instrukcją producentów.
Odpadające płytki
Zauważyłem, że na ścianie w łazience odspoiły się (na razie jeszcze nie odpadły) dwa rzędy położonych siedemnaście lat temu płytek ceramicznych. Myślę, że przyczyną tego mógł być niedawno przeprowadzony tuż obok mojego domu remont ulicy. Jak je teraz z powrotem przykleić? Leszek P., Warszawa
Wnętrza niskie i wysokie
Kto mieszkał lub mieszka w typowych prl-owskich wnętrzach, może mieć kompleks niskiego sufitu i nadmiernie zwracać uwagę na ilość wolnej przestrzeni nad głową. Niestety, każda przesada jest niezdrowa. Zasada, że im wyżej, tym lepiej, nie zawsze się sprawdza.
Żywopłoty - ogrodzenie nie tylko dla ogrodnika
Żywopłoty mają to, czego brakuje innym płotom - rosną i zmieniają się wraz z porą roku. To jedyne ogrodzenie, do którego nie potrzeba murarza.
Państwo Zielińscy wybierają ogrzewanie - kocioł na węgiel
Dom można ogrzewać na wiele sposobów. Na przykładzie konkretnego budynku, chcemy w kolejnych artykułach sprawdzić różne rozwiązania. Będziemy oceniać nakłady, jakie trzeba ponieść na zakup i montaż urządzeń, oraz wygodę obsługi, przyjrzymy się też kosztom eksploatacyjnym.
Zmiany VAT 2011 - jaki VAT na okna, 8 czy 23%?
Od nowego roku stawki podatku VAT na materiały budowlane wzrosły z 7 i 22% do odpowiednio 8 i 23%. Czy w myśl zmienionych regulacji prawnych, przy zakupie nowych okien wraz z usługą montażu, będziemy mogli w dalszym ciągu korzystać z preferencyjnej 8% stawki podatku?
Jak poprawić ciąg w kominie
Słaby ciąg w kominie może być przyczyną niepełnego spalania paliw, cofania się dymu i spalin, a także przerwania pracy urządzenia grzewczego. Ciąg można jednak poprawić, montując nasadę lub wyciąg spalin.
Domowa sień - wady i zalety
Zwykle sień jest ciasna, a przez to niezbyt reprezentacyjna. Tymczasem, znajdując się tuż za progiem, staje się wizytówką domu. Dlatego czasem warto ją powiększyć lub rozważyć rezygnację z wyznaczania na nią zamkniętej przestrzeni, tym bardziej, że przepisy tego nie wymagają.
Kłopoty z gładzią
Z forum budowa i remont/gazeta.pl : W naszym nowym domu mamy już zrobione gipsy na ścianach, ale mój tata chciał, aby były idealne i pomalował je mieszanką gruntu z farbą klejową. Następnie wyszlifował to wszystko tak, że gips zrobił się bardzo gładki. Kiedy chciałam pomalować go farbą podkładową, zaczęło się odrywać.
Zmiana VATu. Jak odzyskać VAT za materiały budowlane?
W jaki sposób ubiegać się o zwrot podatku VAT zapłaconego przy zakupie materiałów budowlanych? Jakie są limity i w jaki sposób wyliczyć kwoty zwrotu? Jakie dostarczyć dokumenty i gdzie szukać listy materiałów objętych zwrotem?
Sedes wiszący zamiast stojącego
Przy okazji większego remontu łazienki warto zamienić model sedesu ze stojącego na wiszący. Wpłynie to nie tylko na estetykę, ale i czystość łazienki.
Darowizna pieniężna
Mój wnuk zamierza rozpocząć budowę domu i chciałbym wesprzeć go finansowo. Co należy zawrzeć w umowie darowizny i czy w związku z nią wnuka będą obciążały jakieś koszty? Jak to zrobić, by przekazanie wnukowi pieniędzy było zgodne z prawem? F.B., Warszawa
Problemy z forum: źle wylany jastrych na ogrzewaniu
Problemy pozornie błahej natury potrafią spędzać sen z powiek budującemu dom czy remontującemu mieszkanie. Świadczą o tym gorące dyskusje toczące się na internetowym forum. Często jednak trudno z nich wyciągnąć jednoznaczne wnioski. Dlatego o komentarz do internetowych sporów zaprosiliśmy eksperta.
Strych z ciepłym stropem
Nieużytkowego poddasza nie trzeba ogrzewać, a więc i ocieplać. Zwykle wykorzystuje się je jako suszarnię lub magazyn rzadko używanych rzeczy i sprzętów. W takim domu wystarczy dobrze zaizolować strop nad ostatnią kondygnacją mieszkalną.
Podwarszawski dom z Krakowa
Właścicielom tego domu tak bardzo zależało na jakości, że nie tylko ściągnęli do jego zaprojektowania znanych architektów z Krakowa, ale i postanowili zmniejszyć o połowę wielkość siedziby.
Ściany zewnętrzne cieplejsze o 33%
Na koszty ogrzewania domu istotny wpływ ma izolacyjność termiczna jego ścian zewnętrznych. Aby dom można było uznać za niskoenergetyczny, powinny mieć one współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,2 W/(m2K).
Test preparatów do czyszczenia szyb w kominku
Spośród dostępnych na rynku preparatów do czyszczenia szyb kominkowych, wybraliśmy pięć, i poprosiliśmy kilku właścicieli domów o ich wypróbowanie. Jedynym zaleceniem było postępowanie zgodnie z instrukcją producentów.
Czysta szyba w kominku
Dzięki przeszklonym wkładom nowoczesne kominki są bezpieczniejsze pod względem pożarowym niż otwarte, a palenie w nich jest bardziej ekonomiczne. Niestety, w większości z nich szyby dość szybko pokrywa sadza.
Jaki brodzik - stalowy czy akrylowy?
Najpopularniejsze na rynku są brodziki z akrylu i stali emaliowanej. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady. Jeśli chodzi o ceny to nie ma prostej zasady, że jedne są tańsze, a drugie droższe. Wszystko zależy od klasy produktu, wielkości i kształtu urządzenia. Modne są obecnie bardzo płytkie brodziki o głębokości 1-3 cm, montowane na równi z poziomem podłogi.
Kupować samemu, czy z pośrednikiem?
Można, oczywiście, bez pośrednika sprzedać własną lub kupić cudzą nieruchomość. Nikt tego nie zabrania, podobnie jak tego, by samemu się leczyć czy występować w sądzie bez adwokata.