Newsletter artykuły

  • kret fot. wiktor pawlowski

    Kret w ogrodzie - mądre zwalczanie

    Jakie zwierzęta kopią korytarze w ogrodzie? Jak rozpoznać poszczególne gatunki? Czy ich zwalczanie jest konieczne?

  • Państwo Zielińscy rozważają ogrzewanie domu kotłem na drewno

    Państwo Zielińscy wybierają ogrzewanie - kocioł na drewno i pelety

    Dzięki automatyce, obsługa nowoczesnych kotłów na kawałki drewna bądź pelety staje się coraz mniej absorbująca. Wysoka jest też sprawność tych urządzeń, co oznacza niższe rachunki za ogrzewanie.

  • Strop Akermana

    Stropy gęstożebrowe bezbelkowe

    Stropy Akermana to najstarsza odmiana stropów gęstożebrowych.

  • Aby uzyskać jednolity wygląd podłogi, można zamówić brodzik w kolorze zbliżonym do gresu lub terakoty

    Prysznic z płytkim brodzikiem

    W nowym domu w łazience na piętrze chcę zamontować kabinę z płaskim brodzikiem. Na ile może być on płytki ze względu na odprowadzenie wody? Łukasz D., Olsztyn

  • Kolor podbitki, niezależnie od materiału, z którego jest wykonana, może być dopasowany np. do stolarki okiennej, balustrad albo innych elementów elewacji

    Podbitka dachowa

    Podbitka okapu jest elementem wykończenia domu mającym spory wpływ na jego wygląd. Chroni też elementy konstrukcyjne dachu przed działaniem czynników atmosferycznych, umożliwiając przy tym wentylację połaci. Stanowi też barierę dla ptaków i owadów szukających miejsc na gniazda.

  • Widok od frontu

    Dom z pokojem gościnnym

    Dom z wydzielonym pokojem gościnnym, w którym można ulokować gosposię, nianię lub okazjonalnych gości.

  • kominek

    Ceglana belka nad kominkiem

    W domu moich znajomych widziałam kominek z belką nad wkładem wykonaną z postarzanych cegieł. Bardzo podoba mi się taka obudowa, ale nie wiem, jak powinna wyglądać jej konstrukcja? Czy musi być murowana z pełnych cegieł, czy też można taką belkę wykonać z płytek klinkierowych? Barbara F., Sandomierz

  • Projekt jest niezbędny, zwłaszcza jeśli planujemy łączenie kolorów i nietypowe kształty

    Nawierzchnia z kostki dobrze zaplanowana

    Wybór ładnej i solidnej kostki to nie wszystko. Aby ułożone z niej ścieżki i podjazd były bez wad, potrzebny jest jeszcze dobry projekt i sprawdzony wykonawca.

  • Modele kabin całkowicie obudowanych nie wymagają specjalnego przygotowania ścian łazienki

    Kabiny z hydromasażem - poradnik kupującego

    Zakup kabiny z hydromasażem za 999 zł wydaje się superokazją. Okazuje się, że porównując jej cenę z produktami markowymi, jest ona kilkukrotnie niższa. Niestety, dość szybko przekonamy się, że nasze szczęście było tylko pozorne.

  • sadzenie krzewiastej wierzby w pojemniku

    Sztuka sadzenia roślin

    Kiedy jest najlepszy termin na sadzenie drzew i krzewów ozdobnych? Jak sadzić, żeby rośliny nie uschły? Jak je pielęgnować po posadzeniu?

  • Zanim zdecydujemy się na kredyt w konkretnym banku, warto sprawdzić wszystkie oferty

    Mniejsza zdolność kredytowa

    Dwa lata temu starałem się o kredyt na budowę domu, której wtedy jednak nie zacząłem. Bank wyliczył wówczas moją zdolność kredytową i miałem go dostać w potrzebnej kwocie. Teraz postanowiłem wrócić do tego pomysłu i okazało się, że ten sam bank określił moją zdolność kredytową na prawie dwukrotnie niższym poziomie niż wcześniej, mimo takich samych dochodów. Skąd taka zmiana?

  • Gzyms wieńczący wykonany jako monolityczny

    Gzymsy zewnętrzne na trzy sposoby

    Dom z elewacją zdobioną gzymsami ma mieć ściany trójwarstwowe, które będą ostatecznie tynkowane. Jak najlepiej wykonać takie zdobienia?

  • Okna do domu muszą być podobne do siebie pod względem wyglądu, by dobrze prezentowały się na elewacji

    Jak dobrać okna do rodzaju pomieszczenia

    Wszystkie okna montowane w domu powinny wyglądać podobnie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by miały różne parametry.

  • Lukarna o konstrukcji drewnianej - przed ułożeniem pokrycia

    Konstrukcja lukarny

    Niby nie jest skomplikowana. Najpopularniejsze typy lukarn składają się ze ściany frontowej (którą w całości może zajmować okno), ścianek bocznych i daszku.

  • Piec do sauny Mega wykonany ze stali nierdzewnej jest wyposażony w obszerny pojemnik na kamienie, który zapewnia optymalne warunki do przedłużonego procesu parowania wody.

    Kupujemy nowy piec do sauny

    Jeżeli chcemy, aby piec był bezpieczny i trwały, a koszty jego eksploatacji okazały się niskie, wybierając go, warto zwrócić uwagę na kilka spraw.

  • Gdy grządki otoczymy deskami, ziemia nie będzie się wysypywać podczas zbierania warzyw oraz prac pielęgnacyjnych

    Zakładanie warzywnika - rzodkiewka w cieniu bazylii

    Większości osób warzywnik kojarzy się z tradycyjnymi grządkami, które nie wyglądają ładnie, a już na pewno nie pasują do koncepcji pięknego przydomowego ogrodu. Jednak, przy naprawdę niewielkim wysiłku, można z uprawy warzyw, owoców i ziół mieć dużo satysfakcji, także wzrokowej.

  • Widok od frontu

    Dom z pokojem na wszelki wypadek

    Myśląc o projekcie przyszłego domu, dobrze jest zastanowić się nad tym, czy znajdziemy w nim zaciszne miejsce dla kogoś, kto będzie musiał zatrzymać się u nas na dłużej... Bez względu na to, czy będą to rodzice, opiekunka dla dzieci, czy po prostu gość, warto zadbać o to, by czuli się u nas jak u siebie w domu - i zarazem, by ich obecność nie wpływała na komfort życia stałych mieszkańców.

  • Ponad 70% grzejników instalowanych w domach jednorodzinnych stanowią modele płytowe stalowe, z wyprofilowaną blachą w kształcie fali

    Wymiana grzejników - Loża Ekspertów

    Wymiana okien i docieplenie domu to najlepszy moment na modernizację ogrzewania. Ze starym kotłem, grubymi rurami i rdzewiejącymi kaloryferami nie osiągniemy spodziewanych efektów termomodernizacji. O remoncie instalacji grzewczej rozmawiają w redakcyjnej Loży Ekspertów doświadczeni instalatorzy: Tadeusz Dudek, Zbigniew Lewandowski i Roman Strzelczyk.

  • Dom budowany w technologii jednowarstwowej z betonu komórkowego

    Ściany jednowarstwowe - mur bez wełny i styropianu

    Ściany jednowarstwowe wymagają od wykonawcy szczególnej staranności. Nie ma tu bowiem - jak w ścianach z ociepleniem - dodatkowej warstwy, która zakryłaby ewentualne niedoróbki.

  • Zgodnie z przepisami, ich współczynnik przenikania ciepła U nie może być wyższy niż 0,3 W/(m2K). Wymagania te spełniają bloczki z betonu komórkowego oraz pustaki z ceramiki poryzowanej i keramzytobetonu z wkładką styropianową. Razem z elementami podstawowymi (bloczkami lub pustakami) trzeba kupić polecane przez producenta zaprawy, nadproża i inne elementy - inaczej ściana nie osiągnie deklarowanych parametrów.

    Ściany jednowarstwowe - gdzie szukać materiałów i wykonawców

    Decydując się na budowanie ścian jednowarstwowych, powinno się wybierać ofertę systemową.

  • Zanim zdecydujemy się kupić nieruchomość, sprawdźmy czy ma ona podłączenie do mediów

    Ile kosztują media

    Kupiłem dom z bardzo długą i skomplikowaną historią, jeśli chodzi o zaopatrzenie w media (prąd, wodę i gaz - jedynie w kwestii ścieków sprawa jest jasna, bo na działce mam szambo). Kiedyś dom był zasilany w media ze znajdującego się obok domu rodziców właściciela. Potem działki podzielono i "mój" dom sprzedano, a nowy właściciel porozumiał się w sprawie mediów z sąsiadami. Ja chciałbym mieć własne przyłącza, zwłaszcza że nie jestem pewien, czy sąsiedzi uczciwie rozliczają się z dostawcami energii. Jaki może być orientacyjny koszt takich przyłączeń?

  • Przykłady zaworów z głowicą termostatyczną

    Sterowanie grzejnikami

    Standardowym wyposażeniem wszystkich nowoczesnych grzejników są zawory z głowicą termostatyczną.

  • Tynk cienkowarstwowy

    Sposoby wykończenia ścian lukarny

    Materiał, który układa się na ścianach lukarn, i sposób jego mocowania powinny być dopasowane do ich konstrukcji - drewnianej lub murowanej.

  • W ścianie trójwarstwowej nadproża są podwójne; trzeba je zrobić nie tylko w ścianie nośnej, ale i elewacyjnej

    Nadproża i wieńce w ścianie zewnętrznej

    Są to żelbetowe elementy konstrukcyjne, niezbędne w każdej ścianie murowanej. Budując ściany, należy pamiętać o dokładnym ociepleniu tych miejsc - inaczej staną się mostkami cieplnymi.

  • ONE TIME USE ONLY DO JEDNOKROTNEJ PUBLIKACJI LAZIENKA STELAZ NAROZNY DO WC FOT. GEBERIT PUBLIKACJA LADNY DOM NR 3 (101) - 3 2007

    Sedes w kącie

    Zwykle miska ustępowa wisi na płaskiej ścianie. Może jednak być usytuowana w kącie, jeśli zawiesimy ją na stelażu narożnym lub na zwykłym, za pomocą specjalnych wsporników.

  • Daszki lukarn z rynnami odprowadzającymi wodę przed ścianę frontową

    Odwodnienie lukarn

    Brak skutecznego odprowadzenia wody opadowej z połaci daszków oraz zabezpieczenia przed zalegającym między lukarnami śniegiem (może go być nawet na całą wysokość ścianek) często powoduje zawilgocenie dachu domu.

  • Kamienie w piecu nagrzewają się do wysokich temperatur, dlatego nie powinno się ich dotykać

    Piec do sauny - elektryczny i opalany drewnem

    Zasadniczym elementem każdej sauny jest specjalny piec, bez którego staje się ona całkowicie bezużyteczna.

  • Państwo Zielińscy rozważają ogrzewanie domu gruntową pompą ciepła

    Państwo Zielińscy wybierają ogrzewanie - gruntowa pompa ciepła

    Poprzednio państwo Zielińscy zastanawiali się nad wyborem tradycyjnego źródła ciepła. Teraz przymierzą się do jednego z najbardziej nowoczesnych.

  • Lukarny - o 33% mniej światła wpada przez nie niż przez okno połaciowe o tej samej powierzchni

    Przepis na dobre lukarny

    Lukarny to tradycyjny sposób doświetlenia poddaszy. Te stosunkowo drogie elementy dachu, choć często atrakcyjne architektonicznie, stwarzały wiele problemów użytkowych - przeciekały, przemarzały i ulegały zawilgoceniu parą wodną z wnętrza domu. Dlatego chętnie zostały zastąpione oknami dachowymi.

  • Ściana dwuwarstwowa, wykończona tynkiem cienkowarstwowym

    Ocieplenie i wykończenie ścian zewnętrznych

    Po wymurowaniu większość ścian trzeba ocieplić i wykończyć. Sposób wykonania tych prac zależy od wybranej technologii budowy.