Newsletter artykuły
Jak uniknąć błędów w montażu rynien
Zamocowanie rynien nie jest zadaniem, które można powierzyć byle komu. Możliwości popełnienia błędów jest sporo, a ich konsekwencje poważne - od przeciekającego pokrycia dachowego, po zniszczone po śnieżnej zimie orynnowanie.
Zimowa przerwa na budowie
Jeśli właśnie jesteśmy w trakcie budowy domu, najwyższa pora, by pomyśleć o tym, jak go ochronić przez zimowymi mrozami i złodziejami.
Czym i jak odśnieżać
Łopaty, odśnieżarki, szczotki czyli wszystko do odśnieżania podjazdów, ścieżek i chodników.
Montaż grzejnika kanałowego
Grzejniki kanałowe umieszcza się zwykle na całej długości okien i drzwi tarasowych, ale czasami również w narożnikach pomieszczenia.
Garaż dostawiony do domu
Garaż zwykle zajmuje tyle miejsca, ile duży pokój. Dlatego dawniej często z niego rezygnowano na rzecz większej przestrzeni mieszkalnej. Dziś jest odwrotnie.
Okna na specjalne zamówienie
Dzięki nowoczesnym metodom produkcji nie ma dziś prawie żadnych ograniczeń - możemy zamawiać okna w dowolnych kształtach, kolorach i rozmiarach.
Jaka instalacja, taki grzejnik
Nie ma na rynku grzejników idealnych do każdej instalacji. Zanim więc zgodzimy się na grzejniki, które proponuje nam instalator lub sprzedawca, poznajmy ograniczenia w stosowaniu poszczególnych ich rodzajów.
Grzejnik kanałowy - schowany w podłodze
Coraz częściej w domu montuje się okna sięgające podłogi. Aby jednak zimą w ich pobliżu nie odczuwało się chłodu, warto zamontować grzejnik kanałowy.
Nowa farba na dachu
Po kilkunastu latach nawet najtrwalsze pokrycia z blachy dachowej wymagają renowacji. Zdarza się też, że nawet mimo dobrego stanu technicznego dachu właściciele domów chcą dopasować jego kolor do odnawianej elewacji.
12 decyzji w porę, czyli jak budować, żeby nie poprawiać
Budując dom, warto być przewidującym. Kto już na etapie stanu surowego wie, jakie będzie wykończenie domu, uniknie przeróbek i poprawek, oszczędzając
Gdy pilot do bramy nie działa
Pilot do bramy garażowej przestał nagle działać. Wymieniłem baterię, ale to nic nie dało i ciągle muszę otwierać bramę ręcznie. Co mogę jeszcze zrobić? Marcin W., Józefów
Sterowanie instalacją c.o. - od termostatu do pełnej automatyki
Najlepszy system ogrzewania domu to taki, którym nie trzeba się zajmować. Nie da się tego zrobić bez automatycznego sterowania kotłem.
Kominek: dystrybucja gorącego powietrza
Dzięki dystrybucji gorącego powietrza możemy kominkiem ogrzać nie tylko salon, ale też i inne pomieszczenia, zarówno te na parterze, jak i na piętrze domu.
Okiennice zewnętrzne
Na południu Europy od wieków chronią domy przed słońcem, na północy - przed zimowymi zawieruchami. U nas okiennice częściej niż na elewacjach widuje się wewnątrz domów - na zdjęciach z zagranicznych wakacji.
Łazienka - duża czy mała, na parterze czy na piętrze, z wanną czy z prysznicem?
Nie sztuka w wielkim domu zaplanować kilka luksusowych łazienek. Wystarczy zarezerwować na to fundusze i zaprojektować dostatecznie duży budynek. Sztuką jest stworzenie podobnego standardu i komfortu na mniejszej powierzchni i przy ?normalnym? budżecie.
Klinkier bez wykwitów
Białe naloty mogą pojawić się nawet na świeżo wykonanych powierzchniach z klinkieru. Większość z nich po pewnym czasie zmyje deszcz. Kto jednak nie chce czekać, może je usunąć wcześniej.
Śmietnik przy sąsiedzie
Jesteś wściekły na sąsiada, że postawił swój śmietnik tuż przy twojej działce? Możesz sprawdzić, czy miał prawo to zrobić. Możesz też po prostu zasłonić jego śmietnik swoim. Miejsce na domowe śmieci raczej trudno uczynić ozdobą ogrodu, dlatego najchętniej odsunęlibyśmy śmietnik jak najdalej od domu, jak najbliżej krańca działki czyli... tuż przy ogrodzeniu sąsiada. Z tym niestety nie jest tak łatwo, choć szanse są.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków
Prostą oczyszczalnię przydomową można wybudować, jeśli działka jest wystarczająco duża, a grunt przepuszczalny. W trudniejszych warunkach trzeba uciekać się do rozwiązań bardziej skomplikowanych, a więc i droższych.
Koza w zimnym pokoju
Jeżeli chcemy w domu dogrzać jedno z pomieszczeń, a nie mamy wystarczająco dużą miejsca by umieścić w nim kominek, możemy zainstalować piec wolno stojący, potocznie nazywany kozą.
Gdzie ukryć zbiornik na gaz płynny?
Zbiornik naziemny na gaz płynny to raczej wątpliwa ozdoba ogrodu. Dlatego jeśli taki gaz będzie dla nas paliwem docelowym, najlepiej schować zbiornik, zakopując go w ziemi.
Dom w mieście - wybór działki i projektu
Choć w mieście jest drożej i ciaśniej, a na dodatek raczej nie ma szans na cieszenie się spotkaniem z zaprzyjaźnioną rodziną bażantów, są powody, dla których warto rozważyć taką lokalizację.
Zielony dach
Założenie ogrodu na dachu odwróconym płaskim wymaga zastosowania odpowiedniego podłoża. Jego typ zależy od rodzaju uprawy.
Panel prysznicowy - odrobina luksusu w łazience
Większości z nas kąpiel pod natryskiem kojarzy się z wężem zakończonym słuchawką. Tymczasem prysznic może zastąpić nowoczesny panel z dyszami do masażu, oświetleniem i... radiem.
Dom pod miastem czy w mieście?
Kto woli śpiew skowronka i zapach bzu od szumu i spalin miejskich arterii, niech przeniesie się za miasto. Ale... czy planując dom na długie lata życia, wystarczy kierować się tylko preferencjami co do krajobrazu i otoczenia?
Wanny małe i duże
Najczęściej kupujemy wanny o długości 170 cm. Zdarza się jednak, że łazienka jest bardzo mała lub wręcz przeciwnie - duża, a my sami jesteśmy słusznego wzrostu.
Dom oszczędny, choć niekoniecznie mały
Współczesny oszczędny dom nie musi być ani mały, ani wzniesiony z najtańszych materiałów. Wręcz odwrotnie: powinien być porządnie zbudowany i funkcjonalny, a przede wszystkim - energooszczędny.
Okna z szybami samoczyszczącymi
Gdy okna umieszczone są w trudno dostępnych miejscach, ich mycie bywa kłopotliwe. Zamiast się męczyć, lepiej wyposażyć je w szyby, które myją się same.
Bezpieczny dom
Kraty, rolety, okiennice...wszystkie te zabezpieczenia mają jedną wadę: jeśli przestępca będzie mógł długo przy nich manipulować, niestety je pokona.
Wymiana parapetów
Wysłużone parapety można próbować odnawiać na różne sposoby. Często jednak lepiej po prostu wymienić je na nowe.
Kominek jak kocioł, czyli kominek wodny
Wymieńmy stary wkład kominkowy na nowoczesny z płaszczem wodnym. Będziemy wtedy równocześnie cieszyć oczy widokiem płonącego drewna i mieć ciepło.