Newsletter artykuły
Rolety zewnętrzne z ukrytymi kasetami
Na wiosnę ruszam z budową domu i mam pytanie dotyczące rolet zewnętrznych. Chciałbym, żeby ich kasety były "schowane" w elewacji, zamiast zamontowane na wierzchu ścian. Ściany będą z ceramiki, ocieplone styropianem (20 cm). Na jakim etapie prac powinienem zająć się dobieraniem rolet? Czy takie rolety schowane w ścianie są droższe od zwykłych?
Ile kosztuje projekt domu z katalogu i na zamówienie
Dla większości inwestorów wybór projektu sprowadza się do pieniędzy. Pojawiają się zwykle dwie tezy. Pierwsza, że projekt indywidualny kosztuje kilkakrotnie więcej niż gotowy, i druga - że im więcej zapłacimy za projekt, tym lepszy będziemy mieć dom. Ale nie zawsze twierdzenia te są prawdziwe.
Koszty eksploatacji po wymianie starego kotła na gaz
Chociaż zamiast starego kotła gazowego możemy zamontować tańszy w zakupie model atmosferyczny, lepszym rozwiązaniem będzie kocioł kondensacyjny. Dzięki temu znacznie mniej zapłacimy za ogrzewanie i zyskamy większe bezpieczeństwo.
Jak zrobić wąską ściankę na telewizor?
Jeśli planujemy wymurować wąską ściankę sięgającą od podłogi do sufitu, a następnie obciążyć ją telewizorem lub meblami, koniecznie musimy posadowić ją bezpośrednio na stropie.
Kino domowe
Oglądanie filmów w jakości wcale nie gorszej niż w kinie, rodzinne granie na konsoli, słuchanie muzyki niczym na koncercie - wszystko to można osiągnąć we własnym domu, w salonie lub osobnym pokoju multimedialnym.
Projekt domu na działkę na wsi
Ten budynek wyróżnia się wśród typowych domów jednorodzinnych - na pierwszy rzut oka wygląda jak stodoła, przeniesiona ze starej wsi we współczesne czasy. Właśnie o taki efekt chodziło projektantom, którzy chcieli, by dom jak najlepiej pasował do okolicznej zabudowy.
Współpraca kominka, kotła i kolektorów - problemy montażowe i eksploatacyjne
Włączenie kominka z płaszczem wodnym oraz kolektorów słonecznych do istniejącej instalacji grzewczej z kotłem gazowym starego typu, może przysporzyć sporo problemów. Przyczyn może być kilka.
Porady architekta: dom otwarty na otoczenie czy od niego odizolowany?
Bez konkretnej lokalizacji trudno jest analizować relacje domu z otoczeniem, ale określenie własnych upodobań i oczekiwań da nam nową perspektywę.
Przegląd kominiarski w świetle prawa budowlanego
Czy to rzeczywiście prawda że przynajmniej raz w roku trzeba robić przegląd instalacji kominowej w domu? Do kogo mam się z tym zwrócić? M. Przedpełski
Jaką moc powinien mieć piec kominkowy, zwany kozą?
Moc pieca kominkowego, popularnie zwanego kozą dobiera się zależnie od wielkości pomieszczenia, które chcemy nim ogrzewać.
Garderoba - wyposażenie wnętrza
Dobrze zaplanowana i urządzona garderoba jest po prostu praktyczna. Warto więc wykorzystać całą dostępną powierzchnię - od podłogi do sufitu, oraz zabudować każdy, nawet najbardziej niedostępny kąt. Pomocne mogą się okazać akcesoria, które pozwolą uporządkować przechowywane rzeczy i utrzymać ów stan. Rozwiązania te stosowane są i w garderobach i w szafach wnękowych.
Serwis kotła grzewczego - najważniejsze elementy podlegające kontroli
Wymiennik ciepła, palnik oraz zabezpieczenia to jedne z najważniejszych elementów w kotłach gazowych i na paliwa stałe, które są odpowiedzialne zarówno za ich efektywną, jak i bezpieczną pracę.
Ogród zimą - ochrona roślin przed mrozem
Nie wiadomo jaka będzie tegoroczna zima, warto więc na wszelki wypadek okryć rośliny, aby w dobrej kondycji doczekały wiosny.
Dom w stanie surowym - czy montować okna przed zimą?
Częstą praktyką na polskich budowach jest montowanie okien tuż przed zimą w gołych murach, aby zamknąć wnętrza i móc wykonywać prace wykończeniowe, zwykle mokre i brudne. To błąd w sztuce budowlanej.
Koza czyli piecyk kominkowy
Koza ogrzeje dom jak tradycyjny kominek z wkładem i tak samo będzie cieszyć nas widokiem żywego ognia. A przy tym jest tańsza, można ją zamontować samodzielnie, a w razie przeprowadzki - zabrać ze sobą.
Drobne naprawy: gniazdko elektryczne do wymiany
Wymiana uszkodzonego gniazdka nie jest specjalnie trudna, gdy polega na zastąpieniu go drugim - identycznym; wówczas możemy spróbować poradzić sobie sami. Jeżeli jednak naprawa ma wiązać się z przeróbkami czy innym podłączeniem przewodów - zdecydowanie bezpieczniej będzie zdać się na fachowca.
Na dachu: kominki odpowietrzające kanalizację
Chcemy pokryć dach dachówkami ceramicznymi lub cementowymi. Poprosiliśmy o wycenę kilku dekarzy, aby wybrać najlepszą ofertę. Jeden z nich uwzględnił w niej kominki odpowietrzające. Do czego one służą? Czy trzeba je montować? Piotr K.
Dom z oddzielnym miejscem do pracy
Praca we własnych czterech ścianach, zamiast w odległym biurze, to dziś bardzo atrakcyjne rozwiązanie. Dlatego planując dom, warto przewidzieć w nim wygodne miejsce na działalność zawodową.A gdyby tak pomyśleć o pracowni w osobnym budynku?
Drobne naprawy: awaria kranu
Współczesne baterie z głowicami ceramicznymi są skonstruowane tak, że znacznie rzadziej ulegają awariom niż ich poprzedniczki, w których stosowano głowice grzybkowe. Ale nawet nowoczesna konstrukcja nie chroni kranów przed uszkodzeniami.
Jakość peletów a właściwa praca kotła grzewczego
Palniki spalające pelety są bardzo wrażliwe na jakość stosowanego w nich paliwa. Wszelkie domieszki dodawane w procesie granulacji peletów - zmielona kora, lepiszcza, a nawet piasek - powodują, że w trakcie spalania paliwa dodatki te zamieniają się w twardy osad, określany również jako nagar lub spiek.
Izolacja przeciwwilgociowa w dachu
Izolacja przeciwwilgociowa ułożona na sztywnym poszyciu dachu zapewnia pokryciom dachowym szczelność. Dodatkowo, jeśli poszycie jest wykonane z desek, eliminuje skutki ich odkształceń, które mogą spowodować nierówności powierzchni.
Powietrzna pompa ciepła - jakiej wymaga obsługi i jakie są koszty jej eksploatacji
Moc i sprawność powietrznej pompy ciepła zależą od warunków panujących na zewnątrz, dlatego w systemie grzewczym należy ją połączyć z dodatkowym źródłem ciepła.
Bramy wjazdowe
Brama jest urządzeniem pracującym w ciężkich i zmiennych warunkach atmosferycznych, a do tego często użytkowanym. Warto więc wybierać ją tak, by otwierała się i zamykała bez przeszkód, była łatwa w obsłudze i - niezależnie od pogody - sprawiała możliwie najmniej problemów.
Odkurzacz centralny: najczęstsze awarie
Odkurzacz centralny, poza koniecznością opróżniania zbiornika na kurz i ewentualnego czyszczenia filtrów nie wymaga bieżącej obsługi. Jednak nie oznacza to, że - jak przy każdym innym urządzeniu - nie mogą zdarzyć się sytuacje nieprzewidziane, które wymagają naszej (lub cudzej) interwencji.
Traktorek ogrodowy - przeczytaj zanim kupisz
Pierwszym i najważniejszym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać przed zakupem traktorka ogrodowego, jest to, czy jest on nam w ogóle potrzebny.
Ile zapłacisz za serwis kotłów gazowych i na paliwa stałe
Jeśli nie wykonamy okresowego przeglądu kotła, to oszczędności będą zwykle tylko pozornie. Niestety, do awarii dochodzi zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie. Musimy wówczas pilnie wezwać autoryzowany serwis. W rezultacie opłata za taką usługę może znacznie przekroczyć koszt rocznego przeglądu, nawet gdy doliczymy do niego koszt części zamiennych.
Budowa dachu: materiały na sztywne poszycie
Sztywnego poszycia wymagają dachy o niewielkim spadku połaci (poniżej 20°). Jest ono potrzebne również wtedy, gdy dach ma zostać przykryty gontami bitumicznymi lub blachą płaską.
Deski kompozytowe na taras - odporne na pogodę
Planowałem zrobić przed domem taras z drewna, jednak obawiam się, że nie będzie trwały. Mógłbym zrobić go z betonu i wyłożyć płytkami, ale sąsiad, który zrobił taki taras pięć lat temu, bardzo na niego narzeka - nie dość, że płytki odpadają, to jeszcze beton popękał w trzech miejscach. Co jeszcze mógłbym położyć na tarasie, czy jest jakiś inny materiał, ale bardziej wytrzymały niż drewno lub płytki? Jan R., Opole
Sposoby na krzywe ściany i sufity
Krzywe ściany i sufity można wyrównać przy okazji remontu w domu. Sposobów na to jest kilka. Wszystko zależy od tego, jak duże są odchylenia od płaszczyzny i jaki efekt chcemy osiągnąć.
Tuje tu, tuje tam...
Tuje już na dobre zadomowiły się w naszych ogrodach. Nieomalże każde dziecko wie, jak wygląda tuja. A każdy, kto posiada choć kawałek działki, od razu sieje trawnik i... sadzi tuje.