Jak naprawić wgniecenie w płycie gipsowo-kartonowej
Podczas remontu uszkodziłem młotkiem ścianę z płyt gipsowo-kartonowych. Powstało dość spore wgniecenie, w jednym bardzo widocznym miejscu. Co z tym można zrobić? Piotr R., Żelków
Drobniejsze wgniecenia bądź pęknięcia wystarczy po prostu wypełnić gipsem szpachlowym. Większe wgniecenia lub dziury wymagają natomiast wycięcia i wstawienia w to miejsce nowego, odpowiednio przyciętego kawałka płyty gipsowo-kartonowej. Lepiej nie łatać takiego otworu samym gipsem, bowiem płyta gipsowo-kartonowa cały czas pracuje. Jej odkształcanie może spowodować, że z czasem wypełnienie zacznie się wykruszać.
Wymiana wgniecionego fragmentu
By wymienić uszkodzony fragment, najpierw trzeba obrysować na ścianie uszkodzone miejsce i wyciąć zaznaczony kawałek. Brzegi otworu nowej wstawki dobrze jest sfazować, ścinając je pod kątem.
Jeśli płyta jest przyklejona do muru, spód nowego kawałka pokrywa się gipsem szpachlowym; jeśli płyty mocowane są do metalowego rusztu, brzegi wstawki i otworu należy posmarować klejem. Po wypełnieniu dziury brzegi nowego fragmentu okleja się specjalną taśmą naprawczą, która wzmocni połączenie wstawki ze ścianą. Następnie to miejsce pokrywa się gipsem szpachlowym. Trzeba się przy tym starać, by jak najdokładniej wcisnąć go w szczeliny pomiędzy wstawką a starą płytą.
Gdy gips dobrze zwiąże z podłożem i stwardnieje, trzeba go wygładzić papierem ściernym o bardzo drobnym ziarnie. Naprawione i starannie wygładzone miejsce warto przed malowaniem zagruntować, a następnie pokryć jedną lub - lepiej - dwiema warstwami farby w kolorze ściany.
- Więcej o:
Dom przyjazny
Plan prac remontowych
Ile trzeba zapłacić za remont mieszkania i domu w 2023 r. ?
Remont starego domu, czyli jakie prace Cię czekają
Jak prawidłowo przeprowadzić ocieplenie starego domu. O czym należy pamiętać?
Czy da się uratować drewno z pleśnią?
9 najczęściej popełnianych błędów remontowych
Prosto z budowy Domu Marzeń