Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

O oknach drewnianych prawie wszystko

Michał Mikołajski

Okna drewniane uważane są za stylowe i eleganckie. Profile z drewna są cieplejsze i sztywniejsze niż z PVC, ale też trzeba za nie więcej zapłacić.

okna drewniane
Grubość ramy okiennej z drewna może wynosić prawie 10 cm
Fot. Sokółka Okna i Drzwi/Hajom
Robi się je z drewna klejonego warstwowo, co zapobiega ich paczeniu się pod wpływem zmian temperatury i wilgotności. Jako surowiec stosuje się drewno sosny, świerku, modrzewia i dębu oraz egzotyczne - teak, mahoń oraz meranti czerwone. Każdy gatunek ma inne parametry techniczne, ale przede wszystkim różnią się wyglądem - czyli rysunkiem słojów i kolorem drewna.

Kształt profili okien drewnianych

Podobnie jak przy plastikowych, także w oknach drewnianych widać tendencję do optycznego odchudzania profili, które są coraz szersze (wynika to z większych wymagań termoizolacyjnych). Coraz popularniejsze stają się odmiany "soft", z zaokrąglonymi zarysami profili i listew przyszybowych, które nadają konstrukcji wrażenie lekkości. Ponieważ drewno jest materiałem łatwo podającym się obróbce, możliwe jest wykonywanie rzeźbiarskich elementów ozdobnych, naśladujących różne style historyczne - mogą więc służyć jako repliki okien zabytkowych lub też naśladować styl rustykalny.

Wykończenie okien drewnianych

Profile drewniane mogą być malowane farbą kryjącą w dowolnym kolorze lub lakierem transparentnym z widocznym naturalnym rysunkiem słojów. Dostępne są też tańsze okna tylko zaimpregnowane, przeznaczone do własnoręcznego wykończenia przez właściciela.

Nowością są powłoki o dużej elastyczności, co jest ważne przy miękkim drewnie, na przykład sośnie. Sztywne lakiery są narażone na mikropęknięcia w wyniku uderzenia gradu. Elastyczny lakier dostosowuje się do ewentualnego zagłębienia w miękkim drewnie, a powłoka malarska pozostaje nieuszkodzona.

Godne uwagi są profile malowane dwukolorowo - od strony zewnętrznej utrzymane w jednolitej stylistyce i dopasowane do wyglądu elewacji, od wewnętrznej - dobrane do funkcji wnętrza i upodobań właściciela.

Okapniki i nakładki aluminiowe

Okna drewniane mają od zewnętrznej strony okapniki, chroniące powłokę lakierniczą przed opadami i promieniami UV. Okapniki pokrywane są galwanicznymi powłokami tlenkowymi (w kolorach: srebrny, oliwka, brąz, złoty) lub lakierowane proszkowo (standardowe kolory: biały i brązowy, na zamówienie: dowolne z palety RAL). W oknach w stylu rustykalnym lub replikach okien zabytkowych okapniki są schowane pod listwami drewnianymi.

Ostatnio coraz częściej stosowane są termookapniki, z wkładką termoizolacyjną i dodatkową komorą. Dzięki wkładce z tworzywa okapnik przestaje być mostkiem termicznym (ościeżnica jest odizolowana od zewnętrznej aluminiowej części okapnika).

Ze względu na zalety okapnika i jego korzystny wpływ na przedłużenie żywotności okna, producenci zaczęli zwiększać powierzchnie osłon aluminiowych. Teraz nawet cała zewnętrzna powierzchnia okna może zostać osłonięta nakładkami z aluminium (mogą być docieplone pianką poliuretanową).

Nakładki aluminiowe najczęściej są montowane zatrzaskowo na gotowe okna. Można je zdjąć i przemalować, gdy się zniszczą lub gdy chcemy zmienić kolor okien. Większość nakładek aluminiowych pełni wyłącznie funkcję ochronną (osłonową), ale są też systemy okien drewniano-aluminiowych, w których profile aluminiowe są zespolone z drewnianymi i wzmacniają profil drewniany (uczestniczą w przenoszeniu obciążeń).

Oferowane są również systemy, w których profile aluminiowe tworzą dodatkową przeszkloną ramę, przymocowaną na zawiasach do zasadniczego okna (zdjęcie). Okno takie lepiej chroni przed hałasem i ucieczką ciepła. Między ramami takiego okna mogą być umieszczone rolety czy żaluzje.

Izolacyjność termiczna okien drewnianych

Okna drewniane to nie tylko zaawansowana technologia obróbki drewna oraz naturalny i elegancki wygląd. Nowoczesne okna z drewnianymi ramami charakteryzują się też bardzo dobrą izolacyjnością termiczną. Współczynnik przenikania ciepła Uf standardowych profili z drewna o szerokości 68 mm wynosi około 1,4 W/(m2K) - może się wahać się zależnie od gatunku drewna.

Grubość profili. Tak jak dla okna plastikowego ważna jest liczba komór, tak w oknie drewnianym istotna jest grubość ramy okiennej, która dochodzi do 10 cm. Ma ona zasadniczy wpływ na izolacyjność cieplną profili drewnianych.

Okna jednoramowe z profili z drewna klejonego (nawet z czterech warstw) o grubości niemal 10 cm mają współczynnik przenikania ciepła Uw poniżej 0,8 W/(m2K). Zwykle takie okna są wyposażone w energooszczędne zestawy trzyszybowe, wypełnione argonem lub kryptonem, ze szkłem niskoemisyjnym, o Ug poniżej 0,7 W/(m2K).

Przy zestawie szybowym o współczynniku Ug = 0,5 i drewnianej ramie o szerokości 92 mm, Uw okna wynosi nawet 0,68.

Wstawki i rodzaj drewna. Okna do domów pasywnych mają często w środkowej części wypełnienie z pianki poliuretanowej, polepszające ich parametry termoizolacyjne (zdjęcie). Oferowane są również okna z profili klejonych z drewna o różnej twardości. Zewnętrzne warstwy wykonane są z twardszego, wytrzymalszego drewna, a wewnętrzne - z miękkiego, o lepszych właściwościach termoizolacyjnych.

Izolacyjność ramy okiennej zależy też od rodzaju zastosowanego drewna. Przykładowo, popularny profil o szerokości 68 mm z drewna miękkiego o gęstości 500 kg/cm ma współczynnik Uf wynoszący około 1,4 W/(m2K), a z drewna twardego, o gęstości 700 kg/cm3 - około 1,8 W/(m2K).

Kształty i wymiary okien drewnianych

Okna okrągłe są trudne do wykonania z profili z PVC - łatwiej robić je z drewna. Ograniczeniem maksymalnych wymiarów okna stałego (nieotwieranego) jest wielkość dostępnej szyby zespolonej - dotychczas produkowane były okna o średnicy do 200 cm. Przy oknach otwieranych barierę stanowi natomiast wytrzymałość okucia. Dla przykładu okno okrągłe, składające się z?dolnego półkola nieotwieranego i górnego otwieranego, może mieć taką wielkość, by długość łukowej części skrzydła otwieranego nie była większa niż 240 cm.Kształty okien z drewna

Wśród okien drewnianych, również najpopularniejsze są prostokątne. Jednak ze względu na łatwość obróbki drewna, a?jednocześnie jego wytrzymałość, oknom z tego materiału można nadać dowolny kształt.

WYMIARY. Podobnie jak przy oknach z PVC, możliwości techniczne odnośnie rozmiarów okien określane są za pomocą programów, które z jednej strony uwzględniają obciążenia, a z drugiej - wytrzymałość profili ram i okuć okiennych.

Okna i drzwi tarasowe uchylno-rozwieralne. Okucia z ukrytymi zawiasami mogą obsługiwać skrzydła drewniane o ciężarze do 150 kg i powierzchni skrzydła do 3 m2 (co przekłada się na jego maksymalną wysokość do 2800 mm lub szerokość do 1725 mm). Okucia ze standardowymi zawiasami obsługują cięższe skrzydła - do 300 kg (okna rozwieralne) lub do 200 kg (okna uchylno-rozwieralne), dlatego polecane są klientom zdecydowanym na duże przeszklenia, z kilkuszybowymi pakietami termoizolacyjnymi i dźwiękoszczelnymi.

Okna i drzwi tarasowe uchylno-przesuwne. Dzięki okuciom uchylno-przesuwnym można konstruować okna o wysokości do 2,7 m. Okucie z podwójnym zestawem wózków pozwala wykonywać okna o maksymalnym ciężarze 200 kg (wysokość skrzydła do 2700 mm, szerokość do 2000 mm).

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne. Okucia takie stosuje się do wielkopowierzchniowych przesuwnych drzwi tarasowych, o masie skrzydeł do 400 kg, szerokości skrzydła do 3235 mm lub wysokości do 2670 mm. Ponieważ podczas otwierania skrzydło ruchome przesuwa się za skrzydło stałe, otrzymujemy przeszkloną przestrzeń przy zewnętrznej szerokości ościeżnicy 6500 mm. Drzwi podnoszono-przesuwne standardowo wyposażone są w niski próg z izolacją termiczną.

DUŻE PRZESZKLENIA. Architekci chętnie ostatnio sięgają po wielkie powierzchnie przeszklone, dodające budynkom lekkości i otwartości. Dlatego coraz częściej są montowane okna wielkopowierzchniowe - sięgające nawet od podłogi do stropu. Zwykle takie okna, czy raczej drzwi tarasowe, cechuje nowoczesne wzornictwo i oszczędna, nieco surowa stylistyka.

Zalety okien drewnianych

- Szlachetny wygląd drewna i niepowtarzalny wzór. Okna drewniane są postrzegane jako towar luksusowy. Uważane są za bardziej stylowe i elegantsze niż plastikowe.

- Każde okno drewniane jest unikatem, ze względu na indywidualne różnice w rysunku drewna - jest to nie do osiągnięcia przy oknach plastikowych z okleiną imitującą drewno.

- Duża dowolność kształtów okien. Drewno jest materiałem, który łatwo daje się formować.

- Możliwość zmiany kolorystyki okien. W dowolnym momencie można je przemalować.

- Duża wytrzymałość mechaniczna i niska rozszerzalność termiczna - co jest szczególnie ważne przy dużych przeszkleniach, eksploatowanych w warunkach częstych wahań i dużych różnic temperatury (z czym mamy do czynienia obecnie w Polsce).

Wady okien drewnianych

- Wyższa cena. Okna z drewna są droższe od plastikowych (ich produkcja jest bardziej pracochłonna i trudniejsza). Można przyjąć, że za 1 m2 standardowego okna drewnianego z szybą o Ug = 1,1, zapłacimy 500-700 zł.

- Konieczność konserwacji. Okna drewniane wymagają większej dbałości niż plastikowe i systematycznej konserwacji.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

O oknach drewnianych prawie wszystko