Dach dobrze dopasowany
Kolory mają największy wpływ na finalny wygląd i charakter domu, dlatego tak ważne jest, aby tworzyły przemyślaną, harmonijną i dobrze dopracowaną całość. Podpowiadamy, jak je dobierać, aby wygląd domu z zewnątrz był spójny i miły dla oka.
Budowa domu nie sprowadza się tylko do odpowiedniego dobrania materiałów budowlanych, ale także do umiejętnego doboru kolorów dachu, elewacji, stolarki okiennej i innych elementów.
Kolor dachu a styl domu
Pierwszą rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze koloru pokrycia dachu, jest styl budynku.
Styl tradycyjny
Najczęściej wybieranym dachem wpisanym w projekt domu jest klasyczny, miedziany lub czerwony dach. Jest to wybór, który zazwyczaj pojawia się w starszym budownictwie. Ten kolor dachu, wpadający w paletę ciepłych barw, charakteryzuje się klasycznymi skojarzeniami – domowym bezpieczeństwem, ciepłem oraz zachętą do spędzania w nim czasu. Wzmocnieniem tego efektu będzie wybór pofalowanych wzorów dachówek.
Styl nowoczesny
W przeciwieństwie do stylu tradycyjnego ze stylem nowoczesnym najlepiej komponują się dachy, wpadające w paletę zimnych barw. Kolor dachu nadający się do stylu nowoczesnego to głównie czerń, biel oraz różne odcienie szarości, takie jak srebro czy grafit. Wybór szarego, antracytowego czy czarnego dachu pociąga ze sobą najczęściej decyzje o pokryciu blaszanym.
Styl minimalistyczny
Projekt domu minimalistycznego zakłada zazwyczaj wykorzystanie elementów stylu nowoczesnego, dlatego kolor dachu w tym przypadku najczęściej jest ciemny, wykonany np. z paneli dachowych lub blachy na rąbek stojący. Styl rustykalny. Najczęstszym materiałem wykorzystywanym w tym typie budownictwa są małe dachówki i blachodachówki.
Styl rustykalny
odznacza się wysoką estetyką kolorystyczną, dlatego najczęstszym wyborem koloru dachu w tym wypadku będą odcienie zieleni, miedzi oraz brązu.
Styl skandynawski
Głównym kolorem pokrycia dachowego domu, który ma być zbudowany w tym stylu jest szarość i jej różne odcienie – zazwyczaj te jaśniejsze. W tego typu budownictwie, do pokrycia dachu wykorzystuje się zazwyczaj blachodachówki z zaznaczeniem ich płaskiej budowy.
Styl śródziemnomorski
W tym przypadku mamy ogromne pole do popisu. Paleta barw, która pasuje do tego stylu, jest duża. Głównymi kolorami dachu są te cieplejsze – żółć, miedź, czerwień czy brąz. Charakterystyka tego typu projektów zakłada również wykorzystanie odcieni zieleni oraz koloru niebieskiego. Tu najbardziej pasują dachówki o klasycznym kształcie.
Wybór koloru dachu
Przy projektowaniu domu warto pamiętać o tym, aby najpierw wybrać kolor dachu, a dopiero później dostosować do niego kolor fasady budynku.
Dach czerwony
Białe ściany zewnętrzne w zestawieniu z czerwonym dachem to doskonałe połączenie w przypadku klasycznej, tradycyjnej architektury. Gdy dom ma dwuspadowy albo czterospadowy dach, kolumny, lukarny, wykusze, okna z ozdobnymi szprosami, wtedy biel z czerwienią idealnie podkreślą jego charakter. Z czerwonym dachem najlepiej będzie prezentowała się elewacja w kolorze jasnej szarości, która nie będzie konkurowała swoim nasyceniem z pokryciem dachowym. Można dobrać ją zarówno do dachu w odcieniu ceglanym, jak i bordowym, ciemnoczerwonym. Udaną parą jest też czerwony i beżowy. Beżowa elewacja i czerwony dach to świetna decyzja, gdy dom ma mieć tradycyjny wymiar. Wówczas warto postawić na neutralne lub ciepłe odcienie beżu, najlepiej bez zbyt dużej domieszki żółtych akcentów.
Dach brązowy
Wiele zależy od odcienia brązu, jednak bardzo uniwersalnym kolorem, komponującym się dobrze ze wszystkimi barwami brązu jest beż lub odcienie szarości. Z tego typu dachami świetnie komponują się też fasady białe, żółtobrązowe oraz wyeksponowany materiał budowlany – drewno, kamień czy cegła.
Dach czarny
W zestawieniu z czarnymi dachami bardzo dobrze sprawdza się klasyczna biel, jej różne odcienie oraz, podobnie jak w przypadku brązowych dachów, kolor beżowy. Z czarnym dachem świetnie komponują się też wszelkie odcienie szarości.
Dach grafitowy
Podobnie jak w przypadku czarnych dachów, tu też świetnym dopełnieniem koloru dachu będą kolory szarości. Warto też pamiętać o odcieniach barwy niebieskiego, zwłaszcza tych jaśniejszych – zarówno błękitny kolor elewacji, jak i morski również sprawdzą się jako dopełnienie koloru dachu, nadając budynkowi bardzo nowoczesny wygląd, charakterystyczny dla podmiejskich osiedli.
Im ciemniejszy kolor dachu, tym większa powinna być przestrzeń wokół budynku, dlatego ciemne dachy najlepiej prezentują się na terenach słabo zabudowanych i bez bujnej roślinności. Obecnie trendem jest wybieranie szarych pokryć dachowych i zwykle takie dachy zderza się z jasnymi kolorami elewacji, jak żółcie czy pastelowe zielenie, a także z kolorami chłodnymi, jak biel czy błękit.
Wybór koloru elewacji
W przypadku doboru koloru dachu do elewacji warto pamiętać o tym, że tę drugą o wiele łatwiej i taniej odnowić czy zmienić jej kolor. W przypadku doboru kolorów zewnętrznych budynku oraz dachu to ten drugi element powinniśmy traktować jako nadrzędny.
Elewacja w białym kolorze
Najbardziej uniwersalny kolor, jaki jest dostępny, całkiem nieźle współgra z każdym kolorem dachu, choć najczęstszą kombinacją jest biała elewacja i czerwony dach. Jest do najbardziej popularne połączenie, które możemy zobaczyć zarówno w mieście, jak i na wsi, gdzie dużo domów wygląda tak samo. Nie jest to jednak jedyne dobre połączenie – ze względu na wysoką uniwersalność barwy białej można pozwolić sobie na dowolne kombinacje, choć, rzecz jasna nie należy przesadzać, aby nie zaburzyć estetyki.
Elewacja niebieska i zielona
W przypadku tych kolorów pokrycie dachu należy dobierać bardzo rozważnie – bardzo łatwo o przekroczenie granicy kiczu i brzydoty. Bardzo dobrym rozwiązaniem, w połączeniu z odcieniami koloru zielonego są dachówki o odcieniu brązu. Idealnie nadaje się kolor dachu hebanowy czy czekoladowy, które w połączeniu z kolorem elewacji, zmniejszą jej zimną barwę. W przypadku niebieskiej elewacji idealnym rozwiązaniem będą jasne odcienie szarości.
Elewacje kamienne i ceglane
W przypadku wyeksponowania materiału budowlanego, z którego skonstruowana jest nieruchomość, warto wybrać kolor dachu, który będzie stonowany. Idealnie nadadzą się do tego odcienie beżu, żółci i brązu. Projektanci wybierają taką kolorystykę, aby zachować ekspozycję estetyki materiału budulcowego. Ciekawym rozwiązaniem jest również efekt postarzenia dachówki.
Elewacje w odcieniach żółci
Do tego typu barw najbardziej pasuje rustykalna dachówka w różnych, jasnych odcieniach brązu i czerwieni, który, będzie bardzo dobrze komponował się z budowlą i nada jej bardzo klasyczny wygląd, bez względu na to, jak wygląda jej bryła.
Dach taki sam jak elewacja
Panele i płytki dachowe to rozwiązanie, które spełnia najwyższe wymagania zarówno pod względem trwałości i ochrony przed czynnikami atmosferycznymi, jak i estetyki. Wykonane są z wysokiej jakości materiałów, które gwarantują odporność na warunki atmosferyczne, a także izolacyjność cieplną i akustyczną. Wyróżniają się również eleganckim wyglądem, który nadaje dachowi i elewacji nowoczesny i stylowy charakter. Niebanalny kształt to gwarancja, że budynek będzie się wyróżniał na tle innych i zwróci na siebie uwagę. W połączeniu z surowym, szarym odcieniem świetnie wpisze się w minimalistyczne i loftowe style. Z kolei czerwone lub zielone elementy na pewno spodobają się tym, którzy kochają otaczać się energetycznymi kolorami.
Dach a systemy rynnowe
Wybór pokrycia dachowego nie powinien ograniczać się tylko do estetycznego wyglądu dachu. Niezwykle ważne jest też odpowiednie zabezpieczenie obróbkami dachowymi oraz skonstruowanie dopasowanego systemu rynnowego. Dobrze dobrane rynny to gwarancja bezpieczeństwa i sprawnego odprowadzania wody podczas opadów. Nie należy kierować się tylko kształtem i kolorem. O wiele ważniejsza jest wielkość, materiał i sposób montażu odwodnienia. Nie każdy dom jednorodzinny musi mieć orynnowanie. W przypadku niskich budynków z daleko wysuniętymi okapami rozwiązanie to nie jest konieczne. Jednak w większości domów rynny i rury spustowe są niezbędnym wyposażeniem.
Rynna dachowa musi zapewniać odpowiednie odprowadzenie wody z dachu. Możliwe to jest dzięki poprawnemu dobraniu długości odwodnienia, średnicy i spadku całej konfiguracji rynien i rur wymaga również zastosowania szeregu elementów uzupełniających. Bardzo ważne są naczynia zbiorcze, wyczystki, kolanka, uskoki, obejmy, haki. Elementy systemu rynnowego dobiera się w zależności od wielkości i kształtu dachu, a także kąta pochylenia połaci. Ważna jest również metoda odprowadzania deszczówki. Oprócz tego warto pamiętać, że rynny są widoczne z zewnątrz i dobrze, gdy współgrają z wyglądem całej elewacji. Długości czy rodzaju rynien nie trzeba dobierać samodzielnie. Pomogą w tym projektanci lub doświadczeni dekarze.
Kształt systemów rynnowych
Najpopularniejsze dostępne na rynku są rynny półokrągłe. Pasują one do wszystkich dachów i robi się je zarówno ze stali, jak i tworzywa sztucznego. Woda w rynnach półokrągłych spływa szybko i nie tworzą się w nich z reguły żadne zatory. Od średnicy rynny zależy, ile wody będzie mogło być przez nią odprowadzonej. Oprócz półokrągłego kształtu często można spotkać się z rynnami kwadratowymi. Odwodnienie o tym przekroju będzie głębsze i lepiej ochroni dom. Dobierając kształt, trzeba zwrócić uwagę na możliwość ukrycia rynien na przykład w maskownicy. W przypadku małych dachów rynny mają 10 cm. Nie zaleca się stosowania mniejszych średnic, ponieważ występuje wówczas ryzyko zapchania przez bród, liście, gałęzie i lód. Raz na rok warto sprawdzić stan orynnowania, jednak rynny z reguły oczyszczają się same. Jest to zasługą spadku rynny. Aby mogły się samodzielnie oczyszczać, od 0,5 do 2% w kierunku rury spustowej. Przekrój rury spustowej musi wynosić minimum 75% przekroju rynny.
Materiał i kolor rynny
Dobierając system rynnowy, trzeba wziąć pod uwagę materiał, z którego będzie on wykonany. Na rynku królują przede wszystkim rynny ze stali i PVC. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. Rynny wykonane z tworzywa sztucznego są odporne na uszkodzenia i promieniowanie UV. Dzięki sposobom ich produkcji (barwienie w masie) zyskują odporność na zarysowania. Ponadto nie trzeba ich dodatkowo zabezpieczać przeciwko korozji i nie wymagają większych prac konserwacyjnych. Są lekkie, proste w montażu i stosunkowo tanie.
Rynny wykonane ze stali są odporniejsze na działanie wysokich i niskich temperatur i trudno jest je uszkodzić mechanicznie. Mogą jednak korodować, dlatego należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu. Kolorystyka rynien jest bardzo bogata i bez problemu można dopasować je do danego pokrycia dachowego. Oczywiście w przypadku wyboru orynnowania najważniejsza jest jakość i dopasowanie systemu do wielkości połaci, jednak dobrze, gdy pokrycie stanowi spójną całość i prezentuje się estetycznie.
- Więcej o:
Remont dachu płaskiego. Taras na dachu
Profesjonalna renowacja dachu z blachy – jak odnowić i zabezpieczyć dach
Zalety dachu dwuspadowego
Termomodernizacja bez zbędnych kosztów – jakie dofinansowania można otrzymać?
Indywidualność i elegancja – wariacje stalowej elewacji
Dachówki ceramiczne – trwałe pokrycie dachowe na lata
Dach dobrze dopasowany
Czar elewacji z blachy