Polski design

polski design

Polski design to nasz powód do dumy. Przedstawiamy niezwykłe firmy rodzimego pochodzenia - powołane do życia z pasji i marzeń swoich właścicieli, często niewielkie, niszowe, ponad masową produkcję przedkładające dokładność i kunszt rzemieślnika. Polski design na przestrzeni dziesięcioleci rodził się pomimo niesprzyjających okoliczności - a dzisiaj, w zupełnie nowej rzeczywistości, jest definiowany na nowo. Zachwyca swoim pięknem, funkcjonalnością, a nierzadko również prostotą wykonania. Urządzając swoje domy i mieszkania coraz częściej sięgamy po przedmioty użytkowe i dekoracyjne wykonane przez krajowych twórców, jednocześnie stymulując rozwój polskiego designu. Prezentujemy sylwetki polskich designerów oraz ich prace - zarówno znane i doceniane, również poza granicami kraju, a także te, które dopiero debiutują - i warto udzielić im wsparcia.

• POLSKI DESIGN • POLSKIE WZORNICTWO • DESIGN Z POLSKI •

 • Prosto z natury - marka Say-OO

  Prosto z natury - marka Say-OO

  Agnieszka i Sebastian zostali parą w 2015 roku - a niewiele później zrodził się pomysł na założenie marki Say-OO.

 • Loft Decora - z drewna i stali

  Loft Decora - z drewna i stali

  Kiedy Dziadek Florek na początku XX wieku rozpoczynał swoją działalność stolarską, nie miał lekko – na 20 m2 swojego warsztatu w Swarzędzu (meblowym sercu Polski), tworzył drewniane meble, które pasowały – na wymiar. Zawsze dbał o to, żeby drewno było czyste, suche, dobrze wybarwione.

 • Polska firma: 4concepts

  Polska firma: 4concepts

  Lampy dekoracyjne 4concepts to efekt dojrzałego procesu projektowania, wieloletniego doświadczenia w hutnictwie i miłości do szkła, jego struktury oraz głębi. Każdego dnia wyspecjalizowani rzemieślnicy pomagają przybrać realną formę projektom głównego projektanta i współwłaściciela marki – Jarosława Stępniaka.

 • Aranżacja wnętrza

  MADAMA – manifest architekta i życie z pasją

  „Praca to przedłużenie osobowości. To osiągnięcia. To jeden ze sposobów na zdefiniowanie siebie samego oraz określenie swojej wartości i poziomu człowieczeństwa” twierdził Peter Drucker. Nie sposób się z tym nie zgodzić, a patrząc na Agatę Frątczak, właścicielkę pracowni architektonicznej MADAMA, należałoby dodać jeszcze „i pasja”. Tak, tę ostatnią czuć po pierwszym spojrzeniu na projekty architektki i po sposobie, w jaki sama o nich opowiada.

 • Z miłości do sklejki – OTOTO chodzi!

  Z miłości do sklejki – OTOTO chodzi!

  Przemo i Łukasz Metko swoją miłość do drewna odkrywali z pokolenia na pokolenie. Bracia od najmłodszych lat podpatrywali ojca i dziadka, którzy od zawsze byli stolarzami, z jak wielką precyzją i dokładnością tworzą niepowtarzalne, drewniane kompozycje. Zainspirowało ich to do stworzenia swojej pierwszej, autorskiej kolekcji mebli OTOTO, w której połączyli swoją pasję do minimalistycznych i nowoczesnych form z tradycyjnym spojrzeniem na drewno.

 • Projektujemy procesy, z których wynika forma – wywiad z Tomkiem Rygalikiem

  Projektujemy procesy, z których wynika forma – wywiad z Tomkiem Rygalikiem

  Tomek Rygalik, projektant, założyciel Studio Rygalik, wykładowca akademicki, opowiada o przebiegu unikalnej inicjatywy „Przyszłość sofy tapicerowanej”, która jest wynikiem współpracy polskiej marki Nobonobo z Wydziałem Wzornictwa Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

 • PIKLE - dopasuj meble do wnętrza, zanim je kupisz!

  PIKLE - dopasuj meble do wnętrza, zanim je kupisz!

  PIKLE to serwis internetowy, który umożliwia wirtualne "przymierzenie" mebla w dowolnym wnętrzu swojego mieszkania lub domu. Aby sprawdzić, jak wybrany model będzie się prezentował w salonie czy sypialni, wystarczy smartfon lub tablet - dzięki jednemu z tych urządzeń skorzystamy z technologii tzw. rzeczywistości rozszerzonej. W ten sposób unikniemy nietrafionego zakupu i niepotrzebnego stresu. To proste i intuicyjne rozwiązanie, które przy okazji wspiera polskie rzemiosło, pochodzące z niewielkich, lokalnych manufaktur.

 • Arbre: z miłości do drewna

  Arbre: z miłości do drewna

  Marka Arbre działa na rynku od dziesięciu lat. W portfolio firmy znajdują się – oprócz ogólnie pojętych zabudów stolarskich – również meble tapicerowane, schody, antresole, mała architektura i inne.

 • Swallow's Tail: meble trwałe i piękne

  Swallow's Tail: meble trwałe i piękne

  Nazwa marki Swallow's Tail pochodzi od klasycznego połączenia stolarskiego „jaskółczy ogon”, a wzornictwo jest mocno zakorzenione w tradycji rzemiosła artystycznego.

 • Polski design. Révolte: zapraszamy do świta fantazji

  Polski design. Révolte: zapraszamy do świata fantazji

  Marka Révolte zrodziła się z buntu przeciw nudzie, masowości i odejściu od tradycji rzemiosła oraz z pasji do wyjątkowych przedmiotów i rodzinnych tradycji ich ręcznej produkcji. Jej historia sięga jeszcze lat 70., gdy w krakowskiej pracowni zaczęto tworzyć lampy (do dziś można je znaleźć w różnych punktach Polski).

 • Figurki Ćmielów

  Figurki Ćmielów: piękna i elegancka dekoracja wnętrza

  Figurki Ćmielów wróciły do łask - i znów cieszą się popularnością. Trendy mają to do siebie, że powracają i to nie tylko w modzie, a również w aspekcie aranżacji wnętrz. Aby się o tym przekonać, wystarczy zerknąć na współczesne kolekcje dodatków, porcelany czy mebli, których twórcy często sięgają po inspiracje i wzorce prosto z czasów PRL-u - i wcześniejszych. Czym charakteryzują się figurki Ćmielów, które w powracające trendy wpisują się wręcz podręcznikowo? I dlaczego zyskują tak dużą popularność? Pochodzenie ma znaczenie, ponieważ te wyroby powstają w najstarszej polskiej fabryce - marka Ćmielów produkuje nieprzerwanie od ponad 230 lat!

 • Twórcze połączenie sił. Wywiad z właścicielami marki Nobonobo – Tomaszem Matejczykiem i Moniką Struską

  Twórcze połączenie sił. Wywiad z właścicielami marki Nobonobo – Tomaszem Matejczykiem i Moniką Struską

  Właściciele marki Nobonobo opowiadają o ekscytujących kulisach współpracy z designerami, filozofii marki i nowych perspektywach rozwoju firmy.

 • Stół ELM, drewno dębowe, na zamówienie

  Polska marka: Iwona Kosicka

  Jej znaki rozpoznawcze - drewno oraz rzemieślnicza precyzja. Robi piękne intarsje, wycina ażury, rzeźbi, wygina sklejkę. Zadaliśmy Iwonie Kosickiej, projektantce, parę pytań dotyczących jej pracy.

 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  Pasja: fabryka mebli

  Mam słabość do rzetelnego rzemiosła, dlatego zacząłem projektować meble - mówi o sobie Wojciech Łazarowicz, założyciel firmy Saska Fabrik. Odwiedzamy go w jego mieszkaniu na Saskiej Kępie w Warszawie. Urządził je zgodnie z zasadą "mniej znaczy więcej", którą kieruje się także podczas projektowania stołów, biurek i szafek.

 • Postaw na rzeźbę

  Postaw na rzeźbę - dzieła znanych artystów

  Właściciele galerii i marszandzi polecają obiekty z różnych materiałów (marmuru, drewna, metalu) i w różnej skali - do dużych i mniejszych wnętrz. Awangardowe i nawiązujące do tradycji. Wszystkie są dziełami uznanych artystów.

 • ...kiedy część wyprodukowanej porcelany wysyłano do Delft, miasta znanego z kunsztu holenderskich malarzy zdobiących słynny fajans. Na denku są więc sygnatury obydwu manufaktur.

  Uzależniony od porcelany - Andrzej Kareński-Tschurl

  Andrzej Kareński-Tschurl ma w sobie imperatyw podążania za pasją. A także potrzebę piękna i ładu w życiu. Z jego ucieczek od rzeczywistości w świat sztuki, historii, kunsztu i wrażliwości artystycznej powstała niezwykła domowa kolekcja filiżanek do mokki. Chyba jedyna w Polsce.

 • Jacek Staniszewski, David Bowie

  Kultowe plakaty i prace młodych twórców

  Kolekcjonerzy i właściciele galerii zajmujących się sprzedażą plakatów specjalnie dla naszych czytelników wybrali prace, które uważają za ważne. Wśród nich dzieła kultowe oraz prace młodszych twórców. Może zainspirują was do stworzenia własnej kolekcji?

 • PASJA. Karolina Maksimowicz. Z wykształcenia architekt urbanista, z zamiłowania projektantka wzornictwa użytkowego. Projektuje i robi meble, lampy, deski do krojenia, scenografię i rekwizyty teatralne, instalacje w przestrzeni miejskiej, torebki, odzież, akcesoria. Gra na kotłach i kongach. Współorganizatorka białostockiego muzycznego Up To Date Festival. Więcej: przetworniameblowa.pl, facebook.com/Przetwórnia Meblowa Białystok.

  Pasja: sztuka w walizce

  Pani Karolina od dziecka przejawiała ogromny talent do wszelkich prac manualnych. Dziś nie ma dla niej rzeczy niemożliwych do zrobienia, a granice wyznacza jedynie wyobraźnia. Doskonale panuje zarówno nad narzędziami stolarskimi, jak i pistoletem, którym pomalowała nawet... telewizor.

 • POWRÓT DO AFRYKI. Kolekcja naczyń Agasho powstała podczas projektu Design for Peace w afrykańskim mieście Wagadugu. Ich wprowadzenie na rynek ma pomóc rdzennym mieszkańcom w uzyskaniu stabilności finansowej.

  Osnowa i wątek - designerskie projekty Marty Bakowskiej

  Bada kolory, eksperymentuje z materiałami, szanuje tradycyjne techniki rzemieślnicze. I chociaż jej pochodzenie nie definiuje jej projektów, cieszymy się, że urodzona we Francji Marta Bakowski ma polskie korzenie.

 • Filiżanka XL od Ćmielów Design Studio.

  Filiżanka XL od Ćmielów Design Studio

  Filiżanka czy miseczka? I to, i to! Wielofunkcyjna, porcelanowa nowość od Ćmielów Design Studio.

 • Nowości - meble biurowe marki Profim

  Nowości polskiej marki Profim - meble do biura i nie tylko

  Marka Profim stawia na wyszukane wzornictwo i ergonomiczne rozwiązania. Na tragach Warsaw Home Expo 2017 firma zaprezentowała aż 4 premierowe kolekcje. Gościem specjalnym wydarzenia był francuski designer Christophe Pillet, autor kolekcji Chic Air nagrodzonej Red Dot Awards 2017.

 • Polski designer podbija Londyn. Marcin Rusak to wschodząca gwiazda designu

  Polski designer podbija Londyn. Marcin Rusak to wschodząca gwiazda designu

  Marcin Rusak to gorące nazwisko świata designu, jednak bardziej za granicą niż w swoim rodzinnym kraju. Na stałe bowiem mieszka i pracuje w Londynie.

 • Meble Svarog Furniture

  Niesamowite meble inspirowane słowiańską kulturą

  Svarog Furniture to młoda polska marka meblarska, która inspiracje czerpie z kultury słowiańskiej. Te niesamowite meble łączą w sobieprzyszłość i teraźniejszość.

 • Kryształy z 'młynkiem' z Huty Szkła Kryształowego Julia

  Szlif "młynek", czyli kryształowa klasyka

  Przyjrzyjcie się dokładnie waszym kryształowym naczyniom. Charakterystyczny, rozbudowany motyw promienistej gwiazdy to niezwykły szlif potocznie zwany "młynkiem". Może to wydać się zaskakujące, ale ten tradycyjny motyw jest bestsellerem Huty Julia w Piechowicach.

 • New Atelier od Ćmielów Design Studio.

  New Atelier Cubes od Ćmielów Design Studio

  New Atelier i New Atelier Cubes to doskonale zaprojektowana porcelana od Ćmielów Design Studio. Przyjrzymy się jej dokładniej.

 • Książka 'Dziennik podróży' Bolesława Stelmacha

  Polska książka wśród najlepiej zaprojektowanych publikacji na świecie

  Książka lubelskiego architekta Bolesława Stelmacha została nagrodzona w prestiżowym konkursie 50 Books | 50 Covers. Znalazła się wśród pięćdziesięciu najlepiej zaprojektowanych publikacji na świecie.

 • Kolekcja Skey Swarzędz Home

  Sofa Skey - wyjątkowa nowość od Swarzędz Home

  Marka Swarzędz Home zaprezentowała swój najnowszy produkt, sofę Skey - lekki, komfortowy mebel, który wręcz zaprasza, by zwinąć się na nim pod miękkim pledem z książką lub kubkiem herbaty. Miękkie, mięsiste poduszki pokryte wełnianym filcem i charakterystyczne "falbanki" - wszystko to czyni ze Skey idealny mebel "do przytulania".

 • Nowość od Huty Julia. Kolekcja Etno zrodzona z etnicznych inspiracji

  Nowość od Huty Julia. Kolekcja Etno zrodzona z etnicznych inspiracji

  Najnowsza kolekcja Huty Szkła Kryształowego Julia została zainspirowana modnym stylem etno. Odwołuje się do wzorów tworzonych przez ludowych artystów.

 • Mozaiki ceramiczne od Raw Decor. Światowy design od polskiej marki [POLSKI PROJEKT]

  Mozaiki ceramiczne od Raw Decor. Światowy design od polskiej marki

  Raw Decor oferuje najwyższej jakości mozaiki ceramiczne o ponadczasowych wzorach. Choć nazwa marki brzmi obco, jest to polska firma kontynuująca rodzinną tradycję.

 • Stolik-kaseta magnetofonowa od polskiego projektanta

  Stolik w kształcie kasety magnetofonowej od polskiego projektanta

  Stolik z blatem w kształcie kasety magnetofonowej to projekt szczecińskiego projektanta. Swoje cuda tworzy na 16 m kw.