Polski design
Design - produkty polskich projektantów i rzemieślników
Polski design to nasz powód do dumy. Przedstawiamy niezwykłe firmy rodzimego pochodzenia - powołane do życia z pasji i marzeń swoich właścicieli, często niewielkie, niszowe, ponad masową produkcję przedkładające dokładność i kunszt rzemieślnika. Polski design na przestrzeni dziesięcioleci rodził się pomimo niesprzyjających okoliczności - a dzisiaj, w zupełnie nowej rzeczywistości, jest definiowany na nowo.
Polskie wzornictwo...
...zachwyca swoim pięknem, funkcjonalnością, a nierzadko również prostotą wykonania. Urządzając swoje domy i mieszkania coraz częściej sięgamy po przedmioty użytkowe i dekoracyjne wykonane przez krajowych twórców, jednocześnie stymulując rozwój polskiego designu. Prezentujemy sylwetki polskich designerów oraz ich prace - zarówno znane i doceniane, również poza granicami kraju, a także te, które dopiero debiutują. Warto śledzić rozwój rodzimego wzornictwa, które jest coraz bardziej cenione również poza granicami naszego kraju.
Lubisz meble polskiej produkcji? Zobacz:
● Polski design. Révolte: zapraszamy do świata fantazji ● Swallow's Tail: meble trwałe i piękne ● Z miłości do sklejki – OTOTO chodzi! ●
● Polska firma: 4concepts ● Loft Decora - z drewna i stali ● Stołek Banffy marki NOTI ● Linevka Studio Projektowe: design dla zwierząt ●
Polski design - szkło i ceramika od polskich projektantów:
● Figurki Ćmielów ● Uzależniony od porcelany - Andrzej Kareński-Tschurl ● Mozaiki ceramiczne od Raw Decor ● Szklane lampy XILO ●
Polski design: biżuteria z talerzy
W pierwszym odcinku naszego nowego cyklu "Polski design", rozmawiamy z Magdą Ziółkowską, autorką oryginalnej biżuterii z talerzy. Spotkaliśmy się nad Wisłą podczas SLOV FOLK STORY. Skąd Magda czerpie inspiracje? Jak wygląda praca nad biżuterią? Jakie historie kryją się za kolczykami, broszkami i pierścionkami z talerzy?
Rewolucja FIDU. Nadmuchiwane formy z metalu
FIDU to nowoczesna technologia polegająca na tworzeniu form z nadmuchiwanego metalu. W wyniku tego procesu mogą powstawać zarówno elementy konstrukcyjne, jak również wnętrzarskie, takie jak nietypowe meble. Gotowe produkty zaskakują lekkością i wytrzymałością. Wycięte z blachy kształty są szczelnie spawane w konturze,a następnie pompowane powietrzem do trójwymiarowej formy. Pod wpływem wewnętrznego ciśnienia metal uzyskuje przestrzenne, stabilne i bardzo wytrzymałe kształty. O możliwościach jakie stoją za tym rewolucyjnym pomysłem opowiada Oskar Zięta, który był pomysłodawcą i opracował całą technologię produkcji.
SIESTA - użyteczny polski design
Za pośrednictwem użytecznych i pięknych projektów można pozytywnie wpływać na ludzkie życie. Starajmy się więc by każdy posiadany przez nas przedmiot opowiadał dobrą historię.
Polski projekt: lampy Morawka
Morawka - polskie lampy z ekologicznych materiałów, do samodzielnego złożenia. Jak są zrobione?
Obraz we wnętrzu: Nicolas Grospierre
Jakie dzieła sztuki kupić, z jakimi zamieszkać? Polecając obrazy, pytam ich twórców, co sami zawieszają na ścianach, jakich dzieł szukają i jak z nimi na co dzień obcują.
Polski design z drewna
Zegary, obudowy na telefony czy skrzynki na kwiaty, czyli polski design z drewna.
Polski projekt: lampy marki ABAŻUR
Czasem nie trzeba długo szukać, aby znaleźć prawdziwą designerską perełkę. Poznajcie ?papierowe światło? marki ABAŻUR - lampy inspirowane techniką origami.
Polski projekt: Rollo - nie tylko siedzisko
Puf z uśmiechem, czyli Rollo. Zobaczcie nowość marki Noti.
Polski projekt: lampa podłogowa OIGNON
Delikatna lampa OIGNON zapewnia prawdziwy świetlny spektakl. Zobaczcie kolejny dobry polski projekt!
Polski stół, czyli jak Manufaktura z Bolesławca, Porcelana Kristoff z Wałbrzycha i Huta Julia z Piechowic zjednoczyły siły
Premierowe kolekcje, które w Łodzi zaprezentowały szerokiej publiczności trzy dolnośląskie fabryki pod nazwą "Polski stół" to inspirująca świeżość w świecie designu użytkowego.
Polski projekt: Follygraph - plakaty z infografikami
Jak w przystępny sposób przedstawić suche fakty i informacje? Odpowiedzią są plakaty z infografikami od Follygraph. Zobaczcie kolejny dobry polski projekt!
Polski projekt: dywany White Oaks, czyli nowojorski szyk
Firma White Oaks oferuje ręcznie robione dywany w ponadczasowych wzorach. Nowojorska elegancja w końcu może zawitać w naszych domach.
Polski Projekt: dzikie wazony Malwiny Konopackiej
Zobaczcie wazony, które przybliżą wasze wnętrza do natury. Seria JUNGLE Malwiny Konopackiej, to limitowana kolekcja wazonów inspirowanych dzikością tytułowej dżungli. Świetny polski projekt!
Obraz we wnętrzu: Anna Reinert
Jakie dzieła sztuki kupić, z jakimi zamieszkać? Polecając obrazy do wnętrz, pytam ich twórców, co sami zawieszają na ścianach, jakich dzieł szukają i jak z nimi na co dzień obcują.
Nowa polska marka meblarska - Vank
Pojawienie się na rynku meblowym polskiej marki Vank przypomina wejście na imprezę pięknej kobiety, która zachwyca nie tylko wspaniałą kreacją, ale również wysmakowanymi dodatkami.
Polski projekt: POLIGON - geometryczne zwierzaki
Drewno, farba i geometria. Do tego dobry pomysł i duża wyobraźnia. Tak można opisać POLIGON - polską markę, która zasłynęła z niesamowitych, bardzo oryginalnych dekoracji ściennych.
Polski projekt: Offline chair - mebel, który zmusza do bycia offline
Fotel, który blokuje zasięg telefonu. Ciekawy polski projekt!
Światło na młodych: Martyna Barbara Golik
Chcą i potrafią. Pojawiają się w najważniejszych miejscach światowego designu, zdobywają najcenniejsze wyróżnienia. Młodzi polscy projektanci bez kompleksów patrzą w przyszłość i zostają w Polsce. Bo to jest ich wybór, a nie konieczność.
Obraz we wnętrzu: Zuzanna Ziółkowska
Jakie dzieła sztuki kupić, z jakimi zamieszkać? Polecając obrazy, pytam ich twórców, co sami zawieszają na ścianach, jakich dzieł szukają i jak z nimi na co dzień obcują.
Joanna Leciejewska o designie dla dzieci
Czym jest design dla dzieci? Jak projektuje się z myślą o najmłodszych? Na nasze pytania odpowiada Joanna Leciejewska - wielokrotnie nagradzana projektantka, współautorka sławnych łóżek z kolekcji 4YOU by Vox, które są wykorzystywane do tworzenia Łóżkowego Kina pod Gwiazdami na festiwalu Transatlantyk.
Obraz we wnętrzu: Wojtek Wieteska
Jakie dzieła sztuki kupić, z jakimi zamieszkać? Polecając obrazy, pytam ich twórców, co sami zawieszają na ścianach, jakich dzieł szukają i jak z nimi na co dzień obcują.
Natalia Mazur o designie dla dzieci
Czym jest design dla dzieci? Jak projektuje się z myślą o najmłodszych? Na nasze pytania odpowiada Natalia Mazur - dziennikarka Gazety Wyborczej.
Światło na młodych: Kabo i Pydo
Chcą i potrafią. Pojawiają się w najważniejszych miejscach światowego designu, zdobywają najcenniejsze wyróżnienia. Młodzi polscy projektanci bez kompleksów patrzą w przyszłość i zostają w Polsce. Bo to jest ich wybór, a nie konieczność.
Ewa Voelkel Krokowicz o designie dla dzieci
Czym jest design dla dzieci? Jak projektuje się z myślą o najmłodszych? Na nasze pytania odpowiada Ewa Voelkel Krokowicz - CEO Concordia Design - centrum designu w Poznaniu.
Ewa Trzcionka o designie dla dzieci
Czym jest design dla dzieci? Jak projektuje się z myślą o najmłodszych? Ewa Trzcionka, redaktor magazynu Design Alive, odpowiedziała na nasze pytania.
Tomasz Augustyniak o designie dla dzieci
Czym jest design dla dzieci? Jak projektuje się z myślą o najmłodszych? Tomasz Augustyniak, jeden z najbardziej znanych polskich projektantów, odpowiedział na nasze pytania.
Ewa Solarz o designie dla dzieci
Czym jest design dla dzieci? Jak projektuje się z myślą o najmłodszych? Na nasze pytania odpowiada Ewa Solarz - kuratorka wystawy "Let's Play!", autorka znanych i lubianych książek "D.E.S.I.G.N." i "Ilustrowany Elementarz Designu".
Światło na młodych: Danuta Włodarska
Chcą i potrafią. Pojawiają się w najważniejszych miejscach światowego designu, zdobywają najcenniejsze wyróżnienia. Młodzi polscy projektanci bez kompleksów patrzą w przyszłość i zostają w Polsce. Bo to jest ich wybór, a nie konieczność.
Polski projekt: ODA - drewniane autka dla dzieci
Proste, drewniane i ładne autka. Dobry polski projekt dla najmłodszych!
Ilustracja 360 stopni - Malwina Konopacka
Malwina Konopacka lubi równowagę. Dlatego zajmuje się zarówno designem, jak i ilustracją. Te dwie dziedziny w jej wykonaniu razem tworzą jedną.