Fundamenty

  • cokół wokół domu, podmurówka

    Cokół - dolna część domu

    Cokół (inaczej podmurówka), to górny, wystający ponad teren fragment ścian fundamentowych. Może być cofnięty (rozwiązanie najczęściej stosowane) lub wysunięty w stosunku do jego ścian zewnętrznych. Zwykle jest wyodrębniony kolorystycznie i wykończony innym materiałem niż reszta elewacji.

  • Chudy beton
  • Podczas wykonywania wykopów pod fundamenty ganku okazało się, że dom kończy się 40 cm poniżej terenu

    Płytki dom bez fundamentów

    Któregoś dnia zadzwonił zdenerwowany znajomy: podczas prac modernizacyjnych okazało się, że dom, który kupił kilka lat temu, nie ma fundamentów, a jego ceglane ściany kończą się 40 cm poniżej terenu.

  • Jeśli grubość warstw słabych gruntów nie jest większa niż 2-3 m, budynek można posadowić na studniach kopanych. Wykonuje się je z kręgów betonowych.

    Jak budować na torfach?

    Gdy warunki wodno-gruntowe na działce okażą się niekorzystne, problemy z posadowieniem domu mogą być bardzo poważne. Dlatego przed podjęciem decyzji dotyczącej fundamentów grunt musi ocenić specjalista geotechnik.

  • Budowanie na trudnym gruncie, czyli jak posadowiono dom na studniach

    Na niewielkiej żoliborskiej uliczce zaplanowano postawienie trzech domów w zabudowie szeregowej. Ponieważ budynki miały być niewielkie, a ulica dookoła była już zabudowana, zrezygnowano z badań geotechnicznych...

  • drenaż,drenaż opaskowy,fundamenty

    Drenaż - na nadmiar wody wokół fundamentów

    Sposobów na zbieranie nadmiaru wody z otoczenia fundamentów, dla ich ochrony przed zawilgoceniem jest kilka. Najpopularniejszy jest drenaż opaskowy z perforowanych rur drenarskich, które układa się wokół ław fundamentowych powyżej ich dolnej i poniżej górnej powierzchni.

  • Łuszcząca się farba na ścianie przy podłodze parteru

    Piwnica - jak uchronić się przed zalewaniem?

    Drenaż opaskowy jest sposobem na skuteczną walkę z wilgocią w piwnicy. Pod jednym wszakże warunkiem: musi być dobrze zaprojektowany i wykonany.

  • Bardzo dobrze - narożniki i skrzyżowania są wystarczająco mocne, jeśli końce prętów podłużnych są wygięte i zakotwione w betonie

    Ławy fundamentowe

    Ławy fundamentowe - najbardziej popularny sposób posadawiania domów jednorodzinnych.

  • ocieplenie ścian piwnic

    Ściany fundamentowe - jak zapewnić ciepło?

    Chociaż w domach bez piwnic przepisy nie wymagają ocieplania ścian fundamentowych, warto to zrobić. Dzięki temu cała powierzchnia podłogi będzie równomiernie chroniła przed stratami ciepła.

  • OPASKA BETONOWA OBLOZONA PLYTKAMI CERAMICZNYMI WOKOL DOMU FOT. CEZARY SZEJGIS PUBLIKACJA LADNY DOM NR 5 (67) - 5.2004

    Opaska betonowa wokół domu

    Opaska betonowa - tak nazywany jest utwardzony pas działki przylegający bezpośrednio do budynku.

  • Izolację poziomą ścian fundamentowych robi się z dwóch warstw papy na lepiku

    Ocieplenie fundamentów

    Ocieplenie fundamentów jest konieczne w domach z ogrzewanymi piwnicami. Jeśli piwnice są nieogrzewane, wystarczy ocieplić jedynie górną część ścian fundamentowych, wystającą powyżej gruntu, czyli cokół.

  • Tak wyglądał grunt na działce w Starej Miłosnej - piaski gliniaste oraz śmieci

    Stawianie domu na starym wysypisku

    Wiadomo, że dom powinien stać na stabilnym, dobrym gruncie. Co zatem zrobić z działką, która okazała się dawnym wysypiskiem śmieci przykrytym dla niepoznaki warstwą ziemi?

  • Piwnica - jak uchronić się przed wilgocią?

    Dom w podwarszawskiej miejscowości, zbudowany w latach trzydziestych - choć zniszczony - ciągle wyglądał atrakcyjnie. Nic dziwnego, że wystawiony na sprzedaż, szybko znalazł nabywcę.