Fundamenty

  • Prawidłowe dozbrojenie narożnika w wieńcu

    Dozbrojenie narożników ław fundamentowych i wieńców stropowyc

    W każdym budynku znajdziemy wiele elementów żelbetowych, czyli z betonu zbrojonego stalą. Wykonuje się je nawet wtedy, gdy technologia budowy nie jest tradycyjna lub nie polega na wylewaniu konstrukcji żelbetowych.

  • osiadanie gruntu

    Osiadanie gruntu

    Nierównomierne osiadanie gruntu to najczęstszy powód zarysowania lub pękania domu.

  • Płyta fundamentowa pozwala posadawiać budynki na gruntach o słabej nośności. Dzięki niej zyskujemy nie tylko fundament, ale także podłogę pierwszej kondygnacji domu

    Płyta fundamentowa - cena, warstwy, ocieplenie

    Alternatywą dla tradycyjnych fundamentów jest płyta. Dzięki jej wykonaniu znacznie łatwiej jest odizolować termicznie dom od gruntu. Płyta fundamentowa jest jedyną konstrukcją, która w sposób najbardziej kompleksowy ogranicza do minimum mostki termiczne w obrębie fundamentów. Nie trzeba tutaj budować podłogi na gruncie – jak przy zwykłych fundamentach. Dobrze wybetonowana i równa płyta jest już gotowa na klejenie na niej posadzki.

  • 19951013 https bi

    Betonowanie - 9 najczęściej popełnianych błędów

    Podczas budowy domu lepiej unikać błędów innych inwestorów. Jest to o wiele mniej kosztowne. Dlatego zdecydowaliśmy się pokazać te prace, przy których wykonawcom najczęściej zdarzają się wpadki.

  • 22106863 https bi

    Płyta fundamentowa zamiast tradycyjnych fundamentów. Czy warto?

    Alternatywą dla tradycyjnych fundamentów jest płyta fundamentowa. Sprawdza się ona w niekorzystnych warunkach gruntowych i przy wysokich wymaganiach stawianych domom energooszczędnym. Czy jednak opłaca się ją wybrać także wtedy, gdy warunki są korzystne?

  • osuszanie fundamentów

    Izolacja fundamentów w starym domu

    Wiele starych domów ma zawilgocone fundamenty. Świadczą o tym białe wykwity, ciemne plamy czy odpadający tynk. Zanim więc zajmiemy się remontem wnętrz, trzeba najpierw znaleźć przyczynę zawilgocenia, usunąć ją i dopiero wtedy osuszyć ściany zagłębione w ziemi.

  • Z pozoru prawidłowo wykonana termoizolacja ścian fundamentowych

    Mocowanie ocieplenia fundamentów

    Podziemne części budynków jednorodzinnych, nawet jeśli nie są one podpiwniczone, powinny być właściwie ocieplone. Chodzi tu o ocieplenie ścian fundamentowych lub płyty fundamentowej po jej obrysie. Izolacja termiczna powinna być trwała, a więc wykonana z odpowiedniego materiału oraz trwale zamocowana.

  • Niezależnie od sposobu posadowienia, dom trzeba oddzielić od gruntu solidną warstwą izolacji termicznej.

    Izolacja fundamentów czyli fundamenty bez strat ciepła

    Fundamenty domu mają bezpośredni kontakt z gruntem. Jeśli nie zostaną dobrze ocieplone, mogą stać się przyczyną dużych strat ciepła. Podpowiadamy jak zagwarantować dobrą izolację fundamentom w naszym domu. Niezależnie od sposobu posadowienia, dom trzeba oddzielić od gruntu solidną warstwą izolacji termicznej.

  • Tradycyjne fundamenty

    Stawianie fundamentów krok po kroku - co warto wiedzieć?

    Najpewniejszym materiałem na fundamenty jest beton z wytwórni ułożony w deskowaniu, zagęszczony i pielęgnowany. Najczęściej jednak fundament muruje się z bloczków betonowych na zaprawie cementowej.

  • Ławy ziemne przygotowuje się ręcznie lub z użyciem małej koparki

    Żelbetowe ławy fundamentowe

    Najpopularniejszym posadowieniem budynków jednorodzinnych w Polsce są żelbetowe ławy fundamentowe. Przy prostych warunkach gruntowo-wodnych tego rodzaju fundamenty zawsze się sprawdzają. Zapewniają bowiem bezpieczne przeniesienie obciążeń i ciężaru budynku na grunt oraz dobrze przejmują ewentualne niewielkie odkształcenia podłoża.

  • Tradycyjne fundamenty  pod budynki jednorodzinne mają najczęściej postać betonowych lub żelbetowych ław oraz ścian murowanych z bloczków betonowych

    Jak wykonać ciepłe i szczelne fundamenty?

    Solidne fundamenty domu to podstawa jego prawidłowego funkcjonowania przez długie lata. Podczas budowy warto zadbać o ich odpowiednią izolację, która zabezpieczy mury przed przemarzaniem i zawilgoceniem, a w konsekwencji przed pojawianiem się pleśni.

  • .

    FUNDAMENTY: Ocieplenie fundamentów - Jaki rodzaj styropianu wybrać i jak poprawnie wykonać ?

    Ściany fundamentowe, tak jak inne elementy budynku powinny być ocieplone by maksymalnie ograniczyć straty ciepła, które przenika do gruntu. Ich betonowa konstrukcja wzmocniona stalowym zbrojeniem bardzo dobrze przewodzi ciepło powodując duże wychłodzenie wewnętrznych części budynku na styku podłogi i ściany. W budynkach o złej izolacji cieplnej lub jej braku w okolicach listwy przypodłogowej wewnątrz budynku może pojawić się zawilgocenie, a w efekcie pleśń. Prace budowlane związane z wykonaniem ocieplenia fundamentów powinny być bardzo rzetelni zrobione, gdyż ewentualne poprawki mogą okazać się niemożliwe lub bardzo drogie w wykonaniu.

  • Ściany fundamentowe zwykle wykonuje się z bloczków betonowych. Ich powierzchnie zabezpiecza się masami asfaltowo-kauczukowymi.

    Fundament tradycyjny - co powinniśmy o nim wiedzieć?

    Fundament czyli ławy i ściany fundamentowe są tradycyjnym sposobem posadowienia domów, a do tego - jak się powszechnie sądzi - najbardziej ekonomicznym. Z tego powodu - mimo upływu czasu i pojawienia się nowych rozwiązań - wciąż są najczęściej wybieranym rodzajem fundamentów. Czy słusznie?

  • płyta fundamentowa, ile kosztują fundamenty, koszty budowy

    Ile kosztuje płyta fundamentowa?

    Płyta fundamentowa jest alternatywą dla tradycyjnych fundamentów. Obecnie na płycie fundamentowej posadawia się domy energooszczędne i pasywne. W praktyce jednak niewielu inwestorów decyduje się na nią, obawiając się wysokich kosztów. Tymczasem cena płyty wcale nie musi być wyższa niż tradycyjnych ław i ścian fundamentowych.

  • posadowienie fundamenty budowa domu posadowienie budynku posadowienie fundamentów

    Zmiany w trakcie budowy. Zmiana posadowienia

    Fundamenty są tą częścią konstrukcji budynku, która nie będzie widoczna po zakończeniu budowy. Zostanie przecież zasypana, więc bez odkrywek nikt nie będzie w stanie stwierdzić, co w gruncie „piszczy”. Jakie zmiany dotyczące posadowienia są dopuszczalne i nie przysporzą problemów inwestorom?

  • Do przygotowania zarówno chudego betonu, jak i piasku stabilizowanego cementem należy użyć wyłącznie spoiwa dobrej jakości.

    Co pod ławy fundamentowe?

    Czasem pod fundamenty potrzebna jest warstwa chudego betonu lub odpowiednio zagęszczonego piasku stabilizowanego cementem. Zdarza się to na przykład w sytuacji, gdy wykopy są głębsze niż powinny albo ławy zaprojektowano jako żelbetowe.

  • budowa domu fundamenty posadowienie poziom zero zmiany na budowie zmiany w trakcie budowy

    Zmiany w trakcie budowy. Zmiany usytuowania poziomu zero budynku

    Roboty ziemne i wykonanie fundamentów budynku nie należą do efektownych, ponieważ nie widać ich spektakularnego postępu. Roboty są prowadzone w wykopach, więc budynek nie „rośnie”.

  • Jak ocieplić i uszczelnić płyty fundamentowe?

    Jak ocieplić i uszczelnić płyty fundamentowe?

    Płyty fundamentowe w każdym domu jednorodzinnym muszą być wykonane jak najdokładniej. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób ocieplić i uszczelnić te elementy. Jeszcze przed budową płyty fundamentowej ważne jest usunięcie tak zwanego humusu i wymiana części znajdującej się pod spodem ziemi na podsypkę stabilizującą ze żwiru i piasku. Podstawowe wiadomości na temat płyt fundamentowych wpływają na to, że podstawa domu jest solidna. I właśnie dlatego należy się o to tak dokładnie zatroszczyć.

  • Izolacja fundamentów, czyli jak ochronić dom przed wilgocią

    Izolacja fundamentów, czyli jak ochronić dom przed wilgocią

    Nie ulega wątpliwości, że fundamenty domu należy zabezpieczyć przed wodą i wilgocią. Dlatego tak ważne jest to, aby poza samą hydroizolacją skupić się na doborze izolacji bitumicznej. Wówczas wilgoć nie będzie wnikała w głąb ścian.

  • 22146594 https bi

    Najlepsze aplikacje - fundamentowanie [WIRTUALNA POMOC]

    Na fundamentach będzie się opierać konstrukcja naszego domu. Muszą być one solidne i wytrzymałe, aby przenieść obciążenia. Od tego zależy nasze bezpieczeństwo. Zanim więc znikną pod ziemią, trzeba dopilnować ich właściwego wykonania. Aby to ułatwić, wybraliśmy aplikacje, które przydadzą się na tym etapie budowy domu.

  • drenaż,drenaż opaskowy,fundamenty

    Ciąg drenarski

    Ciąg drenarski to część systemu drenażu, wykonywanego gdy część budynku jest poniżej poziomu wody gruntowej. Wykonuje się, tworząc izolację przeciw wodzie naporowej.

  • 20586596 https bi

    Głębokość posadowienia

    Spora część fundamentów, ze względu na ryzyko powstawania wysadzin mrozowych, powinna się znaleźć poniżej strefy przemarzania gruntu. Dotyczy to między innymi domów posadawianych tradycyjnie na przykład w glinach, piaskach gliniastych czy glinach piaszczystych.

  • 19953594 https bi

    Raport o budowie domu murowanego - część 1: fundamenty

    Dom musi mieć mocne podstawy. Na tej niewidocznej części opiera się cała jego konstrukcja. Zanim jednak je wykonamy, musimy wybrać rodzaj fundamentu, materiały do jego wykonania i najskuteczniejsze izolacje.

  • fundamenty

    Ile kosztują fundamenty? Kompleksowe podsumowanie kosztów budowy

    Ławy i ściany fundamentowe to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów posadowienia domu. Zanim ruszymy z pracami, sprawdźmy, ile na nie wydamy? Za co trzeba dopłacić i dlaczego?

  • ława drutowa, fundamenty

    Ławy sznurowe

    Ławy sznurowe, inaczej nazywane drutowymi, to jeden z elementów służących do wytyczania na działce planowanego budynku.

  • ławy fundamentowe, schodkowe ławy fundamentowe, ławy schodkowe

    Ławy fundamentowe schodkowe

    Ławy schodkowe są rodzajem ław fundamentowych, które stosuje się w domach częściowo podpiwniczonych lub w tych budowanych na skarpach.

  • Układanie izolacji poziomej ścian fundamentowych

    Izolacja pozioma ścian fundamentowych

    Gdyby ogłosić konkurs, która izolacja jest w domu najważniejsza, to ta układana na ścianach fundamentowych na pewno by zwyciężyła. Jej wymiana jest bowiem bardzo trudna i kosztowna.

  • izolacja fundamentów, fundamnty

    Izolacja ścian fundamentowych i podłogi na gruncie

    W budynkach niepodpiwniczonych ogromne znaczenia dla trwałości domu i ograniczenia kosztów jego ogrzewania ma skuteczna izolacja przeciwwilgociowa ścian fundamentowych i podłogi na gruncie oraz ich dobre ocieplenie. To ostatnie dotyczy szczególnie podłogi, choć przepisy w tym względzie nie stawiają jej zbyt wygórowanych wymagań.

  • Ziemię z wykopów rozparcelowuje się pomiędzy ścianami fundamentowymi i wyrównuje

    Ile kosztuje podłoga na gruncie - prace przygotowawcze, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 7

    Wszystkie decyzje, które mają wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania domu, należy uznać za racjonalne. Inwestycja w bardzo dobre ocieplenie podłogi na gruncie jest nie tylko wysoce opłacalna, ale i mało kosztowna.

  • cokół wokół domu, podmurówka

    Cokół - dolna część domu

    Cokół (inaczej podmurówka), to górny, wystający ponad teren fragment ścian fundamentowych. Może być cofnięty (rozwiązanie najczęściej stosowane) lub wysunięty w stosunku do jego ścian zewnętrznych. Zwykle jest wyodrębniony kolorystycznie i wykończony innym materiałem niż reszta elewacji.