Ogrzewanie
Z gazu płynnego na ziemny
Przejście z gazu płynnego na gaz ziemny może być proste i tanie. Ale trzeba o tym pomyśleć już na etapie budowy domu.
Pompy ciepła - ogrzewanie domu energooszczędnego
Prezentowany dom jest przykładem nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego. Najpierw zrobiono wszystko, aby zminimalizować w nim zapotrzebowanie na ciepło, potem wybrano urządzenie, które to ciepło zapewni.
Ogrzewanie ścienne - ciepło ze ściany i sufitu
Ogrzewanie ścienne przynosi prawdziwą ulgę alergikom. Jest też niezastąpione, gdy chodzi o ogrzanie domowego basenu.
Jak wybrać dobre ogrzewanie domu
Kiedyś nie było wyboru - żeliwne żeberka i w wypadku domu jednorodzinnego piec węglowy lub gazowy w piwnicy. Dziś ogrzewanie czy dogrzewanie domu można rozwiązać na tak wiele sposobów, że zaczynamy zadawać sobie pytanie, który z nich wybrać?
Ogrzewanie - węgiel
Ogrzewanie domu węglem ciągle jest popularne. Teraz jednak, dzięki nowoczesnym kotłom, w mniejszym stopniu zadymiamy sąsiadów.
Jak podłączyć grzejniki
Dobrze podłączony grzejnik nie zaleje domu, nie poparzy, nie utrudnia sprzątania, dobrze grzeje i estetycznie wygląda.
Kominek ładny i bezpieczny
Kominek powinien być nie tylko ładny, ale i bezpieczny. Bo od źle zbudowanego kominka zapalił się już niejeden dom.
Ogrzewanie - ciepło z sieci, elektrociepłowni
Elektrociepłownia kojarzy się nam przede wszystkim z ogrzewaniem mieszkań w blokach. Tymczasem może także dostarczać ciepło do domów jednorodzinnych.
Kominek - płomień za szybą, poradnik ABC dobrego domu
Rodzaj szyby w kominku ma wpływ na widok ognia
Grzejniki łazienkowe i pokojowe - Informator rynkowy - loża ekspertów
Zaproszeni przez naszą redakcję fachowcy przedstawiają swoje opinie na temat grzejników łazienkowych i pokojowych. W spotkaniu ekspertów wzięli udział: Jolanta Kreczmańska - właścicielka sieci salonów sprzedaży KALMAR, Jerzy Stosiek - dyrektor handlowy w firmie Zehnder, oraz Roman Strzelczyk - kierownik działu technicznego w firmie RETTIG HEATING.
Jak wybierać grzejniki pokojowe i łazienkowe?
Różnorodność typów grzejników przeróżnych producentów może przyprawić o zawrót głowy. Trzeba jednak pamiętać, że grzejnik stanowi część instalacji i musi z nią tworzyć spójną całość.
Remont komina
Kto zamierza wymienić stary kocioł węglowy na nowoczesny gazowy lub olejowy, powinien też zaplanować modernizację komina. W przeciwnym razie, w krótkim czasie na jego zewnętrznych ścianach można się spodziewać brunatnych plam i zacieków.
Ogrzewanie - prąd - grzejniki elektryczne, piece akumulacyjne, podłogowe ogrzewanie akumulacyjne
Energia elektryczna jest najbardziej dostępnym źródłem ciepła, a zasilane nim urządzenia grzewcze mają wysoką sprawność. Im bardziej energooszczędny jest dom, tym bardziej opłacalne staje się ogrzewanie elektryczne.
Ogrzewanie pompą ciepła
Kończymy budowę dużego domu. Obawiamy się, że ogrzewanie go gazem bądź olejem będzie kosztowne. Słyszeliśmy o tanim ogrzewaniu pompą ciepła. Czy można ją zamontować w każdym domu i na co zwracać uwagę, kupując takie urządzenie?
Ogrzewanie - co wybrać gdy nie ma gazu
Gdy mamy dostęp do gazu ziemnego, najczęściej jest on źródłem ciepła w domu. Jaki zaś wybór mają ci, którzy nie mogą się do niego podłączyć?
Ogrzewanie - gaz płynny
Do stosowania gazu płynnego przekonują jego zalety użytkowe, nie zachęca jednak dość wysoka cena.
Budowa kominka wodnego
Kominek z płaszczem wodnym po zabudowaniu wygląda jak ten tradycyjny, ale można z niego korzystać jak z kotła centralnego ogrzewania.
Ogrzewanie grzejnikami i podłogą
Są pomieszczenia, w których lepiej sprawdza się ogrzewanie podłogowe, a są takie, gdzie bardziej pasują grzejniki ścienne. Dobrze więc robią ci, którzy decydują się na jedno i drugie.
Pytanie do specjalisty - czy zmiana kotła wymaga zmiany komina?
W projekcie domu przewidziano kocioł tradycyjny, a ja zastanawiam się nad urządzeniem kondensacyjnym. Czy będę musiał zmienić projekt komina? K.Z., Marki
Kominek dymi!
Klimatu, jaki daje żywy ogień, nic nie jest w stanie zastąpić. Jeśli jednak po domu rozchodzi się dym, a ogień co chwila przygasa, siedzenie przy kominku nie jest przyjemnością.
Kominki z płaszczem wodnym
Wśród wkładów kominkowych są i takie, które zamiast powietrza ogrzewają wodę do mycia i do instalacji centralnego ogrzewania. Można nimi ogrzać całkiem duży dom.
Kominki powietrzne, kominki z płaszczem wodnym, kominki wolno stojące. Informator rynkowy.
Zaproszeni przez naszą redakcję fachowcy przedstawiają swoje opinie na temat kominków powietrznych i z płaszczem wodnym. W spotkaniu ekspertów wzięli udział: Nikodem Szymkowiak - dyrektor handlowy w firmie CTM POLONIA, Piotr Koper - wiceprezes firmy KOPERFAM, oraz Zygmunt Kulas - właściciel firmy PEJSS MASTER, projektant i instalator kominków.
Jak wybierać kocioł grzewczy?
Kiedy trzeba kupić kocioł, zawsze jest problem: jaki wybrać? A ponieważ o kotłach wiemy zazwyczaj bardzo mało, dlatego o wyborze najczęściej decyduje cena - jedni kupują te tańsze, drudzy - droższe i wierzą, że drogie musi być dobre. Tymczasem....
Gaz płynny - ze zbiornika
W rejonach, gdzie nie ma sieci gazu ziemnego, właściciele domów coraz częściej wybierają gaz ze zbiornika. Zwłaszcza, że założenie takiej instalacji nie wymaga teraz pozwolenia na budowę.
Ogrzewanie - Encyklopedia budowlana
Wydatki na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody stanowią największą część kosztów eksploatacyjnych każdego domu. Dlatego ważne jest wybieranie takich rozwiązań i urządzeń, które nie tyle są tanie, co gwarantują jak najniższe rachunki za ogrzewanie, oczywiście bez uszczerbku na komforcie.
Zbiornik na gaz - nad czy pod ziemią?
Choć podziemny zbiornik na gaz kosztuje więcej niż naziemny, jego zaletą jest między innymi to, że nie szpeci otoczenia. Można nad nim zasiać trawę lub posadzić kwiaty.
Jaki kocioł wybrać: kondensacyjny czy tradycyjny
Kondensacyjne kosztują więcej niż tradycyjne, ale zużywają mniej paliwa i są dzięki temu znacznie tańsze w eksploatacji.