Wentylacja i klimatyzacja

 • Jednym z sygnałów, że należy wezwać autoryzowany serwis do wyczyszczenia wymiennika ciepła w rekuperatorze, jest jego głośna praca

  Wentylacja z rekuperacją, dlaczego należy pamiętać o jej systematycznej konserwacji, cz. 4

  Prezentujemy kolejny artykuł z cyklu "Jak ustrzec się błędów". Jedną z ważniejszych kwestii prawidłowego użytkowania wentylacji mechanicznej jest konieczność regularnej konserwacji zarówno rekuperatora, jak i instalacji.

 • rekuperator

  Wentylacja z rekuperacją: jak ustrzec się błędów podczas planowania inwestycji - cykl, cz.1

  Prezentujemy pierwszy artykuł z nowego cyklu instalacyjnego: "Jak ustrzec się błędów". Omawiamy w nim typowe błędy jakie zdarzają się podczas doboru, montażu i eksploatacji urządzeń grzewczych i wentylacyjnych. Zdaniem wielu specjalistów budowa domu bez wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to błąd. Zapewnia ona bowiem czyste powietrze, komfort i oszczędność energii.

 • kominy wentylacyjne, dach, komin, kominy

  Kominy wentylacyjne

  W domach z wentylacją grawitacyjną kominy wentylacyjne służą do usuwania na zewnątrz zużytego powietrza z pomieszczeń.

 • gruntowy wymiennik ciepła, wymiennik ciepła

  Wentylacja mechaniczna: gruntowy wymiennik ciepła

  Gruntowy wymiennik ciepła (GWC) jest elementem wspomagającym i uzupełniającym system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej.

 • R

  Wentylacja grawitacyjna: wyrzutnia powietrza

  Wyrzutnia powietrza służy do usuwania na zewnątrz budynku zużytego powietrza w systemach wentylacji mechanicznej.

 • Anemostat

  Anemostat to element instalacji wentylacji mechanicznej.

 • VAR04_0514DE00b, 23.04.2004, 11:49 Uhr, 8C, 4080x5440 (1059+1018), 100%, bent 6 stops, 1/50 s, R71.1, G53.2, B78.2

  Jak dopasować pracę wentylacji z rekuperatorem do potrzeb domowników

  Jednym z najważniejszych celów, jakie powinna zapewnić nowoczesna centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, jest dostosowanie ilości dostarczanego powietrza do potrzeb użytkowników. Inna jest bowiem wymagana ilość powietrza w ciągu dnia, inna w nocy czy podczas naszej nieobecności.

 • klimatyzator przenośny, klimatyzacja, salon

  Klimatyzator przenośny. Chłód na kółkach

  Zaletą przenośnego klimatyzatora jest to, że nie wymaga profesjonalnego montażu. Wystarczy podłączyć go do gniazdka i natychmiast chłodzi pomieszczenie. Niestety, pracuje głośniej niż lodówka.

 • wentylacja hybrydowa, nasady hybrydowe, nasady kominowe, komin

  Wentylacja hybrydowa, czyli grawitacyjna ze wspomaganiem

  Wentylacja hybrydowa działa w dwojaki sposób - wzmacnia wentylację grawitacyjną, gdy jest za słaba i ogranicza ją, gdy jest zbyt silna.

 • Rekuperator krzyżowy

  Rodzaje rekuperatorów

  Dobre urządzenie powinno się wyróżniać wysoką sprawnością odzysku ciepła, niedrogą eksploatacją (praca wentylatorów, filtry) oraz cichą pracą. Dostępne na rynku rekuperatory różnią się między sobą rodzajem zamontowanego w nich wymiennika ciepła.

 • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  Dlaczego warto mieć wentylację mechaniczną

  Wykonanie wentylacji mechanicznej kosztuje drożej niż grawitacyjnej, ale mamy zapewnioną równomierną wymianę powietrza przez cały rok. Ponadto dzięki odzyskowi ciepła z usuwanego powietrza, zmniejszymy koszty ogrzewania domu.

 • Rekuperator

  Co to jest rekuperator

  Rekuperator jest centralą wentylacyjną z wywiewnikiem ciepła, w którym ogrzane powietrze usuwane z domu oddaje ciepło powietrzu chłodnemu, czerpanemu z zewnątrz.

 • Minimum wentylacji garażu to dwie kratki wentylacji grawitacyjnej na przeciwległych ścianach: jedna pod stropem, druga przy podłodze

  Wentylacja w garażu

  Wentylacja będzie działała, jeśli zachodzi ciągła i w odpowiedniej ilości wymiana powietrza zużytego na świeże z zewnątrz.

 • Centrala rekuperacyjna Danfoss Air

  Dlaczego warto stosować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

  W dzisiejszych czasach inwestorzy często poza energooszczędnością budynków cenią sobie komfort mieszkania. Biorąc pod uwagę coraz to szczelniejsze konstrukcje, komfort ten, wynikający z tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej staje pod dużym znakiem zapytania. Okazuje się, że aby nowoczesny budynek ?oddychał? należy go wyposażyć w odpowiedni system wentylacji mechanicznej.

 • Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

  Przy samodzielnym montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła trudno ustrzec się błędów. Dlatego lepiej zlecić to sprawdzonej firmie, która sama zajmie się całością prac od projektu aż po wykonanie i wyregulowanie wentylacji.

 • Wentylacja mechaniczna - fakty i mity

  Czy wymuszona mechanicznie wentylacja to rozwiązanie, które na dobre powinno zagościć w naszych domach? Słyszy się na ten temat różne opinie, ale tylko niektóre z nich są prawdziwe.

 • Jednostka wewnętrzna klimatyzatora - ścienna i sufitowa

  Klimatyzacja - wady i zalety

  Klimatyzacja wielkimi krokami wchodzi w nasze życie, w samochodach i biurach stała się już prawie standardem i powoli zaczyna wkraczać także do naszych mieszkań.

 • VX-03

  Sterowanie klimatyzatorem

  Rodzaje sterowania klimatyzatorem - manualne i elektroniczne

 • czerpnia ścienna,wentylacja

  Wentylacja - Encyklopedia budowlana

  Dla zdrowia i życia mieszkańców domu jest równie ważna jak solidna konstrukcja, bezpieczne instalacje i nietoksyczne wykończenie.

 • Skraplająca się na szybach para wodna to pierwszy objaw kłopotów z wentylacją

  Co zrobić, by szyby się nie rosiły

  Wilgoć zbierająca się na wewnętrznej stronie szyb to bolączka wielu posiadaczy mieszkań i domów. Czy wycieranie skroplonej wody, albo otwieranie okien wystarczy, żeby pozbyć się problemu?

 • gab1784_in3A_ 0001

  Wentylacja grawitacyjna - fakty i mity

  Instalacja wentylacyjna jest często traktowana po macoszemu. Braku świeżego powietrza, w przeciwieństwie do prądu czy wody, nie widać, ale jego skutki są odczuwalne i widoczne. Jednak mało kto kojarzy je z niesprawną wentylacją.

 • pomiar ciągu w przewodzie wentylacyjnym
 • wentylacja mechaniczna, rekuperacja
 • 02.04.2004 PRZYTOCZNA PLESN GRZYB ZLA WENTYLACJA FOT. KAROLINA SIKORSKA / AGENCJA GAZETA dla czasopisma " Ladny Dom " PUBLIKACJA LADNY DOM NR 4 (78) - 4.2005

  Na forum: Pleśń w domu

  Przy sprawnej wentylacji wilgotność powietrza wynosi 30-65%. Jeśli wzrośnie powyżej 70%, powstają warunki sprzyjające zagrzybieniu ścian. Jak temu zaradzić?

 • 25.02.2004 RADZYMIN DOM BUDOWA INSTALACJA GRZEWCZA KOMIN FOT. WOJCIECH SURDZIEL / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA LADNY DOM NR 5 (67) - 5.2004

  Z forum: Ratunku - nieszczelny komin!

  Jak go naprawić i czym grozi zaniedbanie komina

 • Wentylacja - system z nawiewnikami i wentylatorem wyciągowym

  Gdy nie stać nas na rekuperator, a chcemy mieć lepszą wentylację, wybierzmy system z nawiewnikami i wentylatorem wyciągowym. Całość może nas kosztować mniej niż murowanie przewodów wentylacji grawitacyjnej.

 • Kanał wentylacyjny z dala od drzwi. Taka lokalizacja gwarantuje dobrą wymianę powietrza w całym pomieszczeniu.

  Dom dobrze wentylowany

  Zawilgocone i zagrzybione ściany, zaparowane okna, odpadające tapety, grzyb i pleśń na ścianach, zaduch, złe samopoczucie i ogólne rozdrażnienie spowodowane nadmiarem dwutlenku węgla i brakiem tlenu w otaczającym nas powietrzu, nadwrażliwość alergiczna - to skutki braku właściwej wentylacji mieszkań

 • Klimatyzatory - w sypialni czy salonie?

  Najlepiej, gdy możemy założyć klimatyzację w całym domu. Co jednak wybrać, gdy nie możemy iść na całość: sypialnię czy salon?

 • Chłodzenie - mają ją wszystkie klimatyzatory.
 • Klimatyzatory

  Klimatyzatory to urządzenia, które zazwyczaj montuje się w domach i mieszkaniach z wentylacją grawitacyjną i mechaniczną wywiewną. Tam, gdzie właściciele wybrali wentylację nawiewno-wywiewną, stosuje się je rzadziej, przede wszystkim dlatego, że taki system wentylacji można wyposażyć w element schładzający powietrze - nazywany popularnie wymiennikiem gruntowym.