Materiały i technologie

 • otulina zbrojenia

  Otulina zbrojenia

  Otulina to grubość warstwy betonu od prętów do krawędzi elementu żelbetowego, która chroni zbrojenie przed niszczącym działaniem środowiska zewnętrznego.

 • W szczelnym betonie uziarnienie żwiru i piasku jest tak dobrane, by nie było pomiędzy nimi wolnych miejsc

  Beton wodoszczelny

  Termin beton wodoszczelny oznacza, że woda nie przecieka przez niego swobodnie, ale także jest bardzo odporny na przenikanie pary wodnej.

 • drewno termowane

  Drewno termowane

  Drewno termowane to drewno przetrzymywane w temperaturze od 180 do 230 stopni Celsjusza. Tę metodę stosowali ją już Wikingowie przy budowie swych łodzi, aby były trwałe.

 • złącza ciesielskie,stalowe łączniki do drewna,konstrukcje drewniane

  Stalowe złącza ciesielskie do więźby dachowej

  Grupa łączników bardzo przydatnych przy wykonywaniu konstrukcji dachów stromych. Służą do łączenia drewnianych elementów więźby - desek i belek - zestawianych ze sobą pod różnym kątem. Najczęściej mają postać perforowanych płytek o rozmaitych kształtach.

 • Elementy gotowej więźby przygotowane do transportu na plac budowy

  Gotowe więźby na dach

  Słowo ?więźba? kojarzy się najczęściej z konstrukcją wykonywaną przez cieśli na budowie. Tymczasem, jeśli się ją wyprodukuje w wytwórni, z suszonego przemysłowo drewna, jest nie tylko lepsza, ale i... tańsza.

 • Ceramika to najbardziej tradycyjny materiał do budowy ścian; jej nowocześniejsza wersja to ceramika poryzowana

  Ściany zewnętrzne - z czego i jak murować

  Decyzja, z czego wymurować ściany, jest dla wielu osób planujących budowę domu nie tylko pierwszą, ale w ich przekonaniu także najważniejszą.

 • Aż trudno uwierzyć, że materiał, który z wyglądu przypomina worek na ziemniaki można w ciągu dwóch godzin zamienić w sztywną konstrukcję

  Tkanina do ...budowania

  Na razie powstają z niej namioty i schrony, rowy melioracyjne oraz... designerskie meble. Czy na tym się zakończy, pokaże przyszłość. ?Concrete Cloth? (CC), to materiał, o którym można żartobliwie powiedzieć, że sprawia, iż krawcy stają się budowniczymi, a budowniczy zamieniają się w krawców.

 • Parterowy budynek z użytkowym poddaszem, tradycyjnie wykończony jasnym tynkiem i dachówką to uniwersalny przepis na dom

  Plusy i minusy różnych domów

  Domy idealne nie istnieją. Każdy ma swoje miejsce i otoczenie. A przede wszystkim swoich właścicieli - z własnymi upodobaniami i potrzebami.

 • Dom murowany czy drewniany

  Jedni zachwalają domy murowane, drudzy drewniane i zwykle... wszyscy mają rację. Rzecz w tym, że obu technologiom coraz trudniej wytknąć wady.

 • Ekspresowe domy z prefabrykatów

  Minęły czasy, kiedy dom wznosiło się kilka, a nawet kilkanaście lat. Teraz buduje się szybciej. A najszybciej - z prefabrykatów.

 • Projekt domu jednorodzinnego

  O zaletach domów murowanych

  Domy murowane są ogniotrwałe. Zaletę tę równie dobrze można przypisać domom w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego.

 • Dom jednorodzinny murowany

  O zarzutach wobec domów murowanych

  Pozorna łatwość budowania sprawia, że wiele domów murowanych jest wznoszonych z błędami.

 • DO JEDNORAZOWEJ PUBLIKACJI

  Z czego wybudować dom? - różne techniki budowy

  Dla większości osób pytanie: z czego dom, w rzeczywistości oznacza: za ile. Na jakości materiałów nie można jednak przesadnie oszczędzać. To, czego nie wydasz dzisiaj, będziesz musiał zapłacić jutro w formie wyższych rachunków za ogrzewanie czy częstszych remontów.

 • 7391709 https bi

  Dom z drewna czy cegły?

  Drewno kojarzy się z domem tanim, szybkim w budowie, ale raczej letniskowym niż przeznaczonym dla rodziny i zaplanowanym na pokolenia. To - w opinii wielu - nie to samo co solidny budynek z cegły czy pustaka. Tyle przesądy. Jak jest w rzeczywistości?