Elewacje
Impregnacja drewnianej elewacji
Drewno na elewacji wygląda niezwykle dekoracyjnie, jednak wielu budujących domy boi się je wykorzystywać do tego celu, uważając za nietrwałe i wymagające bezustannej konserwacji. tymczasem są sposoby na jego skuteczne zabezpieczenie.
Ważne przy montażu drewnianych desek na elewacji
Rodzaj zastosowanego drewna i jego zabezpieczenie impregnatem to nie wszystko. Na intensywność zmian w wyglądzie elewacji drewnianej i jej trwałość ma również wpływ kształt (profil) użytych desek i sposób ich ułożenia.
Drewno na elewacji
O wyglądzie domu decyduje jego wykończenie, a więc także rodzaj zastosowanej elewacji. Drewno w tej roli prezentuje się nader efektownie i szlachetnie, ale wymaga staranności w układaniu i konserwacji.
Jak dbać o klinkier - elewacje i ogrodzenia
Cegła klinkierowa jest na tyle trwałym materiałem budowlanym, że nie wymaga konserwacji. Jednak nie zawsze jest odporna na mchy czy porosty.
Włóknocement na elewacji
Włóknocement jest atrakcyjnym i bezpiecznym materiałem do wykańczania elewacji i krycia dachów - jednak o tę ostatnią opinię musiał długo walczyć.
Tynk i drewno na elewacji - jak ocieplić część ściany pod deskami?
Będę ocieplał ściany domu wełną mineralną. Planuję połączyć na elewacji dwa materiały: jasny tynk cienkowarstwowy i ciemne drewno. Nie wiem, jak powinno być zrobione ocieplenie pod częścią z okładziną z desek: czy tak samo, jak pod tynkiem? Jakiej wełny należy użyć do ocieplania - czy pod tynkiem i pod deskami układa się takie same, czy różne rodzaje płyt? Czy wełnę trzeba czymś osłonić? Marcin J.
Elewacja z łuszczącą się farbą
Zjawisko to występuje równie często zarówno na tynkach cienkowarstwowych, jak i na tradycyjnych. Przyczyna łuszczenia się farby to zwykle zastosowanie zupełnie nieodpowiedniej dla systemów BSO farby.
Tynk cienkowarstwowy na elewacji
Tynki cienkowarstwowe to obecnie najpopularniejszy materiał do wykańczania elewacji. Stosuje się je głównie jako wierzchnią warstwę na bezspoinowych systemach ociepleń (czyli ścianach ocieplanych metodą lekką mokrą). Można też wykańczać nimi ściany jednowarstwowe.
Elewacja z betonu i silikatów - zamiast drogiego klinkieru
Ściany trójwarstwowe z elewacją wymurowaną z cegieł powszechnie kojarzą się z klinkierem, czyli materiałem bardzo efektownym i trwałym, ale drogim. Tymczasem, równie dobrze można użyć do tego celu dużo tańszych, a wcale nie brzydszych cegieł betonowych lub silikatowych.
Wykończenie elewacji - okładziny z tworzyw sztucznych
Jeszcze do niedawna oferta okładzin elewacyjnych z tworzyw sztucznych była dość skromna. Dziś wybór jest znacznie większy; oprócz dobrze znanego wszystkim sidingu, zwolennicy wykańczania fasad metodą lekką suchą mają do wyboru inne okładziny, imitujące nie tylko drewno, ale też kamień i cegłę.
Wykończenie elewacji - panele z tworzyw sztucznych
Panele elewacyjne z tworzyw sztucznych to alternatywa dla sidingu. Mogą imitować deski, kamień lub cegły.
Elewacja z drewnem w roli głównej
Elewacja z desek sprawdzi się pod warunkiem, że dobierzemy odpowiedni rodzaj drewna, właściwie je zamontujemy i dobrze zabezpieczymy przed zniszczeniem.
O czym trzeba pamiętać, planując wykończenie elewacji deskami
Wielu budujących boi się układać deski na elewacji, ponieważ uważają je za materiał nietrwały i wymagający ciągłego zabezpieczania impregnatami. Te wady drewna to niestety efekt licznych błędów architektonicznych i technicznych, popełnianych przy jego układaniu. Wystarczy jednak stosować drewno umiejętnie, by z wiekiem nabrało szlachetnego wyrazu i podkreśliło ciepło architektury dobrze zbudowanego domu.
Kolorowa elewacja bez zarysowań
Zamierzam ocieplić dom, a przy tej okazji również odnowić elewację. Na jej części chciałbym położyć tynk w ciemnoamarantowym kolorze, ale słyszałem, że wtedy mogą pojawić się na nim drobne pęknięcia. Jak tego uniknąć? Andrzej K.
Czy prowadzić prace elewacyjne podczas wzmożonych opadów?
Wszelkie prace elewacyjne prowadzone są zazwyczaj w okresie letnio-jesiennym, kiedy to aura sprzyja tego typu robotom. Jednak biorąc pod uwagę kapryśne warunki atmosferyczne w naszym kraju, warto być przygotowanym na zmienne temperatury czy też wzmożone opady deszczu, które mogą zakłócić remont fasady.
Tynki zewnętrzne - remont elewacji
Tynk zewnętrzny ma nie tylko chronić ściany domu przed zniszczeniem, ale też być ozdobą elewacji. Dlatego, jeśli traci na urodzie nie odkładajmy na później jego remontu albo chociaż bieżącej konserwacji.
Elewacja z klinkierem
Klinkier ma sporo zalet - niewątpliwą urodę, długowieczność, odporność na mróz, deszcz i słońce. I jedną wadę - cenę, która może zniechęcać do wykonywania całych ścian elewacyjnych.
Białe farby na elewację
Na rynku jest wiele farb do malowania elewacji domu, nie wszystkie jednak nadają się na każdą ścianę.
Jak oczyścić elewację z nalotu?
Obecność szarego, zielonego lub szaro-zielonego nalotu na północnych i zachodnich elewacjach świadczy o czystości powietrza i opadów. Kto jednak nie chce takiej sygnalizacji na swoim domu, może ją zlikwidować.
Elewacje - ryzality, wykusze, wnęki i nisze - ABC dobrego domu
Dzięki takim urozmaiceniom domy nabierają indywidualnego charakteru, a duże powierzchnie ścian ożywają.
Wilgoć i zielony nalot na otynkowanej elewacji
Tynki cienkowarstwowe układane na ociepleniach, są wodo- i mrozoodporne. Zamoczone deszczem mogą zmieniać kolor (ciemnieć) - szczególnie dotyczy to nie malowanych, barwionych w masie tynków mineralnych. Jeśli zawilgocenie będzie się długo utrzymywać, na tynku może pojawić się zielony nalot.
Elewacje - tynki i farby. Kolorowe domy
Możliwości są dwie: od razu wykańczamy dom tynkiem kolorowym albo najpierw tynkiem białym, który później malujemy farbą elewacyjną
Jak odświeżyć otynkowaną elewację
Na tynku nie widać wprawdzie żadnych większych wad (rys, pęknieć czy przebarwień), ale jego powierzchnia jest już zabrudzona i nieświeża - taka przypadłość prawdopodobnie jako pierwsza pojawi się na każdej ocieplonej i otynkowanej elewacji, choć na niektórych wcześniej niż na innych.
Uwaga, dzięcioł atakuje elewację
Część inwestorów obawia się ocieplać ściany domu styropianem, ze względu na dzięcioły, które w takich elewacjach lubią wydziobywać dziury.
Elewacje - rysy i pęknięcia na tynku
Uszkodzenia, które pojawiają się na cienkowarstwowych tynkach domów ocieplonych metodą lekką mokrą, są skutkiem złego wykonawstwa albo po prostu upływającego czasu i naturalnego starzenia się elewacji.
Remont elewacji - stary dom jak nowy
Smutno wyglądający dom można czasem odnowić niedużym kosztem. Ale bywa, że niewinne odświeżanie elewacji kończy się generalnym remontem.
Wszystko o elewacjach
Są wizytówką domu, poświęca się im więc sporo uwagi. Tym bardziej, że ich walory estetyczne muszą iść w parze z użytkowymi.
Problemy z drewnianą elewacją
Drewno to piękny i praktyczny materiał, dlatego bardzo często wykorzystywane jest do budowy całych domów lub przyozdabiania fasad murowanych. Niestety nieodpowiednio zabezpieczone, szybko się niszczy i może bezpowrotnie stracić swój pierwotny urok i właściwości.