Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile kosztuje ocieplanie poddasza, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 19

Andrzej Król

Rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, jaki wpływ na koszty ogrzewania ma zagospodarowanie przestrzeni pod dachem. Tymczasem, jeśli poddasze jest bardzo wysokie, niepotrzebnie ogrzewamy sporą kubaturę.

ocieplenie poddasza
Połacie dachu warto starannie ocieplić grubą warstwą wełny mineralnej; te wydatki zwrócą się w przyszłości w postaci niższych rachunków za ogrzewanie
Fot. Rockwool
Jeśli nie chcemy, by tak było, znacznie lepiej taką mieszkalną przestrzeń podzielić na dwie części: dolną i górną. Koszt ogrzewania wprawdzie się nie zmieni, ale w ten sposób zyskamy dodatkowe "piętro".

Drugim rozwiązaniem - zdecydowanie bardziej racjonalnym - jest utworzenie pod dachem ciepłej części mieszkalnej i nad nią zimnego strychu. Nie tylko będziemy wtedy korzystać z dwóch poziomów, ale również zmniejszymy ogrzewaną przestrzeń poddasza, a tym samym związane z tym wcale niemałe wydatki.

Z tych propozycji będziemy mogli jednak skorzystać jedynie wtedy, gdy dach ma sporą rozpiętość i konstrukcję krokwiowo-jętkową lub płatwiowo-kleszczową.

Materiał ocieplenia. Zwykle dach ociepla się wełną mineralną kamienną (skalną) lub szklaną. Wełna mineralna stosowana do układania między belkami więźby dachowej powinna być elastyczna, ponieważ musi dobrze wypełniać nierówne przestrzenie między krokwiami. Między twardą wełną w płytach a belkami pozostają szpary tworzące mostki termiczne (miejsca szybkiej ucieczki ciepła z domu).

Spośród wykonanych z wełny mineralnej wyrobów, do ocieplania połaci przeznaczone są płyty i maty. Płyty są droższe - 13-24 zł/m3 - i ze względu na spory ciężar wymagają mocniejszej konstrukcji dachu. Zdecydowanie lepiej jest wybrać maty - 6-38 zł/m3. Po rozprężeniu, łatwo dopasowują się do izolowanej przestrzeni i dokładnie ją wypełniają; mają też mniejszy ciężar od płyt. Rzadko się też zdarza, by obsuwały się pod własnym ciężarem, tworząc mostki termiczne.

Maty oferowane są najczęściej w postaci rolek. Tnie się je na pasy o długości dopasowanej do odległości między krokwiami i układa w poprzek.

Grubość ocieplenia. Teoretycznie, moglibyśmy ocieplić połacie dachu wełną mineralną o grubości jedynie 15 cm. Tyle bowiem wystarczy do uzyskania współczynnika przenikania ciepła U dachu o wartości wymaganej przez przepisy, czyli 0,25 W/(m2K). Nie byłoby to jednak ekonomiczne. Zdecydowanie bardziej opłaca się wydać więcej na ocieplenie połaci dachu nawet warstwą 40 cm. Wtedy współczynnik U wyniesie 0,15-0,08. Taki sam współczynnik możemy osiągnąć, układając cieńszą warstwę droższej wełny, ale o lepszym współczynniku przewodzenia ciepła lambda.

Na wełnę mineralną o grubości 15 cm wydamy 13-16 zł/m2, ale o łącznej grubości 30 cm zapłacimy 28-34 zł/m2. W tym drugim wariancie ocieplenie będziemy musieli ułożyć w dwóch warstwach: pierwszą - między krokwiami, drugą - pod nimi. Dzięki temu wyeliminowane będą mostki cieplne, którymi są drewniane elementy więźby dachowej (czyli krokwie i jętki).

Paroizolacja. W domach z wentylacją grawitacyjną ocieplenie z wełny osłania się folią paroizolacyjną. Gdy jednak będziemy mieć wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperacją), możemy wtedy zrezygnować z układania tej folii w pomieszczeniach suchych - sypialniach i garderobie. Paroizolację powinniśmy jednak zastosować w łazience. Jest to niewielki koszt, bo za materiał zapłacimy jedynie 1,5-2 zł/m2 (ułożenie jest zwykle wliczone w cenę mocowania wełny).

Wykonanie ocieplenia. Za ułożenie wełny mineralnej o grubości 15-20 cm wykonawcy liczą sobie co najmniej 4 zł/m2. Zwykle jednak cena ta jest wyższa (12-15 zł/m2) i zawarta w ogólnych kosztach wykonania zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych.Czytaj także pozostałe części cyklu Pieniądze leżą na budowie:

Planowanie budowy domu, część 1;

Ekipa budowlana, część 2;

Ile kosztują prace przed wykonaniem fundamentów, część 3;

Ile kosztują fundamenty, część 4;

Ile kosztują ściany fundamentowe, część 5;

Ile kosztuje izolacja fundamentów, część 6;

Ile kosztują prace przygotowawcze przed wykonaniem podłogi na gruncie, część 7;

Ile kosztuje ocieplenie podłogi na gruncie, część 8;

    Więcej o:

Skomentuj:

Ile kosztuje ocieplanie poddasza, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 19