Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czym są siłomierze? Jakie ich rodzaje możemy znaleźć? Czym kierować się przy zakupie?

artykuł zewnętrzny

Siłomierze to niesamowite przyrządy, które na co dzień służą do pomiaru siły. Mowa oczywiście o sile w definicji nauki jaką jest fizyka, a więc o wartościach z zakresu wyrażanego w niutonach.

Czym są siłomierze? Jakie ich rodzaje możemy znaleźć? Czym kierować się przy zakupie?
Czym są siłomierze? Jakie ich rodzaje możemy znaleźć? Czym kierować się przy zakupie?
Moga.pl

Pierwsze urządzenia tego typu zbudowane były na zasadzie odkształcającej się sprężyny i podziałki do analizy wyników. Dziś jednak dysponujemy elektronicznymi rozwiązaniami, które są o wiele dokładniejsze. Gwarantują one także o wiele wygodniejszy pomiar. Nowoczesne siłomierze są sprzętem o wysokiej czułości, a do tego wykonują nawet do kilku tysięcy pomiarów na sekundę. Dzięki temu możliwe jest bardzo precyzyjne zbadanie wyników i podanie ich z wysoką dokładnością (działka nawet do 0,001 N).

Dynamometry elektroniczne jako znak nowych czasów

Jak już wspomnieliśmy, dynamometry starej daty operowały na fizycznym (faktycznym) odczycie ze skali. Specjalna sprężyna rozciągała się, gdy zaaplikowana została do niej siła, a dzięki podziałce na boku tuby możliwy był odczyt, z jaką siłą zadziałano na przyrząd. Dziś nie musimy zajmować się tego typu pomiarami, bo elektroniczne rozwiązania są o wiele precyzyjniejsze i szybsze. Zapewniają one o wiele dokładniejszy odczyt, nawet do tysięcznych części niutona (w zależności od modelu).

Łatwość obsługi

Siłomierz elektroniczny posiada jeszcze jedną zaletę, o której warto pamiętać. Otóż dzięki bardzo intuicyjnemu systemowi, zrobienie odczytu jest niemalże dziecinnie proste. Urządzenie wykona wszystkie czynności praktycznie za nas, a użytkownikowi pozostaje włączenie systemu, ustawienie go i dokonanie pomiaru. Najlepsze modele posiadają dodatkowo uniwersalne końcówki do pomiarów (ułatwiające odpowiednie zamocowanie mierzonego obiektu), a także opcję zmiany jednostki. Takiego siłomierza można w końcu używać jako wagi (opcja zmiany jednostek przewiduje często kg, lb, oz).

Z akumulatorem, czy bez?

Niektórzy producenci stawiają w swoich produktach na akumulatory, a inni odrzucają tę opcję. W znakomitej większości wynika to z kwestii konstrukcyjnych. W większości przypadków taki wbudowany akumulator jest o tyle poręczny, że dłużej wytrzymuje i wystarczy go podładować, by działał dalej. W przypadku urządzeń bez takiego akumulatora konieczne będzie wymienianie lub podładowywanie konwencjonalnych baterii. Oczywiście jest to także kwestia preferencji końcowego użytkownika.

Czujnik zewnętrzny, czy wewnętrzny? 

W zależności od potrzeb, możliwe jest także zakupienie sprzętu z czujnikiem zewnętrznym lub wewnętrznym. O ile czujniki wewnętrzne zostawiają niewiele opcji pod kątem różnorodności pomiarów, o tyle czujnik zewnętrzny daje więcej opcji. Siłomierze tego typu wyposażone są w różne końcówki, które na przykład pozwalają zmierzyć ścisk czy rozciąganie. Zasilany akumulatorem dynamometr elektroniczny tego typu to urządzenie niezwykle funkcjonalne, bo oferuje wielość funkcji, a wbudowana pamięć wewnętrzna (zapamiętująca nawet do 10 pomiarów) pomaga uporządkować uzyskane wyniki.

    Więcej o:

Skomentuj:

Czym są siłomierze? Jakie ich rodzaje możemy znaleźć? Czym kierować się przy zakupie?