Ściany murowane
Materiały budowlane - ceramika poryzowana
Nazywana również ?ciepłą ceramiką?, bo w porównaniu z tradycyjną ma znacznie lepszą izolacyjność termiczną.
Materiały budowlane - keramzytobeton
Lekki, wytrzymały, odporny na wilgoć i niską temperaturę. Dobry materiał na bardzo ciepły dom.
Materiały budowlane - beton komórkowy
To materiał lekki i bardzo łatwy w obróbce; bez trudu można go ciąć zwykłą piłą.
Materiały budowlane - ceramika zwykła
Tania, znana od dawna i uważana za ?zdrową?. Choć ma konkurencję w nowocześniejszych materiałach, ciągle jest chętnie stosowana.
Jak dobrze ocieplić ściany domu?
Budowane obecnie w Polsce domy niemal powszechnie ociepla się metodą lekką mokrą. Zdecydowana większość tych ociepleń wykonywana jest z błędami. Zatem - jak dobrze ocieplić ściany domu?
Ocieplenie bez spoin - poradnik jak uniknąć błędów
Bezspoinowy system ociepleń to najpopularniejszy i najłatwiejszy sposób zaizolowania i wykończenia ścian zewnętrznych. Aż trudno więc uwierzyć, że daje tyle okazji do popełnienia błędów.
Dobry cement - dobry beton
Ostatnio wielu sprzedawców poleca do budowy domów cement żużlowy, który wprawdzie dłużej wiąże, ale zrobiony z niego beton jest bardziej wytrzymały niż ten z popiołem. Dla pewności chciałbym zastosować beton trochę mocniejszy niż przewidziany w projekcie.
Wełna mineralna - nowości rynkowe
Izolacje wykonywane z wełny mineralnej na dobre zagościły na placach budów. Materiał występuje w licznych formach i ma wiele zastosowań. Wydaje się więc, że na rynku wełny mineralnej nic specjalnego się nie dzieje. A jednak.
Dom, który oszczędza energię
Jeśli planujesz budowę domu, pomyśl o zastosowaniu technologii i materiałów, które w jak największym stopniu uniezależnią cię od drożejącej energii cieplnej
Wznoszenie ścian zewnętrznych - dobry początek
Pozioma i równa pierwsza warstwa muru to podstawowy warunek, by udało się dobrze wybudować cały dom.
Ocieplenie ścian domu - z ozdobami
Ściany domu ociepla się dziś najczęściej wełną mineralną lub styropianem i wykańcza tynkiem cienkowarstwowym. Taka elewacja jest przeważnie ?płaska?, są jednak sposoby, żeby przełamać jej monotonię.
Cegły i płytki ceramiczne - nadal modne
Dziś, choć na budowach widujemy inne materiały, tradycyjna ceramika nadal ma wzięcie. Dlaczego tak się dzieje? Tradycyjna ceramika to materiał zdrowy i wygodny w stosowaniu. Nie bez znaczenia jest też tradycja - w Polsce zaczęto budować z cegły już w XIII wieku!
Co to jest świadectwo energetyczne?
Świadectwo ma pełnić zasadniczą rolę w systemie oceny charakterystyki energetycznej budynku. Jest dokumentem określającym jakość budynku lub mieszkania z punktu widzenia zużycia energii.
Domieszki do zapraw i betonów
Dobre betony i zaprawy to wynik odpowiedniego ich przygotowania, ułożenia i pielęgnacji, a także jakości użytych składników. Jednym z nich są coraz powszechniej stosowane domieszki chemiczne, poprawiające właściwości betonów i zapraw.
Zaprawa murarska
Zaprawa murarska łączy cegły, bloczki i pustaki. Dawniej przygotowywano ją na budowie, teraz stosuje się prawie wyłącznie gotowe mieszanki, które wystarczy wymieszać z wodą.
Czy opaska betonowa wokół domu izoluje od wilgoci?
W Polsce większość właścicieli domów układa wokół nich opaskę z betonu. Czy ten sposób ochrony przed wilgocią rzeczywiście dobrze służy domowi?
Ściany z keramzytu
Keramzytobetonowe ściany mogą być jedno-, dwu- lub trójwarstwowe, z pustaków lub bloczków. Można też zamówić prefabrykowany w częściach keramzytobetonowy dom prosto z fabryki.
Ściana trójwarstwowa
Kiedy okazało się, że nawet gruba ściana z pełnej cegły jest za zimna jak na współczesne wymagania, podzielono ją na dwie części, a między nie włożono materiał izolacyjny.
Izolacyjność akustyczna ścian i stropów
Kto kiedykolwiek mieszkał w bloku, ten świetnie wie, jak ważna jest izolacyjność akustyczna ścian i stropów. Budując własny dom, warto się postarać, by była ona jak najlepsza.
Pozioma izolacja ścian fundamentowych
Pozioma izolacja ścian fundamentowych - zaznaczana zwykle w projektach jako ?2 × papa na lepiku? - jest jedną z najważniejszych w budynku. Przede wszystkim dlatego że jej naprawa jest bardzo trudna i kosztowna.
Ile kosztuje ściana z ociepleniem?
Kiedy wybierasz pustaki lub bloczki na ściany swojego domu, pamiętaj, że trzeba jeszcze odpowiednio je ocieplić.
Pianka poliuretanowa do szczelin
Bez pianek poliuretanowych trudno się obejść przy budowie domów. Błyskawicznie się rozprężają, dzięki czemu łatwo nimi wypełnić każdą pustą przestrzeń o nieregularnym kształcie. Utwardzone doskonale izolują.