Ściany murowane

 • elewacja, taras

  Farby elewacyjne: nie tylko o kolorze

  Farba elewacyjna nie służy tylko do tego, by dodać kolorów fasadzie (po tynkowaniu białej lub szarej). Odpowiednio dobrana, pozwoli również poprawić parametry wyprawy tynkarskiej, w znacznym stopniu zwiększając jej odporność na najrozmaitsze zniszczenia.

 • koszt budowy domu, ściany zewnętrzne, beton komórkowy

  Koszt budowy domu: ile kosztują ściany zewnętrzne?

  Zanim wzniesiemy ściany zewnętrzne, trzeba wybrać technologię i sposób ich wykończenia. Choć różnice pomiędzy poszczególnymi materiałami nie wydają się znaczne, to w ogólnym koszcie na wybranej technologii można zaoszczędzić nawet 200 zł/m2.

 • Ślepa ścianka kolankowa

  Na ścianach kolankowych zazwyczaj wspiera się więźba dachowa. Jednak ślepa ścianka kolankowa nie jest elementem konstrukcyjnym domu, a ścianą działową na poddaszu.

 • ściana trójwarstwowa, wentylacja ściany

  Detale budowlane: wentylacja ściany trójwarstwowej

  Ściany trójwarstwowe z warstwą izolacyjną wykonaną z wełny mineralnej wymagają zastosowania szczeliny wentylacyjnej pomiędzy poszczególnymi warstwami.

 • termowizja

  Opór cieplny ściany

  Opór cieplny to podstawowa właściwość, która określa izolacyjność cieplną ściany. Opór cieplny R jest odwrotnością współczynnika przenikania ciepła U. Im większa wartość oporu cieplnego ścian, tym mniej ciepła ucieka przez przegrody i tym wolniej się to dzieje, a więc tym skuteczniejsze jest ocieplenie przegrody zewnętrznej i bardziej energooszczędny dom.

 • krążyny, okna łukowe, nadproże

  Krążyny

  Krążyny to elementy pomocnicze stosowane przy budowie murowanych nadproży do okien i drzwi łukowych.

 • Zdjęcie termowizyjne (termogram) domu

  Opór cieplny R ściany

  Opór cieplny R jest to właściwość, która określa izolacyjność cieplną ściany.

 • budowa domu,deskowanie,podciąg

  Łączenie pokoi oddzielonych ścianą konstrukcyjną

  Do gotowego projektu domu chcę wprowadzić kilka zmian. Zależy mi między innymi na połączeniu dwóch pomieszczeń, które dzieli ściana konstrukcyjna, w jedno. Stropy będą żelbetowe typu Teriva. Mirosław M., Ostrowiec Świętokrzyski

 • Wybierając materiał na ściany domu, porównajmy parametry i ceny gotowych ścian, z ociepleniem i wykonaniem, a nie same bloczki lub pustaki.

  Kurs dobrego budowania: budujemy ściany parteru

  Dla wielu inwestorów wybór bloczków lub pustaków na ściany jest jedną z najważniejszych budowlanych decyzji. Tymczasem znacznie bardziej istotne jest, by miały one małą wartość współczynnika przenikania ciepła u, gdyż konsekwencje słabo ocieplonych ścian będziemy ponosić przez kilkadziesiąt lat.

 • HOLANDIA FIJART OGROD PRYWATNY ZAGRANICZNY WLASCICIEL GREET TAKX RZEZBIARKA N/Z RABATA MIESZANA OKNO CEGLA TULIPAN TULIPA ROSLINA CEBULOWA PNACZE FUNKIA HOSTA BYLINA DOM FOT. AGNIESZKA MATYSZCZYK SLAJD MALY PUBLIKACJA OGRODY NR 12 (56) - 12.2003

  Ściany trójwarstwowe - jaką grubość powinno mieć nowe ocieplenie

  Patrząc od środka, zewnętrzne ściany mojego domu wykonane są z bloczków gazobetonowych (24 cm), styropianu (4 cm), cegły dziurawki (12 cm). Chciałbym ocieplić dom styropianem, ale takie ocieplenie może ponoć spowodować wykraplanie się pary wodnej na styropianie i rozwój pleśni w ścianie. Czy mogę ocieplić dom bez ryzyka zawilgocenia ściany? Jerzy P., Jedlnia

 • akustyka ścian,wyciszenie ścian,sucha zabudowa,płyty gk

  Wyciszenie ścian działowych

  Dobiegające zza ściany dźwięki muzyki, harce dzieci, a nawet szum wody nieraz przeszkadzają w pracy i wypoczynku. Zamiast zaciskać zęby i wtykać w uszy stopery, lepiej pomyśleć o wyciszeniu ścian działowych.

 • okrągłe okno,nadproża,budowa domu

  Nadproża niezwyczajne

  Fantazja architektów w wyborze kształtów okien bywa ogromna, w wielu domach są więc okna o nietypowych kształtach - półokrągłe, okrągłe czy trójkątne; droższe i często robione na zamówienie. Z nadprożami do takich otworów też nie jest łatwo.

 • fot.Grzegorz Otwinowski

  Izolacja fundamentów - pionowa i pozioma

  Nawet jeśli będziemy budować dom bez piwnic, trzeba zadbać o właściwą izolację fundamentów oraz odcięcie drogi, którą wilgoć z gruntu mogłaby przedostawać się do domu, a ciepło z domu - uciekać do gruntu.

 • fot. Grzegorz Otwinowski

  Ściany trójwarstwowe - trzy w jednej

  Choć każda z trzech warstw ściany trójwarstwowej pełni inną funkcję, wszystkie są ważne i wzajemnie się uzupełniają.

 • Ocieplenie budynku - ściany zewnętrzne

  W porównaniu z latami osiemdziesiątymi ubiegłego wieku ściany zewnętrzne budowane zgodnie z obecnymi wymaganiami izolacyjności cieplnej można uznać za bardzo ciepłe. Problem w tym, że wcale tak nie jest.

 • Dom ocieplony metodą lekką mokrą

  Najpopularniejsze ocieplenie ścian domu

  Metoda lekka mokra to powszechny sposób ocieplania ścian. W opinii redakcyjnych ekspertów jest to jednocześnie metoda, przy której popełnia się najwięcej błędów.

 • murowanie ścian z pustaków ceramicznych,zaprawa do murowania

  Jaka zaprawa do murowania?

  Chcę wybudować dom z ceramicznych pustaków poryzowanych - jakiej zaprawy powinnam użyć, żeby było dobrze i tanio? Joanna J., Warszawa

 • Ściany szczytowe

  Ściany szczytowe to trójkątne fragmenty bocznych ścian zewnętrznych, zamykające z boków przestrzeń poddasza pod dachem dwuspadowym.

 • Ściany domu dobrze jest tynkować w kilka miesięcy po jego wymurowaniu, tak żeby budynek zdążył osiąść

  Wykańczanie ścian jednowarstwowych

  Ściany jednowarstwowe można wykończyć z zewnątrz na różne sposoby - bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie paroprzepuszczalnych tynków mineralnych.

 • 2010.10.06 ,SRODEK DO USUWANIA MCHOW TYTAN , OGORDY FOT. AGATA JAKUBOWSKA / AGENCJA GAZETA

  Test preparatów do usuwania zielonego nalotu

  Spośród dostępnych na rynku preparatów do usuwania mchów, grzybów i glonów z elewacji, wybraliśmy cztery i poprosiliśmy kilku właścicieli domów o ich wypróbowanie. Jedynym zaleceniem było postępowanie zgodnie z instrukcją producentów.

 • Układanie pierwszej warstwy ocieplenia; wełna powinna ciasno leżeć między krokwiami, ale nie wypychać folii do góry

  Z forum: czy ocieplanie od wewnątrz jest skuteczne i bezpieczne?

  Czym izolować i jaką techniką? Czy nie pojawi się grzyb na ścianach?

 • fot. Grzegorz Otwinowski

  Zabudowa ganku - jak dobudować otwarte ścianki boczne do domu murowanego

  Planując dobudowę ścianek osłonowych, aby orynnowanie chroniło je przed zaciekami., należy pamiętać o zaprojektowaniu ich w obrysie daszku nad gankiem - tak

 • Ganek z funkcją wiatrołapu w domu murowanym

  Zabudowany ganek z funkcją wiatrołapu w domu murowanym

  Jeśli ganek po zabudowie ma pełnić funkcję wiatrołapu, oprócz ścianek bocznych trzeba także dostawić frontową, z drzwiami.

 • Prawidłowo wykonana wyprawa tynkarska powinna przetrwać przez wiele lat, zwłaszcza, jeśli na bieżąco będzie się ją konserwować

  Tynki - renowacja starego tynku

  Tynk to nie tylko ozdoba elewacji, ale i warstwa, która ma chronić ściany domu przed zniszczeniem. Jeśli więc pojawią się w nim spękania i rysy - należy interweniować.

 • 14.09.2010 , LADNY DOM .

  Klinkier - test preparatów do usuwania wykwitów

  Spośród dostępnych na rynku preparatów do usuwania wykwitów z klinkieru, wybraliśmy cztery, i poprosiliśmy kilku właścicieli domów o ich wypróbowanie. Jedynym zaleceniem było postępowanie zgodnie z instrukcją producentów.

 • Ocieplenie zamocowane bez listwy startowej, zbyt głęboko osadzone kołki

  Jakie błędy robimy przy ocieplaniu ścian domu

  Najpowszechniejszy błąd popełniany przy okazji ocieplania domów jednorodzinnych (i to zanim jeszcze zacznie się prace) to mieszanie systemów ociepleń. Większość inwestorów, zlecając prace ociepleniowe i elewacyjne, zastanawia się głównie nad tynkiem, a dokładniej - jego kolorem. Pozostałe elementy systemu raczej nie budzą niczyjego zainteresowania.

 • Najprostsza forma ganku, czyli zadaszenie nad wejściem do domu, wsparte na kolumnach

  Zabudowa ganku

  Ganek oddziela dom od ulicy oraz osłania drzwi przed deszczem i śniegiem. Jeśli zabudujemy go ścianami, będzie też pełnił funkcję praktycznej sieni.

 • Materiały budowlane - keramzytobeton

  Lekki, wytrzymały, odporny na wilgoć i niską temperaturę. Dobry materiał na bardzo ciepły dom.

 • Materiały budowlane - beton komórkowy

  To materiał lekki i bardzo łatwy w obróbce; bez trudu można go ciąć zwykłą piłą.

 • Cegły ceramiczne pełne

  Materiały budowlane - ceramika zwykła

  Tania, znana od dawna i uważana za ?zdrową?. Choć ma konkurencję w nowocześniejszych materiałach, ciągle jest chętnie stosowana.