Instalacje elektryczne
Instalacja antenowa
Jeśli chcemy oglądać telewizję czy słuchać muzyki, instalacja antenowa jest w domu po prostu niezbędna. Ma też inne zadania.
Przydomowa elektrownia wiatrowa
Choć to wciąż dla wielu z nas nowość, to warto się zastanowić nad tym dodatkowym źródłem energii.
Ochrona przepięciowa
Chroni instalację elektryczną i podłączony do niej sprzęt przed przepięciem, czyli działaniem prądu udarowego o dużym natężeniu, powstającego w wyniku wyładowań atmosferycznych lub procesów łączeniowych w sieci.
Jak podzielić instalację elektryczną na obwody?
Kiedyś w budynkach jednorodzinnych układano od 3 do 6 obwodów elektrycznych. Obecnie w każdym domu znajduje się wiele sprzętów i urządzeń wymagających zasilania energią elektryczną. Dlatego, aby awaria jednego nie powodowała odłączenia od zasilania pozostałych, wykonuje się znacznie więcej oddzielnych obwodów. W praktyce na jednym obwodzie wtyczkowym nie montuje się więcej niż 6-8 gniazd, a w oświetleniowym - 10-15 opraw.
Domowy alarm z wysokim IQ
Podstawowe elementy systemu alarmowego to czujki rozmieszczone w domu i poza nim, centrala sterująca, klawiatura manipulatora i sygnalizator na zewnątrz budynku. To wystarczy do wykrywania i sygnalizowania potencjalnie groźnych zdarzeń, ale możliwości systemu alarmowego są większe.
Inteligentne okna, drzwi i bramy garażowe
System inteligentnego budynku, który pozwala zautomatyzować pracę niemal wszystkich domowych urządzeń i instalacji to bardzo kosztowna inwestycja, na którą stać niewielu. Jednak i bez takiej instalacji możemy zdalnie sterować i programować pracę wielu sprzętów.
Pożegnanie z żarówkami o mocy poniżej 40 W
Zgodnie z unijnymi przepisami 1 września 2012 zakazem produkcji i importu objęte zostają wszystkie żarówki o mocy poniżej 40 W. Docelowo mieszkańcy krajów Unii mają używać tylko energooszczędnych źródeł światła.
Żarówki halogenowe
Żarówki halogenowe stosuje się najczęściej do oświetlenia punktowego.
Świetlówki energooszczędne
Świetlówki są niskoprężnymi lampami wyładowczymi.
Agregaty prądotwórcze dobre na przerwy w dopływie energii
W mojej okolicy często zdarzają się dłuższe przerwy w dostawie energii. Jest to szczególnie uciążliwe późną jesienią i w zimie, gdy z powodu braku prądu nie tylko nie mam oświetlenia, ale nie działa też ogrzewanie. Jak można sobie z tym poradzić? Witold Z., Walendów
Oświetlenie zewnętrzne: wejście po zmroku
Późnym wieczorem furtka, wejście do domu i brama garażowa stają się niewidoczne. Oświetlenie tych miejsc zaprasza gości i domowników, a odstrasza intruzów.
Agregaty prądotwórcze - gdy zabraknie energii
Gdy dłuższe przerwy w dostawie prądu zdarzają się w naszej okolicy kilka razy w roku, wyposażmy dom w agregat prądotwórczy.
Szukam dobrego elektryka
Z prądem nie ma żartów. Dobry elektryk to gwarancja nie tylko bezpieczeństwa, ale też codziennie dostrzeganej wygody przy korzystaniu z urządzeń elektrycznych.
Karnawałowe oświetlenie
Delikatne ozdoby świetlne wśród gałązek lub detali architektonicznych pomogą wydobyć magiczny nastrój świąt, a sylwestrowej zabawie dodadzą szampańskiego błysku.
Instalacja elektryczna - encyklopedia budowlana
Bez nich nie tylko byłoby ciemno i nie działałby żaden sprzęt RTV i AGD. Brak prądu mógłby oznaczać także brak wody, a w zimie brak ogrzewania.
Zdalne sterowanie urządzeniami w domu
Centralne wyłączanie oświetlenia w domu. Przycisk do sterowania żaluzjami. Urlopowa symulacja obecności w domu. To tylko niektóre funkcje prostego systemu automatyki budynku.
Inteligentny dom - przyjaciel, czy wróg ?
Jeszcze niedawno o inteligentnym domu mówiło się jako o budynku, w którym będziemy mieszkali w bliżej nieokreślonej przyszłości. Nazwa ta kojarzyła się raczej z budynkami użyteczności publicznej, przede wszystkim biurowcami.
Światło w domu jako element wystroju
Światło we wnętrzach oprócz funkcji użytkowej jest ważnym elementem wystroju. Może eksponować jedne detale i chować inne, a przede wszystkim tworzy klimat wnętrza, dlatego warto poświęcić mu trochę uwagi i starannie zaplanować rozmieszczenie punktów świetlnych
Automatyczne sterowanie domem
Im bardziej będziemy zapracowani, tym bardziej będziemy cenić czas. Tym chętniej będziemy budować domy, w których automatyka będzie nas zastępować w prostych czynnościach i sterować za nas różnymi urządzeniami.
Oświetlenie zewnętrzne domu - wieczorna elegancja
Po zmroku nasze domy zwykle pogrążają się w ciemnościach. A przecież tak niewiele trzeba, by za pomocą dyskretnego oświetlenia pokazać ich urodę także nocą.
Kupujemy telewizor
Rynek telewizorów plazmowych i LCD rozwija się bardzo dynamicznie, producenci prześcigają się w oferowanych modelach. Gdy już kupimy mieszkanie czy wybudujemy dom naszym największym dylematem jest jaki wybrać telewizor
Oświetlenie wnętrz - zdaniem architekta
Światło pełni niezwykle ważną rolę we wnętrzu, przede wszystkim ze względu na wpływ jaki ma na budowanie w nim ciepłego, przytulnego nastroju.
Oświetlenie wnętrza domu
Światło w domu - ważne ze względów użytkowych - ma też znaczenie estetyczne. Nie tylko więc umożliwia wykonywanie różnych czynności po zmroku, ale również nadaje charakter wnętrzom. Można nim kształtować nastrój i wydobywać elementy wystroju, zwracając uwagę na oświetlone przedmioty, a chowając w cieniu inne.
Własna elektrownia wiatrowa
Jeśli zdarzają ci się częste przerwy w dostawie prądu, lub twój dom jest daleko od sieci energetycznej, pomyśl o własnej elektrowni na wiatr.
Domowa instalacja alarmowa - galeria
Okablowanie instalacji alarmowej powinno się wykonać razem z instalacją elektryczną. Nie warto tego odkładać na później - im wcześniej zostanie wykonany system alarmowy, tym szybciej dom będzie bezpieczny.