Newsletter artykuły

  • elewacja domu, elewacje domów

    Projekt domu na granicy działki - przytulony do sąsiada

    Zaprojektowanie domu na trudnej działce jest sporym wyzwaniem dla architekta. Wymaga od niego doświadczenia, inwencji i dużo pracy. Ale efekty są zwykle bardzo interesujące. W każdym razie tak było tutaj.

  • Do głównych plusów żarówek LED można zaliczyć bardzo długą trwałość wynosząca od 25 000 do 35 000 godzin. Żarówki wytwarzają światło o różnych barwach: białej, niebieskiej, zielonej, czerwonej i żółtej. Oferowane są również w wersji automatycznie zmieniającej kolory

    Dlaczego żarówki LED się przepalają

    Niedawno robiłam remont w łazience. Przy okazji we wszystkich sufitowych oprawkach wymieniłam halogeny na żarówki LED. Nie lubię wspinać się po drabinie, żeby wymienić przepaloną żarówkę, dlatego wybrałam diody, bo miały świecić całe lata. Wczoraj zauważyłam, że z jednej oprawy zaczyna wydobywać się smużka dymu i lampka nagle gaśnie. Dlaczego tak się stało? Czy resztę czeka to samo? Katarzyna W, Poznań

  • Rolety zewnętrzne chronią dom nie tylko przed ciekawskimi spojrzeniami i zbyt jasnym światłem dziennym. Oprócz tego zimą umożliwiają obniżenie kosztów ogrzewania domu, a w czasie upałów zapewniają w nim przyjemny chłód.

    Montaż rolet zewnętrznych w gotowym domu

    Rok temu zakończyłam budowę domu jednorodzinnego - wtedy nie planowałam rolet zewnętrznych. Teraz jednak zdecydowałam się na ich montaż. Chcę zamontować rolety nie tylko w oknach od południa, ale na wszystkich (by zimą ograniczyć ucieczkę ciepła). Jakie są sposoby montażu rolet zewnętrznych w już istniejącym domu? Zależy mi, żeby ingerencja w elewację lub ramę okna była jak najmniejsza. Marzena R, Opole

  • oświetlenie zewnętrzne, oświetlenie domu, oświetlenie ogrodu

    Oświetlanie zewnętrzne ogrodu i domu

    Dzięki odpowiednio dobranym i rozmieszczonym lampom, możemy poruszać się po działce, gdy jest ciemno. Ale oświetlenie może mieć więcej zadań. Sprawi, że poczujemy się bezpieczniej oraz pokaże nasz ogród w całkowicie nowej scenerii.

  • powietrzna pompa ciepła

    Powietrzna pompa ciepła - kiedy warto ją mieć i gdzie zamontować?

    Rosnąca popularność powietrznych pomp ciepła wynika z tego, że montuje się je znacznie szybciej, prościej i taniej niż modele czerpiące ciepło z gruntu lub wody.

  • Otrzymanie spadku to nie zawsze jest dobra wiadomość...

    Odrzucić czy przyjąć spadek

    Jestem jedyną spadkobierczynią mojego wuja. Jednak dowiedziałam się, że jest on też poważnie zadłużony w trzech bankach. Czy jest możliwe, żebym w przyszłości przejęła spadek po nim bez jego długów? Joanna Z.

  • zabudowa poddasza

    System do zabudowy poddasza - koszty

    Na tym etapie budowy domu można dużo zaoszczędzić. Pytanie tylko, czy warto. Okazyjnie kupione materiały i kiepski, chociaż tani wykonawca to zwykle gwarancja szybkiego i kosztownego remontu.

  • Bmontaz instalacji centralnego odkurzaczafot. Grzegorz Otwinowski

    Odkurzacz centralny bez obaw

    Buduję dom i chciałabym zamontować odkurzacz centralny, słyszałam bowiem, że usuwa alergeny. Obawiam się jednak, czy w rurach nie będą gromadzić się jakieś szkodliwe mikroorganizmy. Czy montaż odkurzacz można podzielić na kilka etapów i czy można użyć go do usunięcia resztek gruzu i pyłu po budowie? Danuta S., Łódź.

  • projekt

    Wielopokoleniowy dom z dużym garażem

    Ten, wydawać by się mogło, skromnie wyglądający dom, mieści dwa niezależne mieszkania, połączone częścią wspólną oraz bardzo duży - jak na polskie standardy - garaż na cztery samochody.

  • płaski brodzik

    Zmiana wanny na natrysk z płaskim brodzikiem

    Remontuję łazienkę i zamiast zajmującej dużo miejsca prostokątnej wanny chcę zrobić niski brodzik. Zależy mi na tym, żeby był równy z podłogą lub niewiele wystawał ponad jej poziom. Jak to zrobić? Czy spływająca woda nie będzie rozchlapywała się po całym pomieszczeniu podczas kąpieli pod prysznicem? Piotr P., Opoczno

  • Jeśli zaznaczone na rysunku miejsca nie zostaną właściwie ocieplone, ciepło z wnętrza domu będzie mogło przez nie szybko i łatwo uciekać na zewnątrz

    Ściany zewnętrzne - słabe miejsca w ociepleniu

    O skuteczności izolacji termicznej ścian w dużej mierze decyduje staranność, z jaką ułoży się ją wokół wszystkich miejsc, które mogą stać się mostkami cieplnymi.

  • dom jednorodzinny, dom parterowy z użytkowym poddaszem

    Planowanie domu: parterowy czy wyższy?

    Czy wybrać dom parterowy czy piętrowy? To podstawowe pytanie przy wyborze projektu. Podpowiadamy, kto może mieszkać wygodnie na kilku poziomach, a kiedy (i komu) potrzebne będzie raczej parterowe lokum.

  • Aparat nawiewny montuje się na głównym kanale, w odleglości od 2 do 4 m powyżej kominka, najczęściej na nieużytkowanym poddaszu

    Kominek DGP - ile kosztuje kominek i montaż

    Kominek to nie tylko ozdoba wnętrza, ale też dodatkowe źródło ciepła, które przez system kanałów powietrznych napływa do pomieszczeń także dalej położonych.

  • obudowa poddasza, płyty gipsowe, płyty g-k

    Ile kosztuje obudowa poddasza, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 20

    Obudowę poddasza zwykle wykonuje się z płyt gipsowo-kartonowych. Jakość tych prac zależy nie tylko od umiejętności wykonawcy, ale też od zastosowanych materiałów. Najlepiej, gdy wybierzemy do tego kompletny system, pochodzący od jednego producenta.

  • kocioł gazowy, kocioł kondensacyjny, kotły grzewcze

    Jaki kocioł gazowy wybrać do mieszkania

    Wielu właścicieli mieszkań staje przed koniecznością montażu własnego kotła gazowego. Pojawiają się wówczas wątpliwości, które urządzenie będzie najlepsze - kocioł z otwartą lub zamkniętą komorą spalania czy kondensacyjny.

  • ściany fundamentowe, fundamenty

    Termomodernizacja domu - fundamenty, podłoga na gruncie i strop nad piwnicą

    Dom, którego wszystkie elementy są w dobrym stanie technicznym (pełnią swoje podstawowe funkcje), najwięcej ciepła rozprasza do otoczenia przez ściany zewnętrzne i wentylację, a w następnej kolejności - przez okna i dach. Stosunkowo najmniej energii (średnio około 3-8%) ucieka do gruntu przez podłogę parteru i ściany fundamentowe lub ściany nieogrzewanych piwnic i strop nad nimi.

  • projekt

    Prosty, nowoczesny dom z cegłą na elewacji

    Ten dom jest przykładem dobrej i przemyślanej współpracy inwestorów i architekta. Dzięki temu, że zaczęła się ona jeszcze przed kupnem działki, nie tylko dom, ale i cała posesja urządzone SĄ dokładnie tak, jak wyobrażali to sobie właściciele.

  • Płotek przeciwśniegowy jako ochrona przed osuwającym się z dachu śniegiem

    Akcesoria dachowe: ochrona przed śniegiem

    W przepisach budowlanych nie ma zaleceń dotyczących stosowania barier śniegowych, jednak rozsądek podpowiada, aby montować je przynajmniej nad wejściem do budynku i wjazdem do garażu, gdzie spadający z dachu śnieg może być zagrożeniem dla ludzi.

  • ocieplenie poddasza

    Ile kosztuje ocieplanie poddasza, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 19

    Rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, jaki wpływ na koszty ogrzewania ma zagospodarowanie przestrzeni pod dachem. Tymczasem, jeśli poddasze jest bardzo wysokie, niepotrzebnie ogrzewamy sporą kubaturę.

  • OGROD RABATA TRAWA TURZYCA DALLA I ROZCHODNIKIFOT. LILIANNA SOKOLOWSKAPUBLIKACJA KWIETNIK NR 10 (166) - 10 2008PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 9 (227) - 9 2010

    Trawy nie na trawnik

    Ostatnio trawy ozdobne przeżywają swoje przysłowiowe pięć minut. A być może jednak pozostaną na ogrodowej liście bestsellerów na dłużej, ponieważ wyglądają bardzo atrakcyjnie, są niewymagające i wszędzie pasują.

  • maty grzejne, ogrzewanie podłogowe, elektryczne ogrzewanie podłogowe

    Elektryczne maty grzejne - koszty eksploatacji

    Elektryczne maty grzejne kupuje się w gotowych zestawach, o odpowiedniej mocy i długości.

  • Zestaw domofonowy składający się z modułu zewnętrznego i wewnętrznego - słuchawki.

    Domofon

    Najprostsze domofony to urządzenia pozwalające uruchamiać automatycznie zamek przy furtce, gdy ktoś do niej zadzwoni. Bardziej zaawansowane modele mają dodatkowe funkcje - na przykład możliwość współpracy z czytnikami kart magnetycznych.

  • W Polsce tylko niecałe 5% nowo budowanych domów ma drewnianą konstrukcję...

    Z czego budować dom? Mały dom na trudne czasy - cykl, cz. 4

    Mały, oszczędny dom ma być owocem przemyślanych decyzji. Warto więc poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniej technologii i materiałów budowlanych, czyli odpowiedzieć sobie na ważne pytanie: z czego budować dom?

  • Lukarny to efektowne detale architektoniczne, ale też kosztowny sposób doświetlenia poddasza

    Ile kosztują lukarny, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 18

    Gdy zależy nam na ograniczeniu kosztów budowy domu, nie decydujmy się na lukarny. Zobaczmy, ile mogą kosztować.

  • porządek w garażu, jak urządzić garaż, garaż, meble do garażu

    Jak urządzić garaż

    Przydomowy garaż to nie tylko miejsce postojowe dla auta, ale też wygodny schowek na samochodowe akcesoria, narzędzia, rowery, sprzęt turystyczny i ogrodniczy. Jeśli nie zadbamy, aby każda rzecz miała tu swoje miejsce, garaż szybko może stać się składowiskiem rzeczy zaginionych.

  • zYwdnK\fAcOqkE:uUeom3,ZZ~z>!2p=R$AD))6$OR)m_!uyYy!7GWXGm-kk@kk{?IKa2HVDthik+E{[n;95BG#pXy_%@Y+

    Ile kosztuje montaż drzwi wewnętrznych

    Najtaniej, ale wcale nie najprościej, jest zamontować drzwi samodzielnie. Często też nie warto oszczędzać, szukając najtańszych fachowców. Czasem nie jest to w ogóle opłacalne.

  • dom kostka

    Termomodernizacja domu - przyczyny ucieczki ciepła

    Aby nie wydawać majątku na ogrzewanie lub nie marznąć w zimnym domu, warto go ocieplić. Zanim się jednak na to zdecydujemy, sprawdźmy, czy zawsze nam się to opłaci.

  • Dachówki cementowe stają się coraz popularniejszym materiałem do krycia dachu

    Kupujemy dachówki cementowe - parametry

    Dachówki cementowe z każdym rokiem zyskują coraz więcej zwolenników. Mają one prawie taką samą trwałość, jak dachówki ceramiczne, ale konkurują z nimi ceną. wybierając ten rodzaj pokrycia, warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na kształt i kolor, ale także na ich budowę, mrozoodporność i sposób barwienia.

  • Borówka amerykańska - odmiana Patriot

    Borówka amerykańska

    Warto mieć w ogrodzie coś, co można skubnąć z krzaczka i schrupać ze smakiem podczas spaceru wśród zieleni i kwiatów. Tę przyjemność można sobie zafundować bez wielkiego zachodu, sadząc borówkę amerykańską.

  • izolacja balkonu

    Schody, tarasy, balkony - jak układać płytki na zewnątrz

    Tarasy, balkony i schody zewnętrzne są narażone na działanie deszczu i śniegu oraz wahanie temperatur. Sekret ich długowieczności tkwi w odpowiednim ułożeniu samych płytek oraz wszystkich znajdujących się pod nimi warstw.