Podłogi i schody
Podłogi drewniane - deski podłogowe i parkiet
Podłogi chętnie układane są z desek podłogowych lub parkietu - elementów, które należą do najszlachetniejszych wyrobów drewnianych. Swą pozycję zawdzięczają nie tylko wysokim walorom estetycznym. Ich wielkim atutem jest też możliwość wielokrotnej renowacji, a tym samym - co najmniej kilkudziesięcioletnia żywotność.
Ile kosztuje podłoga w pokojach
Pierwszym wyborem jest najczęściej drewno - ciepłe, trwałe i urodziwe. Ale są takie pomieszczenia, w których ekonomiczniejszym wyborem mogą się okazać inne okładziny - tańsze choć mniej trwałe.
Awaria: ruchome stopnie schodów wewnętrznych
To jedna z tych usterek, których naprawy naprawdę nie warto odkładać na ?pierwszą wolną chwilę?, bo skutki mogą być tragiczne. Usunięcie takiej awarii może okazać się banalnie proste, czasem jednak trzeba się liczyć z koniecznością wezwania fachowca.
Wytarta podłoga
Kupiłam dom, w którym fragment drewnianej podłogi warstwowej wykończonej lakierem jest zniszczony przez kółka krzesła obrotowego. Czy taką podłogę da się odnowić?
Co warto wiedzieć, przed zakupem mozaiki podłogowej lub drewnianego bruku
Na rynku podłóg drewnianych, jak na każdym innym, stosuje się różne triki. Warto wiedzieć, jak nie wpaść w marketingową pułapkę.
Układanie płytek wielkoformatowych
Duże płytki ceramiczne układa się inaczej niż te standardowych rozmiarów. Wielkoformatowe elementy wymagają od glazurnika dużego doświadczenia oraz zastosowania specjalnych klejów i zapraw do spoinowania.
Mozaiki drewniane i podłogi przemysłowe
Przy przerobie drewna powstaje wiele odpadów, z których można pozyskać wprawdzie niewielkie, ale pełnowartościowe elementy. Z chęci wykorzystania takich kawałków drewna, zrodził się pomysł produkcji mozaiki i podłogi przemysłowej.
Układanie wykładziny elastycznej
Jestem w trakcie generalnego remontu domu, w którym mieszkam. Zakres robót powiększa się, a prace przeciągają. W kuchni została zerwana stara posadzka, a nowa będzie dopiero w przyszłym roku. Żeby jakoś funkcjonować na tym "placu budowy", kupiłam wykładzinę elastyczną. Jak ją położyć, by nie marszczyła się, a jej krawędzie nie wywijały? Czy w kuchni da się taką wykładzinę w ogóle utrzymać w czystości? Anna B., Jazgarzew
Bruk drewniany
Niewielkie kostki bruku drewnianego są oryginalną i ciekawą wzorniczo alternatywą wobec desek i parkietu.
Z czego zrobić balustradę do schodów?
Elegancko i z wyczuciem dobrana balustrada pozwoli nie tylko na komfort użytkowania, ale podniesie wartość estetyczną domu. Przy jej pomocy można między innymi poprawić proporcje wnętrza i podkreślić stylistyczny charakter jego wystroju.
Rodzaje listew przypodłogowych
Listwy przypodłogowe są drobnym detalem we wnętrzu, ale materiał, z jakiego je wykonano, a także wielkość, kształt i kolor mogą zdeterminować wygląd pomieszczenia. Listwy, oprócz funkcji estetycznych, spełniają także zadania praktyczne - zasłaniają szczelinę dylatacyjną oraz chronią ścianę przed zabrudzeniem i uszkodzeniami. Dobrze dobrane, zatuszują nierówności styku podłogi i ściany. Zobacz z czego można je wykonać i czym się charakteryzują poszczególne materiały do produkcji listew.
Balustrada - zawsze tam gdzie schody
Jeśli w domu są schody, nie powinno się zapominać o umieszczeniu przy nich balustrady. Będzie ona stanowić gwarancję bezpieczeństwa wszystkich domowników - i tych najmłodszych, którzy nie pamiętają o zagrożeniach i tych najstarszych, którzy potrzebują solidnego wsparcia.
Panele podłogowe drewniane i laminowane
Jeśli chcemy szybko wykończyć podłogi, panele drewniane i laminowane to bardzo dobry wybór. Pod warunkiem, że dobierzemy je odpowiednio do pomieszczeń.
Remont podłogi - nowa posadzka na starej
Remont podłogi wymaga wyłączenia pomieszczeń z użytkowania, często nawet na kilka tygodni. Dlatego warto zastanowić się, czy nie położyć nowej posadzki na starej. Nie tylko skróci to czas prac remontowych, ale także wyeliminuje konieczność prac rozbiórkowych i uwolni od problemu pozbycia się gruzu.
Sposoby układania płytek ceramicznych
Różnorodność kolorów, formatów, płytek nie może prowadzić do chaosu. Trzeba zaprowadzić w tym wszystkim jakiś porządek.
Podłoże do paneli podłogowych - ważna rzecz
Niezależnie od tego czy montujemy podłogę na klej czy bez niego, podłoże pod panele podłogowe musi być czyste, mocne (nie może kruszyć się ani pylić), równe i suche.
Układanie nowej posadzki z paneli podłogowych - krok po kroku
Gdy podłoga jest bardzo porysowana czy zniszczona, paneli nie warto naprawiać. Znacznie łatwiej ułożyć nowe. Zobacz, jak zrobić to samodzielnie.
Wymiana posadzki z paneli podłogowych
Jeśli panele są zniszczone na dużej powierzchni, nie ma innego wyjścia, jak wymiana okładziny. Przy okazji możemy poprawić izolacyjność akustyczną podłogi, jeżeli pierwotna posadzka nie była wyciszona. Panele są niestety jednym z najlepiej przenoszących dźwięki pokryć.
Wykładziny elastyczne
Wykładziny elastyczne łatwo ułożyć i utrzymać w czystości. Sprawdzają się w pokojach, jak w łazience, czy kuchni, bo są wytrzymałe i w większości odporne na wilgoć.
Naprawa podłogi - odspojony i łódkujący parkiet
Mam podłogę wykończoną dębowym parkietem. Zimą, trzy miesiące po jego ułożeniu, zauważyłam, że klepki zrobiły się wklęsłe, a wiele z nich się odspoiło. Czy to wada drewna, czy wina parkieciarza? Jak taką podłogę naprawić? Renata K.
Jak wyrównać poziom podłogi przy kominku?
Planuję wymianę podłogi w salonie i chciałbym, aby wokół kominka posadzka była wyłożona płytkami, a na pozostałej powierzchni drewnem. Wybrany przeze mnie parkiet ma jednak większą grubość niż kafelki. Co zrobić żeby cała podłoga była na jednym poziomie? Janusz Malicki z Łodzi
Wymiana uszkodzonych paneli podłogowych
Jeśli na podłogę upadnie nam ciężki przedmiot, albo panele w części pomieszczenia zostały głęboko porysowane lub zalane wodą, nic ich nie uratuje. Na szczęście nie musi dotyczyć to całej podłogi. Jeżeli pozostały nam z montażu zapasowe panele, albo możemy je bez problemu dokupić, warto usunąć kilka zniszczonych i zastąpić je nowymi.
Wymiana pojedynczego panelu podłogowego - krok po kroku
Masz na podłodze uszkodzone pojedyncze panele? Zobacz, jak je samodzielnie wymienić.
Układanie posadzki drewnianej
Trafny dobór drewna na podłogę to dopiero połowa sukcesu. Równie istotne jest jego sezonowanie i prawidłowe ułożenie.
Bielona drewniana podłoga
Jeśli chcemy, żeby podłoga wyglądała jak wyszorowany do białości pokład statku, po ułożeniu należy poddać ją procesowi ługowania.
Drewno egzotyczne - wykończenie podłogi
Na posadzkach z drewna egzotycznego możemy zastosować wykończenie z otwartą strukturą drewna (olejowanie lub woskowanie) lub pokryć je szczelną powłoką lakierniczą.
Co zrobić ze starą podłogą na legarach?
Czy trzeba usuwać starą podłogę? Jak wykonać podłogę bez prac mokrych? Jakie powinny być warstwy podłoża z wylewką betonową?
Jak usunąć zarysowania i plamy z paneli podłogowych
Powierzchnia paneli laminowanych pokryta jest najczęściej żywicą melaminową, która nadaje im pewną odporność na zarysowania i zaplamienia. Gdy jednak okaże się zbyt słaba, czasami, choć nie zawsze, da się je usunąć.
Usuwanie zapraw z płytek ceramicznych
Obecnie zaprawy stosowane do klejenia i spoinowania płytek ceramicznych są bardzo trwałe i wodoszczelne. To dobra wiadomość. Jeśli jednak ich resztki nie zostaną dokładnie zmyte z nieszkliwionej powierzchni, trudno je potem usunąć zwykłymi środkami do mycia.
Listwy podłogowe - styk posadzek z różnych materiałów
Właściwe wykończenie styku dwóch posadzek z różnych materiałów jest nie tylko kwestią estetyczną, ale przede wszystkim techniczną.