Na budowie - co robić i czego nie robić w marcu
Zdarza się, że w marcu robi się ciepło, ale trzeba być ostrożnym z rozpoczynaniem budowy. Lepiej dokładnie sprawdź prognozy, czy na pewno nie jest spodziewany powrót zimy.
Jeśli przed zimą zdążyłeś wybudować dom w stanie surowym zamkniętym i uruchomić w nim ogrzewanie, możesz go teraz spokojnie wykańczać i wyposażać - ale poczekaj co najmniej miesiąc z wykonywaniem elewacji i z innymi pracami na zewnątrz.
Jeśli jeszcze nie rozpocząłeś budowy. W marcu pogoda jest zmienna i mogą zdarzać się jeszcze nawroty zimy, więc lepiej jeszcze nie rozpoczynać budowy, ale warto już zgromadzić materiały do pierwszego etapu, bo rozpoczęte prace zwykle idą wartko.
Jeśli dom jest już w stanie surowym zamkniętym - można prowadzić wszystkie prace instalacyjne - zaczynając od instalacji elektrycznych, alarmowych, domofonowych itp. Warto rozważyć, czy instalacja ta ma być tradycyjna, czy też "inteligentna" (ale do niej potrzebny jest wcześniej uzgodniony projekt). Po nich układa się instalacje sanitarne i grzewcze. Zanim jednak będą rozprowadzane, należy określić sposób ogrzewania domu (przeczytaj "Czym ogrzewać dom") i podgrzewania wody (a także: "Ile kosztuje ogrzewanie wody"), czy w domu będzie podłączony kolektor słoneczny lub pompa ciepła, jeśli wybierzemy kocioł kondensacyjny lub pompę ciepła, to warto rozważyć zainstalowanie ogrzewania podłogowego w jak największej części domu. Patrz też "Ogrzewanie podłogowe - którędy z rurami", "Ogrzewanie grzejnikami i podłogą". Kiedy fachowcy będą układali instalację kanalizacyjną, dopilnuj, by główny pion kanalizacyjny był wyprowadzony ponad dach - jest to niezbędne do właściwego działania kanalizacji i jej wentylowania (patrz też "Problemy z kanalizacją - gdy brzydko pachnie").
Remont domu
To dobra pora na większy remont wewnątrz domu, na przykład na zmianę wyposażenia i wystroju łazienki lub kuchni. Ponieważ sezon budowlany jeszcze się nie zaczął, jest większa szansa na znalezienie dobrych wykonawców za rozsądne pieniądze.
Zobacz co robić na budowie w styczniu, lutym, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu.
Zobacz także:
Zanim ruszy budowa - kanalizacja w domu niepodpiwniczonym
Zanim ruszy budowa - kanalizacja w domu podpiwniczonym
Zanim ruszy budowa - woda, prąd i inne instalacje
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
- budowa domu
5 najważniejszych pytań o ogrzewanie płaszczyznowe
Wybieramy paliwo do kotła - węgiel, drewno, pelety
Ważne elementy uzupełniające wewnętrzną instalację kanalizacyjną
Telefony i strony internetowe ważne dla inwestora
Czy warto zaczynać budowę przed zimą?
Ile powinna trwać budowa domu? Jak rozplanować budowę?
Projekt domu w gęstej zabudowie
Jak długo trwa budowa domu? Rok, dwa lata czy... miesiąc?