Budowa i remont

  • Metry kwadratowe

    Na budowie - jak obliczyć metry kwadratowe?

    Metr kwadratowy to jedna z głównych jednostek miary stosowana w budownictwie i wykończeniu wnętrz. Wszyscy dobrze wiedzą, co to jest metr kwadratowy. Jednak nie wszyscy zawsze wiedzą jak obliczyć metr kwadratowy w praktyce. Spróbujmy wspólnie obliczyć metry kwadratowe podłogi, ścian, skosów i zapotrzebowanie na materiały w metrach kwadratowych.

  • Komin w dachu

    Komin w dachu

    Komin przechodzi przez połać dachu, przerywając ciągłość wszystkich jej warstw. Aby zapobiec przeciekaniu połaci, takie miejsce musi być dokładnie uszczelnione.

  • strop stropy strop prefabrykowany zamiana stropu dziennik budowy

    Zmiana stropu podczas budowy na strop prefabrykowany

    Zmiana rodzaju stropu w trakcie budowy jest zazwyczaj możliwa i decyzję tę można podjąć dosyć późno, bo nawet w trakcie wykonywania murów. Jednak najlepiej jeśli zmiana zostanie wcześniej uzgodniona i przygotowana, zwłaszcza, gdy zamiennie ma zostać zastosowany strop z prefabrykatów. Tylko wtedy w pełni zostaną wykorzystane wszystkie zalety stropu prefabrykowanego.

  • Kalenica

    Kalenica - co to jest?

    Kalenica to najwyższa linia znajdująca się na przecięciu dwóch przeciwległych połaci dachowych. Pełni ona bardzo ważną funkcję, ponieważ odpowiednie jej wykonanie decyduje o prawidłowej cyrkulacji powietrza pod pokryciem dachu.

  • Nowoczesne budownictwo bardzo różni się od tego sprzed kilku kilkunastu lat. Zostawiając z boku technologię i materiały budowlane, różnice widzimy przede wszystkim w aranżacji domowej przestrzeni (jej podziale funkcjonalnym). Architekci robią wszystko, aby nowoczesna rodzina mogła spędzać dziś czas razem. Wydaje się, że jest to jeden z trendów, który zdominuje charakter wnętrz w najbliższej przyszłości.

    Razem czy oddzielnie? Zalety i wady łączenia pomieszczeń

    Strefa dzienna, strefa nocna, master bedroom, przestrzeń wspólna, zamknięta lub otwarty plan. To sformułowania znane wszystkim, którzy w ostatnich latach mierzyli się z budową lub remontem domu. Jakie są plusy i minusy takich rozwiązań, i o czym warto wiedzieć, decydując się na zastosowanie któregoś z nich?

  • Fugowanie 15 mm

    Fugowanie, czyli jak i kiedy fugować płytki ścienne i podłogowe?

    Płytek nie układa się na styk, zawsze pozostawia się pomiędzy nimi szczeliny, które wypełnia się odpowiednią zaprawą. Właściwie dobrane i wykonane fugi zapewniają odpowiednie wykończenie płytek ściennych i podłogowych. Jak prawidłowo fugować?

  • dziennik budowy zmiana wysokości ścian kolankowych ściany kolankowe budowa domu wysokość pomieszczeń na poddaszu poddasze użytkowe

    Zmiana wysokości ścian kolankowych w trakcie budowy

    Najpopularniejszym typem budynku jednorodzinnego w Polsce jest dom z poddaszem użytkowym. Ta nawiązująca do tradycji forma budynku ma taką zaletę, że przestrzeń pod więźbą dachową jest zagospodarowana na potrzeby mieszkalne. W projekcie wysokość poddasza jest ściśle określona przez wysokość ścian kolankowych oraz kąt nachylenia połaci więźby dachowej. Nie zawsze jest to zgodne z upodobaniami inwestorów, którzy zazwyczaj dosyć późno, bo dopiero na etapie budowy, chcą zmieniać wysokość użytkową poddasza dokonując zmiany wysokości ścian kolankowych. Chęć podwyższenia kondygnacji poddasza na tym etapie najczęściej wynika z tego, że dopiero wtedy inwestorzy są w stanie zobaczyć to, czego wcześniej nie potrafili sobie wyobrazić.

  • Rozbudowa willi na Starych Bielanach

    Rozbudowa zabytkowego domu

    Modernistyczne wille, secesyjne rezydencje czy domy oficerskie z okresu międzywojennego – polskie miasta zachwycają pięknymi, klasycznymi nieruchomościami, które mogą stanowić atrakcyjną alternatywę dla osób planujących budowę własnego domu. Dla kupujących takie nieruchomości głównym wyzwaniem może być jednak ich rozbudowa, która musi odbywać się według wytycznych konserwatora zabytków, tak aby nie zaburzyć historycznej stylistyki obiektu.

  • dziennik budowy zmiana konstrukcji dachu zmiana więźby dachowej więźba dachowa dach budowa  domu konstrukcja dachu jaką więźbę wybrać

    Zmiana konstrukcji dachu w trakcie budowy

    Konstrukcje więźb dachowych domów jednorodzinnych najczęściej są wykonywane w postaci tradycyjnych więźb dachowych, np. krokwiowych, krokwiowo-jętkowych, płatwiowo-kleszczowych i innych. W zależności od kształtu dachu te tradycyjne konstrukcje mają wiele wariantów. Więźbę tradycyjną montuje się z belek drewnianych na miejscu budowy. Czasami mamy możliwość zamiany więźby dachowej na konstrukcję z drewnianych wiązarów prefabrykowanych. Zdarza się również – choć rzadziej – że robi się na odwrót.

  • Opaska wokół domu

    Opaska wokół domu

    Opaska wokół domu zapobiega ubrudzeniu i zawilgoceniu dolnej partii elewacji. To jej zasadnicze zadanie, ale można ją także wykorzystać w charakterze ciekawego detalu ogrodowej aranżacji. Najczęściej ma szerokość od 40 do 60 cm i można ją wykonać w efektowny sposób przy użyciu kostki lub płyt betonowych.

  • Cyklinowanie podłogi

    Cyklinowanie parkietu

    Piękna, naturalna podłoga z drewna to marzenie niejednego posiadacza nowego domu czy mieszkania. Zdarza się jednak, że marzenie to finalnie przegrywa z rozwiązaniami bardziej funkcjonalnymi i odpornymi, typu płytki ceramiczne. Podłogę drewnianą, jak np. parkiet, często też „dostajemy w spadku” po poprzednim właścicielu. Wówczas pozostaje nam wymiana całej powierzchni na nową, albo odnowienie starej. I o renowacji podłóg drewnianych, w tym cyklinowaniu, dowiecie się w poniższym artykule: jak, kiedy i za ile cyklinujemy parkiet.

  • budowa domu

    Budowa domu systemem gospodarczym

    Witam, z powodu braku finansów zastanawiam się nad budową domu systemem gospodarczym, z pomocą "rodzinnych" i "sąsiedzkich" specjalistów. W jakiej kolejności i konkretnie jakie prace budowlane powinienem wykonywać? W jakim miesiącu najlepiej w ogóle zacząć budowę domu? Czy lepiej budować jeden rok czy dwa? Witek G. z Mławy

  • Wiatrołap oprócz tego, że stanowi przeszkodę dla chłodu, to skutecznie wycisza hałasy z zewnątrz

    Wiatrołap zewnętrzny - ciekawe pomysły na aranżacje

    Wiatrołap – zwany też przedsionkiem, a czasem gankiem – to pomieszczenie między drzwiami wejściowymi a częścią mieszkalną. Ma za zadanie przede wszystkim izolować termicznie wnętrze domu przed niesprzyjającymi warunkami zewnętrznymi. Inaczej mówiąc, dzięki wiatrołapowi ograniczymy zimno wpadające do środka, a także skutecznie zapobiegniemy powstawaniu przeciągów.

  • 21665397 https bi

    Jak długo trwa budowa domu? Rok, dwa lata czy... miesiąc?

    Jak długo trwa budowa domu? To zależy od projektu, technologii budowania, a także od finansów. Orientacyjny czas trwania współczesnej budowy w technologii tradycyjnej wynosi od roku do dwóch lat, ale można jeszcze szybciej - jeśli wybierzemy dom "z paczki".

  • Elewacja domu

    Jak zadbać o elewację?

    Zmieniająca się jak w kalejdoskopie pogoda może wpływać nie tylko na nasze samopoczucie, ale też stan domu. Przyjrzyjmy się więc kondycji, w jakiej zima pozostawiła nasze elewacje.

  • budowa domu zmiana materiału ścian zewnętrznych zmiana materiału na ściany domu zmiana grubości ścian zewnętrznych energooszczędność zmiana grubości muru zmiana grubości izolacji termicznej zmiana w trakcie budowy zmiany na budowie zmiany w trakcie budowy

    Zmiana materiału ścian zewnętrznych

    Zmiana budulca ścian najczęściej wynika z preferencji inwestora, który chce wznieść swój dom z konkretnego materiału. Powodem zmiany może też być dostępność bloczków czy pustaków w składzie budowlanym. Bywa również, że zmianę proponują wykonawcy, którzy mają swoje ulubione materiały.

  • termomodernizacja domu ocieplenie domu izolacyjność termiczna energooszczędność sbs syndrom syndrom chorego budynku

    Termomodernizacja. Kiedy dom jej potrzebuje?

    Dbamy o zdrowie, dobrze się odżywiamy, uprawiamy sport, a bywa, że nie czujemy się dobrze we własnym domu. Część z nas narzeka na problemy zdrowotne, których objawy najczęściej mijają na świeżym powietrzu. Nie mamy tu jednak do czynienia ze zwykłą chorobą. Problem leży w „chorym” budynku.

  • budowa domu zmiana grubości ścian zewnętrznych energooszczędność zmiana grubości muru zmiana grubości izolacji termicznej zmiana w trakcie budowy zmiany na budowie zmiany w trakcie budowy

    Zmiana grubości ścian zewnętrznych

    Zmiana rodzaju ścian jest dosyć często spotykaną sytuacją na budowie. Zazwyczaj wynika ona ze zmiany koncepcji zastosowania materiałów, z pomysłów na polepszenie termoizolacyjności lub nośności ścian, na powiększenie powierzchni użytkowej budynku itp. Przyczyn może być naprawdę wiele, więc lista zmian, jakich się dokonuje i które dotyczą budowy ścian, jest dosyć długa.

  • Kolejne nowelizacje prawa budowlanego, w tym ta wprowadzona 19 września br., mają przełożyć się na płynność postępowania przed organami administracji architektoniczno-budowlanej

    Prawo budowlane - najważniejsze zmiany

    Od 19 września 2020 r. obowiązują nowe przepisy prawa budowlanego. Zmiany mają na celu przede wszystkim przyspieszenie procesu inwestycyjnego – znikną absurdy i zbędna biurokracja. Uproszczone procedury dotyczą głównie obiektów niezbędnych w gospodarstwie rolnym, ale nie tylko. Pozostałe nowości mają związek z legalizacją samowoli budowlanych, pozwoleniem na budowę, projektem budowlanym oraz przepisami przeciwpożarowymi.

  • Wymiana okien

    Wymieniasz okna? Skorzystaj z dofinansowania

    Termomodernizacja budynku pozwala zmniejszyć straty ciepła nawet o 80%. Ważną jej częścią jest wymiana starych okien na energooszczędne. Budynki odpowiadają za 1/3 całkowitego zużycia energii i aż 1/5 globalnej emisji gazów cieplarnianych. W naszym kraju jest około 3 300 000 domów jednorodzinnych słabo lub nieocieplonych. Ich zapotrzebowanie na energię może przekraczać 120 kWh/m2 na rok. Dzięki termomodernizacji można zaoszczędzić do 4/5 energii.

  • Fix2 GT Tytan Professional

    Przewaga technologii w pracach budowlanych: klej montażowy Fix2 GT Tytan Professional – 8 razy szybszy od tradycyjnych klejów!

    Ciekawym rozwiązaniem, dedykowanym do montażu różnorodnych elementów podczas remontu i budowy, jest profesjonalny klej Fix2 GT. Charakteryzuje go szybki chwyt początkowy (5 sekund) oraz niezwykle mocne połączenie - już po 30 minutach. Produkt został doceniony przez fachowców za niezwykłą siłę klejenia (400 kg/10cm2), a także przez samą branżę budowlaną, zdobywając m.in. statuetkę TOP Builder jako jeden z najciekawszych produktów na rynku.

  • Nowoczesne okna i rolety

    Nowoczesne okna z różnych materiałów

    Okna do domu muszą być ciepłe oraz wykonane z solidnych i trwałych materiałów, a także zaopatrzone w nowoczesne rozwiązania, które zapewnią bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.

  • Dach ociepla się wełną mineralną układana w dwóch warstwach: między i pod krokwiami

    Remont dachu – docieplenie połaci dachowych

    W starych domach przestrzeń znajdująca się bezpośrednio pod dachem stromym często była nieogrzewana i traktowana jako poddasze nieużytkowe. Czasem część dachu przykrywała pomieszczenia mieszkalne. Może być również tak, że poddasze zostało zaadaptowane na cele mieszkalne jakiś czas temu i obecnie nie spełnia wymogów w zakresie termoizolacyjności.

  • budowa, dom

    Jaki dom wybudować?

    Parterowy czy piętrowy? Który będzie lepszy? Te pytania zadaje sobie z pewnością wielu inwestorów. Zarówno te z poddaszem użytkowym, jak i te piętrowe mają swoje zalety i wady. Warto wiedzieć, czym różnią się oba typów domów, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojej rodziny.

  • Budowa domu

    Jak zbudować dom na miarę 2021 roku? - część 3

    Czy zaczynając budowę w tym roku, lepiej skorzystać z ostatniej możliwości zastosowania materiałów o gorszych parametrach, czy z całą świadomością wyprzedzić przepisy i zacząć budowę w standardzie WT2021?

  • Dom MULTICOMFORT H8 w Stargardzie

    Dom na miarę roku 2021. Jak wybrać projekt? - część 2

    Projektanci oraz producenci materiałów budowlanych od dawna przygotowują się do nowych wymagań. Już obecnie wiele projektów budynków jednorodzinnych spełnia wymagania WT 2021, ale nie wszystkie. Dlatego, aby wybrać odpowiedni projekt, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

  • cegła cegła budowalna cegła pełna cegła czerwona cegła zwykła cegła klinkierowa cegła szamotowa cegła licowa cegła dziewiątka wymiary cegły

    Wymiary cegły budowlanej

    Cegła jest jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych do wznoszenia ścian i stropów. Choć może to wydawać się dziwne, jej wymiary nie są wyznaczone w żadnej normie. Sprawdźmy więc, jaką długość, szerokość i wysokość mają dostępne na rynku cegły.

  • Sprawdzone  sposoby na szybki remont

    Sprawdzone sposoby na szybki remont – porady architekta [ZDJĘCIA]

    Do wystroju naszych domów i mieszkań przykładamy szczególną uwagę. Staramy się urządzić je w zgodzie z panującymi w architekturze wnętrz trendami, a także sprawić, aby gotowa aranżacja odzwierciedlała nasz charakter. Łączymy różne kolory i faktury, wykorzystujemy pewne dodatki, które wspólnie tworzą nasz ukochany dom. Bywa, że z czasem niektóre elementy wystroju mogą nam się znudzić bądź wymagają odświeżenia. Pojawia się wtedy myśl o przeprowadzeniu remontu. Najczęściej jest to proces czasochłonny i stosunkowo drogi. Z łatwością możemy jednak odnowić design naszych mieszkań, bez konieczności generalnej rearanżacji wnętrz. Na jakich elementach należy się skoncentrować?

  • Działka ze spadkiem terenu - czy to dobry pomysł?

    Działka ze spadkiem terenu - czy to dobry pomysł?

    Domek na skarpie jest rozwiązaniem, które marzy się wielu osobom. Niestety, sama budowa i koszty jej wykonania są większe aniżeli podczas budowania domu na płaskim terenie. Nie ulega wątpliwości, że działki płaskie najłatwiejsze i najtańsze w zagospodarowaniu. Natomiast, wiele osób marzy o działce ze spadkiem, aby mogły ją oryginalnie zagospodarować. Działki na stoku są tańsze, co w jakiś sposób równoważy poniesione w przyszłości koszty budowlane.

  • Co zawiera plan zagospodarowania przestrzennego?

    Co zawiera plan zagospodarowania przestrzennego?

    Inwestorzy wiedzą, jak dużym ułatwieniem jest budowa działki na obszarze, gdzie przyjęty został plan zagospodarowania przestrzennego. Wówczas formalności związane z budową nie są skomplikowane i czasochłonne. W skrócie: plan zagospodarowania przestrzennego jest dokumentem określającym, czy na danym terenie możliwa jest zabudowa i jakie musi spełnić warunki.