Budowa i remont
Zabudowa poddasza: 35 porad
Obudowa z płyt gipsowo-kartonowych to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów na wykończenie skosów poddasza. Mimo że powszechnie się ją wykonuje, można przy tym popełnić sporo błędów. Radzimy, jak ich uniknąć.
Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?
Rosnące koszty eksploatacyjne co roku skłaniają właścicieli domów jednorodzinnych do zastanowienia się, gdzie warto poszukać oszczędności w okresie jesienno-zimowym. Eksperci podpowiadają: najpierw ograniczmy zapotrzebowanie na ciepło, a dopiero potem inwestujmy w wydajniejsze ogrzewanie.
Mostki termiczne: jak je eliminować?
Mostki termiczne to miejsca, w których dochodzi do nadmiernej, przyspieszonej utraty ciepła i przemarzania, czego efektem są wysokie rachunki za energię. Dlatego o mostkach trzeba pamiętać już na etapie budowy domu, starając się ograniczyć je do minimum.
Dziewięć błędów popełnianych podczas ocieplania domu
Od poprawnego wykonania tej warstwy w większości budowanych domów zależy to, ile cennego ciepła zostanie w domu. Jego straty odczujemy zarówno my sami, jak i domowy budżet.
Izolacje przeciwwilgociowe: najczęściej popełniane błędy
W każdym domu powinno być sucho. Dlatego podczas jego budowy trzeba w odpowiednich miejscach właściwie wykonać izolacje przeciwwilgociowe lub przeciwwodne.
Dom energooszczędny [cz. 3] - jak wybrać technologię i materiały?
Teoretycznie dom energooszczędny da się postawić zarówno w technologii murowanej, jak i drewnianej. Oczywiście pod warunkiem, że zapewni ona ograniczenie do minimum strat energii podczas użytkowania budynku.
Ładny Dom w telefonie
Dostępna jest już specjalna aplikacja Ładnego Domu: dzięki niej możecie być na bieżąco z najnowszymi tekstami dotyczącymi budowy, a także remontu rodzinnej siedziby i jej wystroju, z informacjami o wnętrzarskich oraz ogrodowych trendach, czy też z niesamowitymi architektonicznymi ciekawostkami...
Przebudowa z konieczności
Projektowanie tego domu odbywało się przy ogromnych ograniczeniach urzędowych i konstrukcyjnych. Ostatecznie w miejscu porzuconego w stanie surowym budynku powstał nowoczesny dom dla dużej rodziny.
Niezwykła metamorfoza niestarego wiejskiego domu
Tego domu nikt nie miał odwagi kupić. Dziś jest to miejsce, którego nie chce się opuszczać. Gospodarze zdecydowali się na kłopotliwy remont, przede wszystkim ze względu na urodę otoczenia i sentyment do starych murów.
Renowacja drewnianego domu
Pierwsza zima w domu była bardzo ciężka. Brak ogrzewania i łazienki, słoma wystająca ze ścian, przeciekający dziurawy dach. Mimo to nowi właściciele byli zachwyceni i zabrali się do odbudowy.
Budowa zimową porą - wariant 3: nie robimy przerwy
Jeżeli na okres zimowy zaplanowaliśmy ostateczne prace wykończeniowe (takie jak układanie podłóg, montaż drzwi wewnętrznych czy instalacja stałego wyposażenia kuchni), to pamiętajmy, że wymagają one dostatecznego wysuszenia podłoży i utrzymywania wilgotności powietrza nie większej niż 60%.
Budowa zimową porą - wariant 2: zamykamy budynek przed zimą
Aby stan surowy uznać za zamknięty, trzeba wymurować ścianki działowe, wstawić okna i drzwi. Od momentu, kiedy w domu zaczynają pojawiać się drogie i łatwe do zdemontowania elementy, trzeba zadbać o ochronę przed złodziejami.
Wentylacja grawitacyjna
Zmęczenie, trudności z koncentracją, ból głowy... to może być skutek nieprawidłowo działającej wentylacji grawitacyjnej. Inną konsekwencją jest wilgoć w pomieszczeniach czy zbyt duże stężenie dwutlenku węgla w powietrzu. Dlatego zawczasu trzeba pomyśleć o usprawnieniu jej działania.
Budowa zimową porą - wariant 1: zostawiamy dom w stanie surowym otwartym
Zdaniem wielu fachowców, najodpowiedniejszym momentem na przerwanie prac jest stan surowy otwarty. Dom ma już wymurowane wszystkie ściany konstrukcyjne i kominy, gotowe stropy oraz więźbę dachową z pokryciem (ostatecznym lub tymczasowym). Ma także wykonane schody żelbetowe - jeśli były one przewidziane w projekcie.
Akcja termomodernizacja: jak przebiegały prace
Prawidłowy montaż ma duży wpływ nie tylko na trwałość i warunki ?pracy? okna, ale też na bilans energetyczny domu. Nie jest to łatwe. Trzeba jednocześnie zapewnić szczelność połączenia, swobodę odkształcania się okna pod wpływem zmian temperatury i uniknąć mostków cieplnych wokół okna. Dlatego osadzenie okien w starych ścianach zostało zlecone profesjonalistom.
Akcja termomodernizacja: nowe okna w starym domu
Nieszczelne, drewniane okna sprzed ponad 45 lat były jedną z przyczyn dużych strat ciepła. Wstawienie nowych okien o bardzo dobrych parametrach cieplnych powinno być jedną z pierwszych prac podczas termomodernizacji domu.
Balustrady w oknach na piętrze
Okno sięgające od podłogi do sufitu, znajdujące się na piętrze, to portfenetr (z francuskiego: porte - drzwi i fenetre - okno), który musi być zabezpieczony zewnętrzną balustradą, zwaną też - od rodzaju okna - francuską.
Dach: zaopatrz się w śniegochwyty
Jednym z największych zimowych kłopotów właścicieli domów jest zalegający na dachu śnieg. Mokry i ciężki zagraża nie tylko pieszym i samochodom, lecz także samemu budynkowi. Warto zatem zainwestować w śniegołapy.
Drenaż opaskowy i liniowy. Usuwanie wody z działki
Z nadmiarem wody na działce można walczyć w dwojaki sposób. Jeżeli problem dotyczy zbyt wysokiego poziomu wód gruntowych, do jego obniżenia stosuje się drenaż opaskowy. Jeśli związane to jest z wodą zalegającą na powierzchni terenu, stosuje się wtedy systemy odwodnień liniowych.
Jak bezpiecznie kupić stary dom
Chcesz mieć własny, lecz zamiast budować, wolisz kupić gotowy, stary dom? Używany, ale w dobrym stanie, starszy i tańszy, lecz wymagający remontu, a może nowy w stanie surowym? Oto rady, jak kupić dom na rynku wtórnym.
Kupujemy stary dom: jak ocenić kondycję budynku?
Zanim kupimy stary dom z myślą o remoncie, musimy solidnie ocenić jego stan - od dachu po piwnicę, od konstrukcji po instalacje. Tylko wtedy będziemy mogli zaplanować niezbędne prace i dobrze oszacować ich koszty. Podpowiadamy, na co szczególnie zwracać uwagę.
Uwaga, konkurs! Do wygrania dalmierze firmy Bosch!
Zapraszamy Czytelników ?Ładnego Domu? do konkursu gwiazdkowego. Nagrody to 10 dalmierzy laserowych marki Bosch.
Drzwi zewnętrzne - tędy ciepło nie ucieknie
Drzwi wejściowe to jeden z elementów chroniących nasz dom przed zimnem. Jeśli nie zadbamy o ich izolacyjność, nic nie da budowanie bardzo ciepłych ścian i montowanie w nich bardzo ciepłych okien.
Ile kosztuje wykończenie domu - na zewnątrz i wewnątrz, w różnych standardach
Kluczowy wpływ na poziom zadowolenia z budowy domu ma najczęściej standard jego wykończenia. Większości z nas zależy na wysokiej jakości wykonania tego zakresu prac. Niestety, wpływa on znacząco na koszty. Dlatego powinien być dostosowany nie tylko do potrzeb, ale również do możliwości finansowych inwestora.
Rozbiórka domu: materiały niebezpieczne
Rozbiórka domu komplikuje się, gdy budynek przeznaczony do wyburzenia jest wykonany z materiałów szkodliwych dla środowiska, na przykład z azbestu, który przez wiele lat był stosowany do wykonywania różnego rodzaju izolacji termicznych, przeciwpożarowych, rur, a także pokrycia dachowego (eternitu).
Zimowe awarie wokół domu
Zimowa aura przysparza mieszkańcom domów jednorodzinnych sporo problemów, gdy śnieg zasypie dachy, dojścia i dojazdy, a siarczysty mróz zetnie ziemię na kamień.
Zima na budowie: jak ogrzewać budowany dom?
Jeżeli zdecydowaliśmy się na wybudowanie domu w ciągu jednego sezonu, musimy zadbać o to, by przed nadejściem chłodów osiągnąć dostateczny poziom zaawansowania robót. Trzeba też zadbać o zapewnienie ogrzewania i wentylacji wnętrza domu podczas prowadzenia prac wykończeniowych.
Przerywasz prace na zimę? Ubezpiecz budowę
Większość firm ubezpieczeniowych oferuje polisy chroniące dom w czasie budowy. Cena takiej polisy zależy od wariantu, który wybierzemy.
Na forum: Taras przecieka!
Co zrobić żeby taras nie przeciekał i przetrwał wiele lat?
Na forum: Dom za 150 tys. zł?
Czy można wybudować mały, parterowy, niepodpiwniczony dom o powierzchni 80-90 m2 za 150 tys. zł?