Newsletter artykuły
Kupujemy sedes i bidet
Najczęściej stosowanym obecnie rodzajem sedesów są urządzenia kompaktowe - stojące, z rezerwuarem spłuczki umieszczonym tuż za misą sedesu. Nie jest to jednak jedyne możliwe rozwiązanie
Wełna mineralna - gdzie jaką stosować?
Rodzaj wełny mineralnej trzeba dopasować do miejsca, w którym ma być układana. Najpierw powinno się dobrać odpowiedni wyrób, następnie sprawdzić, ile centymetrów ocieplenia potrzeba, żeby przegroda uzyskała wymaganą izolacyjność cieplną.
Parapety wewnętrzne dla domu 160 m2 - z czego i za ile?
Na parapety wewnętrzne najlepiej wybierać materiały trwałe i łatwe do konserwacji. Ważne też, by dobrze komponowały się z oknem, kolorem i materiałem podłogi oraz przyszłym umeblowaniem pomieszczenia. Przedstawiamy koszty wykonania parapetów z różnych materiałów do domu o powierzchni 160 m2.
Nowy kocioł z otwartą komorą spalania zamiast starego
Po ociepleniu domu, montażu nowych okien i zastąpieniu wentylacji grawitacyjnej mechaniczną, można przystąpić do modernizacji instalacji grzewczej. Zwykle pierwszym krokiem jest wymiana kotła.
Ile kosztują ściany jednowarstwowe, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 11
Zgodnie z przepisami, ich współczynnik przenikania ciepła U nie może być większy niż 0,3 W/(m2k). To wymaganie spełniają bloczki z betonu komórkowego i pustaki z ceramiki poryzowanej.
Blaty kuchenne - wady i zalety rożnych materiałów
Na co dzień muszą mierzyć się z wodą, ostrymi nożami i ciężkimi, nierzadko gorącymi przedmiotami. Dobrze jest o tym pamiętać, gdy zamierzamy wyposażyć kuchnię lub zastąpić stary blat nowym. Na tym elemencie wyposażenia kuchni naprawdę nie warto oszczędzać.
Wijące się ścieżki w ogrodzie
W życiu najlepiej iść prostą drogą. Tylko w ogrodzie kręte ścieżki są nie tylko do zaakceptowania, ale mogą też stanowić sporą atrakcję.
Ile kosztują ściany zewnętrzne, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 10
Ściany nośne wydają się bardzo ważne. Mówimy przecież - buduję dom z silikatów, ceramiki lub betonu komórkowego. Tymczasem, po zakończeniu budowy są niewidoczne, a ich wzniesienie w kosztach budowy całego domu to jedynie 10-12%.
Nowy komin do kominka
Jeśli chcemy zainstalować kominek w starym domu, zwróćmy uwagę na stan komina. Częstą przypadłością starych kominów ceramicznych jest nieszczelność, będąca efektem wykruszania się zaprawy spomiędzy cegieł. Nie musi oznaczać to, że komin taki trzeba burzyć. Przewody dymowe można uszczelnić przez zastosowanie specjalnego wkładu ze stali kwasoodpornej.
Ściany jednowarstwowe - detale i wykonanie
Aby ściany dobrze spełniały swoje funkcje, należy je wybudować starannie i zgodnie z zaleceniami producenta bloczków lub pustaków. Ściany budowane w różnych technologiach mają swoje słabe miejsca, w których szczególnie łatwo popełnić błąd.
Kupujemy okna bezpieczne dla dzieci
Nowoczesne okucia projektuje się z myślą o bezpieczeństwie i zwiększeniu komfortu obsługi okna. Dzięki temu łatwo wybrać takie, które są odporne na dziecięce pomysły, a jednocześnie wygodne w codziennym użytkowaniu przez dorosłych.
Rośliny ogrodowe: malutkie kiwi
Jeśli marzą nam się rośliny nie tylko piękne i bardzo oryginalne, ale również użyteczne, minikiwi będzie wyborem absolutnie doskonałym.
Zabezpieczanie drewnianego płotu z żywicą
Po kilku dniach od zaimpregnowania drewna sosnowego, na sztachetach nowego płotu od strony południowej pojawiła się żywica, której wcześniej nie było. Chciałem ogrodzenie pomalować jeszcze raz lakierem lub lakierobejcą. Czy z żywicy nie zrobią się wtedy brzydkie plamy? Adrian D.
Pralka w kuchni czy w łazience - pisze architekt i nasi Czytelnicy. [Sondaż]
Najwięcej kłopotów przy projektowaniu pomieszczeń w domach sprawiają kuchnia i łazienka. Problem zaczyna się wtedy, kiedy dochodzi do planowania ich układu oraz programu funkcjonalnego. O ile pozostałe sprzęty łatwo znajdują swoje miejsce, o tyle coraz więcej pojawia się dylematów w kwestii lokalizacji pralki: czy jej miejsce powinno być w łazience, czy w kuchni? Odpowiedź zdaje się być automatyczna - w łazience - tymczasem wiele pralek trafia do kuchni. Na końcu artykułu zamieszczamy sonadaż!
Murowanie z klinkieru bez błędów
Dla trwałości i estetyki elewacji z klinkieru kluczowe jest wykonawstwo. Trzeba tu pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Co robić z deszczówką
Co roku tysiące litrów deszczówki, zamiast na przykład nawadniać grządki czy zasilać oczka wodne, spływają do kanalizacji. Ale może być gorzej - niektóre działki po każdym większym deszczu toną w kałużach wody.
Remont łazienki: wymiana uszkodzonych płytek
Płytki ceramiczne uchodzą za jeden z trwalszych materiałów. Jednak i one ulegają uszkodzeniom. Na podłogach najczęściej po upuszczeniu na nie ciężkiego przedmiotu; na ścianach - na skutek ruchów podłoża. Na szczęście, wbrew powszechnie panującej opinii, ich wymiana jest dość łatwa. Pracę tę może z powodzeniem wykonać każdy majsterkowicz.
Elektryczne podgrzewacze wody - kiedy łazienka i kuchnia są obok siebie
W domu, w którym łazienka znajduje się blisko kuchni, wystarczy zamontować jedno urządzenie. Wówczas najlepiej sprawdzi się podgrzewacz pojemnościowy (inaczej terma) albo przepływowy wielopunktowy.
Jak założyć trawnik
Do wyboru mamy tańsze, ale pracochłonne wysiewanie trawy z mieszanki nasion oraz droższe, lecz wygodniejsze ułożenie gotowej murawy z rolki. Obie metody mają swoje wymagania.
Ile kosztuje strop nad parterem, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 12
Możliwych konstrukcji stropów jest kilka. Koszt ich wykonania zależy przede wszystkim od ceny materiałów, robocizny oraz użytego sprzętu, ale nie tylko.
Kupujemy kabinę prysznicową
Gotowe kabiny oferowane są zazwyczaj w kilku szerokościach (od 70 do 140 cm) i jednej lub dwóch standardowych wysokościach, ale ich wybór nie jest wcale taki prosty. Zdecydować trzeba o również kształcie, sposobie montażu czy materiałach.
Źródła światła i ich właściwości: żarówki halogenowe, świetlówki, diody LED
Unijne przepisy każą nam pożegnać się z żarówką wolframową. Mamy zamienić ją na inne, mniej prądożerne, a przy tym skuteczniejsze źródła. Oznacza to jednak, że choć oszczędzimy na kosztach energii, cena zakupu nowych źródeł będzie kilku- a nawet kilkunastokrotnie wyższa.
Czym się kierować, wybierając folię dachową
Trwałość folii dachowej zależy od prawidłowego ułożenia pokrycia; jej właściwości w miarę upływu czasu mogą się pogorszyć (najbardziej szkodzą jej promienie UV). Dlatego, mając do wyboru dwie folie - wybierzmy tę lepszą.
Co zrobić z ziemią i gruzem po budowie domu?
Ziemię z wykopów, kamienie oraz gruz możemy wykorzystać przy konstruowaniu ogrodowych skarp i tarasów. Kamienie będą pomocne podczas wykonania odwodnienia gruntu, natomiast żwir przyda się przy wytyczaniu ścieżek.
Kupno nieruchomości przez cudzoziemca
Zamierzam wyjść za mąż za obywatela Niemiec. Narzeczony chciałby kupić dla nas dom w Polsce, przeznaczając na to swoje oszczędności. Nie wiemy, czy jako cudzoziemiec lepiej, żeby zrobił to teraz, czy łatwiej mu będzie już po ślubie? Wanda K.
Podłoga na gruncie: ile kosztuje podkład i izolacja przeciwwilgociowa, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 9
Ocieplenie podłogi na gruncie to nie koniec prac. Trzeba jeszcze ułożyć podkład z betonu, izolację przeciwwilgociową i jastrych, na którym będzie wykonana posadzka parteru.
Jak kupować wannę?
Wybór wanny powinien być wypadkową naszych wymagań co do gabarytów urządzenia oraz powierzchni łazienki i możliwości jej funkcjonalnego zagospodarowania.
5 najważniejszych pytań o ogrzewanie płaszczyznowe
Ogrzewanie płaszczyznowe to rodzaj instalacji grzewczej, w której nie ma grzejników, bo pomieszczenia ogrzewają przewody ukryte w podłodze, ścianach lub suficie.
Wybieramy paliwo do kotła - węgiel, drewno, pelety
Zakup i transport paliwa do wszystkich kotłów najlepiej zaplanować, kiedy na dworze jest ciepło i sucho. Wilgotne paliwo nie tylko zakłóca pracę kotła, co może doprowadzić do jego uszkodzenia, ale też znacznie skraca jego żywotność.
Gdy woda zagraża domom - pompy do brudnej wody
Powódź bywa zagrożeniem nie tylko dla domów znajdujących się na terenach zalewowych. Także właściciele niezalanych domów mogą ucierpieć na skutek podnoszącego się poziomu wód gruntowych, spowodowanego gwałtownymi roztopami lub obfitymi opadami deszczu.