Newsletter artykuły
Ile kosztuje ocieplenie podłogi na gruncie, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 8
Decydując się na bardzo ciepłą podłogę na gruncie, materiał izolacji termicznej należy ułożyć na całej powierzchni warstwą o grubości co najmniej 15-20 cm. Do wyboru mamy dwa warianty jej wykonania.
Jak zamocować szkło na ścianie w kuchni
Mam na ścianie w kuchni glazurę, ale chciałabym zastąpić ją szkłem. Jak montuje się szkło na ścianie? Czy można przykleić je na płytki, czy też trzeba będzie je skuć? Monika K., Radzymin
Balkon na parterze: zniszczona płyta balkonowa
Budowany przeze mnie dom stał w stanie surowym otwartym przez kilkanaście lat. Przez ten czas uległy zniszczeniu różne elementy konstrukcji, ale najbardziej spód balkonu na parterze. Czy jest możliwa jego naprawa? Rafał K.
Montaż hybrydowej nasady kominowej
Wentylacja hybrydowa poprawia działanie wentylacji grawitacyjnej. Pracuje w taki sposób, że gdy wieje wiatr wykorzystuje jego energię do wytwarzania podciśnienia w kominie i ?wysysania? zużytego powietrza. Z kolei gdy wiatr ustaje, nasada kominowa obraca się dzięki zamontowanemu w niej silniczkowi.
Parametry ceramiki budowlanej
Wyroby z ceramiki różnią się od siebie nie tylko sposobem produkcji, ale również parametrami technicznymi. Ceramika na ściany nośne powinna mieć odpowiednią wytrzymałość, a ta na zewnętrzne - dodatkowo niską wartość współczynnika przenikania ciepła U.
Podłączenie stalowych grzejników płytowych
Grzejnik podłącza się do centralnego ogrzewania dwoma rurami: zasilającą, która doprowadza do niego gorącą wodę ze źródła ciepła, np. kotła czy kominka z płaszczem wodnym, i powrotną, odprowadzającą wodę schłodzoną do instalacji. W zależności od typu grzejnika i sposobu prowadzenia rur stosuje się podłączenie dolne lub boczne.
Zyski z kondensacji w kotłach gazowych
Producenci, zachwalając kotły kondensacyjne, podkreślają nie tylko małe zużycie przez nie gazu dzięki wysokiej sprawności, ale też bezpieczne ich użytkowanie. Są one też przyjazne dla środowiska, ze względu na niską emisję zanieczyszczeń w spalinach.
Jakie urządzenia oszczędzają wodę w domu
Warto wiedzieć, że statystyczny Polak zużywa w ciągu doby o 50 litrów wody więcej niż mieszkańcy Europy. Tymczasem według danych ONZ do 2015 r. blisko połowa ludności na świecie będzie narzekać na brak wody. Warto więc popracować nad jej rozsądnym korzystaniem.
Dlaczego warto mieć odkurzacz centralny
Odkurzacz centralny kosztuje wprawdzie więcej niż zwykły, ale ma większą moc, a przy tym nie kurzy i nie hałasuje.
Ile kosztuje izolacja fundamentów - cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 6
Błędy popełnione przy izolowaniu fundamentów mogą spowodować, że podciągana kapilarnie woda zawilgoci ściany wyższych kondygnacji. By nie mieć z tym w przyszłości kłopotów, nie powinniśmy szukać oszczędności na izolacji przeciwwilgociowej. Warto też zainwestować w trwałą izolację termiczną.
Rodzaje bram wjazdowych
Ze względów praktycznych zwykle wjazd - a tym samym bramę - wyznacza się na wprost garażu lub wiaty. Od rodzaju bramy będzie więc zależało, ile miejsca zajmie ona na podjeździe. Niezależnie od rodzaju brama powinna być dopasowana do stylu domu i stanowić wraz z ogrodzeniem spójną całość.
Materiały wykończeniowe bezpieczne dla dzieci
Wybierając materiały wykończeniowe, nie da się uniknąć chemii, ale można zminimalizować ryzyko, kupując produkty przeznaczone specjalnie dla dzieci.
Stalowe grzejniki płytowe
Większość grzejników trudno uznać za element szczególnie ozdobny. Nic dziwnego, bo ich podstawowym zadaniem jest ogrzewanie, a nie dekorowanie pomieszczeń. Dlatego warto wybierać i montować modele, które są jak najmniej widoczne.
Nowoczesne oświetlenie domu
Dobre oświetlenie pomieszczeń w domu to spore wyzwanie. W obiektach użyteczności publicznej rozmieszczeniem punktów świetlnych rządzą precyzyjne normy. W oświetleniu domowym ścisłych wytycznych nie ma, są jednak zasady i sugestie, którymi warto się kierować.
Ile kosztują ściany fundamentowe - cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 5
Najmniej kosztowne jest posadowienie domu na ławach fundamentowych, na których wykonywane są ściany fundamentowe. Muszą one mieć dużą wytrzymałość, mrozoodporność i małą nasiąkliwość.
Okna aluminiowe
Okna aluminiowe powszechnie uważane są za zimne i nienadające się do stosowania w domach. Jednak najnowsze rozwiązania zaskakują estetyką i parametrami.
Projektowanie domu: wygodny wjazd na posesję
We Francji samochodem trzeba wjeżdżać na posesję tyłem. Ten przepis jest podyktowany względami bezpieczeństwa - wyjeżdżanie na ulicę przodem jest dużo łatwiejsze. W Polsce nie ma takiego nakazu. Tym bardziej wjazd na działkę powinien być wygodny, a przede wszystkim bezpieczny.
Ile kosztują fundamenty - cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 4
Rodzaj fundamentu zależy w dużej mierze od warunków gruntowych. W zależności od wybranego rodzaju fundamentów, na koszt ich wykonania będą miały wpływ również wielkość domu i stopień skomplikowania jego bryły.
O oknach drewnianych prawie wszystko
Okna drewniane uważane są za stylowe i eleganckie. Profile z drewna są cieplejsze i sztywniejsze niż z PVC, ale też trzeba za nie więcej zapłacić.
Ile kosztuje urządzenie ogrodu
Wiele zależy od jego wielkości, ilości i rodzaju roślin oraz ogrodowych budowli, które znajdą się na działce. Można jednak przynajmniej z grubsza policzyć, ile zapłacimy za zagospodarowanie działki. Dobra wiadomość jest taka, że koszty da się rozłożyć w czasie - nie wszystkie prace musimy wykonywać w pierwszym sezonie po ukończeniu budowy.
Jak zapewnić bezpieczne działanie kominka z płaszczem wodnym?
Aby w instalacji grzewczej zabezpieczonej zamkniętym naczyniem wzbiorczym kominek wodny mógł działać niezawodnie, należy go wyposażyć w odpowiednie urządzenia do odprowadzenia nadmiaru ciepła.
Schody bezpieczne dla dzieci
Każde dziecko trzeba wcześniej czy później nauczyć trudnej sztuki chodzenia po schodach. Pewne konstrukcje ułatwią naukę, a inne sprawią, że będzie bardziej ryzykowna.
Diody led w holach i korytarzach
Diody elektroluminescencyjne (LED) należą do najnowocześniejszych i najoszczędniejszych źródeł światła. Nic dziwnego, że coraz częściej szukamy dla nich zastosowania w naszych domach. Zalety oświetlenia diodowego warto wykorzystać na przykład w korytarzach i na schodach.
Kredyt na budowę domu kroku po kroku
Budowa domu jest wyzwaniem nie tylko pod względem samego procesu budowania i wykańczania, ale również jeśli chodzi o uzyskanie atrakcyjnego kredytu. Przede wszystkim jeśli chcemy, aby budowa ruszyła wiosną, to właśnie teraz powinniśmy rozpocząć przygotowania. Expander radzi co zrobić, aby zdążyć i jak uporać się z formalnościami niezbędnymi do uzyskania kredytu i rozpoczęcia budowy.
Ile kosztują prace przed wykonaniem fundamentów - cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 3
Fundamenty to niewidoczna, ale bardzo ważna część domu. Nie warto na nich oszczędzać, ponieważ błędy przy ich wykonaniu mają dla domu fatalne skutki i są trudne do naprawienia. Nie oznacza to jednak, że na ich budowę trzeba wydać ogromne pieniądze.
Montaż drzwi przesuwnych
Skrzydła drzwi przesuwanych można zamocować na dwa sposoby. Dotyczy to zarówno drzwi jedno- jak i dwuskrzydłowych.
Polskie trendy budowlane 2012-2013
Minęła bezpowrotnie moda na wielopokoleniowe domy o dużej kubaturze. Inwestorzy stali się bardziej praktyczni. Teraz najważniejsza jest prosta stylistyka, funkcjonalne rozplanowanie i niskie koszty eksploatacji.
Dach płaski czy stromy
W krajach południowych dachy są zwykle płaskie. W naszym klimacie zdecydowanie lepiej sprawdzają się dachy strome, zwane też wysokimi. Nie znaczy to wcale, że i u nas nie można zbudować dobrego domu z płaskim dachem.
Wyciszenie pokoju wełną mineralną
Chciałbym wyciszyć jeden z pokoi na parterze, aby moja córka mogła w nim ćwiczyć grę na skrzypcach. Dwie jego ściany są zewnętrzne, jedna sąsiaduje z pokojem dziennym, a druga - z korytarzem; na piętrze jest sypialnia. Znajomy radzi, żeby użyć wełny mineralnej. Jak to zrobić i jakiej wełny użyć? Artur K.
Wielkoformatowe płytki ceramiczne na tarasie
Do niedawna stosowanie płytek wielkoformatowych (większych niż 40 × 40 cm) było ograniczone jedynie do wnętrz. Wynikało to ze szkodliwego działania czynników atmosferycznych, powodujących znaczne odkształcenia, a przez to pękanie i odspajanie się takich okładzin od podłoża.