Newsletter artykuły

 • płyta fundamentowa, fundament

  Co tańsze - tradycyjny fundament czy płyta fundamentowa?

  To częste pytanie zadawane na forach budowlanych przez osoby planujące budowę domu. Trudno jest porównać koszty wykonania tradycyjnych fundamentów z płytą, ze względu na różnice techniczne i zastosowane materiały.

 • budowa domu, fundamenty, zbrojenie

  Zbrojenie: fundamenty, ściany, stropy

  Żelbet jest materiałem, z którego wykonuje się wiele elementów konstrukcji domów jednorodzinnych - między innymi fundamenty, stropy czy ściany. Do ich wykonania niezbędne jest zbrojenie.

 • wentylacja grawitacyjna

  Sposoby na usprawnienie wentylacji grawitacyjnej

  W dobrze ocieplonych domach ze szczelnymi oknami wentylacja grawitacyjna często zawodzi. Można jednak temu zaradzić.

 • beton komórkowy, ściany, budowa domu

  Beton komórkowy: kompletny system

  Większość z inwestorów kojarzy beton komórkowy z bloczkami. Nic w tym dziwnego, ponieważ to najczęściej stosowane elementy. Są one jednak tylko częścią systemu. Oprócz nich oferowane są nadproża, płytki, kształtki, a nawet płyty stropowe i elementy stropów gęstożebrowych.

 • kominek, parkiet, schody

  Współpraca kominka, kotła i kolektorów słonecznych: cz. 2, wykonawstwo

  Prezentujemy kolejny artykuł z cyklu "Instalacje.Jak ustrzec się błędów". Instalacja grzewcza złożona z kilku źródeł ciepła może być opłacalna, ale pod warunkiem dobrego zaplanowania, montażu i właściwej eksploatacji. Tym razem omawiamy typowe błędy, jakie zdarzają się podczas montażu instalacji złożonej z kominka, kotła i kolektorów..

 • automatyka układu grzewczego, termostat, ogrzewanie centralne

  Automatyka układu grzewczego: problemy z eksploatacją

  Prezentujemy kolejny artykuł z cyklu ?Instalacje. Jak się ustrzec błędów? i odpowiadamy na pytanie, jak ustalić optymalną różnicę temperatury pomiędzy dniem a nocą w zależności od typu ogrzewania i konstrukcji domu.

 • beton komórkowy, ściany zewnętrzne, budowanie domu

  Jak budować z betonu komórkowego?

  Każdemu inwestorowi zależy na tym, by wybrać dla siebie najlepszą opcję budowania i najlepsze materiały. Duża różnorodność produktów na ściany domu utrudnia podjęcie decyzji. Warto wówczas wziąć pod uwagę te najpopularniejsze. Jednym z nich jest obecnie beton komórkowy.

 • projekt indywidualny, dom parterowy, duże okna, salon

  Projekt indywidualny domu: wady i zalety

  Istnieje wiele powodów dla których warto zamówić indywidualny projekt domu, jak np. budowa na ?trudnej? działce. Oczywiście należy się liczyć ze znacznie wyższymi niż w przypadku projektu gotowego kosztami, a także uwzględnić w planach czas na przygotowanie projektu i skompletowanie dokumentacji.

 • zbrojenie, strop, budowa domu

  Zbrojenie elementów konstrukcji domu: projekt i zamówienie

  Przy budowie domu nie można się obejść bez stali zbrojeniowej. Dzięki zbrojeniu beton zyskuje cechy, pozwalające z niego wykonać wiele elementów konstrukcyjnych.

 • spadek, dziedziczenie

  Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu, czyli spadek nie dla każdego

  Mam pytanie odnośnie dziedziczenia. Nie mam najlepszych relacji z moimi rodzicami, którzy są właścicielami kilku wartościowych nieruchomości. Ostatnio stwierdzili, że im grożę i dlatego zrobią wszystko, żebym po ich śmierci nie dostała żadnego spadku. Czy przepisy na to pozwalają? Marlena W., Grójec.

 • system alarmowy, instalacja alarmowa

  Bezprzewodowy system alarmowy

  Instalacja tradycyjnego, przewodowego systemu jest prosta i opłaca się tylko w nowych, niewykończonych wnętrzach. Montaż "przewodówki" w kompletnie urządzonym domu będzie uciążliwy i kosztowny. Rozwiązania bezprzewodowe są więc wygodne, jeśli po jakimś czasie chcemy rozbudować instalację.

 • wybór projektu

  Projekt gotowy: wady i zalety

  Projekt gotowy to rozwiązanie dla oszczędnych i samodzielnych. Ogromny rynek projektów typowych tworzy wrażenie obfitości, w której każdy - bez względu na gust czy zasobność portfela - znajdzie coś odpowiedniego.

 • rekuperator, wentylacja mechaniczna

  Rekuperator: ile zaoszczędzimy dzięki wentylacji z odzyskiem ciepła?

  Wentylacja mechaniczna jest koniecznością w domach energooszczędnych. Zdecydowanie zmniejsza koszty ogrzewania domu.

 • klej do płytek, układanie płytek

  Jak wybrać dobry klej do płytek ceramicznych?

  Jak sprawdzić, która zaprawa będzie dla nas najbardziej odpowiednia? Wszystkie informacje na temat przeznaczenia i właściwości kleju do płytek ceramicznych znajdziemy zazwyczaj na jego opakowaniu. Będzie nam łatwiej, jeśli będziemy wiedzieć, co oznaczają znajdujące się na nim symbole.

 • badania termowizyjne

  Badanie termowizyjne. Samemu czy z wykonawcą?

  Choć badanie termowizyjne można zrobić samemu, to lepiej zlecić jego wykonanie specjaliście. Prawidłowa analiza termogramów jest dosyć trudna, wymaga dużej wiedzy i doświadczenia ze strony osoby, która je wykonuje.

 • instalacje grzewcze, kominek

  Współpraca kotła, kolektorów i kominka z płaszczem wodnym: cz. 1, planowanie instalacji grzewczej

  Połączenie w jednej instalacji grzewczej tradycyjnych źródeł ciepła z nowoczesnymi - np. kotła kondensacyjnego, kolektorów słonecznych i kominka z płaszczem wodnym - będzie opłacalne, jednak pod warunkiem, że wszystko zostanie właściwie zaplanowane oraz wykonane.

 • gres polerowany, łazienka

  Czysty gres polerowany

  Do wykończenia łazienki wybrałam gres polerowany, ponieważ podobała mi się jego błyszcząca powierzchnia, która wyglądała jak kamień naturalny. Glazurnik zaznaczał ołówkiem na płytkach miejsca montażu m.in. gniazdek elektrycznych. Nie mogę - żadnym środkiem czyszczącym - usunąć pozostałych po tym na nich szarych kresek. W jaki sposób można się ich skutecznie pozbyć? Aneta Chmielewska, Ełk

 • Pompa ciepła wykorzystuje energię słoneczną zmagazynowaną w gruncie, wodzie gruntowej lub w powietrzu zewnętrznym. Miejsca te określane są jako dolne źródło ciepła. Następnie, przy użyciu energii elektrycznej, dostarcza to ciepło do górnego źródła, czyli do instalacji grzewczej

  Pompy ciepła - jak je porównać?

  Jednym z najważniejszych parametrów pompy ciepła jest jej współczynnik efektywności COP. Parametr ten określa stosunek ilości energii ciepłej dostarczonej przez pompę ciepła w danej chwili, do zużytej przy tym energii elektrycznej. Im jest wyższy, tym wydajniejsze jest urządzenie.

 • folia na szybę

  Folia na szybę: jak ocieplić stare okna?

  Piszecie o ciepłych oknach i żeby takie wybierać podczas budowy. A co z tymi, którzy mają stare domy i zamontowane w nich okna nie należą do najcieplejszych? Czy poza wymianą na nowe, cieplejsze, jest jakaś rada? Mariola R., Dorotowo

 • drzwi wewnętrzne

  Drzwi wewnętrzne: ile za nie zapłacimy?

  Wybierając drzwi wewnętrzne musimy pamiętać o dodatkowych kosztach. Przed zakupem sprawdźmy, jakie elementy są uwzględnione w cenie drzwi i czy opłaca się zamówić montaż u autoryzowanej ekipy.

 • termostat, ogrzewanie, salon

  Automatyka układu grzewczego: złe umiejscowienie termostatu

  Do sterowania pracą instalacji grzewczej można stosować termostat pokojowy. Źle zamontowany spowoduje, że regulacja temperatury we wnętrzach będzie zawodzić. Przedstawiamy kolejny artykuł z cyklu ?Instalacje. Jak się ustrzec błędów?.

 • nowoczesny dom, projekty domów

  Energooszczędny i nowoczesny dom dla rodziny

  Projekt Gdynia z pracowni Domea, zaprojektowany przez Piotra Makowskiego. Nowoczesne elewacje i pokryty blachą dach to opakowanie dla nowoczesnych, przyjaznych środowisku technologii. Szacunkowy koszt netto stanu surowego zamkniętego to 289 800 zł.

 • projekty domów

  Projekty domów: klasyczny, niewielki dom dla rodziny

  Nieduży dom z dobrze wykorzystaną przestrzenią, doskonały zarówno na miejską, jak i podmiejską działkę. Zaprojektowany przez Marcina Michalskiego z pracowni Domena. Szacunkowy koszt netto stanu surowego zamkniętego to 190 200 zł.

 • urząd skarbowy

  Długi skarbowe a zajęcie nieruchomości

  Mamy z żoną problemy finansowe - naczelnik miejscowego urzędu skarbowego wszczął przeciwko naszej wspólnej firmie, postępowanie egzekucyjne, ponieważ mamy duże zaległości podatkowe. Jak będzie ono przebiegać? Czy możliwa jest sprzedaż naszego domu (jesteśmy jego współwłaścicielami)? I jakie znaczenie ma to, że jesteśmy obecnie w trakcie rozwodu? Sławomir J., Pruszków

 • dom energooszczędny, projekty domów, dom ekologiczny

  Projekty domów: dom energooszczędny, ekologiczny i niedrogi

  Projekt przygotowano z myślą o ludziach, którzy chcą mieć dom energooszczędny, przyjazny środowisku, a równocześnie nowoczesny i niedrogi. Zaproponowane rozwiązania nie epatują więc nowinkami technologicznymi, ale maksymalnie skutecznie wykorzystują siły i zasoby natury, nie nadwerężając kieszeni przyszłych mieszkańców.

 • pompa ciepła

  Jak podgrzać wodę za 1 zł dziennie, czyli pompy ciepła do c.w.u.

  Pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej umożliwiają przygotowanie wody do mycia niezależnie od zamontowanego w domu systemu centralnego ogrzewania. Wykorzystują do tego celu ciepło zawarte w powietrzu.

 • Zaletą maty grzejnej jest m.in. to, że można ja ułożyć nie tylko w nowym, ale i remontowanym domu, nawet na starych płytkach ceramicznych, jeśli mocno trzymają się podłoża

  Elektryczna mata grzewcza: jak sterować jej działaniem?

  Niezależnie od tego, jaki wybierzemy montaż elektrycznej maty grzewczej - mokry czy suchy - do sterowania podgrzewaniem stosuje się termostat z czujnikiem podłogowym.

 • ogrodzenie

  Ogrodzenie działki: sąsiedzki spór o płot

  Przepisy prawa budowlanego szczegółowo regulują kwestię odległości i warunków technicznych, jakim powinno odpowiadać ogrodzenie. Musi ono znajdować się w granicy działki inwestora, czyli na terenie, który jest jego własnością, albo - w przypadku ogrodzeń między sąsiadami i ich wspólnej zgody - można je zlokalizować w osi granicy działek.

 • akcesoria dachowe

  Akcesoria dachowe na krawędziach dachu

  Starannego wykończenia wymagają krawędzie połaci nad ścianami szczytowymi. Ze względu na położenie, dachówki te są szczególnie narażone na działanie wiatru. By zapobiec ich podnoszeniu, zaleca się mocowanie każdej z nich klamrami.

 • czujnik czadu, montaż czujnika czadu

  Czujnik czadu - jak go wybrać i prawidłowo zamontować?

  Czujniki czadu, czyli detektory reagujące na tlenek węgla, mogą być elementem instalacji alarmowej w domu albo działać niezależnie od niej. Gdzie je zamontować, żeby uniknąć zatrucia czadem?