Newsletter artykuły

 • akcesoria dachowe

  Akcesoria dachowe na krawędziach dachu

  Starannego wykończenia wymagają krawędzie połaci nad ścianami szczytowymi. Ze względu na położenie, dachówki te są szczególnie narażone na działanie wiatru. By zapobiec ich podnoszeniu, zaleca się mocowanie każdej z nich klamrami.

 • czujnik czadu, montaż czujnika czadu

  Czujnik czadu - jak go wybrać i prawidłowo zamontować?

  Czujniki czadu, czyli detektory reagujące na tlenek węgla, mogą być elementem instalacji alarmowej w domu albo działać niezależnie od niej. Gdzie je zamontować, żeby uniknąć zatrucia czadem?

 • projekty domów, nowoczesny dom, dom pasywny

  Projekty domów: ekologiczny i ekonomiczny dom dla rodziny

  Domy pasywne, o zwartej, ekonomicznej bryle, są coraz bardziej popularne. Umożliwiają oszczędne gospodarowanie energią, a przy tym mają nowoczesny i elegancki wygląd.

 • 7,8 tys. - Tyle powietrznych pomp ciepła do podgrzewania wody zamontowano w Polsce w 2013 roku

  Pompy ciepła do c.w.u. lepsze niż elektryczne podgrzewacze

  Pompy ciepła do c.w.u. zapewniają produkcję ciepłej wody w ciągu roku niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy jest pochmurno, czy mamy kotłownię pełną opału i - co najważniejsze - robią to trzykrotnie taniej niż elektryczne podgrzewacze wody.

 • akcesoria dachowe, kalenica

  Akcesoria dachowe w strefie kalenicy

  Kalenica to najwyższa linia, utworzona w miejscu przecięcia się dwóch przeciwległych połaci dachowych. To miejsce należy bardzo dobrze zabezpieczyć przed przeciekaniem. Dlatego montuje się kilka różnych akcesoriów, które zapewniają także właściwą wentylację warstw dachu.

 • cyrkulacja ciepłej wody

  Czy warto zamontować cyrkulację ciepłej wody?

  Zastawiam się nad montażem cyrkulacji w swoim domu, bo jedna z łazienek na poddaszu będzie znajdować się daleko od kotła z zasobnikiem. Instalator bardzo poleca mi to rozwiązanie, zaś mój sąsiad twierdzi, że to dużo kosztuje. Kto ma rację? Henryk B.

 • Montaż na mokro zaczynamy od zainstalowania czujnika temperatury w podłodze, a następnie dopasowania wstępnego maty do ogrzewanej powierzchni w pomieszczeniu

  Mata grzewcza - montaż "na mokro" lub "na sucho"

  Jedną z najważniejszych zalet elektrycznej maty grzejnej jest to, że możemy mieć ciepłą podłogą - na przykład w łazience, kuchni lub przedpokoju - bez znacznego podnoszenia poziomu posadzki.

 • rynna, oczyszczanie rynien

  Konserwacja rynien przed zimą

  Rynny, te z PVC i z blachy, wymagają konserwacji. Przed zimą trzeba zadbać, by zdały trudny egzamin z wytrzymałości na śnieg i mróz.

 • Gazowy kocioł kondensacyjny

  Gazowy kocioł kondensacyjny - regularna konserwacja, cz. 6

  Prezentujemy kolejny artykuł z nowego cyklu "Jak ustrzec się błędów". W wielu nowo budowanych oraz remontowanych domach planuje się zastosowanie gazowego kotła kondensacyjnego. Warto pamiętać o tym, że podczas eksploatacji wymaga on regularnej konserwacji.

 • okna

  Okna, które chronią przed hałasem

  Izolacyjność akustyczna okna zależy od wielu czynników - rodzaju materiału, z którego jest wykonane, jego rozmiaru, budowy i właściwości ramy, wymiaru oszklenia i uszczelnienia.

 • najpiękniejsze domy, nowoczesny dom

  Realizacje domów: modernistyczny dom w duchu Bauhausu

  Właściciele tego domu nie marzyli o zamieszkaniu w budynku jednorodzinnym. Wręcz przeciwnie, nawet działkę kupili jedynie z myślą o pomnożeniu kapitału potrzebnego w przyszłości na zakup większego mieszkania. Tymczasem czuli się szczęśliwi w Warszawie w swoim 70-metrowym mieszkaniu. Do czasu, gdy nie poznali architekta Pawła Lisa....

 • akcesoria dachowe, śniegołapy

  Akcesoria dachowe w połaci dachu

  Na połaci stosuje się najczęściej akcesoria dachowe podobne do dachówek podstawowych, ale nieco inaczej ukształtowane. Są one również wykonane z ceramiki lub cementu, występują w tych samych kolorach i mają identycznie wykończoną powierzchnię. Wyróżniają się najczęściej kształtem i dodatkowymi elementami, które pozwalają im pełnić konkretne funkcje.

 • mata grzewcza, ogrzewanie podłogowe

  Maty grzewcze elektryczne. Jakie są koszty zakupu i eksploatacji?

  Najprościej określić nakłady, jakie musimy ponieść na zakup, a potem użytkowanie elektrycznej maty grzewczej, jeśli przeliczone one zostaną na 1 m2 pomieszczenia.

 • akcesoria dachowe

  Akcesoria dachowe w strefie wokół komina

  W strefie wokół komina wykorzystuje się dwie grupy akcesoriów. Pierwsza obejmuje elementy służące do obróbki komina, takie jak taśma kominowa czy profilowane elementy blachy. Zadaniem drugiej jest umożliwienie wygodnego i bezpiecznego poruszania się po dachu.

 • projekty domów, domy realizacje

  Od projektu do realizacji: dom z drewnianą elewacją, cykl, część 1.

  Rozpoczynamy cykl, w którym opisujemy na wybranych zrealizowanych przykładach wykończenie elewacji i brył domów jednorodzinnych. Tym razem zajmiemy się projektem Kameralny 1, autorstwa znanej pracowni Domy z Wizją.

 • gniazdka elektryczne, drobne naprawy

  Jak wymieniać i przenosić gniazdka elektryczne

  Gniazda elektryczne można przenieść w dogodne miejsce np. przy okazji remontu domu, kiedy wymieniamy osprzęt elektryczny. Wbrew pozorom, nie jest to trudne zadanie. Jeśli będziemy kierować się kilkoma ważnymi zasadami, tego typu prace możemy wykonać nawet bez pomocy fachowca.

 • koza, piec wolno stojący, montaż kozy

  Kozy, czyli piece wolno stojące - jakiej wymagają obsługi?

  Chociaż piec kominkowy, zwany popularnie kozą, jest tylko uzupełniającym źródłem ciepła w domu, to korzystanie z niego wymaga od użytkownika pewnego nakładu pracy.

 • instalacja wodna, woda

  Instalacja wodna ze stali, miedzi czy tworzywa sztucznego

  Kuchnia, łazienka, toaleta czy też pralnia to pomieszczenia, w których nie można się obejść bez ciepłej i zimnej wody. Do tych wszystkich miejsc trzeba więc doprowadzić instalację wodną.

 • kotły na pelety, kotły grzewcze, kotłownia

  Kotły na pelety - kiedy warto mieć, ile kosztują

  Kotły na pelety są to najnowocześniejsze i najefektywniejsze urządzenia do spalania paliw stałych. Dzięki możliwości automatycznego rozpalania paleniska oraz stopniowego dozowania peletów, ich obsługa nie jest uciążliwa.

 • Transport dużego okna tarasowego często wymaga uzycia dźwigu

  Bardzo duże okna - transport i montaż

  Okno o dużej powierzchni i wadze wymaga od monterów dużej sprawności i pomysłowości, a często również użycia specjalistycznego sprzętu - na przykład dźwigu.

 • Prawo budowlane zezwala w pewnych sytuacjach na odprowadzanie wód opadowych na własny nieutwardzony teren

  Oczko wodne - czy można odprowadzić do niego deszczówkę?

  Czy do budowy oczka wodnego potrzebne jest pozwolenie na budowę i czy można odprowadzać do niego wody opadowe?

 • betonowanie

  Jakość betonu do budowy domu

  Od jakości betonu zależy jego wytrzymałość i trwałość wykonanych z niego elementów. Dlatego tak ważne jest, aby mieszanka betonowa była dobrej jakości. Aby tak było, należy właściwie dobrać proporcje składników.

 • taras, deski tarasowe

  Tarasy drewniane - kompozyt czy drewno egzotyczne. Porównanie materiałów

  Tarasy mogą być wykonane z drewna egzotycznego lub kompozytu - to dwa obecnie najpopularniejsze materiały do budowy takich tarasów. Oba rodzaje desek tarasowych - jak to zwykle bywa - mają swoje plusy i minusy.

 • dom jednorodzinny

  Realizacje domów: nowoczesny dom na skarpie w Krakowie

  Krakowskie Przegorzały to malownicza cześć miasta, gdzie u podnóża skał skąpanych w zieleni od wieków meandruje rzeka Wisła. Trudno uwierzyć, ale właśnie w tym miejscu przez długi czas leżała odłogiem działka budowlana. I to wcale nie z powodu ceny. Po prostu w oczach większości ewentualnych inwestorów zainteresowanych jej nabyciem miała same wady. Aż w końcu znalazł się kupiec...

 • akcesoria dachowe, pas okapowy

  Akcesoria dachowe w strefie okapu dachu

  Od akcesoriów dachowych zależy trwałość i estetyka dachu.

 • nawierzchnie

  Ścieżki w ogrodzie z betonu - kostka, płyty pełne, płyty ażurowe, imitacje drewna

  Często zapominamy, że dom nie kończy się na ścianach zewnętrznych. Oczywiście wiemy, że trzeba urządzić podjazd, posadzić drzewka i posiać trawę. I na tym etapie udaje nam się przetrwać do jesieni. A ona bezlitośnie weryfikuje użyteczność i wizualną atrakcyjność wydeptanych ścieżek...

 • korytarz, przedpokój, aranżacja wnętrz

  Projektowanie domu: korytarze w kilku słowach - plusy i minusy

  Korytarz to najprostszy sposób na komunikację w domu. Rozprowadza ruch po domu, umożliwiając wejście do różnych pomieszczeń. Zazwyczaj jest uzupełnieniem holu.

 • betonowanie

  Skąd wziąć beton na budowę?

  Obecnie rzadko kiedy przygotowuje się beton na placu budowy. Najczęściej zamawia się go w wytwórni. To znacznie lepsze rozwiązanie, ponieważ taki beton ma zdecydowanie lepszą jakość. Warto jednak wiedzieć, co jest ważne przy jego zakupie.

 • fundamenty, izolacja fundamentów

  Izolacja starych fundamentów

  Każda piwnica powinna mieć solidną poziomą izolację przeciwwilgociową, dobraną do warunków gruntowo-wodnych na działce. Bywa jednak, że taka izolacja jest uszkodzona lub nie ma jej wcale. W takiej sytuacji woda ma łatwy dostęp do wnętrza domu, a wzdłuż przypodłogowej części ścian parteru wewnątrz i na zewnątrz pojawiają się białe wykwity.

 • sterownik do kotła

  Gazowy kocioł kondensacyjny - właściwa praca kotła i instalacji grzewczej, cz. 5

  Prezentujemy kolejny artykuł z nowego cyklu "Jak ustrzec się błędów". W wielu nowo budowanych oraz remontowanych domach planuje się zastosowanie gazowego kotła kondensacyjnego. Warto sprawdzić z jakim sterowaniem powinien współpracować.