Fakro
Jak dbać o okna? Jak konserwować okucia, myć szyby i ramy?
Aby okna i drzwi mogły służyć nam długie lata, potrzeba odpowiedniej dbałości i konserwacji, a aby cieszyły oko - potrzebują zabiegów pielęgnacyjnych. Zwłaszcza przed sezonem zimowym warto poświęcić im więcej uwagi.
Jak oszczędzić na kosztach ogrzewania? Podstawą są okna!
Sezon grzewczy w pełni - potrwa on jeszcze kilka długich miesięcy. Temperatury za oknem wciąż spadają, nasze domy potrzebują coraz więcej ciepła a koszty ogrzewania rosną. Co robić, aby płacić mniej za ogrzewanie? Jest kilka sposobów!
Modernistyczny dom inspirowany projektem słynnego architekta Marcela Breuera
Historia powstania Baulinder House - nowoczesnego domu w Mission Hills różni się od innych. Największy wpływ na powstanie projektu mieli nie jego autorzy, a legendarny architekt Marcel Breuer - absolwent słynnej uczelni artystyczno-rzemieślniczej w Weimarze - Bauhaus. Co ciekawe, oba budynki dzieli zaledwie kilka domów, dzięki czemu jeszcze wyraźniej widać, jak wielką inspiracją dla twórców był słynny projekt Breuera.
Nowoczesna rezydencja kolekcjonerów dzieł sztuki
W Kansas City w Stanach Zjednoczonych powstała ekskluzywna, dwupiętrowa rezydencja w nowoczesnym stylu. Autorami projektu jest firma architektoniczna Hifft z Missouri. Dom zwraca uwagę nie tylko za sprawą dużych przeszkleń i oryginalnej bryły. Prócz części mieszkalnej, w domu znajduje się także prywatna kolekcją dzieł sztuki.
Projekt domu o geometrycznej bryle i dużych przeszkleniach
W miejscowości Darien w stanie Connecticut znajduje się wyjątkowa rezydencja z lat 60. XX wieku. Budynek zaprojektował początkujący wówczas architekt, Richard Meier. Projekt domu zyskał uznanie właścicieli i środowiska, dzięki czemu doczekał się wielu prestiżowych nagród. Nic dziwnego, mimo upływu lat, budynek zachwyca swoja geometryczną bryłą i nowoczesnymi rozwiązaniami.
Ile naprawdę trzeba zapłacić za okna
Producenci okien oferują tak dużo ich modeli, że coś takiego jak okno typowe po prostu przestało istnieć. Do każdego domu można je zrobić na indywidualne zamówienie - w dowolnym kształcie i kolorze. Jednak o ile takie wymarzone okno będzie droższe od zwykłego?
Stelaż wokół okna dachowego. Jak go dobrze wykonać?
Od jakości wykonania rusztu z profili metalowych, mocowanych do więźby dachowej zależy to, czy uda nam się uniknąć mostków termicznych i czy płyty gipsowo-kartonowe będą tworzyć idealnie równe płaszczyzny.
Nowoczesny dom na niezbyt dużej działce
Na warszawskiej Augustówce stanął dom. Na pozór zwykły, prosty, a jednak zupełnie inny niż wszystkie wokół. Wśród prawdziwego architektonicznego misz-maszu ostatniego stulecia, z jakim mamy do czynienia w okolicy, prezentowany budynek opowiada własną historię, tworzy odrębny architektoniczny mikroświat.
Dom w stylu prowansalskim
Mazurskie gospodarstwo przeszło wielką metamorfozę. Zaczęło się od remontu. Ostatecznie obok budynków z początków dwudziestego wieku powstał nowy, duży dom w stylu prowansalskim.
Renowacja starego, wapiennego domu
Zniszczony budynek kupił w latach dziewięćdziesiątych malarz, Piotr Żółkiewski. Nie zniechęciła go ucieczka pierwszej ekipy remontowej. Znalazł kolejnych fachowców, odnowił budynek i zrobił w nim galerię.
Nowoczesny dom z dwuspadowym dachem
Na stosunkowo małej działce udało się zbudować duży dom. Ma nowoczesną formę i... dwuspadowy dach, jaki można spotkać w wielu wiejskich zagrodach.
Dom w przedwojennym stylu
Inwestorom spodobał się pewien dom z katalogu, dlatego napisali do jego projektanta długi i pełen szczegółów list z prośbą o dostosowanie projektu do ich potrzeb. Wiedzieli czego chcą, ale byli otwarci na sugestie i rady architekta. Powstał dom w przedwojennym stylu, dom który warto zobaczyć.
Nowoczesny dom na skarpie
Zadania architektoniczne bywają łatwiejsze i trudniejsze. Niewątpliwie do tej drugiej grupy należy projektowanie domu na skarpie. Jedno jest przy tym pewne - projektu takiego domu nie znajdziemy w katalogu gotowych propozycji.
Dom na wsi
Dobrze jest mieć dokąd uciec ze szklanych korporacyjnych biurowców wielkiego miasta. Bezimienne miejskie środowisko nie służy ani rodzicom, ani ich dzieciom.
Dom w modernistycznym stylu
Nie ma dziś powodów, dla których wszystkie domy powinny mieć strome dachy i użytkowe poddasze. Współczesne technologie świetnie sobie radzą z wodą i śniegiem nawet na całkiem płaskich powierzchniach, a mieszkańcy zyskują drugą kondygnację o pełnej wysokości i formę domu dobrze odpowiadającą wymaganiom współczesności.
Nowoczesny dom w greckim stylu
Ten dom jest jak kawałek Grecji w Polsce. Może w innej okolicy mógłby zaskakiwać. W Konstancinie - podwarszawskiej dzielnicy willowej - otoczony sporym ogrodem i pięknymi drzewami wydaje się na swoim miejscu.
Przestronny dom na ciasnej działce
Na małej działce o wyjątkowo trudnym kształcie udało się wznieść dom sprawiający wrażenie przestronnego i otwartego. A wydawało się, że jedyne na co można liczyć, to budynek w kształcie długiego, kolejowego wagonu...
Rozbudowa domu z lat 90.
Początkowo był to typowy dom jednorodzinny, taki, jakich wiele powstawało na obrzeżach miast w latach dziewięćdziesiątych. Miał powierzchnię około dwustu metrów kwadratowych, mieszkalne poddasze, garaż na dwa samochody i niewielki ogród. Po latach właściciele postanowili rozbudować i odświeżyć rodzinną siedzibę.
Udany remont starego, ceglanego domu
Kiedy nowi właściciele tego domu zaczynali remont, wiele osób patrzyło na nich ze zdziwieniem, widząc przed sobą jedynie zapuszczoną ruinę, która od lat nikogo nie interesowała. A jednak udało się zmienić to miejsce w tętniący życiem, nowoczesny dom.
Trzyskrzydłowy dom z dziedzińcem
Dom, którego forma w intrygujący sposób nawiązuje do tradycyjnego polskiego ?obejścia?, spełnia jak najbardziej współczesne wymagania właścicieli.
Atrakcyjna przebudowa nieatrakcyjnego domu
Żeby przyjemnie i komfortowo mieszkać w starym domu, warto pomyśleć o czymś więcej niż tylko o ociepleniu murów. Przy pomocy architektów, ze starego, niezgrabnego budynku da się stworzyć całkiem interesującą architekturę.
Adaptacja poddasza. Poddasze z odkrytą więźbą dachowa
Wyeksponowana więźba dachowa wygląda świetnie. Jednak o jej odsłonięciu trzeba pomyśleć już na etapie projektowania domu. Widoczne na poddaszu krokwie to nie zawsze prawdziwe części więźby; czasem wystarczą ich imitacje.
Jak doświetlić poddasze? Wnętrza w dobrym świetle
Sposobów na doświetlenie poddasza jest wiele. Najprostsze rozwiązanie to okna w ścianach szczytowych. Pomieszczenia, które nie przylegają do szczytów, można oświetlić lukarnami lub oknami połaciowymi. Te pierwsze są kosztowniejsze i trudniejsze do wykonania niż drugie, a przy tym mniej skutecznie oświetlają wnętrza.
Prosty montaż świetlika dachowego. Krok po kroku
Zależnie od sprawności ekipy, sytuacji architektonicznej oraz materiału pokryciowego pełna instalacja świetlika zajmie od 2 do 5 godzin. W nowych budynkach może ona odbyć się dwuetapowo.
Projektowanie domu: jak zaprojektować wnętrza na poddaszu
Aby poddasze mogło być mieszkalne, musi być nie tylko dobrze ocieplone, ale też mieć odpowiednią wysokość pozwalającą na funkcjonalną aranżację wnętrz. Równie ważna jest możliwość doprowadzenia naturalnego światła.
Łazienka na poddaszu: aranżacje i porady architektoniczne
W projekcie domu lub przy adaptacji poddasza warto uwzględnić łazienkę. To praktyczne rozwiązanie, a w dodatku daje duże pole do popisu przy aranżacji wnętrza. Łazienkę na poddaszu trzeba jednak mądrze zaprojektować, żeby dobrze wykorzystać przestrzeń pod skosami.
Wymiana okien dachowych: ile to kosztuje
Czasem, nawet w niezbyt starym dachu trzeba zamontować na nowo okna. Na konkretnym przykładzie sprawdziliśmy, ile może kosztować ich wymiana i jakie prace przy tej okazji trzeba wykonać. Poprosiliśmy firmy o to, by przedstawiły nam swoje propozycje.
Osłony okienne: rolety zewnętrzne, żaluzje, markizy
Aby latem wnętrze nie nagrzewało się nadmiernie przez okna, w słoneczne dni powinniśmy je zasłaniać. Najskuteczniejsze pod tym względem są osłony zewnętrzne - rolety, żaluzje, markizy, okiennice. Wybór zależy jedynie od zasobności naszego portfela.
Izolacje i montaż okien dachowych
Każde okno dachowe po zamontowaniu jest integralną częścią dachu. Najczęściej popełnianych błędów podczas jego osadzania pozwoli uniknąć zastosowanie systemowych akcesoriów montażowych. Niektóre z nich są w komplecie z oknem, inne trzeba dokupić.
Remont dachu stromego: konstrukcja, ocieplenie, pokrycie i okna dachowe
Rzadko się zdarza, aby w starych domach dach był w idealnym stanie. Prace remontowe i adaptacyjne trzeba więc zacząć od sprawdzenia kondycji więźby i pokrycia.