Podjazdy i ścieżki
Jak zrobić podjazd z betonu?
Planuję ułożyć betonowy podjazd prowadzący od wjazdu na działkę do garażu. Jak przygotować teren pod taki podjazd? Jak wyglądają prace przy wylewaniu betonu? W jaki sposób można zabezpieczyć podjazd przed zamarzaniem zimą? Józef S., Białystok
Sposób na zapadnięte fragmenty kostki betonowej
Nierówności nawierzchni ścieżek i podjazdów z kotki betonowej wymagają częściowego remontu.
Czy można układać nawierzchnię zimą?
Mimo pozornej oczywistości, warto dokładniej rozważyć tę kwestię. Zima nie jest optymalnym okresem dla prac budowlanych, zwłaszcza w przypadku długotrwałych mrozów lub okresów zmiennych temperatur, często z opadami deszczu i śniegu.
Mycie kostki brukowej - szybko i skutecznie
Błoto, kurz, białe wykwity, zielony nalot, a czasem również plamy z oleju mogą szpecić nawierzchnię wokół domu. Do ich usunięcia nie zawsze wystarczy tylko woda. Czasem konieczne są też specjalistyczne środki.
Opaska wokół domu z kostki betonowej i nie tylko
Fachowcy mają różne zdania na temat opaski wokół domu. Jedni twierdzą, że chroni ona mury przed zawilgoceniem, drudzy podkreślają, że dzięki niej elewacja dłużej pozostaje czysta. Zdaniem trzecich, nie ma innego uzasadnienia jak estetyczne, bo pozwala ładnie wykończyć styk budynku z gruntem. Są też tacy, którzy uważają, że utwardzona opaska wokół domu wcale nie jest potrzebna.
Ścieżki z betonu - najciekawsze propozycje
Kostka brukowa, wbrew nazwie, nie ogranicza się do sześciennych elementów. W ofercie producentów dostępne są zarówno takie formy (w niezliczonych kolorach i wariantach wykończenia nawierzchni), jak i kształtem przypominające kocie łby, płytki kamienne, drewniane podkłady czy plastry wycięte z pni drzew.
Płyty betonowe na podjazd zamiast kostki? Sprawdź co warto wybrać
Kostka brukowa jest materiałem chętnie wybieranym do aranżacji przestrzeni wokół domów jednorodzinnych. Coraz częściej jednak ścieżki i podjazdy wykonuje się z wielkoformatowych płyt o prostych, geometrycznych kształtach. Czym się od siebie różnią?
Otoczenie domu - planowanie i aranżacja
Kiedy już powstanie nasz wymarzony dom, mamy przed sobą jeszcze jedno zadanie – musimy zaplanować i zaaranżować przestrzeń wokół niego. Wybrać ogrodzenie, materiały na nawierzchnie, zaplanować świetlenie i aranżację ogrodu. Jeśli wszystko to dobrze przemyślimy, realizacja planów będzie dla nas przyjemnością.
Funkcjonalne nawierzchnie wokół domu - kostka brukowa, płyty brukowe
Czym się kierować przy wyborze materiału na podjazd, taras czy ogrodowe ścieżki, aby mieć pewność, że nawierzchnia nie tylko ładnie podkreśli otoczenie, lecz będzie także praktyczna? Właściwościami i estetyką produktu – dziś najchętniej stosowane są kostki i płyty brukowe.
Kostka wokół domu
Projekt aranżacji nawierzchni z kostki brukowej powinien być dostosowany do naszych potrzeb oraz spójny z otoczeniem. Należy też wziąć pod uwagę warunki wytrzymałościowe kostki – inny materiał będzie potrzebny na chodnik czy taras, a inny na podjazd.
Kostka wokół domu
Zarówno kostka brukowa, jak i płyty chodnikowe pozwalają na tworzenie oryginalnych nawierzchni wokół domu i w ogrodzie. To trwały materiał do budowy ciągów komunikacyjnych oraz do aranżacji tarasów oraz schodów na zewnątrz domu.
Zadbaj o odwodnienie podjazdów
Budując dom warto zadbać nie tylko o samą nieruchomość, ale też o podjazd i pozostały teren. Stosując odpowiednie rozwiązania umożliwiające zagospodarowanie i odprowadzanie wód opadowych i roztopowych z posesji gwarantują sobie Państwo możliwość bezproblemowej komunikacji po całym terenie działki nawet po ulewnych deszczach. Dodatkowo, warto pamiętać, że odpowiednie odprowadzanie wód opadowych i roztopowych pozwala wyeliminować problem zawilgoconych fundamentów i ścian zewnętrznych.
Jak dostosować kostkę brukową do stylistyki budynku?
Rynek kostki brukowej jest dziś zdecydowanie bogatszy niż jeszcze w poprzednich dekadach. Sprawia to, że wybór właściwej nawierzchni staje się procesem bardziej skomplikowanym i wymagającym głębszych przemyśleń. Kostkę na podjazd lub opaskę wokół domu możesz nabyć w różnych wariantach kolorystycznych i stylistycznych. Jednym z najważniejszych kryteriów doboru nawierzchni będzie dopasowanie jej do wyglądu budynku - między innymi jego elewacji oraz dachu. Zobacz, jakich zasad przestrzegać podczas prac wykończeniowych na Twojej posesji.
Odśnieżaj z głową!
Miło jest siedzieć w fotelu, gdy za oknem prószy śnieg. Biały puch to jednak nie tylko przyjemność, ale i obowiązek. Odśnieżanie chodników nie należy do przyjemnych zajęć, jednak jest konieczne, ponieważ wyłącznie w ten sposób zadbamy o własne bezpieczeństwo, swoich najbliższych i przechodniów. Podpowiadamy, jak robić to skutecznie i prawidłowo.
Jaką wybrać bramę wjazdową? - rodzaje
Jaka brama będzie najwygodniejsza - przesuwna, rozwieralna, jedno-, a może dwuskrzydłowa? Podpowiadamy, jak wybrać, by wjeżdżanie na naszą posesję było bezpieczne i wygodne.
Przed domem: jak zbudować idealną pochylnię?
Wiele osób decyduje się na zbudowanie pochylni przed domem. Wyjaśniamy, o czym trzeba pamiętać i jakich błędów unikać, by efekt był zgodny z oczekiwaniami. Na działkach wykonuje się zwykle dwa typy pochylni - w postaci ścieżki i coraz rzadziej stosowana w postaci zjazdu do garażu.
Schody ogrodowe - jak wykonać?
Jeżeli w ogrodzie występują różnice poziomów gruntu, które musimy przemierzać, warto pomyśleć o schodach. Zdaniem ekspertów bez problemu można je wykonać samemu. Zanim jednak przystąpimy do pracy, należy dowiedzieć się jakich zasad trzeba przestrzegać i w jaki sposób je wykonać.
Oryginalne pomysły na ścieżki w ogrodzie
Zwykle ścieżki w ogrodzie są gruntowe, żwirowe lub z betonowej kostki. Tę rutynę można przełamać niekonwencjonalnymi materiałami wykorzystanymi w nietypowy sposób. Efekt może być zaskakujący.
Z czego zrobić ścieżki w ogrodzie?
Te, które prowadzą w głąb ogrodu, powinny być dopasowane wielkością, stylem i kolorystyką do domu, ale też do charakteru nasadzeń. Jeśli nie chcemy utwardzać zbyt dużej powierzchni, możemy wybrać ażurowe płyty typu meba, albo ułożyć na gruncie wielkoformatowe płyty imitujące kamień lub drewno.
Podjazdy z kostki betonowej
Betonowa kostka brukowa to najpopularniejszy materiał na ogrodowe nawierzchnie. Nic dziwnego, gdyż dzięki bogactwu wzorów i kolorów pozwala tworzyć bardzo urozmaicone powierzchnie.
Ścieżki ze spadkiem i schodki z kostki brukowej
Wykonanie ścieżki ze spadkiem może być albo równie proste, jak układanie kostki na powierzchniach płaskich, albo wymagające dodatkowych prac. Wszystko zależy od nośności gruntu i ukształtowania terenu.
Jak dbać o kostkę betonową?
Jesienią położyliśmy na podjeździe i ścieżkach kostkę betonową. Za nami pierwsza zima - czy powinniśmy jakoś specjalnie zadbać o nawierzchnię? Czy wystarczy ją zamieść i oczyścić z zimowych śmieci? Iwona K., Wawer
Na co uważać podczas prac brukarskich
Zamierzasz samodzielnie wytyczyć i ułożyć chodnik lub podjazd do domu? Jeśli chcesz uniknąć przykrych niespodzianek, a tym samym kosztownych napraw, zapoznaj się z listą najczęściej popełnianych błędów podczas robót brukarskich.
Odśnieżanie: siedem prostych zasad
Zgaranianie śniegu nie jest może zajęciem wymagającym wysokich kwalifikacji, ale kilka dotyczących go zasad warto znać i stosować. Ułatwimy sobie życie.
Wygodny podjazd
Od estetyki podjazdu zależy, jak będzie wyglądała cała posesja. Ale nie mniej ważne jest jego poprawne wykonanie - odpowiednie wymiary, dobór nawierzchni i zastosowane odwodnienie.
Beton wokół posesji
Inwestorzy coraz częściej planują kompleksową aranżację terenu wokół posesji. Umożliwiają to m.in. kostki i inne elementy z betonu. Dzięki temu, że materiał ten daje się dowolnie kształtować i barwić, wykonane z niego formy mogą wyglądać bardzo naturalnie i nietrudno jest je dopasować do projektowanych nawierzchni.
Ścieżki w ogrodzie: jak je zaprojektować?
W odpowiednio zaplanowanym ogrodzie ścieżki harmonijnie kształtują przestrzeń wokół domu, wyznaczają kierunki poruszania się po działce i stanowią ozdobę poszczególnych zakątków. Jakimi zasadami należy się kierować, aby móc cieszyć się uporządkowanym i estetycznym otoczeniem?
Uciążliwy samochód sąsiada
Za używanie samochodu w sposób, który powoduje uciążliwości można dostać mandat.
Kostki brukowe: jak je wykorzystać wokół domu?
Różne rodzaje, wzory, faktury i kształty kostek brukowych pozwalają na tworzenie oryginalnych kompozycji wokół domu i w ogrodzie. Kostki doskonale sprawdzają się zarówno jako trwały materiał do budowy ciągów komunikacyjnych, jak i ozdobny element do aranżacji tarasów, schodów czy ścieżek ogrodowych.
Nawierzchnia przed domem
Kształt, kolor oraz rodzaj materiału użytego na nawierzchnię przed domem powinny współgrać z jego otoczeniem a elewacją. Kostka brukowa musi też sprostać ciężarowi samochodu i być odporna na zabrudzenia.