Newsletter artykuły
Mokre drewno w kominku
Zimą paliłem w kominku źle wysuszonym drewnem. Sąsiad powiedział mi, że po takim sezonie trudno będzie doczyścić komin, a zalegająca w nim sadza może grozić samozapłonem i pożarem budynku. Czy tak jest rzeczywiście? Jak sobie poradzić z czyszczeniem komina? Tomasz J., Pruszcz Gdański
Budowa domu bliźniaka - za i przeciw
Co można zyskać dzięki budowaniu domu bliźniaczego zamiast dwóch osobnych? Jakie mogą być mankamenty takiej inwestycji? Co zrobić, żeby dom bliźniaczy nie był brzydki?
Ekipa budowlana - cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 2
Oszczędzanie niekoniecznie znaczy ?tanie budowanie?. Nadmierne oszczędzanie na etapie zakupu projektu i wyboru ekipy budowlanej, może źle się odbić na późniejszych etapach budowy domu i w trakcie jego eksploatacji. Dlatego zanim zaczniemy ścinać koszty, dobrze zastanówmy się, co możemy realnie zyskać, ale tez czym ryzykujemy.
Ocieplanie bramy garażowej
Ocieplona brama garażowa jest potrzebna w garażu ogrzewanym. Jeśli więc zamontowaliśmy w nim bramę nieizolowaną, możemy zapobiec stratom ciepła, ocieplając jej skrzydło.
Przeciekający kosz dachowy
Jesienią remontowałem dach, który wkrótce po zakończeniu prac zaczął przeciekać. Po sprawdzeniu przez dekarza okazało się, że źle wykonano kosz. Jak go naprawić? Ernest B.
Miłorząb - drzewo z długą historią
Miłorząb to wspaniałe drzewo. Może być prawdziwym rarytasem w ogrodach, których właściciele cenią sobie rośliny tajemnicze, rzadkie i niezwykłe. Przy okazji można o nim snuć niesamowite opowieści...
Oblodzenie rekuperatora
Od niedawna mam zamontowaną w domu wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z rekuperatorem. W instrukcji obsługi przeczytałem, że zalecana wartość zamontowanego w nim czujnika temperatury wynosi 5°C i jest to ustawienie fabryczne. Jaki ma to związek z oblodzeniem zimą wymiennika? Czy można dowolnie zmieniać tę wartość?
Kotły kondensacyjne - bezpieczna eksploatacja
Wielu inwestorów wybiera kotły kondensacyjne, gdyż są one bardzo bezpieczne w działaniu.
Brama garażowa zimą bez awarii
Brama garażowa nie powinna nas nigdy zawieść. Szczególnie dotyczy to oczywiście zimy, gdy na dworze pada śnieg i jest mróz.
Zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego
Zanim powstanie prawomocnie obowiązujący na danym terenie plan zagospodarowania przestrzennego, mieszkańcy gminy mają sposobność wnioskowania zmian. Są na to przewidziane odpowiednie terminy. Zmiana planu w późniejszym czasie jest trudna.
Drzwi przesuwne zamiast uchylnych
Jeśli mamy w domu niezbyt fortunnie rozmieszczone drzwi wewnętrzne, które po otwarciu kolidują ze sobą, albo marzy nam się komfortowe, szerokie przejście do reprezentacyjnych pomieszczeń, pomyślmy o zamontowaniu drzwi przesuwnych.
Awaryjne dogrzewanie - przenośne grzejniki elektryczne
Przenośne grzejniki elektryczne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzeba szybko dogrzać niezbyt ciepłe pomieszczenie. I oczywiście przydadzą się też podczas awarii centralnego ogrzewania.
Miejsce na schody na poddasze
Rodzaj schodów na poddasze, kształt biegu, a przede wszystkim nachylenie decydują o wygodzie ich użytkowania.
Wymiana zapleśniałego silikonu wokół wanny
Dlaczego fugi pleśnieją? Czy plamy z pleśni można usunąć? Co zrobić, by nowe wypełnienie nie pleśniało? Jak wypełnić spoinę na nowo?
Bezpłatna wersja Ładnego Domu do pobrania
W Samsung Apps bezpłatnie jest już do pobrania miesięcznik Ładny Dom.
Montaż kotła kondensacyjnego - korzyści dla środowiska
Kotły kondensacyjne emitują mniej szkodliwych spalin do atmosfery niż kotły atmosferyczne.
Dom na długiej działce
Poprzesuwane względem siebie moduły - każdy w formie małego domku - ustawiono jeden za drugim. Dzięki temu powstał budynek, który wykorzystując najbardziej typową formę, zaskakuje oryginalnością.
Słupy we wnętrzach domów jednorodzinnych
Słupy często spotyka się na poddaszu, ale bywają również na parterze. Zwykle pojawiają się, bo tego wymaga konstrukcja budynku. Kiedy już są, warto je dobrze włączyć w przestrzeń domu.
Jak przygotować się do pierwszej wizyty u architekta
Przymierzam się do wyboru i zakupu projektu gotowego domu. W jaki sposób przygotować się do wizyty u architekta - czego mogę się spodziewać w trakcie takiej pierwszej rozmowy, co powinnam wiedzieć, czy muszę mieć ze sobą jakieś dokumenty dotyczące działki? Katarzyna z Halinowa
Kłopoty z rozpalaniem w kominku
Podczas rozpalania w kominku zdarza się, że płomień w pewnym momencie przygasa. Aby kominek działał właściwie, należy doprowadzić do niego odpowiednią ilość powietrza do spalania. Dla palenisk zamkniętych jest to przynajmniej 10 m3/h powietrza na każdy 1 kw mocy urządzenia.
Kupno domu z drogą
Do kogo należy obowiązek utrzymania drogi łączącej nieruchomość z pasem drogi publicznej?
Żywa choinka na święta - jak kupować drzewko w donicy?
Czym się kierować podczas kupowania choinki w donicy? Jak ją pielęgnować, gdy jest świątecznym drzewkiem? Co zrobić z choinką po świętach, zanim posadzi się ją w ogrodzie?
Kabina prysznicowa - w zestawie z brodzikiem czy osobno
Wiele firm oferuje możliwość zakupu obu urządzeń w zestawie. Nie ma jednak problemu, aby dopasować je, gdy pochodzą od różnych producentów.
Bardzo dobrze ocieplone ściany dwuwarstwowe
Ściany z ociepleniem to najpopularniejsza obecnie konstrukcja ścian zewnętrznych. Zbudowane są one z dwóch warstw, pełniących różne funkcje: konstrukcyjną (mur) oraz izolacyjną (ocieplenie). Budując ściany, warto zadbać o to, by ocieplić je lepiej niż wymagają przepisy - czyli tak, by ich współczynnik przenikania ciepła U był niższy niż 0,3.
Dom z wykuszem
Mimo, że dom powstał dla typowej czteroosobowej rodziny, architekci z pracowni opracowującej projekty do katalogu zrobili go na konkretne zamówienie i z myślą o znanej sobie działce.
Miejsce w domu na sypialnię
Na sypialnie nadają się spokojne, peryferyjne rejony domu, w miarę możliwości wychodzące na ogród, oddzielone od części dziennej i gospodarczej. Może to być osobne skrzydło w domu parterowym, a w domu z poziomami - piętro lub poddasze.
Zalety i wady bram garażowych
Brama garażowa, z racji swych wymiarów, ma duży wpływ na wygląd domu. Dlatego warto dobrze przemyśleć, jaka będzie najlepiej prezentować się na elewacji. Potem jest czas na decyzje dotyczące sposobu jej otwierania i wyposażenia.
Dom za blisko granicy z sąsiadem
Jestem właścicielem domu, który stoi za blisko granicy sąsiada. Sąsiad żąda, abym zlikwidował otwory okienne; nie chce żadnej ugody. Co na ten temat mówią przepisy?
Co droższe - wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna?
Porównywanie kosztów wentylacji mechanicznej z rekuperacją oraz wentylacji grawitacyjnej nie ma sensu. Pierwsza działa skutecznie przez cały rok; a druga - jedynie przez kilka dni w roku. I trzeba o tym pamiętać przy naszych wyliczeniach
Wylewki podłogowe
Podkład podłogowy - popularnie zwany wylewką, szlichtą albo jastrychem - to ostatnia warstwa podłogi przed ułożeniem posadzki. Powinien być idealnie równy i wytrzymały, ponieważ to właśnie od jego jakości zależy, czy ułożona na nim posadzka będzie trwała i bez uszkodzeń.