Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drzwi loftowe: pełne czy szklane? Jaka klamka do drzwi loftowych?

Tekst: Anna Krół

Drzwi loftowe to bardzo popularny element wyposażenia wnętrz, nie tylko jako uzupełnienie aranżacji utrzymanych w stylu industrialnym. Minimalistyczny design i surowy charakter poprzemysłowych fabryk niezmiennie inspirują i są chętnie "przemycane" do projektów zarówno w niewielkich przestrzeniach domowych, jak i w dużych domach czy na powierzchniach biurowych. Aby stworzyć taką estetykę we własnym mieszkaniu, potrzeba odpowiednich elementów. Jednym z nich są drzwi loftowe.

drzwi loftowe
Drzwi loftowe
Fot. NOWOCZESNA STOLARKA WAWRUK/ TORPOL SP. Z O.O

Drzwi loftowe

Loftowe wnętrza wymagają właściwie dobranych materiałów. Na ścianach zwykle króluje beton architektoniczny lub cegła – jeśli nie prawdziwa, to doskonale ją imitująca – zwykle w kolorze czerwonym, a czasem malowana na biało lub czarno. To baza, którą łączy się ze szkłem i metalowymi dodatkami. Wnętrza ociepla się starym drewnem i naturalnymi tkaninami. Te wszystkie materiały wykorzystują także producenci drzwi wewnętrznych. Dzięki temu drzwi loftowe nie tylko dopełniają aranżacji, ale też są jej ważnym elementem dekoracyjnym. Dla podkreślenia oryginalności pomieszczeń warto wybierać modele, którym raczej daleko do standardowych skrzydeł.

Zobacz także:

Styl loftowy: jak urządzić wnętrza w stylu loft? >>

drzwi loftowe
Jeśli chcemy podkreślić surowy, industrialny charakter naszego loftu, wybierzmy drzwi ze szkłem w szerokiej ramie i czarnej okleinie, najlepiej z powłoką, która ogranicza zabrudzenia i ślady po odciskach palców.
Erkado

Drzwi loftowe: szklane skrzydła

Surowy styl doskonale uzupełni połączenie szkła i stali nierdzewnej. Takie drzwi loftowe subtelnie oddzielą pomieszczenia, a jednocześnie optycznie powiększą przestrzeń, dodadzą jej lekkości i dobrze ją doświetlą. Drzwi loftowe w takim wydaniu to idealne rozwiązanie zwłaszcza do wysokich wnętrz, ale – wbrew pozorom – tego typu modele będą dobrą propozycją również do niewielkich pomieszczeń.

Zobacz także:

Skrzydła można wykonać z różnego rodzaju szkła – od całkowicie przezroczystego (hartowanego, zbrojonego) przez ornamentowe (obecnie najmodniejsze jest szkło flutes) po zupełnie nieprzezierne. Wszystko zależy od tego, ile prywatności chcemy zachować. Do rozdzielenia kuchni od salonu lub sypialni można wykorzystać szkło przezroczyste. Jednak do łazienek zdecydowanie warto wybierać szkło mleczne, ornamentowe lub z grafiką naniesioną metodą sitodruku. Ciekawą opcją jest zastosowanie z obu stron luster. Oryginalnie wygląda też szkło zbrojone, czyli rodzaj szkła bezpiecznego, które dodatkowo ma wtopioną metalową siatkę, zwiększającą wytrzymałość szkła i wypływa na jego oryginalny wygląd. Stanie się ono charakterystycznym elementem wystroju surowego, industrialnego wnętrza. Tafle z grubego szkła lub luster wstawia się w ramy ze stali lub aluminium.

Do wnętrz z akcentami industrialnymi pasują również drzwi loftowe o wyglądzie bliższym standardowi. Wybierzmy wówczas skrzydła z drewna (lub je imitujące) z niewielkimi przeszkleniami i ciemnymi wstawkami oraz z ciemną ościeżnicą i czarnymi opaskami maskującymi.

Zobacz także:

Drzwi loftowe: skrzydła pełne

Drzwi loftowe są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, więc nietrudno znaleźć model, które będzie najlepiej komponować się z wystrojem mieszkania. Wśród dostępnych możliwości przeważają okleiny, które swoim odcieniem i fakturą imitują naturalne drewno, ale nie brakuje także modeli w najbardziej wymyślnych odcieniach granatu czy szarości. Drzwi loftowe mogą być niewidoczne, zlicowane ze ścianą albo wykonane z identycznych materiałów jak inne elementy wnętrza. Wszystko po to, aby pozostało ono spójne.

Jeśli zdecydujemy się na cieplejszy loftowy styl, w którym mamy elementy drewna, betonu i czerni, możemy wybrać skrzydło wykończone dekorem drewnopodobnym. Usłojenie imitujące drewno sprawiają, że takie modele idealnie wpisują się również w ten rodzaj aranżacji. To dobre rozwiązanie również z innego względu – zarówno naturalne drewno, jak i materiały je imitujące rewelacyjnie sprawdzają się w każdym domu, a do tego doskonale komponują się z chłodną i surową stylistyką wnętrz, w których dominuje szkło, stal, beton lub cegła.

Inną propozycją drzwi loftowych są skrzydła betonowe, które wprost nawiązują do stylu industrialnego. Dobrej jakości gotowe drzwi pokryte mikrocementem są zwykle robione na zamówienie i są dosyć drogie. Tańszą alternatywą są drzwi pokryte farbą lub lakierem albo okleiną o betonowym deseniu. Loftowy sznyt drzwi podkreślą czarne opaski, ościeżnice oraz detale – klamki i zawiasy (jeśli są widoczne). W przypadku ościeżnic kolorem wyróżniającym jest antracyt i intensywna czerń o matowym wykończeniu. To eleganckie, ponadczasowe zestawienie pięknie komponuje się z naturalnymi odcieniami drewna.

Zobacz także:

Drzwi loftowe: klamki

Czarne klamki do drzwi wewnętrznych (nie tylko drzwi loftowych) to bez wątpienia najpopularniejszy rodzaj okuć drzwiowych. Ich dostępność w wielu różnych kształtach sprawia, że pasują do wnętrz w praktycznie każdym stylu. Najlepiej jednak odnajdują się w stylistyce loftowej. Znajdą więc uznanie u każdego miłośnika otwartych przestrzeni, surowego stylu oraz industrialnych, postfabrycznych dodatków. Klamki mają proste wzornictwo oraz matowe wykończenie, które są nawiązaniem do klimatu przemysłowego. Głęboka czerń to idealne uzupełnienie takich aranżacji. Nie bez znaczenia jest także materiał, z którego klamka jest wykonana. Większość modeli jest ze znalu (ZnAl), stali szlachetnej, aluminium i mosiądzu, ale są i takie z tworzywa sztucznego. To materiały, które pozwalają kształtować ciekawe, atrakcyjne wzorniczo produkty przy zachowaniu wysokiej jakości i trwałości podczas użytkowania. Drzwi loftowe zyskują dzięki nim charakteru.

Zobacz także:

Drzwi loftowe: kolor klamek

W aranżacji wnętrz liczy się każdy szczegół i – wbrew pozorom – często to właśnie detale stanowią o stylu urządzanej przestrzeni. Na jakie kolory warto postawić, wybierając klamki do drzwi loftowych - i nie tylko? Kolor klamki powinien być dobrany do okuć i zawiasów. Jeśli wybierzemy drzwi bezprzylgowe, których zawiasy są schowane, mamy większą dowolność w zakresie wyboru koloru klamek. Możemy zdecydować się na kontrastową klamkę, która będzie wyróżniała się na tle drzwi lub wręcz przeciwnie – zdecydować się na model w kolorze, który wtopi się w skrzydło drzwiowe.

Aktualnym trendem w kolorystyce klamek są pokrycia w odcieniach szarości, antracytu i czerni. Te kolory są uniwersalne, pasują do wielu aranżacji, a przy tym wyróżniają się spośród klasycznych rozwiązań, takich jak chrom, miedź czy odcienie złota. Czarna klamka do drzwi ( nie tylko do drzwi loftowych) to element, który coraz częściej pojawia się w nowoczesnych wnętrzach, niemniej jednak wciąż aktualne pozostają również klamki w kolorach metalicznych. Szczególnie popularne są ponadczasowy chrom oraz złoto, pod warunkiem oczywiście, że będą im towarzyszyć odpowiednie dla stylu dodatki – beton, metal i antracyt.

Zobacz także:

    Więcej o:

Skomentuj:

Drzwi loftowe: pełne czy szklane? Jaka klamka do drzwi loftowych?