Newsletter artykuły
Szczelne fugi w łazience
Jeśli uszczelniliśmy podłogę i ściany łazienki płynną folią, lecz chcemy mieć pewność, że woda nie dostanie się pod płytki, możemy dodatkowo zabezpieczyć fugi między płytkami.
Komornicze licytacje w internecie
Od stycznia tego roku, ogłoszenia o wszystkich komorniczych licytacjach, także tych, które dotyczą nieruchomości, muszą być zamieszczane w internecie.
Folia w płynie pod płytki
Pogląd, że okładzina ceramiczna jest całkowicie szczelna, jest nieprawdziwy. Płytki są co prawda odporne na wilgoć, ale spoiny między nimi - już nie. Przenikająca przez fugi woda może z czasem doprowadzić do trwałego zawilgocenia podłogi i ścian.
Parasol grzewczy na tarasie
Parasol grzewczy zasilany gazem z butli przyda się podczas spotkań na tarasie w chłodne jeszcze wiosenne wieczory.
Wybieramy zlewozmywak
Wybór odpowiedniego modelu zlewozmywaka zależy od wielu czynników: powierzchni kuchni, jej wyposażenia i stylistyki, lecz przede wszystkim - od naszych kuchennych potrzeb i zwyczajów.
Szlifierka kątową. Porady dla kupujących.
Przyjęło się uważać, że szlifierką kątową, potocznie zwaną też diaksem lub flexem, obrabia się elementy stalowe. To prawda, ale nie cała. Urządzenie to warto mieć w domu również dlatego, że możemy je wykorzystać do obróbki kamienia, gresu, glazury, tworzyw sztucznych i drewna.
Kwietniowa magnolia
Magnolie uchodzą za rośliny wrażliwe, kapryśne i trudne w uprawie. Na szczęście jest magnolia gwiaździsta (magnolia stellata), która nie zawiedzie nawet początkującego ogrodnika.
Państwo Zielińscy wybierają ogrzewanie - powietrzna pompa ciepła
Najważniejsze atuty ogrzewania domu powietrzną pompą ciepła to prosta i stosunkowa tania instalacja oraz niekłopotliwe użytkowanie.
Przycinanie drzew po zimie
Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem domu na działce ze starym, zagospodarowanym ogrodem. Nie mam doświadczenia w pielęgnacji roślin, a zbliża się wiosna i wiem, że powinienem pomyśleć o przycięciu drzew. Już w lecie widziałem, że niektóre starsze okazy mają chore i suche gałęzie; chciałbym też zacząć formować te młodsze, niedawno posadzone. Jak się za to zabrać? Marcin P., Nowa Iwiczna
Rynny po przejściach
Urwane, skorodowane, pęknięte, nieszczelne - tak brutalnie tegoroczna pogoda obeszła się z wieloma systemami rynnowymi. Zwłaszcza tymi, które były wykonane z kiepskich materiałów lub niepoprawnie zamontowane. Przed właścicielami feralnych orynnowań stoi teraz pytanie: naprawiać czy wymieniać?
Projekt domu w amerykańskim stylu
Projekt domu powstał na zamówienie małżeństwa planującego przenosiny z miasta na podmiejską działkę. Ponieważ inwestorzy nie mieli sprecyzowanej wizji co do wyglądu i funkcji budynku, architekt opracował dla nich kilka wariantów projektu.
Konstrukcja obudowy poddasza
Dawniej płyty gipsowo-kartonowe przykręcano bezpośrednio do krokwi. Taka okładzina od początku była skazana na pękanie styków płyt, ponieważ drewniana konstrukcja dachu - a wraz z nią obudowa - podlega odkształceniom pod wpływem działania wiatru, śniegu, zmian temperatury i wilgotności powietrza.
Wodociąg zamiast studni
Nadarzająca się możliwość podłączenia domu do lokalnego wodociągu nie musi wcale oznaczać konieczności rezygnacji z dotychczasowej studni.
Ciepły i suchy dach płaski
Odwrócony układ warstw jest najlepszym sposobem na ciepły i suchy dach płaski. Odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie jego krawędzi jest gwarancją, że będzie służył długo i bezawaryjnie.
Przyczyny uszkodzeń tarasów
Taras przecieka, odpadają płytki ceramiczne, wylewka betonowa kruszy się, a pomieszczenie pod tarasem ma zacieki na suficie i ścianach. Posiadacze tarasów nad pomieszczeniem bardzo często zmagają się z tego typu uszkodzeniami.
Nielegalny remont, budowa, przebudowa
Do drewnianego domu dobudowałem 50 m2 powierzchni, na co uzyskałem pozwolenie od starostwa. W trakcie budowy obmurowany został cały dom (obie części - stara i nowa) do wysokości dachu. Nadzór budowlany uznał to za samowolę i pouczył, iż na dokończenie robót trzeba uzyskać decyzję administracyjną. Co to znaczy? Czy jeśli chcę wymienić drewniane belki w stropie nad parterem, to muszę zrobić drugi projekt? Janusz W.
Naprawa podłogi w garażu
Ta podłoga została pomalowana farbą chlorokauczukową, która nie jest na tyle odporna, by dobrze spisać się w garażu. Łuszczenie powłoki malarskiej może być też spowodowane stałym zawilgoceniem podłoża, a kruszenie podkładu - za małą wytrzymałością betonu, której przyczyną jest złe ułożenie lub brak odpowiedniej pielęgnacji.
Sedes i bidet - od zakupu do montażu
Wyposażanie łazienki wymaga podjęcia wielu decyzji. Na etapie budowy trzeba zdecydować, jak będą rozmieszczone i zamontowane podstawowe sprzęty sanitarne, a następnie doprowadzić rury wodne i kanalizacyjne. Doborem pasującego nam wzornictwa i stylistyki sedesu czy ewentualnie bidetu najlepiej zająć się na końcu.
Projekt domu na krawędzi skarpy
Architekci maksymalnie wykorzystali lokalizację działki, tuż nad brzegiem wiślanej skarpy. Powstał dom przytulony do opadającego w stronę rzeki gruntu, o nietypowej organizacji wnętrza - z częścią dzienną na górnej kondygnacji.
Jałowiec skalny - jak włoski cyprys
Ostatnio miałam okazję poznać osobę, której marzy się ogród w stylu śródziemnomorskim. Taki z cyprysami i bugenwillą. ?Jaka szkoda, że te rośliny u nas nie rosną? - ubolewa zakochana w Toskanii moja nowa znajoma.
Państwo Zielińscy wybierają ogrzewanie - tradycyjny kocioł gazowy
Tradycyjny kocioł gazowy, zwany również atmosferycznym, powietrze do spalania pobiera z pomieszczenia, w którym został zamontowany. Dostępny jest zarówno w wersji stojącej, jak i wiszącej.
Umywalki - od zakupu do montażu
Umywalka to element wyposażenia łazienki, który używany jest najczęściej. Umywalka powinna być wygodna, niezależnie od tego, czy znajdzie się w rodzinnej łazience, czy też w osobnej toalecie. Dlatego odpowiedni dobór urządzenia jest tak istotny.
Nie bój się wentylacji mechanicznej
Niezbyt pochlebne opinie potrafią żyć przez lata, choć ich podmiot - tu wentylacja mechaniczna - podlega zmianom, ulepszeniom i staje się coraz nowocześniejszy. Gdy jednak buduje się własny dom, nie warto dokonywać wyborów tylko na podstawie mitów.
Zamiast zasłon - rolety, żaluzje, plisy
Żaluzje, rolety i plisy - umieszczane od wewnątrz pomieszczeń - pozwalają sterować ilością wpadającego przez okna światła. Można je montować zarówno na oknach pionowych, jak i dachowych.
Wodoodporna łazienka - izolacje
Łazienki nie da się dobrze i trwale wykończyć bez nowoczesnych izolacji, zapraw klejących i spoinujących oraz mas uszczelniających. Wszystko to przez wszechobecną w tym pomieszczeniu wilgoć, przed którą trzeba zabezpieczyć podłogi i ściany.
Nowy komin dostawiony od zewnątrz domu
Zmiana kotła z węglowego na gazowy, budowa kominka w salonie czy wstawienie kozy do sypialni wymagają wykonania nowego komina. Najwygodniej dostawić go do ściany domu, nie demolując nawet na chwilę wnętrz.
Trudny detal - nadproża łukowe
Kiedyś łukowe nadproża z cegły lub kamienia były bardzo popularne. Takie rozwiązanie często spotyka się również we współczesnej architekturze. Obecnie jednak wykonuje się je nie tylko z cegły i kamienia, ale także z innych materiałów.
Pokrycia dachowe lekkie i niedrogie
Pokrycia bitumiczne lub włóknocementowe mogą być dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mogą wydać zbyt dużo pieniędzy na krycie dachu.
Projektowanie domu: dobre sposoby na domową jadalnię
Jeśli w domu jest wygodny stół, często właśnie wokół niego koncentruje się życie rodzinne i towarzyskie. Czy zatem wyznaczać na niego osobne pomieszczenie, czy może raczej włączyć go w przestrzeń dzienną?
Dereń nie tylko dla smakoszy
Na fali zainteresowania naszymi rodzimymi, wartościowymi, a zarazem mało wymagającymi roślinami dereń jadalny robi w polskich ogrodach prawdziwą karierę. Coraz częściej można znaleźć jego sadzonki w sklepach ogrodniczych.