Newsletter artykuły
AGD z inteligentnym sterowaniem
Na branżowych targach producenci domowych sprzętów prześcigają się w pomysłach. Lodówki czy okapy z panelem LCD i dostępem do internetu to już za mało. Urządzeniami takimi jak mikrofalówka można zarządzać na odległość za pomocą smartfona - na przykład podgrzewając wstawione uprzednio danie tak, by było gotowe, gdy wrócimy do domu. To jednak mało rozpowszechnione rozwiązania. Jest kilka innych, na które warto zwrócić uwagę.
Wykonanie ścian działowych
Bardzo ważne jest staranne wykonanie ścian działowych. Od tego zależy, ile będziemy musieli wydać na ukrycie błędów.
Zaparowane okna połaciowe
Na poddaszu mam dwie łazienki i pralnię. W każdym z tych pomieszczeń pod oknem połaciowym jest grzejnik, ale we wszystkich - nie tylko zimą - są zaparowane szyby. Co z tym zrobić? Czy to wina okien? Adam G.
Bardzo ciepłe ściany bez ocieplenia
Warto zadbać o to, żeby nowy dom miał ciepłe ściany. Jako rozsądne minimum należałoby przyjąć, że ich współczynnik przenikania ciepła będzie co najmniej o 20% mniejszy niż wymagany - czyli, że jego wartość nie przekroczy 0,24. Łatwo to osiągnąć nie tylko przy ścianach z ociepleniem, ale też jednowarstwowych.
Czym osłonić rośliny na zimę
Rośliny rabatowe, ale też niektóre krzewy i drzewka wymagają troski i ciepła. Dobrze dobrane osłony ochronią nasze uprawy zarówno przed mrozem, jak i przed suszą.
Ile kosztują ściany działowe
Mogą być murowane lub wykonane w lekkiej zabudowie. Wybór zależy od miejsca ich ustawienia, nośności podłoża oraz funkcji, jakie mają dodatkowo pełnić. Najważniejsze są jednak względy praktyczne - przede wszystkim ich izolacyjność akustyczna. Lepiej więc skupić się na tym, niż koncentrować tylko na kosztach.
Inteligentne światło i ciepło w domu
Domowe urządzenia są coraz bardziej skomputeryzowane. Dzięki temu ich obsługa jest znacznie prostsza - część zadań wykonują automatycznie, dają się programować i można nimi sterować za pomocą pilota.
Siekiera. Porady dla kupujących
To jedno z najstarszych narzędzi używanych przez człowieka. Siekiera służy do cięcia i rozłupywania drewna, ma też szerokie zastosowanie w pracach ciesielskich.
Budowa domu: stropy systemowe
Buduję dom ze ścianami jednowarstwowymi z betonu komórkowego. Wykonawca namawia mnie na strop z płyt z takiego samego betonu. Argumentuje to tym, że to rozwiązanie będzie najlepsze, zwłaszcza ze względu na dwa dość duże balkony na piętrze. Czy ma rację? Artur N.
Szybka naprawa tarasu przed zimą
Późna jesień nie jest najlepszym momentem na generalny remont nawierzchni tarasu, lecz - jeśli tylko pogoda pozwoli - warto wykonać drobne naprawy, by zima nie spowodowała na niej większych spustoszeń.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - poradnik inwestora
Budowanie domu bez wentylacji mechanicznej to poważny błąd. Ceny energii wciąż idą w górę, a w wielu dobrze izolowanych domach głównymi miejscami, przez które ucieka ciepło (i pieniądze), są kominy z przewodami tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.
Planowanie domu: pokój rodzinny
Określenie "pokój rodzinny" przywędrowało do nas zza oceanu. Choć taki pokój nie należy do polskiej tradycji, w wielu domach okazuje się niezastąpiony. Domownicy mogą w nim wspólnie pracować i odpoczywać w swobodnej, domowej atmosferze - bo to miejsce zarezerwowane wyłącznie dla nich i niezagrożone żadną zewnętrzną "inspekcją".
Ocieplenie od strony piwnicy
W wielu starych domach strop nad nieogrzewaną piwnicą nie jest ocieplony. Układając w tym miejscu izolację termiczną, nie tylko ograniczymy ucieczkę ciepła z domu i zmniejszymy koszty jego ogrzewania, ale też będzie nam cieplej w stopy.
Rajska jabłoń
Jabłonie ozdobne dwa razy w roku mają swoje przysłowiowe ?pięć minut?. Raz - kiedy wiosną okrywają się różowym, białym lub purpurowym kwieciem oraz - kiedy jesienią stroją się w korale efektownych, drobnych owoców.
Poprawna instalacja kanalizacji wewnętrznej
Domowa instalacja kanalizacyjna składa się z podejść do poszczególnych urządzeń sanitarnych, poziomych przewodów odpływowych oraz pionów zakończonych zaworem napowietrzającym lub kominkiem wentylacyjnym.
Problemy z kierownikiem budowy
Buduję dom. Mam poważne zastrzeżenia do kierownika budowy. Jakie są jego obowiązki? Włodzimierz J.
Legalne zmiany w projekcie gotowym
Projekt gotowy to często sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i czasu. Pod warunkiem, że nie zaczniemy zmieniać go w sposób nieprzemyślany, a czasem bezprawny.
Baterie do twardej wody
W większości polskich kranów woda jest twarda, co ma swoje konsekwencje zdrowotne, ekonomiczne i estetyczne. Wpływa też na żywotność nie tylko pralek czy zmywarek, lecz także armatury.
Przebudowa domu z lat 60.
Właściciele miejskiego domu z lat 60. potrzebowali więcej miejsca dla rodziny. Architekci zdecydowali się na przebudowę parteru i piętra oraz adaptację poddasza.
Blachodachówka modułowa na dach
Miałem kryć dach blachodachówką w arkuszach, ale widziałem, że u sąsiada kryją blachodachówką w modułach. Czym to rozwiązanie różni się od tradycyjnego? Czy jest lepsze? Jaki jest jego koszt? Antoni M.
Czy zmiana halogenów na LED się opłaca
Jedną z wielu zalet źródeł światła opartych na diodach LED jest ich energooszczędność. Drugą - długowieczność. Obie przekładają się bezpośrednio na niski koszt ich użytkowania. Niestety żarówki LED są drogie. Czy ich zastosowanie w oświetleniu domowym ma sens?
Za wąska droga dojazdowa do działki
Mam problem z uzyskaniem pozwolenia na budowę; podobno droga do działki jest za wąska.
Ognisty akcent w ogrodzie czyli krzew ognika
Jesienią większość ogrodowych roślin ozdobnych swoje przysłowiowe ?pięć minut? ma już za sobą. Jeśli właśnie wtedy chcielibyście ożywić widok waszego ogrodu, posadźcie ognik szkarłatny (pyracantha coccinea).
Kotły na pelety - lepsze nie tylko od polan
Nowoczesny kocioł na pelety może być podstawowym źródłem ciepła w domu. I choć nie pracuje zupełnie bezobsługowo, to i tak komfort jego użytkowania jest znacznie większy niż pozostałych urządzeń do spalania paliw stałych.
Jaki dom na działkę z wjazdem od południa?
Szukam projektu na działkę z wjazdem od południa. Czym się kierować przy wyborze projektu? Dom ma być mały, do 100 m2 dla trzech osób. Czy warto rozważać ogrzewanie paliwem stałym i poświęcać jedno pomieszczenie na kotłownię? Jaki metraż musi ona mieć w takim przypadku? Rafał
Dom na działkę pod miastem
Właścicielom podmiejskiej działki zależało na tym, by ich dom miał raczej miejski niż wiejski charakter, był możliwie jak najbardziej przyjazny dla otoczenia, a także - maksymalnie oszczędny w eksploatacji.
Czy można zbudować dom jednorodzinny w ogródku działkowym?
Na działce zakwalifikowanej w planie miejscowym jako ogród działkowy nie można - zgodnie z obowiązującym prawem - wybudować domu jednorodzinnego.
Małe łazienki, czyli wygoda w domu jednorodzinnym
Liczba łazienek w domu powinna rosnąć proporcjonalnie do liczby mieszkańców. Jeśli w niewielkim nawet pomieszczeniom zapewnimy dobrą organizację przestrzenną, ergonomiczne wyposażenie i atrakcyjne wykończenie, to łazienki mogą być powierzchniowo niewielkie, ważne by było ich dostatecznie dużo.
Konserwacja nasady kominowej
Nasady kominowe i mechaniczne wyciągi powinny być przeglądane przez uprawnionych kominiarzy minimum raz w roku, najlepiej przy okazji czyszczenia przewodu dymowego lub spalinowego.
Służebność drogi koniecznej
Czy na właścicielu nieruchomości z ustanowioną służebnością gruntową ciążą jakieś obowiązki? Franciszek D.