Newsletter artykuły

  • rury wodociągowe

    Rury do ciepłej i zimnej wody

    Dobry projekt, odpowiednio dobrane rury i kształtki oraz właściwe wykonanie całej instalacji ciepłej i zimnej wody to gwarancja jej bezawaryjnego funkcjonowania przez długie lata.

  • komin do kotła atmosferycznego

    Kominy do tradycyjnych kotłów na gaz

    Spaliny z kotłów tradycyjnych, czyli z otwartą komora spalania odprowadzane są do kominów murowanych zabezpieczonych stalowymi wkładami lub ceramicznych kominów prefabrykowanych.

  • instalacja elektryczna

    Jak należy prowadzić przewody instalacji elektrycznej

    Przewody instalacji elektrycznej powinny być układane wzdłuż linii prostych - równolegle do krawędzi ścian i podłogi. Dzięki temu po ich przykryciu będziemy znali rozmieszczenie kabli i unikniemy uszkodzenia instalacji, na przykład podczas wieszania szafek kuchennych.

  • Każdy przyszły inwestor zetknie się z rysunkami swojego budynku. Warto więc poznać niektóre pojęcia architektoniczno-budowlane

    Z opisów projektów domów: kubatura, powierzchnia netto, wysokość w kalenicy...co to znaczy?

    W opisach gotowych projektów domów jednorodzinnych najczęściej pojawiają się pojęcia takie jak powierzchnia użytkowa, powierzchnia netto, powierzchnia zabudowy, wysokość w kalenicy czy kubatura. Warto wiedzieć co te słowa znaczą.

  • ONE TIME USE ONLY DO JEDNORAZOWEGO UZYCIA NIEMCY WUPPERTAL DOM OGROD PRYWATNY AUTORZY OGRODU : ARCHITEKT KRAJOBRAZU MARCIN GASIOROWSKI I JACEK PLAZA NZ STRUMIEN FOT. MARCIN GASIOROWSKI PUBLIKACJA OGRODY NR 4 (120) - 4 2009

    Jak zbudować strumień w ogrodzie

    Aby założyć strumień, musimy najpierw zaplanować jego przebieg. Właściciele działek położonych w naturalnie pofałdowanym terenie mają ułatwione zadanie. Jeżeli jednak parcela jest płaska, spadki musimy uformować sami.

  • Przepływowy podgrzewacz elektryczny

    Elektryczne podgrzewacze przepływowe

    Urządzenia przepływowe, zwłaszcza wielopunktowe wymagają zasilania z instalacji trójfazowej 400 V. Sprawdzą się w niedużych domach z jedną łazienką, usytuowaną blisko kuchni. Mają małe gabaryty, więc nie ma kłopotu ze znalezieniem dla nich miejsca.

  • Każda działka w wyniku podziału musi mieć dostęp do drogi publicznej. W przeciwnym razie podział nieruchomości jest niemożliwy

    Podział działki

    Podziału nieruchomości można dokonać tylko wtedy, jeżeli jest on zgodny z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodność z ustaleniami planu dotyczy zarówno przeznaczenia terenu, jak i możliwości zagospodarowania wydzielonych działek gruntu - czyli w praktyce sprawdzenia, czy na wydzielonych nieruchomościach będzie można zbudować dom.

  • WILEC PURPUROWY IPOMEA PURPUREA PNACZE ROSLINA JEDNOROCZNA SEZONOWA BALKONOWA OGRODZENIE METALOWE SIATKA PLOT FOT. PAWEL SLOMCZYNSKI / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA KWIETNIK NUMER SPECJALNY - BALKONY I TARASY - WIOSNA 2003

    Pnącza na wiatę, pergolę i altanę

    Jak szybko, tanio i prosto osłonić miejsce wypoczynku przed wzrokiem postronnych? Jak ukryć pojemnik na kompost czy zacienić samochód? Dobrym sposobem są ściany z pnączy.

  • układanie płytek ceramicznych

    Jak dobrze wybrać płytki ceramiczne

    Jeśli chcemy, by były ułożone efektownie i zgodnie z glazurniczą sztuką, zlecamy to zadanie wykonawcy. Warto jednak mieć przynajmniej podstawowe wiadomości o układaniu płytek, by móc skontrolować jego pracę.

  • Procedura przekształecenia użytkowania wieczystego we własność nie jest skomplikowana. Zaczyamy od złożenia wnisoku we właściwym urzędzie.

    Użytkowanie wieczyste gruntu na własność

    Przy regulowaniu podatku za odziedziczony dom, jeden z urzędników wspomniał, że warto użytkowanie wieczyste posiadanego gruntu, na którym stoi ten dom, zamienić na własność. Czy jest to możliwe i co należy zrobić? Antoni Z.

  • bule

    Domowy bulodrom - do gry w bule

    Żeby rozegrać partię w pétanque (bule) wystarczy dwóch zawodników, sześć kul i jedna świnka. Grać można amatorsko - praktycznie wszędzie: w parkach, na plażach czy w przydomowych ogrodach - albo bardziej profesjonalnie, na specjalnych torach. Podpowiadamy jak zbudować bulodrom we własnym ogrodzie.

  • Malowanie wałkiem to najpopularniejsza metoda, zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów.

    Narzędzia do malowania ścian

    Ładnie pomalowane ściany to efekt zastosowania dobrej jakości farb. Nie odniesie jednak sukcesu ten, kto nie wie, czym i jak nanosić je na malowane powierzchnie.

  • 10.06.2003. OLTARZEW OGROD SESJA SNIADANIE W ALTANIE KWIETNIK ALTANA FOT. PIOTR MOLECKI / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA OGRODY NR 2 (82) - 2.2006

    Drewniana altana, jak ją zbudować

    Konstrukcja altany powinna być solidna. Musi oprzeć się wiatrom, dźwigać dach, zimą zalegający śnieg i często pnące się po niej rośliny.

  • Warstwa wstępnego krycia dachu - papa na deskowaniu

    Wstępne krycie dachu - co jest lepsze: folia czy papa?

    Pod pokryciem ocieplonego dachu powinna znaleźć się dodatkowa warstwa, która zabezpieczy wełnę mineralną przed wilgocią z opadów. Najlepiej nadają się do tego nowoczesne folie wysokoparoprzepuszczalne (membrany), jednak nie można ich stosować pod wszystkie pokrycia dachowe.

  • projekt domu, dwom dworek

    Dom typu dworek - najpierw projekt, potem działka

    Zaczęli nietypowo - od zamówienia projektu. Dopiero gdy wiedzieli, jaki dom chcą zbudować, przystąpili do szukania działki, która będzie odpowiednia do jego wzniesienia.

  • Schmidt Fotografie Am Hellenteich 53 59929 Brilon

    Ogrzewanie elektryczne - piece akumulacyjne

    Elektryczne urządzenia grzewcze, takie jak piece akumulacyjne, mają sprawność bliską 100%. Ciepło jest bowiem oddawane w tym miejscu, w którym powstaje.

  • gwarancja na okna

    Kupujesz okna - sprawdź, czy dostaniesz gwarancję

    Inwestycja w nowe okna to zazwyczaj spory wydatek dla domowego budżetu. Warto zatem zadbać o wybór okien jak najlepszej jakości, a także upewnić się, że wraz z zakupionymi oknami otrzymamy na nie gwarancję. Tylko na jej podstawie będziemy mogli bowiem je zareklamować, jeśli w trakcie eksploatacji wystąpią jakiekolwiek wady.

  • wnętrze

    Architektoniczne pomysły na kuchnię otwartą, ale dyskretną

    Choć kuchnie otwarte na pokój dzienny zadomowiły się w naszych wnętrzach na dobre i nikogo już nie dziwią, to przynajmniej część kuchennych widoków dobrze jest osłonić przed wzrokiem gości. Służą temu rozmaite architektoniczne rozwiązania.

  • Folia wysokoparoprzepuszczalna na dachu czyli warstwa wstępnego krycia

    Po co robi się wstępne krycie dachu?

    Wstępne krycie dachu osłania ocieplenie przed przeciekającą prze dach wodą.

  • pilarka łańcuchowa, zestaw narzędzi, narzędzia warsztatowe

    Pilarka łańcuchowa. Poradnik dla domowych użytkowników

    Jeśli często samodzielnie tniemy drewno do domowego kominka, niezbędna jest nam w podręcznym warsztacie pilarka, potocznie i niepoprawnie zwana "piłą łańcuchową" - dla fachowców piła to określenie samego elementu tnącego, a nie całego urządzenia.

  • nawadnianie

    Automatyczne nawadnianie ogrodu

    Latem jedną z najcięższych prac w ogrodzie jest jego podlewanie. Jeśli nie lubimy siłować się z ciężkim wężem ogrodowym, a jednocześnie chcemy zapewnić roślinom optymalne zaopatrzenie w wodę, zainstalujmy automatyczny system nawadniający.

  • W zasadzie zwrot niewykorzystanych dachówek, pustaków czy innych materiałów budowlanych potrzebnych do budowy domu, jest możliwy - zwłaszcza gdy mają oryginalne opakowania.

    Czy można zwrócić niewykorzystane materiały budowlane?

    Kupiliśmy pustaki na budowę domu. W trakcie zakupu ustaliłam ze sprzedawcą, że niezużyte pustaki (całe palety) będę mogła oddać i uzyskam za nie zwrot gotówki. Tymczasem okazało się, że sprzedawca odmawia ich przyjęcia, tłumacząc się, że już nie handluje takimi pustakami. Dorota A.

  • komin do kotła na gaz

    Kominy dla kotłów kondensacyjnych i z zamkniętą komorą spalania

    Gdy w domu zamontowane są kotły z zamkniętą komorą spalania, w tym kondensacyjne, do odprowadzania spalin najczęściej są wykorzystywane specjalne przewody powietrzno-spalinowe. Innym rozwiązaniem jest montaż kominów prefabrykowanych.

  • Dach zniszczony przez wichurę

    Pokrycia dachowe odporne na wichury

    Klimatolodzy coraz częściej ostrzegają, że w kolejnych latach może zwiększyć się liczba gwałtownych zjawisk przyrodniczych, takich jak trąby powietrzne czy wichury. Niezależnie od tego, czy te prognozy się sprawdzą, warto dom przykryć dachem, który oprze się silnym wiatrom.

  • grzejniki

    Rodzaje grzejników - płyta, żeberko czy rurka?

    Nie trzeba w całym domu montować jednakowych grzejników. Ich różne rodzaje da się połączyć w jednym systemie grzewczym, jeśli tylko zostaną poprawnie dobrane i zamontowane.

  • oświetlenie LED

    Co warto wiedzieć o świetle LED

    Nikogo już chyba nie trzeba przekonywać, że jedną z najważniejszych zalet lamp LED jest niski pobór energii. Ale to nie wszystko. Zanim kupimy oprawę LED, lepiej sprawdźmy, jakie światło emitują diody.

  • Budowa drogi dojazdowej do posesji zawsze wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Dopiero po otrzymaniu stosownej decyzji, można rozpocząć prace.

    Droga dojazdowa do posesji, kto ma ją wybudować

    Wiele osób mieszka poza miastem i boryka się z problemem drogi dojazdowej, czasami o długości 100 m i więcej, jak w moim przypadku. Co na to prawo? Dariusz K.

  • koszenie trawnika,koszenie trawy,trawnik,kosiarka do trawy

    Koszenie trawy obowiązkowe

    Jeśli chcemy cieszyć się pięknym trawnikiem wokół domu, w jednym sezonie czeka nas około dwudziestu koszeń. Konieczna pielęgnacja murawy nawet w niewielkim ogródku zajmuje niekiedy kilka godzin! Warto ten czas skrócić do minimum i uczynić możliwie najprzyjemniejszym.

  • Elewacja frontowa, wschodnia

    Projekt domu klasycznego i zarazem nowoczesnego

    Zaproponowany przez warszawską pracownię architektoniczną projekt domu jednorodzinnego w Międzylesiu pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na klasyczny dom. Mimo że punktem wyjścia dla warszawskich architektów było archetypiczne, czyli pierwotne wyobrażenie budynku jako domu, udało im się stworzyć projekt zaskakujący ciekawymi rozwiązaniami.

  • ogrzewanie podłogowe

    Jak wykonać dobrą podłogówkę

    Wodne ogrzewanie podłogowe wymaga starannego zaplanowania, a następnie wykonania. Wynika to stąd, że po zrobieniu wylewki oraz ułożeniu posadzki (na przykład z gresu), nie można zmienić rozstawu rur, długości poszczególnych pętli podłogówki czy grubości izolacji. A wszystkie te parametry mają istotny wpływ na właściwe działanie tego systemu grzewczego.