Newsletter artykuły
Oświetlenie łazienki
Oświetlenie łazienki zwykle ogranicza się do sufitowego plafonu lub oprawy wiszącej i lampy ściennej, zamontowanej przy lustrze. Jednak to nie wszystkie możliwości.
Ogrzewanie podłogowe akumulacyjne
W systemie ogrzewania podłogowego akumulacyjnego podłoga oprócz tego, że grzeje, pełni też funkcję akumulatora ciepła: absorbuje je podczas obowiązywania drugiej taryfy i stopniowo oddaje podczas kolejnych godzin w ciągu doby.
Akcesoria dachowe - wygoda i bezpieczeństwo
Niewielu inwestorów myśli o tym podczas budowy, a po kilku latach okazuje się, że przydałoby się bezpieczne dojście do komina czy anteny i ochrona przed osuwającym się z dachu śniegiem.
O styropianie prawie wszystko
Styropian to najczęściej stosowany materiał izolacyjny. Kiedyś był tylko biały, dziś możemy spotkać również grafitowy, pomarańczowy i w czarne kropki. Zwykle ociepla się nim ściany, fundamenty i podłogi na gruncie.
Rodzaje paroizolacji
W nowych domach duże ilości pary wodnej uwalniają się podczas wysychania murów, tynków, posadzek i drewnianej więźby dachowej. Oprócz tego, para wodna przedostaje się wraz z powietrzem zewnętrznym (latem jego wilgotność wynosi nawet 90%), mieszkańcy wytwarzają ją podczas oddychania oraz wykonywania różnych czynności - gotowania, sprzątania, prania, mycia.
Narzędzia ogrodnicze - jesienne prace konserwacyjne
Praca w ogrodzie jest dla wielu osób przyjemnością i metodą na odprężenie. Zadbana zieleń jest powodem do dumy i jednocześnie wizytówką domu. Warto jednak pamiętać, że dobre efekty pracy dają sprawne narzędzia. Zbliżająca się zima jest idealnym okresem na wykonanie cyklicznego serwisu sprzętu ogrodniczego.
Kocioł na gaz - wymiana starego na nowy
Po ociepleniu domu i wymianie okien warto kontynuować zmniejszanie wysokości rachunków za ogrzewanie. Następnym krokiem powinna być modernizacja systemu grzewczego.
Kominek wodny podczas awarii prądu
Ogrzewam dom kotłem gazowym i kominkiem z płaszczem wodnym. Jeśli nie ma dużych mrozów, korzystam z kominka. Problem polega na tym, że w mojej miejscowości często zdarzają się wyłączenia prądu. Nie dość, że nie mam wtedy ogrzewania, to jeszcze martwię się, że zagotuje się woda w płaszczu wodnym i zniszczy kominek. Czy jest na to jakiś sposób? Zofia S., Janówek
Sypialnia - łóżko jest najważniejsze
Czy można zaplanować zbyt dużą sypialnię? Można - Zwłaszcza w małym domu. Ale i wtedy wszystko zależy od tego, jakie zadania jej postawimy. Jeśli prócz swoich podstawowych funkcji ma nam służyć także do innych zajęć, warto dodać jej kilka metrów, nawet kosztem części dziennej.
Grzejniki elektryczne
Grzejniki elektryczne są bardzo przydatne tam, gdzie doprowadzenie wodnej instalacji c.o. i zamontowanie tradycyjnego grzejnika jest utrudnione lub niemożliwe.
Remont domu z kartą kredytową
Radzicie, by na remont domu brać pożyczkę hipoteczną. Tymczasem ja, już od kilku lat, wykonuję letnie remonty korzystając z karty kredytowej i - pamiętając oczywiście o terminach spłaty - mam darmowy kredyt.
Grzejniki dekoracyjne w przedpokoju
Zapotrzebowanie na ciepło w przedpokoju jest stosunkowo małe, gdyż miejsce to jest zwykle otoczone ze wszystkich stron ogrzewanymi pomieszczeniami. Nie oznacza to jednak, że nie warto tu instalować grzejnika.
Ocieplenia ścian - tynk i farba, porada
Tynk cienkowarstwowy to ostatnia warstwa systemu ociepleniowego. Dodatkowo można go jeszcze pomalować, ale nie jest to konieczne.
Czym się różni tynk tradycyjny od cienkowarstwowego?
Cementowo-wapienne wyprawy tynkarskie nakłada się grubą warstwą (1,5-2 cm) bezpośrednio na ściany zewnętrzne. Cienkowarstwowe (1-3 mm) stosuje się natomiast jako warstwę wykończeniową w bezspoinowych systemach ociepleń (BSO). Układa się je nie na murze (jak tradycyjne), ale na ociepleniu z wełny mineralnej lub styropianu, pokrytym siatką zatopioną w zaprawie klejowej.
Jak izolować ściany piwnic
Przed zasypaniem gotowe ściany piwnic trzeba zabezpieczyć przed wilgocią i (najlepiej) ocieplić. Do ochrony przed wodą służą lepiki, papy i folie, do ocieplania - polistyren ekstrudowany lub styropian.
Brodziki z różnych materiałów
Choć w sklepach z wyposażeniem łazienek króluje akryl, nie jest on jedynym materiałem, z jakiego może być wykonany brodzik prysznicowy. Dostępne są również stalowe, ceramiczne lub te wyprodukowane z kompozytów czy naturalnego kamienia. Wybór jest spory, ale warto pamiętać, że każdy materiał ma zarówno zalety, jak i wady.
Ocieplenie ścian - warstwa zbrojąca, porada
Grubość większości wykonywanych u nas warstw zbrojących z siatką z włókna szklanego nie przekracza 2 mm, mimo iż wytyczne Instytutu Techniki Budowlanej i aprobaty techniczne wyraźnie określają, że powinna ona mieć przynajmniej 3-4 mm.
Ocieplenie ścian - naroża budynku, porada
W narożach budynku należy stosować systemowe profile narożnikowe, które chronią je przed uszkodzeniami mechanicznymi, poza tym ułatwiają nakładanie zaprawy zbrojącej.
Ławy fundamentowe i ściany piwnic - praktyczny kurs budowania
Ściany piwnic muszą być zbudowane solidniej niż inne, i to nie tylko z tego powodu, że na nich opiera się pozostała część domu. Przede wszystkim dlatego, że są zagłębione w gruncie, czyli znajdują się w znacznie trudniejszych warunkach niż na przykład ściany parteru.
Gaz płynny jako paliwo przejściowe
Buduję dom, do którego zamierzam wprowadzić się jeszcze przed zimą. Planowałem ogrzewać go gazem i wykonałem już nawet całą instalację, a nawet kupiłem kocioł. Niestety, termin podciągnięcia sieci gazu ziemnego cały czas się przesuwa. Co robić? Wojciech T.
Linia energetyczna blisko dachu, porada prawna
Mój dom koliduje z linią energetyczną. Został wzniesiony w 1973 r. i wtedy linia ta przebiegała w linii prostej przy ulicy. W latach 80. została przebudowana z powodu wymiany słupów drewnianych na betonowe. Wtedy też zmieniono jej przebieg, przez co linia zbliżyła się do mojego domu i przechodzi teraz nad narożnikiem dachu. Z tego powodu nie mogę obecnie przeprowadzić rozbudowy poddasza. Energetyka upiera się, że jeżeli chcę cokolwiek zmienić, muszę przebudować linię na własny koszt. D.L.
Nasady kominowe poprawiają wentylację grawitacyjną
Nasady kominowe osłaniają przewód kominowy przed zawirowaniami wiatru, jednocześnie wykorzystując jego siłę do wytworzenia w kominie podciśnienia, które wzmacnia i stabilizuje ciąg.
Ocieplenie ścian - mocowanie izolacji, porada
Przekonanie, że płyty ocieplenia można przyklejać byle jak, bo właściwe ich zamocowanie i tak zapewnią dopiero łączniki mechaniczne (kołki) jest dużym błędem.
Dom z piwnicą czy bez
Budowa piwnic zawsze komplikuje i zwiększa koszt prac fundamentowych. Ponadto, w większości sytuacji piwnica będzie w przyszłości źródłem nieustających problemów z wilgocią. Jeśli więc nie mamy wyraźnego powodu, żeby decydować się na jej budowę - lepiej tego po prostu nie robić.
Zakładanie wrzosowiska w ogrodzie
Wrzesień to czas wrzosów. Najefektowniej wyglądają, gdy są posadzone w różnobarwnych grupach. Nawet niewielka przestrzeń ogrodu obsadzona tymi roślinami wygląda jesienią wyjątkowo pięknie.
Ratunku! Sąsiad mnie zalewa!
Mieszkam w szeregowym domu jednorodzinnym. U mnie rura spustowa jest wkopana w ziemię i odprowadzam nią wodę do ulicy, a mój sąsiad zostawił rynnę otwartą i przez nią woda z dachu wylewa się pod jego dom, a także pod nasz. W tym roku woda przedostała się do ściany piwnicznej w moim garażu. Po każdej ulewie jest ona mokra i zaczyna z niej odpadać tynk. Co mam robić, aby sąsiad przestał mnie zalewać?
Montaż podgrzewacza gazowego
Do podgrzewacza przepływowego nie można podłączyć cyrkulacji, która zapewnia natychmiastowy wypływ ciepłej wody w momencie odkręcenia kranu. Dlatego bardzo ważne jest, aby odległość podgrzewacza od punktów poboru wody była możliwie mała - zdaniem fachowców nie powinna przekraczać 6 m, mierząc po linii przebiegu rur.
Dom dwurodzinny - dla wielopokoleniowej rodziny i nie tylko
Dom dwurodzinny, nazywany również dwulokalowym, to najczęściej budynek z poddaszem użytkowym lub piętrowy, w którym zaplanowano dwa osobne mieszkania, z zachowaniem troski o komfort i prywatność użytkowników. Domy takie cieszą się popularnością ze względu na swój funkcjonalny i ekonomiczny charakter - w kosztach budowy i utrzymania partycypują dwie rodziny, co przekłada się na znaczne oszczędności domowych budżetów.
Ocieplenie ścian - listwa startowa, porada
Listwa startowa (cokołowa), mocowana dookoła budynku, musi być bardzo starannie wypoziomowana i zamontowana w idealnie prostej linii, ponieważ stanowi podstawę dla całego systemu.
Ocieplenie ścian - przygotowanie podłoża, porada
Błąd najczęściej popełniany przy ocieplaniu ścian metodą lekką mokrą (BSO), to całkowite zlekceważenie potrzeby rzetelnego przygotowania podłoża, na którym mocowany będzie styropian lub wełna.