Newsletter artykuły
Nadproża z ceramiki i betonu
Nadproża są to belki w ścianach nad oknami, drzwiami lub bramą garażową. Wykonuje się je z różnych materiałów.
Przyklejanie lustra w łazience
Czy przyklejenie lustra do ściany to dobry sposób mocowania? Na jakie kleje mocuje się lustro? Czy po przyklejeniu trzeba wypełnić wokół niego spoiny?
Blaty drewniane
Gotowe blaty wykonane są z drewna klejonego warstwowo. Dzięki temu zmniejsza się naturalne naprężenia włókien, co zapobiega wypaczaniu i pękaniu drewna klejonego.
Blaty laminowane
Obecnie najpopularniejsze są blaty z płyty wiórowej lub płyty MDF pokrytej laminatem HPL (High-Pressure Laminate).
Test preparatów do usuwania zapraw cementowych
Spośród dostępnych na rynku preparatów do usuwania resztek z zapraw cementowych z płytek wybraliśmy cztery i poprosiliśmy kilku właścicieli domów o ich wypróbowanie. Jedynym warunkiem było postępowanie zgodnie z instrukcją producentów.
Na poddaszu - paroizolacja od środka
Czy styropian nadaje się do ocieplenia poddasza? Czy można zastosować jednocześnie wełnę mineralną i styropian? Po co w dachu folia paroizolacyjna? Jaki będzie skutek niewłaściwego ułożenia paroizolacji?
Ozdoby ogrodowe - anioł, ciurkadełko, zegar słoneczny
O urodzie ogrodu decydują przede wszystkim projekt, roślinność i elementy ogrodowej architektury. Ale pamiętajmy też o ozdobnych detalach.
Blaty kuchenne
Blat jest najbardziej eksploatowaną częścią zabudowy kuchennej. Choć jego wygląd i cena są ważne, częściej stawiamy na funkcjonalność i trwałość materiału.
Wojna z chwastami w ogrodzie
Przyczyną obecności chwastów na trawniku zwykle nie są - jakby się mogło początkowo wydawać - lenistwo czy niedbalstwo właścicieli, ale brak umiejętności ogrodniczych. Im więcej wiemy o pielęgnacji ogrodu, tym mniej będziemy mieli kłopotów z zachwaszczeniem.
Kabina prysznicowa warta swojej ceny
Wydawałoby się, że zakup kabiny prysznicowej sprowadza się do wybrania modelu pasującego do naszej łazienki wymiarami i estetyką. W rzeczywistości jest to sprawa bardziej skomplikowana.
Czy okna antywłamaniowe zawsze są potrzebne?
Największym sprzymierzeńcem właściciela domu jest czas potrzebny na włamanie. Będzie on tym dłuższy, im lepiej zabezpieczymy okna. Zanim więc je zamówimy, dokładnie przeanalizujmy, jak duże jest zagrożenie włamaniem i dobierzmy potrzebne rozwiązania.
Czym można spoinować płytki?
Ładny kolor fugi to nie wszystko. Przy wyborze zaprawy trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na możliwości jej zastosowania.
Ściany działowe - z czego i za ile wykonać?
Ściany działowe można wymurować lub wykonać w technologii szkieletowej. Poznaj właściwości materiałów używanych do ich wznoszenia.
Zaprawy - wyrównywanie ścian i podłóg
Rzadko kiedy ściany i podłogi są wystarczająco równe, aby można było od razu przystąpić do ich wykańczania. Dlatego wcześniej warto je wyrównać specjalnie do tego celu przeznaczonymi zaprawami.
Papa do izolacji fundamentów
Papa jest potrzebna do oddzielenia ścian fundamentowych od ław oraz ścian parteru.
Papa termozgrzewalna i tradycyjna - izolacje z rolki
Choć na rynku nie brakuje obecnie nowoczesnych membran, folii i mas przeciwwilgociowych, papy ciągle chętnie są stosowane do izolowania podziemnych części budynków.
Gąsiory dachowe - jaką funkcję pełnią
Po co są gąsiory dachowe? Jak je układać na dachu? Co jest potrzebne do montażu na sucho?
Instalacja elektryczna: co zamiast starych bezpieczników
Aby skutecznie chronić telewizor, komputer, pralkę lub lodówkę przed skutkami przepięć, zwarć i przeciążeń, powinno się stosować nowoczesne zabezpieczenia. Tradycyjne korki do tego nie wystarczą.
Czy łatwo włamać się przez okna dachowe
Powszechnie uważa się, że okna dachowe są najmniej narażone na włamanie - niestety, tak nie jest.
Fuga i jej właściwości
Informacje o różnych właściwościach fug znajdziemy na opakowaniu i w karcie technicznej.
Środki ochrony roślin - pryskać czy nie pryskać?
Odpowiedź na tak postawione pytanie jest jednoznaczna: czasem po prostu pryskać trzeba. Warto to jednak robić rozważnie, z aptekarską dokładnością, zaczynając od środków naturalnych.
Wentylacja mechaniczna - konserwacja
Jeśli po roku lub dwóch latach właściwego działania wentylacji mechanicznej z rekuperacją na oknach wykrapla się para wodna, w pomieszczeniach czuje się zaduch, a instalacja głośniej pracuje, to znak, że należy ją wyczyścić i wyregulować.
Jak kotły gazowe współpracują z instalacją solarną
W nowoczesnych domach, wyposażonych w niskotemperaturowy system grzewczy (np. ogrzewanie podłogowe), coraz częściej wykorzystuje się instalację solarną do wspomagania ogrzewania.
Skąd wziąć pieniądze na remont
Jak najkorzystniej sfinansować remont domu, nie posiadając własnych oszczędności? W najbliższym czasie zamierzam wymienić podłogi, drzwi wewnętrzne, okna i wykonać inne prace. Szacuję, że koszt takiego remontu wyniesie około 50 tysięcy zł. Zaznaczam, że nie wchodzi w grę pożyczka od rodziny lub znajomych. Adam W.
Nowoczesne zasobniki na wodę do pomp ciepła
Pompy ciepła wymagają zastosowania specjalnych modeli zasobników. Najczęściej wyposażone są one w wężownicę.
Uszczelniacze na trudne miejsca przy układaniu płytek
Są takie miejsca w domu, wykończone płytkami ceramicznymi, w których zastosowanie zwykłych zapraw do spoinowania nie wystarczy. Wybór nieodpowiedniej może być bowiem przyczyną trwałych przebarwień lub pękania i odspajania spoin od płytek.
Nowoczesne zasobniki na wodę do kotłów grzewczych
Tylko odpowiednio duże zbiorniki dostarczą ciepłej wody w komfortowej ilości. Do wyboru mamy zasobniki z wężownicą, warstwowe i płaszczowe.
Szklane schody - trudny detal
Szklane schody są, a jakby ich nie było: z jednej strony zapewniają wygodną i bezpieczną komunikację między parterem a piętrem, z drugiej - nie dzielą optycznie wnętrza i pozwalają maksymalnie je doświetlić.
Podbitka dachowa i otwory wentylacyjne
Kończę budowę domu. Jestem na etapie montażu podbitki dachowej. Czytałem, że powinny w niej być pozostawione otwory wentylacyjne, ale mój wykonawca uważa, że jest to zupełnie niepotrzebne. Robert J., Węgrów
Projektowanie domu - architektoniczne sposoby na prywatność
Najbardziej oczywistym sposobem na zapewnienie sobie prywatności w domu i ogrodzie jest postawienie odpowiednio szczelnego i wysokiego ogrodzenia. Warto jednak wiedzieć, że architektonicznych sposobów na prywatność jest dużo więcej. I bywa, że są znacznie skuteczniejsze niż płot czy żywopłot.